Zprávy úterý, 01. června 1999

A nyní podrobněji:

Václav Havel ukončil léčbu antibiotiky a má již volnější režim

Rekonvalescence prezidenta Václava Havla na lánském zámku pokračuje bez komplikací a podle představ lékařů. V neděli prezident ukončil antibiotickou terapii a lékaři mu povolili volnější režim mimo lůžko. Řekl to ČTK Havlův osobní lékař Ilja Kotík bezprostředně po pondělní vizitě v Lánech. Prezident se pod dohledem lékaře, zdravotní sestry a rehabilitačního pracovníka pravidelně podrobuje dechové rehabilitaci. Vedle léčby a odpočinku dochází i do své lánské pracovny, kde vyřizuje běžnou pracovní agendu. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ČTK potvrdil, že prezident bude tento týden pořádat v Lánech porady se spolupracovníky a připravovat se na svůj pravidelný program, který má zahájit v pondělí 7. června.

Z jednání vlády

Vláda v pondělí schválila návrh státní informační politiky. "Jejím cílem je vybudovat a dále rozvíjet informační společnost, a tak vytvářet předpoklady pro zlepšení kvality života občanů, zefektivnění státní správy a samosprávy a rozvoje podnikání," řekl ČTK mluvčí vlády Libor Rouček. Státní informační politika bude přednostně sledovat sedm oblastí. Patří k nim rozvíjení informační gramotnosti všech občanů jako nezbytného předpokladu rozvoje a uplatnění osobnosti v 21. století. K dalším prioritám patří právo občana na přímý přístup k informacím, takzvaná "informatizovaná demokracie". Ke zlepšení služeb poskytovaných občanům má napomáhat rozvoj informačních systémů veřejné správy a vybudování komunikační infrastruktury jako podstatného předpokladu rozvoje informační společnosti.

Návrh naléhavých opatření na pracovním trhu, s nimiž vláda vyslovila souhlas, počítá se zavedením vízového režimu s Ukrajinou, zvýšením rozsahu kontroly pobytu cizinců v České republice, s finančním posílením politiky zaměstnanosti a se zřízením průmyslových zón. Jak řekl Libor Rouček, vedle zavedení vízové povinnosti pro Ukrajince, kteří bývají v České republice často nelegálně zaměstnáváni, návrh počítá se zvýšením rozsahu kontroly pohybu cizinců úřady práce ve spolupráci s živnostenskými a finančními úřady a příslušnými složkami policie.

Vláda také rozhodla, že 66procentní státní podíl v Československé obchodní bance získá belgická KBC Bank. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Ivo Svoboda. KBC Bank zaplatí za koupi dvoutřetinového podílu přes 40 miliard korun. "Nabídky nebyly zdaleka posuzovány pouze podle výše nabízené ceny, ale jako komplex parametrů, tak aby bylo zřejmě, že zvolený uchazeč se stane skutečným strategickým partnerem banky," řekl Svoboda. Investor dá podle něj bance evropský rozměr, kvalitní management a zachová jí jméno. Úmyslem vlády nebylo pouze banku prodat, ale prodat ji investorovi, který je schopen na evropském trhu tyto podmínky zajistit, uvedl Ivo Svoboda.

KBC považuje získání ČSOB za významný mezník ve své strategii

Za "významnou novou etapu" ve své strategii považuje belgická KBC Bank získání 66procentního podílu v Československé obchodní bance. V komuniké oznámila, že za pilíř této strategie považuje právě akvizice bank a pojišťoven v zemích střední a východní Evropy, které jsou jako ČR v první linii pro vstup do Evropské unie. KBC sdělila, že tento nákup pro ni představuje investici ve výši 42,7 miliardy belgických franků.

Vetchý vítá, že Miloševič přijal podmínky G8

Pokud jugoslávský prezident Slobodan Miloševič skutečně přijal podmínky sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska 'G8) k ukončení kosovské krize, ministr obrany Vladimír Vetchý tento krok vítá. Ministr to řekl o přestávce v zasedání vlády. Dodal, že jeho informace vycházejí zatím pouze z agenturního zpravodajství ČTK a nemá je potvrzeny z dalšího zdroje. "Podmínky G8 jsou v podstatě velice blízké podmínkám NATO a to jsou podmínky, které jsou myslím rozumné," prohlásil Vetchý. Podle svých slov doufá, že mírové řešení pro urovnání balkánské krize se už brzy najde.

Jugoslávie podle státní agentury Tanjug v pondělí potvrdila svůj souhlas s principy stanovenými skupinou G8 pro urovnání krize kolem Kosova a vyzvala Radu bezpečnosti OSN k přijetí rezoluce, která by tuto krizi ukončila.

Payne: Nesouhlasím se stanoviskem ODS k "česko-řecké iniciativě"

Zásadní nesouhlas s pátečním stanoviskem politického grémia Občanské demokratické strany 'ODS), podle kterého česko-řecká mírová iniciativa pro řešení kosovské krize nepoškodila postavení České republiky uvnitř NATO, vyslovil v pondělním rozhovoru s ČTK ve Varšavě místopředseda sněmovního zahraničního výboru za tuto stranu Jiří Payne. "Mám pocit, že to není pravda a že lze velmi snadno dokázat, že jsme si s tím způsobili značné diplomatické obtíže," řekl ČTK Payne, který se v polské metropoli zúčastnil v čele stálé české parlamentní delegace jarního zasedání Severoatlantického shromáždění 'NAA).

S "velmi odmítavým až podrážděným postojem" ke zmíněné iniciativě se Payne setkal již na počátku varšavského zasedání NAA, a to především z úst členů polské delegace, ale rovněž od britských či amerických zákonodárců. "Musím říci, že jsme v těžké situaci, protože já sám se za ni 'česko-řeckou iniciativu) nemohu upřímně postavit, a na druhou stranu nechci, abychom vypadali v zahraničí jako země, která mluví dvěma hlasy," řekl v pátek ČTK.

Humanitární pomoc směřuje uprchlíkům v táborech i v rodinách

Dalších sedm kamiónů do Albánie a Makedonie vypraví tento týden obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. Zásilky jsou určeny kosovským běžencům žijícím v uprchlických táborech i v rodinách, které do svých domovů přijaly kosovské uprchlíky, řekli ČTK pracovníci společnosti. Humanitární konvoj je financován z prostředků kampaně SOS Kosovo, která zatím vynesla více než 45 miliónů korun, a z peněžitých i materiálních příspěvků sponzorů.První kamión, který vyjel v pondělí, odvážel těstoviny, olej a další potraviny do Albánie.

Vojáci ve Vyškově nacvičovali evakuaci mírové mise

Přípravy na evakuaci pracovníků mírové mise z území národnostních enkláv znepřátelených fiktivních států Koral a Topaz byly v pondělí hlavním námětem vojenského cvičení Cooperative Guard '99 ve Vyškově. ČTK to řekl Juraj Galovec z tiskového střediska. Cvičení se účastní 2000 vojáků z 26 zemí NATO a Partnerství pro mír, kteří také řešili problém, jak zabránit dalšímu zhoršení situace v krizové oblasti. V souvislosti s cvičením očekávala policie protesty anarchistů a komunistů, kteří jsou odpůrci vstupu ČR do NATO a také leteckých útoků aliance na Jugoslávii. Policisté zatím žádnou výtržnost neevidují a stále pátrají po autorovi anonymního dopisu, který pohrozil na závěr cvičení pumovým útokem.

Cvičení Cooperative Guard, které potrvá do 4. června, je zaměřeno na postupy NATO pro plánování a vedení všeobecné operace na podporu míru a zlepšení interoperability mezi partnerskými státy a aliancí. Pod přímým velením NATO bude v nadcházejících dnech ve Vyškově poprvé cvičit i mnohonárodnostní sbor Eurocorps. Je složený z vojsk Belgie, Francie, Lucemburska, Německa a Španělska a může s 50.000 příslušníky přispět k operacím vedeným NATO nebo OSN.

Schuster pro Die Welt: Na Benešovy dekrety nesahat

Na takzvané Benešovy dekrety, které se vztahují k poválečnému odsunu a vyvlastnění Němců z Československa, "by se nyní nemělo sahat". To bude možné teprve tehdy, "až už tady nebude generace, která to zažila". Uvedl to v rozhovoru pro německý list Die Welt nově zvolený slovenský prezident Rudolf Schuster. Řekl, že Benešovy dekrety předcházely "nespravedlivému kolektivnímu vyvlastnění a vyhnání" také karpatských Němců žijících na Slovensku. Dokud však žijí pamětníci válečných a poválečných událostí, nemělo by se s dekrety hýbat, soudí nový slovenský prezident. "Ostatně Slovensko v této otázce nemůže dělat žádné samostatné kroky bez dohody s Českou republikou," dodal Schuster.

Poslanecká sněmovna bude pokračovat v jednání

Změny v Ústavě, zvýšení rozpočtového schodku o jednu miliardu korun, ale též konečná podoba Národního parku České Švýcarsko by mohly patřit mezi nejvíce diskutované body jednání Poslanecké sněmovny v tomto týdnu. Dolní parlamentní komora bude od úterního odpoledne pokračovat ve schůzi, kterou zahájila počátkem tohoto měsíce a přerušila 21. května. Polemiku poslanců lze čekat také při prvním čtení vládního návrhu zákona o veřejném ochránci práv 'ombudsmanovi), pravicovém návrhu ústavního zákona o referendu o vstupu ČR do Evropské unie a při dokončení přerušené parlamentní rozpravy o vládní zprávě o stavu země.

Císař jednal o možnosti vstupu dánských firem do stavebnictví ČR

Možnost účasti dánských firem na českém stavebním trhu, informace o investičních pobídkách českého státu pro zahraniční firmy a zkušenosti z bytové politiky byly tématem pondělního setkání ministryně pro bydlení a městské záležitosti Dánského království Jytte Andersenové s ministrem pro místní rozvoj Jaromírem Císařem. Andersenová po jednání uvedla, že s Císařem hovořila též o renovaci a humanizaci panelových domů, s nimiž mají Dánové bohaté zkušenosti. Své odborné poznatky v této oblasti nabízejí České republice.

Jednáním s Císařem zahájila Andersenová dvoudenní návštěvu ČR, při níž se mimo jiné setká s představiteli Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Svazu českých a moravských bytových družstev a s pražským primátorem Janem Kaslem.

Havlíčkobrodští zemědělci vylili na protest 5000 litrů mléka

Na 5000 litrů mléka vylili v pondělí havlíčkobrodští zemědělci do silážní jámy. Protestovali tak proti neutěšené situaci českých zemědělců, rostoucí vnitřní a vnější zadluženosti a za záchranu venkova. "Je to boj o přežití, pokud padne české zemědělství, odnese to spotřebitel," potrhl předseda havlíčkobrodské agrární komory František Endrle. Dětem na základní škole pak zemědělci rozdávali zdarma mléčnou svačinu. "Když stát nepodpoří mléčnou stravu pro děti, tak jsme to demonstrativně udělali my," řekl ČTK Endrle. Připomněl, že v roce 1989 byla spotřeba mléka na osobu a rok 91,4 kilogramu, loni poklesla na šedesát kilogramů.

Krnovští Romové založili firmu, která uklízí ulice

Krnovští Romové se rozhodli, že již nebudou jen nečinně přihlížet, jak roste nezaměstnanost v jejich řadách. Obrátili se proto na krnovskou radnici a s její pomocí založili firmu, která již zhruba měsíc udržuje čistotu a pořádek v ulicích města. "Kvůli jiné barvě pleti nemají šanci sehnat práci, proto jsme se rozhodli založit firmu, která by mohla zaměstnat více Romů. Zatím provádíme úklidové práce, čištění města, ale do budoucna bychom se rádi vybavili technikou a chtěli bychom zkusit podnikat například ve stavebnictví," řekl ČTK šéf romské firmy a Ligy za lidská práva Romů v severomoravském Krnově Jozef Baláž.

Castrismus na Kubě zmizí až s Castrem, říká jeho dcera

Castrismus na Kubě zmizí až s jejím vůdce Fidelem Castrem, řekla v pondělním rozhovoru pro ČTK jeho dcera Alina Fernándezová Revueltová. Předtím zřejmě změny nenastanou, nic tomu podle ní nenasvědčuje. Ideální by bylo, kdyby Castro sám zavedl na Kubě nějakou formu přechodu k demokratickému režimu, uvedla Fernándézová, která v sobotu přijela na čtyřdenní návštěvu do Prahy na pozvání společnosti Člověk v tísni, pořádající festival filmů o lidských právech Jeden svět '99.

Festival Jeden svět udělil ceny nejlepším snímkům

Tři ceny udělila v pondělí večer porota nejlepším snímkům, které byly od 26. května uvedeny na mezinárodním filmovém festivalu o lidských právech Jeden svět '99. Ocenění za nejlepší film získal dokument o současném Bělorusku Strach od režiséra Leanida Mindlina. Cenu za nejlepší režii dostala tádžická filmařka Mayram Yussupová za snímek Mise. Porota udělila i cenu za nejpůsobivější příběh. Získal ji dokument Mrtví jsou naživu belgické režisérky Anny van der Weeové o genocidě ve Rwandě.

Vystoupení na Pražském jaru

Premiéru měla v pondělí večer na Pražském jaru skladba Hommage a Josef Suk od Otmara Máchy. Autor upravil již dříve hranou "poctu" slavnému českému houslistovi a jeho rodu z klavírního doprovodu pro smyčcový orchestr. Interpret, který se v létě dožívá sedmdesáti let, byl opět protagonistou uvedení i této nové podoby. Se Sukovým komorním orchestrem dirigoval pak Josef Suk v Rudolfinu také hudbu svého děda Josefa Suka a praděda Antonína Dvořáka.

Písně a tance ze 16. a 17. století pro flétnu a loutnu měl na pražském festivalu na programu britský soubor s názvem Circa 1500. Specializuje se již 15 let na renesanční a barokní hudbu a čtyři jeho členky - tři flétnistky a hráčka na loutnu - nadchly publikum v kostele sv. Šimona a Judy. Umělecká vedoucí souboru Nancy Haddenová je známá české hudební veřejnosti také z interpretačních kursů, zejména z oblíbených letních tvůrčích dílen a setkání ve Valticích na jižní Moravě.

Ve Španělském sále se samostatným koncertem uvedlo italské smyčcové kvarteto Prometeo, které loni v květnu zvítězilo v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. V Praze již se mezitím představilo i v rámci koncertní sezóny Českého spolku pro komorní hudbu.

Jethro Tull zavzpomínali na své nejslavnější skladby

Výběrem toho nejlepšího z přibližně třiceti let své tvorby nadchli v pondělí večer v Malé sportovní hale pražského Výstaviště své fanoušky britští Jethro Tull. Folkrocková skupina již několik desetiletí staví v hudbě na keltských motivech a na charismatu zpěváka Iana Andersona. Na turné, v jehož rámci Jethro Tull zahráli už v sobotu v Brně, připomíná kapela třicet let své existence, a to i přes fakt, že z původní sestavy ze šedesátých let zbyl už jen Anderson a kytarista Martin Barre. Jethro Tull, kteří už mají své nejslavnější období pár let za sebou, vystoupili v sestavě Ian Anderson, Martin Barre, Doane Perry, Andy Giddings a Jonathan Noyce.

Začala filmová retrospektiva Vojtěcha Jasného

Celkem dvě desítky snímků obsáhne retrospektiva filmů režiséra a scenáristy Vojtěcha Jasného, která se do 21. června uskuteční v promítací síni Národního filmového archivu Ponrepo v Praze. V pondělí večer ji zahájil rakouský snímek Návrat, který Jasný natočil v roce 1978. Vedle snímků z 50. a 60. let nabídne filmovým fanouškům i díla, která Jasný vytvořil od roku 1970, kdy emigroval, v Rakousku, bývalé Jugoslávii a Kanadě. Závěr retrospektivy vytvoří dokument Why Havel?, který vznikl v roce 1991 v koprodukci Kanady a ČSFR.

Ojedinělý soubor map ČR i jejích měst lze nalézt na Internetu

Ojedinělý soubor 138 podrobných plánů měst České republiky do měřítka 1:10.000, mapy celé republiky až do měřítka 1:100.000 lze spolu s podrobnou leteckou fotomapou Prahy nalézt na internetové adrese mapy.atlas.cz. Vyhledávání ulic, měst, obcí, řek a hor, škol, úřadů, hraničních přechodů a dalších objektů usnadňuje propracovaný systém jejich hledání. Sídla větších podniků a institucí lze zobrazit díky integraci s databází Resources. Objekty lze nejen vyhledávat, ale pro svou potřebu si je vytisknout nebo poslat e-mailem. Zdarma si mohou uživatelé umístit odkaz na sídlo firmy na své webové stránky, případně si přesné místo na mapě pojmenovat. Podrobnější informace v českém a anglickém jazyce ve formátech MS Word 97 a RTF a ukázky sejmutí obrazovek mapy.atlas.cz lze najít na adrese: http://press.atlas.cz/.

Výstava připomíná sedmdesátiletou historii motocyklů Jawa

Mezníky ve vývoji nejznámější české motocyklové značky Jawa dokumentuje v pražském Národním technickém muzeu výstava přibližně tří desítek strojů. Expozice, která bude v muzeu k vidění do konce září, má připomenout 70. výročí zahájení výroby strojů značky Jawa. Představuje například motocykl, na kterém Gustav Havel vybojoval na mistrovství světa motocyklových závodů v roce 1961 třetí místo. Stroje, které se podařilo vystavit, dokumentují vývojovou řadu sériových motocyklů. Milovníci motocyklového sportu zde naleznou některé slavné stroje, vystaveny jsou i prototypy, které se nikdy nedostaly do sériové výroby.

Ze sportu:

Kolekci sedmatřiceti pozlacených medailí, putovní pohár a jeho repliku převzali v pondělí v Trojském zámku v Praze fotbalisté Sparty za zisk 26. mistrovského titulu. Slavnostního aktu den po skončení první Gambrinus ligy se zúčastnili také zástupci dalších klubů, včetně druhých Teplic a třetí Slavie. Předseda ČMFS František Chvalovský zdůraznil, že nový model předání poháru se uskutečnil mimo stadión z toho důvodu, aby opět vzrostla kultivovanost českého fotbalu. Ještě předtím, než předal sparťanům mistrovskou trofej, dekoroval také nejlepšího ligového kanonýra, kterým se stal s osmnácti brankami sparťanský kapitán Horst Siegl.

Bohdan Ulihrach, poslední český zástupce v soutěžích dvouhry na tenisovém turnaji French Open, byl vyřazen. V zápase 4. kola podlehl osmému nasazenému hráči Gustavu Kuertenovi z Brazílie ve třech setech 4:6, 4:6 a 2:6.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Převážně polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 20 až 25 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.