Zprávy středa, 28. října 1998

A nyní podrobně:

Aféra údajné spolupráce bývalého starosty Vídně Zilka s československou StB pokračuje

Rakouský prezident Thomas Klestil podle svého mluvčího požádal českého prezidenta Václava Havla, aby zveřejnil zdroj svých informací o tom, že bývalý starosta Vídně Helmut Zilk spolupracoval s československou tajnou bezpečností StB. Oba prezidenti situaci okolo údajného Zilkova špiónství probírali při jejich sobotní návštěvě německého Münsteru.

Hrad přitom podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka nepochybuje o důvěryhodnosti tvrzení bývalého ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a senátora za ODS Václava Bendy o Zilkově spolupráci s československou StB. Prezident podle svého mluvčího Bendovi věří, třebaže neví a ani nebude chtít vědět, odkud Benda informace získal. Sám Benda však potvrdil, že ještě jako šéf Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) pro Kancelář prezidenta republiky lustroval osoby navržené na státní vyznamenání. Právě pracovníkům ÚDV však ministr vnitra Václav Grulich zakázal v úterý přístup k tajným materiálům, neboť je podezřívá z úniku informací o údajné spolupráci Zilka s StB.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec vyloučil, že by jeho úřad měl někdy k dispozici informace týkající se spolupráce Helmuta Zilka s předlistopadovou československou rozvědkou. Kadlec dodal, že neví, odkud Václav Benda informace týkající se údajné spolupráce bývalého vídeňského starosty s StB získal.

Ministerstvo vnitra v úterý odpoledne obdrželo žádost prezidenta Václava Havla o ověření zpráv, týkajících se údajné spolupráce bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka s bývalou ČS Státní bezpečností. Nyní budou příslušní správci archivů pověřeni jejich prolustrováním, aby zjistili, zda se takový dokument nebo spis v nich nachází.

Bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk v úterý znovu co nejrozhodněji popřel jakoukoli vědomou spolupráci s československou rozvědkou a prohlásil, že dokumenty proti němu, pokud existují, musely být podvrženy. Uvedl, že podepisoval v oněch dobách spousty dokumentů, ale nikdy nepodepsal spolupráci s StB ani nic v tomto směru. Současně dal najevo, že si prezidenta Václava Havla přes jeho postup nadále váží.

Variantě, že Zilkova minulost je v pořádku, se přiklonily některé úterní noviny a rakouský rozhlas. Uvedly, že kdyby bylo pravdivé Bendovo tvrzení o Zilkově agentsví, vyšlo by to najevo již v době, kdy byl Zilk ministrem školství nebo starostou Vídně. Podle informací deníku Právo mohl být Zilk veden jako důvěrný agent, aniž by o tom věděl.

Vídeňský zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung Michael Frank v úterý v rozhovoru pro rakouskou televizi ORF odmítl výtku českého prezidenta Václava Havla, že ho tento list vydíral. Prezident zřejmě "něco popletl", řekl Frank. Jak dále uvedla ČTK Frank připomněl, že v českých médiích existují lidé, "kteří prezidenta nemají rádi"; ti měli zjevně v úmyslu Havla po udělení řádu Zilkovi zkompromitovat. Frank měl dojem, jak řekl, že informátoři listu Süddeutsche Zeitung chtěli do této věci zapojit neutrální zahraniční médium a tím prezidenta ušetřit blamáže.

Rakousko-česká společnost, která se věnuje posilování přátelství mezi oběma zeměmi a jejímž předsedou je bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk, nebyla ideovým iniciátorem návrhu na Zilkovo vyznamenání českým řádem. Pro ČTK ve Vídni to v úterý prohlásila generální tajemnice společnosti Gabrielle Dienstlová s tím, že iniciativa vyšla od českého velvyslanectví ve Vídni. Představitel českého zastupitelského úřadu ovšem soudí, že šlo o "spontánní společný" krok.

Uctění památky tří českých příslušníků SFOR

K uctění památky tří českých příslušníků SFOR, kteří v neděli zahynuli při havárii vrtulníku Mi-17 v západní Bosně, byly v úterý na všech budovách v útvarech a zařízeních české armády staženy státní vlajky na půl žerdi. Příčiny nedělní havárie u obce Stipanjii nejsou dosud známy. Představitelé české armády zatím nechtějí jednoznačně říci, zda pád vrtulníku způsobila technická závada či chyba osádky. Na havárii se však zřejmě podepsaly velmi nepříznivé povětrnostní podmínky.

Poslanci jsou zdrženliví k hodnocení nového rozpočtu

Téměř dva týdny po zamítnutí vládního návrhu státního rozpočtu na rok 1999 jsou poslanci jednotlivých parlamentních stran poměrně zdrženliví k hodnocení nového rozpočtu, který v těchto dnech vypracovalo ministerstvo financí. Podle ČTK předlohu, která počítá se schodkem 31 miliard korun, tak pravděpodobně podpoří pouze 74 vládních a 24 komunistických poslanců. Proti bude 63 poslanců ODS. Postoj lidovců a Unie svobody zůstává zatím nejasný.

Unii svobody se podle jejího místopředsedy Petra Matějů nelíbí, že vláda ČSSD zařazuje do deficitní části připravovaného návrhu státního rozpočtu na příští rok investice namísto vládních výdajů. Matějů se diví i tomu, že se v rozpočtu vůbec rozlišuje "deficitní" složka, protože o tom "dosud nikde neslyšel". Na tiskové konferenci v Ostravě řekl, že místo zvyšování vládních výdajů na různé vládní odborné komise by měl začít fungovat veřejný sektor, v němž pracují státem placení odborníci, kteří by měli vládě všechny potřebné informace poskytovat.

Návrh státního rozpočtu na rok 1999 předpokládá, že v letošním roce skončí rozpočet deficitem mírně převyšujícím 11 miliard korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Tento materiál byl ministerstvem financí v úterý rozeslán jednotlivým resortům a na vládě by měl být projednán příští týden. Státní rozpočet na letošní rok byl sestaven a schválen jako vyrovnaný s příjmy i výdaji 536,6 miliardy korun. Návrh rozpočtu na rok 1999 očekává letos skutečné příjmy 539,2 miliardy Kč a výdaje 550,3 miliardy korun. Ministr financí Ivo Svoboda předpověděl, že rozpočet letos skončí s deficitem nejméně 15 miliard korun. V případě úhrady ztráty Konsolidační banky za rok 1997 by podle něj schodek mohl dosáhnout 25 miliard korun.

Protesty zemědělců po jednání se Zemanem odloženy na neurčito

Protesty zemědělců proti dovozu subvencovaných potravin do České republiky se zatím odkládají na neurčito. Po úterním jednání s premiérem Milošem Zemanem to řekl pro ČTK prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. "Rozešli jsme se s tím, že je třeba některé věci doplnit a udělat k nim rozklad, nicméně celá situace spěje k řešení, které by mělo být známo během několika dnů, či do týdne," dodal Hlaváček. Hlavním problémem je podle jeho slov situace kolem živočišných produktů, zejména vepřového masa a mléka. K tomu se přidružuje poslední návrh EU na zvýšení dotací na export právě vepřového masa, mléčných produktů. Podle tiskové mluvčí MZe Marcely Dvořákové premiér při jednání zdůraznil, že vláda je se zemědělci "na jedné lodi" a je ochotna jim pomoci. Jak řekla, lze očekávat, že tzv.zelená nafta bude zavedena ještě do konce letošního roku.

Ministerstvo se dohodlo se soukromými školami na financování

Spor mezi ministerstvem školství a soukromými školami, který vznikl na začátku října kvůli návrhu podmínek pro poskytování dotací, bude pravděpodobně vyřešen. Ministr školství Eduard Zeman se na úterní schůzce s představiteli Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska v čele s jeho předsedou Vladimírem Zelinkou shodly na tom, že mezi nimi neexistují principiální spory, řekla po jednání na dotaz ČTK mluvčí ministerstva školství Vladimíra Al Malikiová. Zeman se dohodl s představiteli soukromých škol, že nařízení vlády o financování škol musí obsahovat minimální i maximální hranici pro státní dotaci a že budou usilovat o příslušné legislativní změny. "Přednost je dána francouzskému modelu před anglickým," uvedla mluvčí. Upřesnila, že ve Francii jsou soukromé školy financovány, ale zároveň mají povinnosti a práva jako školy státní. Naproti tomu v Anglii soukromé školství dotaci nedostává a nemá odpovědnost vůči státu.

Změny na ministerstvu zdravotnictví budou pokračovat

Na ministerstvu zdravotnictví lze očekávat v příštích dnech další personální změny. Vyplývá to ze slov ministra zdravotnictví Ivana Davida, který pro ČTK uvedl, že na ministerstvu musejí pracovat odborníci, kteří jsou ochotni spolupracovat na "žádoucích" změnách v rezortu. "Lidé, kteří se podíleli na současném chaosu, ho nemohou odstranit," zdůraznil ministr.

Výdaje na vzdělání

Evropská unie vydává na vzdělání v průměru 5,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), přičemž nejvíce v tomto směru o své obyvatele dbají severské státy jako Finsko (7,3 procenta), Švédsko (7,8 procenta) a Dánsko (osm procent). Nejméně je postaráno o výchovu Řeků (2,9 procenta). Vyplývá to z propočtů evropského statistického úřadu Eurostat za rok 1995, které v úterý byly zveřejněny v Bruselu. Česká republika se pohybuje mezi oběma extrémy Unie - za loňský rok "padla" po tzv. balíčkových škrtech na vzdělání zhruba čtyři procenta HDP.

Druhé setkání západních podnikatelů s členy české vlády

Organizace The Economist Conferences připravila druhé setkání západních podnikatelů s vybranými představiteli české vlády, které se bude konat od 18. do 20. listopadu v pražském hotelu Renaissance. O setkání ve formě kulatého stolu informovala v úterý agenturu ČTK.

Cizinec, který "hajloval", byl odsouzen k vyhoštění z ČR

K vyhoštění z České republiky na osm let odsoudil v úterý teplický soudce čtyřiatřicetiletého Švéda za to, že minulý týden na náměstí v Krupce na Teplicku vykřikoval s napřaženou pravou rukou fašistický pozdrav "sieg heil" a "heil Hitler". ČTK o tom informoval okresní soud v Teplicích s tím, že rozsudek je pravomocný.

Problémy zdravotně postižených

Nespokojenost s prosazováním mezinárodních pravidel v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení zdravotně postižených v České republice vyjádřili účastníci čtyřdenního mezinárodního semináře, který v úterý skončil v Benešově. O úmluvách, jež před pěti lety přijalo Valné shromáždění Organizace spojených národů, tu diskutovala více než stovka odborníků z České republiky a zahraničí.

Vyznamenání pracovníkům CO

Vyznamenání za mimořádnou obětavost a nasazení při pomoci v zaplavených oblastech Rychnovska převzalo v úterý ve školícím a výcvikovém středisku armády v Komorním Hrádku 70 příslušníků a pracovníků civilní ochrany. Velitel CO generál Alois Schulz jim předal medaili české armády třetího stupně a děkovné listy ministra obrany.

Mínění - důvěra v politiky a instituce

Počet občanů důvěřujících prezidentovi klesl od září o pět procent, takže současných 58 procent znamená podle Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) historické minimum od roku 1992. Přestože je důvěra v prezidenta dosud nejmenší, udržuje se již od dubna těsně kolem šedesátiprocentní hranice. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v úterý. Celkově vzrostl nepříznivý názor občanů na všechny ústavní instituce, nejvíce se však o 13 procent zhoršil v případě Senátu, kterému nyní nedůvěřuje 74 procent občanů.

70. výročí založení Masarykových domů

Pamětními listy k 70. výročí založení Masarykových domovů, dnešní pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, byli v úterý oceněni zasloužilí pracovníci tohoto velkého pražského lůžkového zařízení, které v říjnu 1928 k desátému výročí republiky otevřel tehdejší československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Masarykovy domovy byly vybudovány v letech 1926 až 1928 jako ústav sociální péče hlavního města Prahy s 3260 lůžky. Ve své době patřily k nejmodernějším zařízením svého druhu v Evropě.

Cena Inter Nationes 1998 Jiřímu Grušovi.

Český básník a diplomat Jiří Gruša se stal nositelem německé kulturní ceny Inter Nationes 1998. Sdělila to v úterý v Bonnu organizace Inter Nationes, která z pověření spolkové vlády zprostředkovává kulturní obraz Německa v zahraničí. Kulturní cena Inter Nationes, dotovaná 10.000 markami, se každé dva roky uděluje některé zahraniční osobnosti, která mimořádně přispívá k porozumění mezi národy. Cena bude Grušovi předána 15. prosince v Bonnu. Jiří Gruša, který příští měsíc oslaví 60. narozeniny, patřil k signatářům Charty 77, v 80. letech žil jako spisovatel v Německu a po politických změnách se stal velvyslancem v Bonnu. Nyní působí jako velvyslanec ČR v Rakousku.

Dalí v Praze

Jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, španělského výtvarníka Salvadora Dalího představí jako tvůrce nábožensky laděných děl, erotických scén a ryze surrealistických obrazů výstavy tři pražské galerie Miro. Projekt, který uvede 350 Dalího děl od drobných kreseb a grafik až po plastiky a oleje, autoři pojmenovali Výběr z tvorby z let 1930-1980. Výstavy potrvají od středy 28. října do konce roku. Všechna vystavená díla jsou až na několik výjimek prodejná. Nejcennějším vystavovaným objektem je modrý olej Veselý jednorožec zapůjčený od německého sběratele, jeho účetní hodnota činí více než 10 miliónů korun.

Kuriozní lampión v Českých Budějovicích

Největší lampión na světě budou moci obdivovat účastníci oslav 80. výročí vzniku Československa ve středu v Českých Budějovicích. Lampión má výšku tři a obvod devět metrů. Na jeho obvodový plášť padlo přes třicet metrů látky široké 140 centimetrů, informoval ČTK Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den, pro kterou byl vyroben. Kuriózní svítidlo bude oděno do českých národních barev a osvíceno bude plynovou lampou. Protože "lampiónek" váží zhruba třicet kilogramů, nebude nesen, ale umístěn na plošině na Dlouhém mostě, který vede nad řekou Vltavou poblíže centra Českých Budějovic.

A na závěr zpráv ještě informace o počasí na území ČR

Ve středu bude zataženo až oblačno, občas déšť. Teploty by se měly pohybovat kolem 12-ti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.