Zprávy středa, 28. června 2000

U zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Na úvod krátce k některým tématům:

A nyní podrobně:

Schvalováním programu jednání začala v úterý odpoledne červnová schůze Poslanecké sněmovny

Uvalením nucené správy na Investiční a Poštovní banku (IPB), jejím převzetím Československou obchodní bankou (ČSOB) a dalšími záležitostmi spojenými s touto kauzou se bude Poslanecká sněmovna zabývat v pondělí 3. července, kdy vyslechne vládní zprávu o řešení situace v IPB. Poslanci o tom rozhodli v úvodu červnové schůze s tím, že ihned po projednání zprávy rozhodnou o vytvoření své vyšetřovací komise, která by se problémy kolem IPB měla zabývat. Návrh na vytvoření vyšetřovací komise v úterý podle očekávání předložila Občanská demokratická strana, které se nelíbí zejména prodej Investiční a Poštovní banky Československé obchodní bance. ODS původně chtěla, aby se komise zabývala především uvalením nucené správy na IPB a jejím převzetím obchodní bankou. Přistoupila ale na požadavek lidovců a unionistů, aby komise objasnila také rozhodování státu v IPB od jejího vzniku až po uvalení nucené správy a prodej tohoto bankovního domu ČSOB. Vznik vyšetřovací komise s tímto zadáním možná podpoří i ČSSD.

O novele volebního zákona, kterou prezident Václav Havel nepodepsal a vrátil ji Poslanecké sněmovně k novému projednání, bude dolní parlamentní komora znovu hlasovat v pondělí 10. července. Pokud bude chtít sněmovna prezidentovo veto přehlasovat, bude muset pro přijetí novely hlasovat nejméně 101 z celkem 200 poslanců. Volební novelu prosazují Občanská demokratická strana a Česká strana sociálně demokratická, které ji vypracovaly na základě své opoziční smlouvy z roku 1998 a jejích dodatků z počátku letošního roku. Právě hlasy poslanců obou stran rozhodly o tom, že na konci května schválila předlohu Poslanecká sněmovna a minulý pátek i Senát. Političtí oponenti občanských a sociálních demokratů tvrdí, že novela je účelová a zvýhodňuje hlavně velké politické strany, zejména ODS a ČSSD.

V úterý odpoledne se poslanci věnovali mimo jiné předlohám, které jim vrátil Senát. Dolní komora parlamentu ve znění senátních pozměňovacích návrhů schválila například vládní návrh zákona o rozpočtových pravidlech. Senátoři do zákona zapracovali ustanovení, které by mělo zajistit majetkovou nezávislost budoucího ombudsmana.

Sněmovna většinou hlasů schválila i novelu zákona o vinohradnictví a vinařství, a to opět ve znění pozměňovacích návrhů Senátu. Novela předpokládá, že spotřebitel bude při koupi vína jasně informován o tom, odkud víno pochází a zda je jakostně kvalitní. Zavedení těchto povinností pro výrobce sladí v tomto ohledu českou legislativu s právem Evropské unie.

Také do vládní novely zákona o mzdě poslanci zapracovali připomínky Senátu. Novela by měla zvýšit počet platových tříd ze současných 12 na 16 a současně navýšit jednotlivé platové tarify zhruba o 40 procent. Sněmovna v senátním znění schválila rovněž vládní předlohu novely, která ruší krajské obchodní soudy v Praze, Brně a Ostravě.

Češi a Švédové se shodují v klíčovém postavení NATO v Evropě

Členové českých a švédských parlamentních výborů pro obranu se v úterý v Praze shodli, že klíčovou bezpečnostní strukturou v Evropě musí zůstat Severoatlantická aliance. Za důležité rovněž považují udržování transatlantické vazby se Spojenými státy americkými a to, že rozvoj evropských obranných a bezpečnostních schopností nesmí ohrozit NATO a nemá působit jako jeho konkurence. Po schůzce se švédskými poslanci to ČTK řekl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS). Ten také poukázal na to, že Švédsko se už nadále nepovažuje za neutrální zemi, ale "pouze za zemi mimo alianci". Švédsko není na rozdíl od České republiky členem NATO, ale je členskou zemí Evropské unie.

Experti: Politika Moskvy vůči NATO není příliš čitelná

Politika Moskvy vůči Severoatlantické alianci není ani zcela jednoznačná ani příliš čitelná. Shodli se na tom účastníci konference Vztahy Ruska a NATO, kterou v úterý v Černínském paláci v Praze uspořádalo Vzdělávací středisko na podporu demokracie. Důvody čeští a zahraniční experti spatřují v tom, že v samém Rusku panují nevyhraněné a nestabilní poměry.

Rakousko žádá od Prahy zapojení do schvalování Temelína

Rakousko v úterý požádalo, aby bylo zahrnuto do závěrečného schvalovacího procesu kolem jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Jak oznámila agentura APA, tento požadavek ve Vídni předložil rakouský ministr ekologie Wolfgang Molterer. Elektrárna podle něj nesmí v žádném případě zahájit zkušební provoz, dokud se nevyjasní všechny otázky týkající se ochrany životního prostředí a bezpečnosti. Dodal, že rakouské požadavky už tlumočil svému českému protějšku Miloši Kužvartovi.

Podle informací deníku Právo se elektrárenská společnost ČEZ snaží zavézt do Temelína palivo nejpozději do 4.července, na který je naplánována valná hromada firmy. Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Pavel Pittermann ale minulý týden informoval, že ČEZ nemůže v nejbližších dnech začít se zavážkou paliva do prvního bloku jaderné elektrárny Temelín, protože dosud nemá potřebné povolení. Zavezení paliva do elektrárny je jednou z posledních operací před jejím spuštěním - aktivací.

Soud zprostil bývalého šéfa Agrokombinátu Slušovice Františka Čubu obžaloby

Okresní soud ve Zlíně v úterý zprostil obžaloby bývalého předsedu slušovického Agrokombinátu Františka Čubu, který byl obžalován z neoprávněného podnikání v bývalé družstevní bance. Současně zprostil obžaloby bývalého ředitele banky Arnošta Traxlera a Pavla Drhu, který vedl družstvo po transformaci. Obžalovaní se vzdali práva na odvolání, které je možné do osmi dnů u Krajského soudu v Brně. Státní zástupce Jiří Vlasatý si tuto lhůtu ponechal.

"K naplnění skutku trestného činu je nutné prokázat i úmysl ho spáchat. Provedenými důkazy tato skutečnost nebyla prokázána," zdůvodnil rozsudek soudce Ivan Holík. "Rozsudek prokázal nezávislost soudu. Od počátku jsem tvrdil, že trestní stíhání všech tří obžalovaných je nedůvodné. Soud rozhodl, že činnost Čuby a jeho kolegů byla legitimní," řekl ČTK Čubův obhájce Milan Valašík.

František Čuba a jeho dva dřívější spolupracovníci se podle obžaloby provinili tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili v roce 1990 ve vnitropodnikové bance slušovického družstva vznik soukromých kont i pro klienty mimo družstvo. Soudce Holík se tímto případem zabýval už v prosinci 1998, kdy uložil Čubovi soudním příkazem trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Drhovi a Traxlerovi uložil deset měsíců vězení také s tříletou podmínkou. Všichni tři se tehdy proti tomuto rozhodnutí odvolali. "V hlavním líčení jsem detailně prostudoval mnohem víc materiálů a vyslechl jsem hodně svědků," zdůvodnil Holík změnu původního rozhodnutí.

Bývalý dlouholetý předseda slušovického družstva František Čuba zaostalý podnik změnil v gigant s mnohamiliardovým obratem. Neomezil se jen na zemědělskou oblast, která koncem 80. let tvořila dokonce výrazně menšinovou část družstevní produkce. Hlavní síly soustředil na přidruženou výrobu, například stavebnictví, zpracování plastů, biotechnologii nebo produkci vlastní výpočetní techniky. Společenské změny v roce 1989 ale znamenaly počátek postupného rozkladu "slušovického zázraku".

Vládní zmocněnec: Nejprve je nutné zmapovat priority okresů

Zjištění priorit deseti okresů na severozápadě Čech bude prvním krokem vládního zmocněnce pro koordinaci činností spojených s realizací Globálního plánu revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech Františka Rubeše. Uvedl to na úterním jednání předsednictva Hospodářské a sociální rady Mostecka, na němž jej oficiálně uvedl do funkce ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. "S představiteli samosprávy a státní správy se dohodnu na konkrétní spolupráci. Chci vědět, co oni považují pro svůj okres za nejdůležitější," řekl František Rubeš. Úkolem zmocněnce je dosažení koordinace všech aktivit ministerstev ve vztahu k regionu. Vzhledem ke skutečnosti, že ze sedmi okresů s nejvyšší mírou nezaměstnanosti se jich pět nachází v severozápadních Čechách, je podle Rubeše nutné realizovat záměry globálního plánu s cílem vytvořit několik tisíc nových pracovních míst.

Projekt Tolerance končí, o jeho pokračování rozhodne vláda

Po sedmi měsících trvání bude 30. června ukončena vládní protirasistická kampaň Projekt Tolerance, první akce svého druhu v České republice. Garant projektu, vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl předloží ministrům do konce září hodnotící zprávu o kampani, jejíž součástí bude i návrh na pokračování akce v příštím roce. Novinářům to v úterý řekla tajemnice Rady vlády pro lidská práva Marta Miklušáková. Jak dodala, vzdělávací, výchovné a informační aktivity, zaměřené na výchovu k lidských právům a boji proti xenofobii a rasismu, by se však měly konat průběžné a být samozřejmou součástí různých grantových projektů. Marta Miklušáková považuje za nedůležitější součást vládního projektu vzdělávací aktivity, určené středoškolské mládeži a pedagogům. Během Jízdy tolerance navštívily týmy mladých studentů různých národností téměř 3000 studentů na 80 školách - poptávka však byla daleko vyšší. Dvě stovky učitelů se v rámci projektu zúčastnily dvoudenních seminářů, na nichž získávaly informace především o Romech.

Prezident Václav Havel uctil památku Milady Horákové

Ekumenickou bohoslužbou a položením věnců k nově upravenému památníku obětí totalitních režimů na pražském vyšehradském hřbitově pokračovaly v úterý v hlavním městě vzpomínkové akce u příležitosti 50. výročí popravy Milady Horákové. Zádušní mše v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se zúčastnil i prezident Václav Havel s chotí. Oběť popravené právničky vyzdvihli během bohoslužby prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík, synodní senior České církve ekumenické a předseda Ekumenické rady církví Pavel Smetana a patriarcha Církve Československé husitské Josef Špak.

Na Miladu Horákovou popravenou před 50 lety a na popravené a umučené politické vězně v úterý také vzpomněli na pražském Žofíně bývalí političtí vězni a předsedové Občanské demokratické strany, Unie svobody, Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové a Občanské demokratické aliance. Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman dal však před vzpomínkovým setkáním přednost účasti na jednání poslaneckého a senátního klubu své strany. Právě jeho nepřítomnost vyvolala rozčarování v řadách organizátorů setkání, členů Konfederace politických vězňů. Přestože na shromáždění vystoupil sociálnědemokratický senátor Jaroslav Musial, chápali všichni přítomní jeho projev spíše jako projev jednoho z politických vězňů, nikoli jako zástupce ČSSD. Odkaz Horákové jako nejstatečnější ženy 20. století vyzdvihla hned v úvodu setkání předsedkyně Národně sociální strany - Československé strany národně socialistické Růžena Krásná. Vedle toho předseda Unie svobody Karel Kühnl poukázal na to, že osud Horákové je morální apel na současné politiky. Horáková nastavila velmi vysoko laťku odpovědnosti politiků, kteří zastupují veřejnost, uvedl Kühnl.

Mučednický kříž věnovaný Miladě Horákové odhalila v úterý v Teplicích před budovou úřadu práce předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Na kříži z dřevěných kvádrů je reliéf této české političky. Spolu s Benešovou se památce Horákové poklonili představitelé veřejného života na Teplicku i řada místních občanů. K mučednickému kříži položili někteří z nich vedle oficiálních věnců prosté kytičky.

Milada Horáková patří k nejznámějším obětem československého komunistického režimu, jehož činitele nepřiměly ke změně rozsudku ani žádosti o milost, které vyslovili významní představitelé světové vědy, kultury a politiky. Horáková se narodila v roce 1901 v Praze. Po studiu práv pracovala jako vedoucí oddělení sociální péče na pražském magistrátu. Za druhé světové války byla vězněna za účast v protifašistickém odboji. V letech 1945 až 1948 byla poslankyní parlamentu. Popravena byla po vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a vyzvědačství.

Památku prezidenta Háchy uctili členové jeho společnosti

Památku vlastence, právníka, básníka a prezidenta takzvané druhé Československé republiky a státního prezidenta protektorátu Čechy a Morava Emila Háchy přišli v úterý k jeho hrobu na Královských Vinohradech uctít členové společnosti nesoucí jeho jméno. V den 55. výročí Háchovy smrti se u jeho hrobu sešly asi tři desítky pamětníků jeho doby. I přes oficiální rehabilitaci zůstává Háchova postava i po desetiletích vnímána laickou a odbornou veřejností jako kontroverzní. Podle místopředsedy Společnosti JUDr. Emila Háchy Jiřího Rubína však byl Hácha nesmírně odvážným a statečným člověkem, což dokázal přijetím prezidentského úřadu. Hácha sám podle historických pramenů charakterizoval přijetí prezidentského úřadu v listopadu 1938 jako "oběť v zájmu národa a státu".

Slovenský prezident bude převezen do Rakouska

Vážně nemocný slovenský prezident Rudolf Schuster bude převezen do rakouského Innsbrucku. Prezidentův zdravotní stav lékaři nadále považují za kritický; pacientovi selhávají orgány. Transport do Rakouska se zdá být potvrzením nedůvěry prezidentových příbuzných k dosavadnímu průběhu léčby; Schusterovi blízcí se proto rozhodli využít nabídky rakouského prezidenta Thomase Klestila, aby léčba pokračovala v Innsbrucku. Tamní lékaři před dvěma lety za podobných okolností zachránili život českého prezidenta Václava Havla. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dnes veřejně poděkoval Václavu Havlovi, s nímž ještě v noci na dnešek telefonicky hovořil o Schusterově stavu. Český prezident v noci na úterý poskytl odborníky ze svého lékařského konzilia do týmu slovenských lékařů.

ČSOB v úterý potvrdila převzetí podílů v některých strategických dceřiných společnostech IPB

Jde o 55,3procentní podíl v Českomoravské hypoteční bance, 81,3 procenta v První investiční společnosti, 55 procent v Českomoravské stavební spořitelně, stoprocentní podíl v IPB Real a 12,66 procenta v Českomoravské záruční a rozvojové bance. Československá obchodní banka (ČSOB) dodala, že v dalších dnech oznámí informace o podílech a kontrole v dalších dceřiných společnostech Investiční a Poštovní banky (IPB).

Zaměstnanci belgické KBC jsou podezřelí z praní špinavých peněz

Pět zaměstnanců belgického finančního ústavu KBC Bank, který ovládá Československou obchodní banku (ČSOB) a jejím prostřednictvím nyní také Investiční a Poštovní banku (IPB), je podezřelých z praní špinavých peněz. Vyšetřující soudce Jean-Claude Leys zaměstnance podezřívá i z daňových podvodů, přičemž vznesená obvinění jsou výsledkem čtyřletého vyšetřování údajné defraudace, která probíhala v KBC a jejím sesterském ústavu Kredietbank Luxembourg.

Greenpaece žádají označování všech geneticky upravených potravin

Transparent s nápisem "Nechceme jíst Frankensteinovo jídlo" pověsili v úterý na prostřední pilíř Karlova mostu v Praze aktivisté Greenpeace. Soudí, že novela zákona o potravinách, kterou budou poslanci projednávat na v úterý zahájené schůzi, nedostatečně ošetřuje povinnost označovat geneticky modifikované potraviny. "Na rozdíl od legislativy Evropské unie nezahrnuje novela povinnost označování potravin, které obsahují aromatické a přídavné látky z geneticky upravených organismů," řekl novinářům za Greenpeace Čestmír Hrdinka.

Dotace na škody způsobené suchem se zvýší na 200 miliónů korun

Na 200 miliónu korun z původně ohlášených 150 miliónu korun zvýší ministerstvo zemědělství objem prostředků, které budou poskytnuty z rozpočtové kapitoly ministerstva na škody způsobené letošním suchým počasím. Na úterním zasedání výboru Svazu zemědělských družstev a společností to oznámil ministr zemědělství Jan Fencl. Ministerstvo podle Fencla nyní hledá další prostředky na úhradu už vyčíslených škod s tím, že detailní analýza celkových škod způsobených suchem bude k dispozici až po skončené sklizni.

Znojemští zastupitelé zrušili čestné občanství představitelům KSČ

Znojemští zastupitelé v pondělí schválili zrušení čestného občanství bývalým představitelům Komunistické strany Československa (KSČ) Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockému a Zdeňkovi Nejedlému a sovětskému plukovníkovi okupačních vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968 T. D. Alexejčukovi. ČTK o tom v úterý informoval předseda Občanské demokratické strany ve Znojmě Tomáš Havlásek. Připomněl, že zrušit čestné občanství těmto symbolům totalitního režimu navrhli zastupitelstvu představitelé organizací třetího odboje ve Znojmě už v únoru. Zastupitelé však na březnovém zasedání zařazení původního návrhu neschválili s tím, že chybějí důkazy. Čestná občanství těchto lidí ovšem následně potvrdil průzkum okresního archívu.

Nesplněný zůstal druhý požadavek zástupců třetího odboje, v němž chtěli prosadit, aby se volení zástupci města veřejně distancovali od zápisu Adolfa Hitlera ve Zlaté knize Znojma. Hitler se do této knihy, kam znojemští zapisují významné návštěvy, podepsal 26. října 1938. Tomáš Havlásek doplnil, že původně představitelé třetího odboje navrhovali zrušit Hitlerovi čestné občanství, které mu mělo být ve Znojmě uděleno. To se však archivářům nepodařilo potvrdit.

Slovenští Romové azyl v Česku podle mluvčího Aleše Pospíšila zřejmě nedostanou

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil se domnívá, že slovenští Romové, kteří požádali o víkendu v České republice o azyl, ho nedostanou. ČTK v úterý sdělil, že podle jeho osobního názoru slovenští Romové zřejmě nesplní podmínky vídeňské konference, která stanovuje pravidla pro udělování politického azylu.

O azyl v České republice požádalo o uplynulém víkendu 170 slovenských občanů, z nichž většinu tvořili Romové. Podle pondělních informací České televize žádali o azyl převážně z důvodů rasových a ekonomických. Byli předáni do utečeneckého tábora ve Vyšních Lhotách.

Dagmar Havlová uspořádala čaj pro manželky velvyslanců působících v České republice

Manželky velvyslanců působících v České republice pozvala v úterý na odpolední čaj do Královské zahrady Pražského hradu choť českého prezidenta Dagmar Havlová. Přátelské setkání dam, které stojí po boku diplomatů, uspořádala Dagmar Havlová už podruhé. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla se na posezení nad čajem, ale i ovocem a sladkostmi, sešlo 50 dam. Havlová jim představila činnost své Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a ukázala jim Pražský hrad.

Běh Terryho Foxe přilákal na Letnou asi 350 lidí

Zhruba 350 lidí se v úterý v podvečer zúčastnilo v Praze na Letné Běhu Terryho Foxe. V České republice se má v letošním roce uskutečnit celkem 255 těchto nesoutěžních běhů, jejichž výtěžek je určen pro vědecký výzkum zaměřený na boj proti rakovině. Zisk z úterního běhu, který je letos v pořadí už 112., činí podle informací pořadatelů přibližně 20.000 korun.

Běh nese jméno mladíka, kterému lékaři v 18 letech museli amputovat nohu kvůli rakovině kosti. Ve snaze udělat něco, co by pomohlo v boji proti nádorovým chorobám, se Terry Fox rozhodl běžet napříč Kanadou a uspořádat přitom finanční sbírku na výzkum proti rakovině. Za 143 dní uběhl 5565 kilometrů, denně absolvoval v průměru 39 kilometrů. Maratón však nedokončil, zákeřná choroba ho přemohla 28.června 1980. Zemřel ve věku dvaadvaceti let.

Pražský dům fotografie představí tvorbu Karla Kašpaříka

Výstavu fotografií Karla Kašpaříka (1899 až 1968), jednoho z nejvýznamnějších českých avantgardních fotografů, připravuje Pražský dům fotografie. Expozici, která je součástí projektu Praha 2000 - Evropské město kultury, budou moci zájemci zhlédnout od 29. června do 6. srpna, informovali v úterý ČTK organizátoři výstavy.

Herečka Jana Brejchová získala cenu Hercova mise

Česká herečka Jana Brejchová převzala v úterý na mezinárodním filmovém festivalu Art Film v Trenčianských Teplicích cenu Hercova mise. Ocenění každoročně získávají nejvýraznější osobnosti, které se významně zapsaly do dějin kinematografie. Brejchová stejně jako dřívější laureáti této ceny, mezi nimiž jsou její bývalý manžel Vlastimil Brodský, Iva Janžurová nebo slovenský "oscarový" herec Jozef Króner, zanechala na Mostu slávy i svou "stopu" v podobě tabulky se svým jménem.

Liberecká zoo podepsala dohodu o spolupráci s čínskými zahradami

Dohodu o dlouhodobé spolupráci a výměně vzácných zvířat podepsala v úterý Zoologická zahrada v Liberci s čínskými zoologickými zahradami. Zoo pod Ještědem je jediná v České republice, které se podařilo uzavřít kontrakt s čínskými zoology, řekl ČTK ředitel zahrady Josef Janeček. Podle něj se první výměna uskuteční ještě letos. Z čínské zoo v Kuan-čou dostanou pár pandy červené, pár dvojzuborožce indického a chovný párek aligátora čínského. Všechna zvířata jsou podle Janečka velice vzácná a chráněná. Liberecká zoo, nejstarší v České republice, hodlá přenechat na oplátku čínským zoologům chovného šimpanze, mandrila a makaka lvího.

Manchester zvýšil nabídku za Nedvěda, Lazio však hráče nepustí

Vedení anglického fotbalového klubu Manchester United nadále touží po českém záložníku Pavlu Nedvědovi z Lazia Řím. Anglický mistr je podle italské agentury ANSA ochoten zaplatit 'jakoukoli cenu' Laziu i hráči; nyní údajně přišel s nabídkou 12 miliard lir (223 miliónů korun) pro fotbalistu a 90 miliard (1,67 miliardy korun) pro klub. Prezident římského klubu Sergio Cragnotti se v pondělí v tajnosti sešel s Nedvědovým manažerem Minem Raiolou, jenž mu předložil poslední nabídku Manchesteru. Podle Cragnottiho však chce Nedvěd zůstat v Římě, už proto, že tam má v úmyslu žít po skončení fotbalové kariéry.

A ještě informace o středečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, na severovýchodě místy, jinde jen ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem 12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.