Zprávy středa, 30. září 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Premiér Zeman v Bruselu

Vztahy mezi Evropskou unií a Českou republikou jsou ve všech směrech dobré. Vstupní rozhovory pokračují podle plánu a obě strany plodně usilují o prohlubování spolupráce, notovali si v úterý předseda Evropské komise Jacques Santer s českým premiérem Milošem Zemanem po dvouhodinovém jednání. Miloš Zeman prohlásil, že jeho vláda nevidí v Evropské unii pouze zónu volného obchodu, ale mnohovrstevnatou organizaci, která pěstuje společnou politiku také například v sociální oblasti nebo při ochraně životního prostředí. Proto chápe integrační proces nikoli jako úkol pouze zahraniční, ale také vnitřní politiky, hlavně pokud jde o adaptaci legislativy. Volný pohyb českých pracovních sil po vstupu ČR do EU by mohl být předmětem vstupních rozhovorů o náplni přechodných období, připustil Miloš Zeman po jednání s představiteli Evropské komise. Slíbil činitelům EU vylepšit některé kapitoly českého "národního programu přejímání evropské legislativy", které komise považuje za slabé.

Privatizace bank i podniků a restrukturalizace průmyslu v ČR byly na pořadu jednání, odpověděl Santer bez podrobností na otázku ČTK. "Chápu to tak, že česká vláda bude v privatizaci pokračovat," uvedl. Zeman k tomu řekl, že privatizace byla v ČR v posledních šesti-sedmi letech prakticky zastavena. Nová vláda chce však privatizovat banky do roku 2000.

Premiér Miloš Zeman vyjádřil přesvědčení, že po víkendových volbách na Slovensku je izolace této země od Evropy minulostí. Nová slovenská vláda bude proevropská, řekl premiér novinářům. Podle Zemana je i zájmem České republiky integrace Slovenska do euroatlantických struktur.

Ministr financí a komisař EK řešili novelu zákona o loteriích

O kontroverzní novele zákona o loteriích jednal v úterý s delegací Evropské komise, vedené komisařem Karlem van Miertem, ministr financí Ivo Svoboda. Ministerstvo financí přitom minulý týden připravilo nový text zákona, který zohledňuje všechny připomínky týkající se především spotřebitelských soutěží. Jak dále vyplynulo ze schůzky, Evropská komise žádá, aby byly orgány Evropské Unie informovány o aktuálních problémech aspirantů na členství v Unii. Van Miert v této souvislosti přislíbil pomoc při překonávání těchto překážek. Komisař se také zajímal o míru transparentnosti české ekonomiky. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva financí Daniel Častvaj.

Jednali ministři zemědělství zemí CEFTA

Hlavním problémem všech zemí střední a východní Evropy je ztráta konkurenceschopnosti. Ve svém úterním vystoupení na setkání ministrů zemědělství zemí střední a východní Evropy ve slovinském Bledu to řekl český ministr zemědělství Jan Fencl. "Jestliže roční zemědělská produkce deseti zemí tohoto regionu, které se chystají do Evropské unie, činí 14 miliard ECU, pak země EU mají hodnotu zemědělské produkce patnáctkrát vyšší. Přitom zmíněných deset kandidátských zemí zaměstnává při výrobě potravin 9,5 miliónu osob, zatímco EU pouze 8,2 miliónu," řekl Fencl. Přizval rovněž přítomné ministry zemědělství k "restauraci" obchodních vztahů mezi zeměmi střední a východní Evropy. Tyto vztahy by měly být podpořeny vzájemnými právními garancemi a posunem v oblasti fytosanitárních a veterinárních standardů.

Saldo obchodu s agrárními a potravinářskými produkty České republiky se zeměmi CEFTA bylo v prvním pololetí letošního roku kladné. Dosáhlo téměř 2,7 miliardy korun, což bylo o 40,5 procenta více než v prvním pololetí loňského roku. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva zemědělství Marcela Dvořáková.

Vláda bude poprvé jednat v přítomnosti prezidenta

Poprvé od svého jmenování bude dnes jednat sociálnědemokratický kabinet premiéra Miloše Zemana v přítomnosti prezidenta republiky. Václav Havel se zúčastní projednávání plánu legislativních prací vlády a návrhu nelegislativních úkolů kabinetu. Jednání vlády má dále na programu výroční zprávu Fondu národního majetku za loňský rok a posouzenít opozičního návrhu novely zákona o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky. Vláda se má zabývat také návrhem novely trestního zákona požadující uzákonění trestného činu neoprávněného nakládání s lidskými tkáněmi a orgány.

Prezident Havel pro Český rozhlas

Prezident Václav Havel je rád, že otevřel diskuse o svém nástupci a začal odpovídat na dotazy, kdo by jeho nástupcem mohl být. "To na mě působí dojmem, že opravdu jsem jakési tabu otevřel, zda to je moje zásluha, nebo není, nevím, a tudíž že to splnilo svůj úkol," řekl Václav Havel v úterním rozhovoru pro Český rozhlas. Prezident je rovněž spokojen s tím, že se diskutuje o pravomocích a postavení prezidenta v České republice.

Prezident Václav Havel přivítal vznik stínové vlády Občanské demokratické strany. Její vznik ukazuje, že ODS není jen její předseda Václav Klaus. "Je správné, aby každá strana řekla, co chce. Podle toho budou s tou stranou voliči nakládat," uvedl Havel.

Prezident Václav Havel věří, že se do politiky vrátí Josef Lux, který minulý čtvrtek kvůli leukémií odstoupil z vedení KDU-ČSL i poslanecké frakce lidovců. Jak uvedl v rozhovoru, cítí, že Lux z politické scény nezmizel. Prohlásil, že jej celkem nezajímají politické okolnosti Luxovy rezignace, ale jeho zdraví. "A jak jsem slíbil, pokouším se v této věci angažovat," dodal prezident.

Éra německého kancléře Helmuta Kohla, který po nedělních volbách opouští s křesťanskodemokratickou unií po šestnácti letech vládu, pro prezidenta Václava Havla neskončila. "Vždyť Helmut Kohl je svázán s pádem zdi nejen německé, ale celoevropské, on je svázán s onou klopotnou cestou k jakémusi česko-německému projasnění věcí, on je svázán s evropskou integrací," řekl prezident Havel Českému rozhlasu.

Československo se mělo nacistickému Německu bránit

Československo se před šedesáti lety, než se podřídilo mezinárodnímu diktátu a vydalo se všanc nacistické zvůli, mělo podle prezidenta Václav Havla bránit. V úterním rozhovoru pro Českou televizi, vysílaném v den 60. výročí podepsání Mnichovské dohody, však současně upozornil, že chápe, jak muselo být pro tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše těžké se rozhodnout. "Nekonečné důsledky kapitulace cítíme dodnes," poznamenal Havel, podle něhož se s Mnichovem vyrovnáme až ve chvíli, kdy doženeme západní státy.

Novým Mnichovům zabrání integrace ČR do evropských struktur

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s tragickým výročím uzavření Mnichovské dohody vyjádřilo přesvědčení, že nynější integrace České republiky do evropských a euroatlantických struktur zabrání nebezpečí obdobných dohod. "Integrace zabezpečí našemu státu odpovídající podíl na rozhodovacích procesech tak, aby ČR již nikdy nemohla být pouhým objektem politiky velmocí a aby k podobným dohodám nemohlo v budoucnu docházet," zdůraznilo ministerstvo v prohlášení pro ČTK.

Zastánci česko-německého smíření chtějí zrušit Benešovy dekrety

Zastánci česko-německého smíření, kteří před třemi roky podepsali petici Smíření 95, upozorňují v petici nazvané Bez strachu z minulosti na nutnost vést politiku zaměřenou na smíření českého a německého národa. ČTK poskytli text petice, kterou podepsalo 78 publicistů, literátů, politologů a dalších veřejně činných osobností. Česko-německé vztahy jsou podle nich zatíženy následky poválečných křivd, zejména majetkovými konfiskacemi a fyzickým pronásledováním Němců vyhnaných z českých zemí, což také stojí v pozadí současného napětí mezi Německem a Českou republikou. Autoři petice připomínají, že českému právnímu řádu neprospívá, že "u nás stále ještě platí tzv. Benešovy dekrety o poválečné odsunu Němců, které jsou pro svůj základ, princip kolektivní viny, v zásadním rozporu s Listinou práv.

ČR vyjádřila podporu přípravám na eventuální zásah v Kosovu

České ministerstvo zahraničí v úterý oficiálně přivítalo šest dní starou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která požaduje pod pohrůžkou vojenské akce okamžité zastavení bojů v Kosovu a zahájení rozhovorů o mírovém vyřešení krize v této oblasti na jihu Srbska. Ministerstvo zároveň vyslovilo plnou podporu rozhodnutí Severoatlantické rady ze 23. září "o zahájení formování sil, které je posledním krokem v plánování na případnou leteckou operaci na území Jugoslávie", oznámil ČTK tiskový odbor ministerstva.

Asi čtyřicet lidí, kteří se v úterý sešli u příležitosti 60. výročí podepsání Mnichovské dohody na náměstí Míru v Praze, vyzvalo mezinárodní společenství k tomu, aby donutilo srbskou vládu zastavit vojenské operace v Kosovu. Organizátoři sbírají podpisy pod petici, která požaduje zásah NATO v Kosovu a větší angažovanost mezinárodního společenství v konfliktu. Petici chtějí do 14 dnů předat Poslanecké sněmovně a vládě.

ODS se obává restriktivních tendencí v národním hospodářství

Poslanci Občanské demokratické strany se obávají, aby vládou navržený schodkový rozpočet místo nastartování hospodářského růstu neprohloubil restriktivní tendence v národním hospodářství. Řekl to v úterý místopředseda poslaneckého klubu ODS Jaroslav Zvěřina. Sociálně demokratický kabinet kalkuluje nejen s oficiálním deficitem 27 miliard korun, ale i s prozatím neexistujícím rozpočtovým příjmem ze zvýšení spotřební daně a důchodového pojištění. Deficit tak podle opozice činí zhruba 45 miliard korun.

Tržby v průmyslu klesly v srpnu meziročně o 1,6 procenta

O 1,6 procenta ve stálých cenách klesly letos v srpnu tržby z průmyslové činnosti. Za prvních osm měsíců však zaznamenaly meziroční růst o 4,6 procenta. Mzdy v průmyslu v srpnu meziročně reálně vzrostly o 1,7 procenta a nominálně se zvýšily o 11,3 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které ČTK poskytl tiskový mluvčí úřadu Josef Zábranský. Průmyslové tržby přitom poklesly naposledy v květnu 1997. Ve 2. pololetí loňského roku však dynamika průmyslových tržeb narůstala, což ovlivňuje právě tempo růstu v letošním roce.

V nezadržitelný vývoj k demokracii nevěří ani polovina lidí

O nezadržitelnosti demokratického vývoje v České republice není přesvědčena ani polovina lidí. Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění víra v demokracii od roku 1991 s většími či menšími výkyvy klesá. Tehdy v ní věřilo 51 procent lidí, dnes 40 procent. Oproti průzkumu z letošního března stoupla víra v nezadržitelnost demokracie o sedm procent. "Není vyloučeno, že část veřejnosti takto reaguje na uskutečněné volby a na finální efekt opoziční smlouvy mezi Občanskou demokratickou stranou a Českou stranou sociálně demokratickou," uvedl autor výzkumu Vladimír Jelínek.

Volební komise zaregistrovaly všechny kandidáty do Senátu

Obvodní volební komise v úterý zaregistrovaly všech 138 kandidátů, kteří se budou po projednání jejich přihlášek ucházet v listopadových volbách o senátorské křeslo. Zároveň volební komisaři kandidátům losem určili čísla, s nimiž se budou o přízeň voličů ucházet. Ve všech 27 volebních obvodech byli kandidáti zaregistrováni podle zjištění zpravodajů ČTK bez problémů.

Noví předsedové poslaneckých klubů

Novým předsedou poslaneckého klubu Unie svobody se v úterý stal bývalý ministr průmysl a obchodu Karel Kühnl, který tak v této funkci vystřídal Vladimíra Mlynáře. Nástupcem Josefa Luxe ve funkci předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL se podle očekávání stal Jan Kasal. Místopředseda lidové strany Kasal je od čtvrtka rovněž úřadujícím šéfem KDU-ČSL. Také na tomto postu vystřídal Luxe, který minulý čtvrtek na nejvyšší stranickou a klubovou funkci rezignoval kvůli tomu, že trpí chronickou formou leukémie.

Lékaři připravují Luxe k transplantaci

Léčba Josefa Luxe, který minulý čtvrtek kvůli leukémií odstoupil z vedení KDU-ČSL, je zatím podle mluvčího pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze Petra Turka v zásadě úspěšná. Luxovi lékaři stanovili plán léčby, která je nyní ambulantní a zaměřuje se na stabilizaci stavu a přípravu na transplantaci kostní dřeně, řekl ČTK Turek. Josef Lux trpí chronickou myeloidní leukémií. V jeho případě je vhodným léčebným postupem transplantace kostní dřeně, která je úspěšná v 50 až 80 procentech. Podle Turka se Luxovy šance blíží spíše horní hranici.

Po zprávách o onemocnění Josefa Luxe se zvýšil počet lidí, kteří se hlásí v sídle národního registru v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, že chtějí darovat kostní dřeň. ČTK to potvrdila vedoucí registru Eva Ivašková. Podle jejích informací bylo v národním i mezinárodním registru vytipováno už několik dárců, nyní probíhá srovnávání znaků na úrovni molekulárně-genetické a buněčné.

Komise pro cenné papíry členem mezinárodní organizace IOSCO

Výbor předsedů Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry (IOSCO) rozhodl na zasedání v Nairobi o přijetí české Komise pro cenné papíry (KCP). KCP se stala členem výboru pro vznikající trhy. IOSCO sdružuje více jak 130 Komisí pro cenné papíry z celého světa. Členstvím v této organizaci KCP získává přímý přístup k mezinárodním zkušenostem a standardům regulace kapitálového trhu. KCP působí jako správní úřad, který od 1. dubna 1998 převzal od Úřadu pro cenné papíry ministerstva financí veškeré pravomoci dohledu nad kapitálovým trhem, vyjma odpovědnosti za tvorbu zákonných norem.

Svaz průmyslu a dopravy ČR uzavřel dohodu s bavorským svazem VBW

Začlenění českého průmyslu do trhu Evropské unie usnadní smlouva o spolupráci podepsaná v pondělí mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a partnerským Sdružením bavorského hospodářství (VBW). "Bavorsko je ochotno pomoci ČR prosazovat její průmyslové zájmy v unii," řekl ČTK v telefonickém hovoru z Mnichova reprezentant Svazu pro EU Karel Dobeš. Podle něj má ČR nyní možnost dostat se k informacím, ke kterým zatím jako země mimo EU neměla přístup. Pro české firmy bude například zpřístupněno vypsání zajímavých veřejných soutěží v Bavorsku.

Německý červený kříž je spokojen s využitím darů pro oběti záplav

Prezident Německého červeného kříže Knut Ipsen vyjádřil spokojenost s tím, jak bylo využito 20 miliónů marek, které Němci darovali obětem loňských záplav v České republice. Na závěr třídenní návštěvy podepsal smlouvu o daru tří miliónů marek na další pomoc Moravě. Jako výraz díků obdrželi Ipsen a vedoucí zahraničních operací Německého červeného kříže Johannes Richert od prezidenta Českého červeného kříže Zdenko Vlka plakety za pomoc při povodních. Němečtí hosté navštívili Troubky, Přerov, Otrokovice, viděli povodňové domky, na které přispěli, a v Hulíně zhlédli i základy nového domu pro seniory, který bude placen z jejich pomoci. Mluvili také s lidmi v postižených oblastech.

Židé slaví svátek Jom kipur - den smíření

Den smíření - dnešní svátek Jom kipur - slaví čeští židé, jimž vzhledem k judaistickému kalendáři letos nastal při svátku Roš hašana Nový rok 5759 před deseti dny. Podle Pražské otevřené židovské komunity Bejt Praha se v úterý sešli při bohoslužbách, které v Pinkasově synagoze vedli zahraniční rabíni. Od začátku nového roku a měsíce tišri trvá židům do svátku Jom Kipur desetidenní půst a období pokání. Oba svátky jsou pro židy nejvýznamnějšími dny v roce.

V Kosovu začala distribuce humanitární pomoci z ČR

Distribuce 40 tun humanitární pomoci, vypravené Nadací při České televizi Člověk v tísni, začala v pondělí v jihosrbské oblasti Kosovo. Pomoc, kterou tvoří základní potraviny, hygienické potřeby, kanystry na vodu, teplé přikrývky a igelitové plachty, dorazila do kosovského správního centra Prištiny v neděli. Jde již o druhou zásilku v rámci projektu "Pomoc kosovským uprchlíkům", který realizuje Odbor pro uprchlíky ministerstva vnitra ČR a na který bylo ze státního rozpočtu vyčleněno šest miliónů korun.

Věznice jsou přeplněné

Cizinci tvoří 21 procent z více než 22.000 obviněných a odsouzených ve věznicích v České republice, jejichž kapacita je zhruba o třetinu přeplněná. Počet cizinců přitom prudce vzrostl v posledních dvou letech, řekl ČTK ředitel vazební věznice v Liberci Stanislav Joha. Liberecká věznice má uvažovanou kapacitu 226 vězňů, je jich zde však 281, tedy zhruba o 30 procent více. "Polovina vězňů s jinou státní příslušností je rusky mluvících, nejvíce Ukrajinců, Bělorusů, občanů Moldávie a Ruska," upřesnil Joha. Dodal, že národnostní strukturu vězňů doplňují Jugoslávci, Slováci, Ital, Bulhar a dva Vietnamci.

Za smrt Romky vynesl soud tresty

Nepodmíněné tresty šest a půl a osm a půl roku udělil v úterý Krajský soud v Hradci Králové čtyřiadvacetiletému Petru Klazarovi a stejně starému Jiřímu Neffemu, kteří se před soudem zpovídali z vydírání s následkem smrti a z výtržnictví v souvislosti s únorových utonutím romské ženy Heleny Biháriové v Labi ve Vrchlabí. Klazera poslal soud do věznice s ostrahou a Neffeho, který nesl, podle státního zástupce, větší míru viny, do nejpřísnější věznice se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný, protože obžalovaný i žalobce si ponechali lhůtu na rozmyšlení.

ČTK vystaví cenzurované fotografie ze svého archivu

Výběrem z cenzurovaných fotografií z archivu České tiskové kanceláře (ČTK) za osmdesát let existence agentury je výstava Zakázaná historie, která bude k vidění v pražské Galerii Ambit od 1. října. "Fotografií, které byly v klatbě a veřejnosti upírány, není mezi pěti milióny snímků v archivu ČTK málo. Vždyť v osmdesátiletém období moderních českých dějin tvoří více než polovinu totalitní režimy," uvedl šéfredaktor redakce obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Výstava je podle něj o cenzurních zásazích a jejich metodách, o propagandistickém manipulování a o zamlčování a deformacích pravdy.

Výstava připomene 950 let od příchodu benediktinů na Moravu

Připomínka 950 let od příchodu řádu benediktinů na Moravu a 50 let od nástupu komunistického režimu devastujícího duchovní kulturu bude cílem projektu Rajhrad 1998, který 1. října začne v benediktinském klášteře v Rajhradě u Brna. Areál, na jehož barokní přestavbě se podílel Jan Blažej Santini-Aichel, byl zdevastován mnohaletým pobytem tehdejší Československé lidové armády. Podle pořadatelů chce projekt představit návštěvníkům klášter ve zničené podobě jako artefakt a poukázat na kulturní význam a duchovní přínos kláštera vystavením vzácných starých tisků a uměleckých předmětů z klášterních sbírek.

Ze sportu:

Až pokutové kopy rozhodly o postupu fotbalistů pražské Slavie do druhého kola Poháru UEFA přes německý celek Schalke 04. Slávisté vedli v odvetném utkání od 18. minuty brankou Richarda Dostálka a stav 1:0 vydržel i do konce prodloužení. Protože první zápas skončil jednobrankovým vítězstvím Schalke, musely určit postupujícího penalty, které vyšly lépe domácím.

Fotbalisté Sigmy Olomouc prohráli v odvetě prvního kola Poháru UEFA v Marseille s tamním Olympique 0:4 a po domácí remíze 2:2 jsou z dalších bojů vyřazeni.

Také fotbalisté pražské Sparty podlehli v odvetném utkání prvního kola Poháru UEFA na hřišti španělského San Sebastianu 0:1 a po domácí prohře 2:4 z poháru vypadli.

V zápase třetího kola Poháru Českomoravského fotbalového svazu fotbalisté prvoligové Petry Drnovice zvítězili 3:1 v Přerově nad místním Hanáckým SK, momentálně osmým celkem druhé ligy.

Vítkovice remizovaly v předehrávce 15. kola extraligy ledního hokeje s Kladnem 2:2.

Ve svém druhém vystoupení v základní skupině E Evropské hokejové ligy zvítězila pražská Sparta nad švýcarským týmem HC Fribourg 5:1.

Hokejisté Dukly Jihlava prohráli ve skupině A Evropské hokejové ligy na ledě Jokeritu Helsinky 3:4.

Překvapivého vítězství dosáhli ve druhém kole Saportova poháru basketbalisté Mlékárny Kunín, kteří po výborném výkonu porazili favorizovaný turecký celek Telekom Ankara 77:67.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až polojasno. Teploty se pohybují mezi 14 až 18 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.