Zprávy středa, 29. března 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Premiér Zeman navštívil velitelství NATO ve Stavangeru

Předseda české vlády Miloš Zeman navštívil v úterý regionální velitelství Severoatlantické aliance a vedení naftařské a plynařské společnosti Statoil v přístavním městě Stavangeru na jihozápadním pobřeží Norska. V dosahu stavangerského velitelství NATO je i Česká republika, přestože mu nyní nepodléhá. Premiér se ve Stavangeru zmínil o problému spojeném s tvorbou nové bezpečnostní strategie Evropské unie, která má nahradit Západoevropskou unii. Ten podle něj spočívá v tom, jakým způsobem se na ní budou podílet členské země NATO, které ještě nejsou členy unie, jako například Česká republika a Norsko. Stavangerské vojenské centrum aliance je druhým regionálním velitelstvím tohoto obranného společenství, které již český premiér navštívil. Prvním bylo při jeho letošní oficiální návštěvě Portugalska velitelství v Lisabonu.

Mezinárodní společnost Statoil, která dodává do ČR plyn, je stoprocentním vlastnictvím Norského království, zaměstnává 17.200 lidí a působí ve 23 zemích. Norsko je v těžbě plynu čtvrté na světě a exportuje ho především do Německa, Francie a Itálie. Do ČR přepravuje plyn společnost Transgas.

Premiér Miloš Zeman nabízel v zemi fjordů nejen výhodné podmínky pro investování norského kapitálu v České republice, ale i dodávku investičních celků pro norskou plynovou elektrárnu českými podniky. V podvečerních hodinách se premiér Zeman přesunul do finského Oulu, kde pokračuje jeho cesta po Norsku, Finsku a Litvě.

Prezident Havel by byl rád, kdyby Saúdská Arábie měla velvyslanectví v Praze

Rozhovory se třemi nejvyššími ústavními činiteli českého státu pokračoval v úterý první náměstek saúdskoarabského ministra zahraničí Nizar Madání v návštěvě Prahy. Ta by se mohla v budoucnu stát místem prvního velvyslanectví Saúdské Arábie ve východní Evropě. Prezident Václav Havel Madánímu řekl, že by byl rád, kdyby dal Rijád přednost Praze před Budapeští a Varšavou, mezi nimiž se Saúdská Arábie rozhoduje. Obyvatelé České republiky by tak podle něj měli šanci blíže se seznámit s odlišnými kulturními tradicemi.

S Madáním hovořila také předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Podle ní má Saúdská Arábie velký zájem na tom, aby situace na světovém trhu s ropou byla stabilní nejen prodaným množstvím této suroviny, ale i cenovým vývojem. Benešová dále zdůraznila, že Saúdská Arábie může České republice předat zkušenosti s bojem proti drogám a narkomafiím. Nizar Madání se setkal také s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. TenČTK řekl, že obě země mají zájem na posílení vzájemných vztahů. Uvedl, že s Madáním debatoval také o situaci na Blízkém a Středním východě. Předseda sněmovny informoval, že na podzim by mohl Saúdskou Arábii navštívit.

Šéf BIS byl opět u prezidenta Havla

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek byl v úterý opět u prezidenta Václava Havla, důvod schůzky ale prezidentská kancelář tají. O schůzce ČTK informoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, cokoli dalšího však odmítl uvést. Hlava státu před dvěma týdny pověřila BIS úkolem týkajícím se subjektu, který údajně destabilizuje policejní složky. Podle informací Mladé fronty Dnes je prověřovanou osobou bývalý kriminalista a nynější advokát Josef Doucha. Prezident ho podle listu podezírá, že je napojen na ruské mafie a za pomoci svých kontaktů s vlivnými sociálními demokraty se snaží ochromit práci policejního Útvaru pro boj s organizovaným zločinem.

Ministr Kavan na návštěvě civilní rozvědky diskutoval o jejím statutu

Ministr zahraničí Jan Kavan navštívil v úterý civilní rozvědku. Tiskové oddělení ministerstva zahraničí ČTK sdělilo, že ministr na Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) diskutoval o možnostech případného převedení úřadu do gesce ministerstva zahraničí. Úvahy o budoucím statutu služby ale ministrův náměstek Hynek Kmoníček označil za velmi předběžné. Ministerstvo zahraničí je, jak uvedlo, hlavním odběratelem informací od úřadu. "To je záležitost několika desítek zpráv a analýz ročně," řekl ČTK Kmoníček. Proto je úřad s rozvědkou v kontaktu, pokud jde o služby a jejich zaměření. Diskuse o budoucím statutu civilní rozvědky souvisí s několikaletou debatou o podobě a počtu tajných služeb a jejich zařazení pod jednotlivá ministerstva.

V ČR nyní působí dvě civilní a dvě vojenské zpravodajské služby. Podle některých úvah by se mohly dosavadní čtyři služby sloučit do jedné civilní a jedné vojenské. Proti takovému sloučení ale mají představitelé ÚZSI námitky, uvedli nedávno poslanci po své návštěvě pražských objektů úřadu.

Vláda se dozví o přípravě na Expo a rozhodne o židovském hřbitovu

Zprávu o přípravách účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru projedná ve středu vláda. Během výstavy bude v Hannoveru otevřeno české konzulární jednatelství. Kabinet má také rozhodnout o prohlášení zbytků židovského hřbitova na Novém Městě za kulturní památku. Nejschůdnější variantou je zřejmě zpevnění prostoru s ostatky bývalého hřbitova a jejich zabudování do stavby nové budovy České pojišťovny, která má na pozemku vyrůst. Ministři by měli také schválit návrh na sjednání česko-slovenské dohody o legislativní spolupráci v oblasti harmonizace právních řádů s právem Evropské unie. Spolupráce má zahrnout výměnu informací a zkušeností z legislativního procesu, rekodifikací a překládání evropského práva do národních jazyků. Součástí smlouvy mají být i vzájemná předávání pracovních překladů norem EU pro služební účely. Smlouva má být uzavřena na dva roky s automatickým prodlužováním.

ČR musí na cestě k EU zrychlit sblížení se úrovně HDP na hlavu

Česká republika musí na cestě k Evropské unii (EU) urychlit zejména tzv. reálnou konvergenci spočívající ve sblížení se životních úrovních daných podílem hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele. "Strukturální a institucionální reformy byly v předchozích letech v České republice zanedbány," uvedl na úterním Evropském bankovním a finančním fóru v Praze guvernér České národní banky Josef Tošovský. "V těchto oblastech je proto třeba zrychlit, aby se tempa reálného a nominálního přibližování EU vyrovnala," řekl guvernér Tošovský. Nominální konvergence je dána plněním stanovených Maastrichtských kritérií inflace, úrokových sazeb, veřejného deficitu a kursové stability.

Odpůrci Mezinárodního měnového fondu chtějí v září v Praze uspořádat "kontrasummit"

Odpůrci politiky Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), jejichž zasedání se v září uskuteční v Praze, hodlají ve stejnou dobu uspořádat "kontrasummit" a další akce. "Kampaní chceme informovat o negativních důsledcích politiky MMF a SB, o skutečných dopadech jejich programů na země třetího světa i střední a východní Evropy," řekl v úterý mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci Ivo Bělohoubek. Zároveň se distancoval od možných násilných konfrontací. Na pozvání volného sdružení, které se hlásí ke koordinaci akcí nevládních organizací, přicestoval do Prahy předseda belgické Komise pro anulaci dluhu třetího světa Eric Toussaint. Autor textů o negativním vlivu MMF a SB na světový vývoj je zvědav, jak budou Češi na kongres reagovat. Prozradil, že se do Prahy na kontrasummit chystají odpůrci MMF a SB z celého světa. Zdůraznil však, že se nechtějí vnucovat a v případě, že je nikdo nepozve, využijí jiných letošních zasedání banky a fondu.

Delegace německo-české poslanecké skupiny Bundestagu navštíví ČR

Pětičlenná delegace německo-české poslanecké skupiny z německého Spolkového sněmu (Bundestagu) bude od středy do pátku v Praze jednat s českými politiky i úředníky. Němečtí poslanci se setkají se členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, se zástupci politických stran a ministerstev dopravy a školství. Podle tiskového odboru německého velvyslanectví v Praze má být tématem česko-německých jednání rozšiřování Evropské unie, vzájemné uznání vysvědčení absolventů škol, přeshraniční železniční doprava, problematika tělesně postižených a další body.

Senátor Žantovský se rozhodl zažalovat premiéra kvůli utajování informací

Senátor Michael Žantovský hodlá tento týden zažalovat premiéra Miloše Zemana. Předseda vlády podle něj neoprávněně a v rozporu se zákonem utajuje některé informace. Žantovský řekl, že z téhož důvodu uvažuje i o žalobě na ministra zahraničí Jana Kavana. Senátor uvedl, že 24. února písemně požádal Zemana o text usnesení kabinetu k návrhu opatření ke stabilizaci akciové společnosti Vítkovice a k řešení mimořádné hospodářské situace v akciové společnosti Aliachem. Týž den oficiálním dopisem žádal Kavana o složení obchodního doprovodu delegace náměstka ministra zahraničí Hynka Kmoníčka, která v lednu navštívila Irák.

Senátoři ODS navrhují na funkci ombudsmana Stanislava Drobného

Senátoři Občanské demokratické strany jednomyslně rozhodli, že jejich kandidátem na veřejného ochránce práv - ombudsmana bude předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný. ČTK to řekl předseda senátorského klubu ODS Mirek Topolánek. "My jsme se rozhodovali, jestli vůbec máme právo navrhovat kandidáta, když jsme tak bojovali proti ombudsmanovi," připustil Topolánek. Senátoři nakonec usoudili, že byl-li zákon schválen, nic jim nebrání v tom, aby navrhli kandidáta, o němž jsou přesvědčeni, že by měl "zastřešit" nově vznikající instituci. Topolánek zdůraznil, že klub zvolil člověka, který stojí mimo politiku a má morální právo i kredit funkci ombudsmana zastávat. Klub senátorů ODS zveřejnil svého kandidáta na ombudsmana jako poslední. Ostatní kluby tak učinily už před týdnem.

Vývoz zbraní loni klesl o 2,5 procenta

Vývoz vojenského materiálu z České republiky loni meziročně klesl zhruba o 2,5 procenta a činil 101,4 miliónu dolarů. Dovoz se více než zdvojnásobil na 115,4 miliónu USD. Bilance se tak po dlouholetých přebytcích poprvé dostala do pasíva 14 miliónů USD. "Hlavní exportní položkou byla pozemní mobilní technika a její části, které se podílely 46,2 procenta na všech těchto vývozech," sdělilo ČTK ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vývozy směřovaly do 71 zemí světa. Nejvýznamnější dovozní položkou byly komponenty a náhradní díly pro letadla. Zahraniční obchod se zbraněmi realizovalo loni 76 subjektů. Vývoz nevojenských zbraní, střeliva a výbušnin dosáhl 59,2 miliónu USD a dovoz 7,7 miliónu USD, uzavřelo MPO.

Devizové příjmy z turistiky klesly loni o 18,4 procenta

Devizové příjmy České republiky ze zahraničního cestovního ruchu loňský rok činily 3,035 miliardy USD, což je meziroční pokles o 18,4 procenta. Devizové výdaje na zahraniční cestovní ruch za stejné období klesly o 15,4 procenta na 1,474 miliardy USD. Devizové saldo z turistiky tak bylo 1,561 miliardy USD, tj. o 9,5 procenta nižší než v roce 1998. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jarmila Lehnerová. Na hrubém domácím produktu (HDP) se devizové příjmy podílely 5,7 procenta a na exportu 11,3 procenta. Devizové příjmy z turistiky přitom tvořily 43,8 procenta devizových příjmů ze služeb.

Nová dohoda o hraničních přechodech mezi ČR a SR

Dohodu mezi vládami České a Slovenské republiky o hraničních přechodech na společných hranicích podepsal v úterý náměstek ministra financí Pavel Dvořák a generální ředitel Celního ředitelství Slovenska Milan Jasenovec. Hlavním cílem této dohody je inventarizace již otevřených hraničních přechodů, úprava problematiky týkající se provozu na přechodech a změn jejich kategorizace. Smlouva také nově obsahuje ustanovení o výstavbě hraničních přechodů a vstoupí v platnost 30 dní po výměně diplomatických nót o vnitrostátním schválení podle právních předpisů obou zemí. Nová dohoda nahrazuje dřívější z roku 1993 o zřízení celních přechodů na společné státní hranici a je podobná jako smlouvy, které již Česká republika má uzavřené s Německem a Polskem.

Česko-slovenské jednání o justici

Postavení státních zástupců, vztah prokuratury k výkonné a soudní moci, zejména k ombudsmanovi, v České republice a na Slovensku a mezinárodní aktivity prokuratur byly hlavními tématy jednání slovenského generálního prokurátora Milana Hanzela a české nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Český přístup podle Benešové vychází ze zavedení institutu ombudsmana a zároveň posílení prokuratury v netrestním úseku. Toto posílení by se mělo dotýkat zejména dohledu nad státní správou, je však zatím ve fázi legislativních příprav. Marie Benešová ukončila dvoudenní pracovní návštěvu Bratislavy.

Angolský prezident Santos přijel do ČR na ošetření zubů

Angolský prezident José Eduardo dos Santos přijel na několikadenní soukromou návštěvu České republiky, během níž se podrobí stomatologickému zákroku. Tiskové oddělení ministerstva zahraničí ČTK sdělilo, že jde o "rutinní a plánované lékařské ošetření". Santosův program nezahrnuje žádné jednání s českými představiteli. Santos naposledy využil služeb svého známého zubaře začátkem loňského listopadu. Tehdy jednali v Praze také diplomaté obou zemí o možnostech rozvoje vzájemných vztahů, které v posledních letech ochladly.

ČR se inspiruje Nizozemskem při privatizaci energetiky

Nizozemsko má předáním zkušeností pomoci ČR při vytváření legislativy a privatizaci energetického sektoru. "Požádal jsem o konzultativní pomoc, protože právě Nizozemsko má velice dobrou legislativu a plně tržní systém, který odpovídá potřebám státu," řekl na úterní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr po jednání s nizozemským státním tajemníkem pro zahraniční obchod Gerritem Ybemou. "Chceme zajistit plně tržní prostředí, plnou konkurenční schopnost, bezpečnost dodávek a při těchto krocích nesmíme zapomenout, že je to citlivé odvětví a velice souvisí se zaměstnaností," řekl na dotaz ČTK. Půjde o zjištění optimálního podílu státu v soukromém sektoru či samotné metody privatizace.

Rakouská vláda se zapojuje do připomínek k Temelínu

Rakouská vláda se "ofenzívně chopí" možnosti zaujmout stanovisko v rámci připomínkového řízení k jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Po úterní schůzi kabinetu ve Vídni o tom informoval ministr ekologie Wilhelm Molterer s tím, že na základě podkladů předložených českou stranou "ale konečné hodnocení vlivů na životní prostředí není možné". Podle informací, jež má Rakousko dosud k dispozici, mj. nejsou prověřitelné obzvlášť nehodové a havarijní analýzy a propočty pravděpodobnosti pro případ různých incidentů. Molterer ale zároveň ocenil "novou informační politiku" z české strany; Rakousko podle jeho slov hodlá zaujímat stanoviska i v dalších připomínkových řízeních. Jednoznačně záporné stanovisko vůči Temelínu zaujala v úterý v Linci zemská vláda Horních Rakous. Podepsal ho tamní hejtman (zemský premiér) Josef Pühringer.

Míra spokojenosti s politickou situací

S politickou situací v České republice je spokojena přibližně pětina občanů. Podle výsledků březnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění vyjádřilo spokojenost s politickou situací v zemi 21 procent dotázaných. Naopak 75 procent lidí je s ní nespokojeno a čtyři procenta občanů nedokázala odpovědět. Nejspokojenější jsou s politikou země mladí lidé, studenti, podnikatelé a lidé s dobrou životní úrovní.

Tábor v Červeném Újezdu je přeplněn i po odchodu Čečenců

Uprchlický tábor v Červeném Újezdu na Teplicku je stále značně přeplněn, a to i poté, co ho minulý týden opustila skupina 23 Čečenců. Ředitel tábora Petr Kreibich ČTK řekl, že středisko má kapacitu 360 míst, ale nyní zde žije 468 uprchlíků. "Ještě před několika dny to bylo dokonce 523 lidí," dodal ředitel tábora. Právě vysoký počet ubytovaných lidí mohl také patřit podle Kreibicha k důvodům rozhodnutí skupiny Čečenců opustit minulý týden tábor v Červeném Újezdu a usídlit se v pražském sídle Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tito Čečenci přišli do tábora počátkem února a vyžadovali podle Kreibicha vyšší úroveň péče, než kterou jim tábor podle zákona mohl poskytnout.

Policie zadala znalcům vypracování posudku na Mein Kampf

Pražští kriminalisté požádali odborníky o vypracování znaleckého posudku na české vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf, které se minulý týden objevilo na pultech knihkupectví. Znalci by měli odpovědět na otázku, zda se vydavatel této publikace dopustil trestného činu. ČTK to sdělilo tiskové oddělení pražské policejní správy.

Žáby v Brně letos poprvé ke kladení vajec putují tunely

Účinnost loni vybudovaného systému tunelů a zábran v těchto dnech poprvé prověřují stovky žab, které se stahují kvůli kladení vajíček do rybníka v Brně - Žebětíně. Na trase jejich přesunu ale leží silnice, kterou žáby každoročně zaplavovaly a řada z nich také zahynula pod koly automobilů. "Podle dosavadních zkušeností se zařízení ukazuje jako vysoce funkční," řekla ČTK Ludmila Foltýnková z odboru životního prostředí brněnského magistrátu. Připomněla, že ho tvoří dva tunely pod silnicí, asi 400 metrů naváděcích zábran pevně spojených s podkladem a také foliové zábrany, které obojživelníky do tunelů nasměrují. Součástí zařízení jsou i propadávací rošty. Žáby k rybníku putují vždy v březnu v souvislosti s kladením vajec a o několik týdnů později vyráží do okolních polí jejich potomstvo.

Zákoutí staré Libně ožívají na fotografiích v Libeňském zámku

Dvorky, ulice, zákoutí, stavby a lidé, které by již návštěvníci i obyvatelé Prahy 8 jen ztěží našli, ožívají na výstavě fotografií Zmizelá Libeň. Expozici libeňského rodáka Vladimíra Radechovského (1927 až 1998) zahájil v Libeňském zámku starosta osmého obvodu Václav Musílek a autorova manželka Jindra Radechovská. Návštěvníci se mohou seznámit se životem a atmosférou staré Libně tak, jak ji Radechovský zachytil svými fotoaparáty ve 40. a 50. letech. Autorovi učarovaly bryčky s koňmi, staré pavlačové domy s tajuplnými zákoutími a budovy s nečitelnými reklamami a nápisy. Téměř devět desítek černobílých fotografií doplňují citáty a básně českých a zahraničních autorů i samotného Radechovského. Expozice Zmizelá Libeň potrvá do 30. září.

Ze sportu:

Hokejisté pražskén Sparty porazili v úvodním semifinále play off extraligy Litvínov 4:1 a vedou v sérii 1:0.

Český gólman Roman Turek si výbornými výkony v brance hokejistů St. Louis Blues vysloužil v NHL ocenění nejlepší hráč týdne. Devětadvacetiletý mistr světa z Vídně pomohl v uplynulém týdnu vedoucímu týmu soutěže vybojovat tři výhry a prodloužit neporazitelnost na šest utkání. Turek jako první v této sezóně získal titul Hráč týdne dvakrát, poprvé byl takto oceněn v listopadu.

Vysoko 6:1 porazili ve svém premiérovém utkání fotbaloví reprezentanti do dvaceti let prvoligový tým Blšan. O jednoznačném výsledku se rozhodlo po přestávce, kdy běhaví mladíci soupeře s řadou zkušených hráčů v sestavě doslova rozebrali. Na hřišti se vystřídalo všech devatenáct nominovaných.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.