Zprávy úterý, 03. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Déšť a vítr ukazují svou odvrácenou tvář

Hladiny řek v jižních Čechách podle ranní informace Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích v noci na dnešek dále klesaly, takže nyní není na žádné z nich vyhlášen ani první stupeň povodňové aktivity. Nelze však vyloučit mírné zvýšení hladiny Vltavy, neboť hladina přehradní nádrže Hladina Lipna se přiblížila stanovenému maximu 726 centimetrů. Na Šumavě přitom i dnes prší a meteorologové zde očekávají 20 až 30 milimetrů srážek.

Zhruba od dnešních 04:00 plošně kulminuje Labe pod Hradcem Králové, kde zatím platí třetí stupeň povodňové aktivity. Od pondělního rána Labe stouplo až o půl metru a nyní se drží na 476 centimetrech, to je 86 centimetrů nad limitem pro třetí stupeň.

Padající stromy, které silný vítr sklátil na silnici před projíždějící automobily nebo přímo na ně, způsobily v neděli mnoho dopravních nehod, při nichž došlo i k smrtelným úrazům. Eneregetici zaznamenali velké množství poruch na elektrickém vedení.

Přibližně 20 tisíc krychlových metrů polomů nebo poškozených stromů v důsledku víkendového silného větru odhadují lesníci na jihu Moravy. Silný vítr zasáhl především jehličnaté porosty s loňským výskytem kůrovcové kalamity.

Ministerstvo financí očekává informace z okresů o výši škod, které způsobily v důsledku nepříznivého počasí v posledních dnech záplavy. Na jejich základě je připraveno jednat o případné pomoci poškozeným oblastem, řekla ČTK tisková mluvčí ministerstva Jana Vargová.

EU bude na rozšíření připravena dříve než ČR

Evropská unie bude na své rozšíření podle vedoucího pracovníka německého ministerstva zahraničí Wilhelma Schönfeldera připravena dříve než Česká republika na vstup. Řekl to v pondělí v Praze, když se snažil ujistit novináře, že pracovní termín přistoupení České republiky v roce 2003 nebude rozhodně ohrožen kvůli nepřipravenosti unie. Zároveň připustil, že jednání o jejích vnitřních reformách budou ještě obtížná. K tomu, zda se mu Prahou zdůrazňovaný vstupní termín jeví jako reálný, Schönfelder řekl, že konkrétní datum není schopen říci. O přestávce třístranné česko-německo-francouzské konzultace věnované procesu evropské integrace zároveň uvedl, že bude šťastný, když ČR bude k 1. lednu 2003 na vstup připravena.

Vývoz ČR do EU stoupl za devět měsíců o 31 procent

Vývoz České republiky do zemí Evropské unie stoupl za leden až září meziročně o 31,4 procenta na 406,7 miliardy Kč. Dovoz z EU vzrostl o 14,4 procenta na 434,3 miliardy Kč. Bilance tak skončila pro ČR pasivem 27,6 miliardy Kč. Za prvních devět měsíců loni však záporné saldo činilo přes 70 miliard Kč. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Plnění státního rozpočetu

Přebytkem 9,4 miliardy korun skončil v říjnu státní rozpočet. Za deset měsíců dosáhly celkové příjmy rozpočtu 443,8 miliardy korun, což představuje 81 procent ročního rozpočtu. Výdaje 434,5 miliardy představují 79,4 procenta ročního rozpočtu. ČTK o tom informovala tisková mluvčí ministerstva financí Jana Vargová.

Hospodaření státního rozpočtu v první polovině letošního roku bylo vcelku příznivé. Potvrzují to výsledky rozdílů příjmů a výdajů, které se za první pololetí roku pohybovaly na hranici vyrovnanosti. Uvádí to vládní zpráva o plnění státního rozpočtu, kterou v těchto dnech obdržela poslanecká sněmovna.

HDP letos nižší o 1,9 procenta, inflace bude 10,7 procenta

Hrubý domácí produkt má podle Českého statistického úřadu v roce 1998 klesnout o 1,9 procenta, když předchozí prognóza ze 3. srpna počítala s nulovým růstem. Vyplývá to z jeho aktualizované prognózy makroekonomického vývoje pro letošní rok a pro rok 1999. Průměrná celoroční míra inflace se dostane podle aktualizovaných předpokladů na 10,7 procenta, nezaměstnanost by měla na konci roku být 7,2 procenta.

Irák varuje ČR před pokračováním vysílání RFE/RL

Irácký ministr zahraničí Muhammad Saíd Kázim Sahháf varoval v pondělí Českou republiku před pokračováním vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) do Iráku a Íránu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na iráckou agenturu INA. "Zavedení vysílání protiiráckého rozhlasu znamená negativní vývoj, který by mohl být dopad na budoucí hospodářskou a obchodní spolupráci (mezi Irákem a ČR)," prohlásil Sahháf. RFE/RL zahájilo v pátek pravidelné vysílání pro oba státy půl hodiny denně. Redakce pro obě nová vysílání sídlí v Praze, vysílače jsou umístěny mimo území České republiky.

Česko-americká komunikace o RFE/RL je neproblematická

Ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) v pondělí odmítl, že by přípravu zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) do Íránu a Iráku provázely nějaké problémy v komunikaci mezi českou a americkou stranou. K tomuto vysílání se současná česká vláda stavěla od počátku z ekonomických i bezpečnostních důvodů rezervovaně. Vysílání RFE/RL do Íránu a Iráku bylo předmětem mnoha diskusí s českým ministerstvem zahraničí, uvedl na dotaz novinářů chargé d'affaires amerického velvyslanectví v Praze Michael Guest. Zdůraznil, že Washington "velice oceňuje rozhodnutí české vlády vysílání umožnit".

Aféra Zilk

Podle senátora Václava Bendy je mezi osobami vyznamenanými prezidentem Václavem Havlem 28. října až devět lidí, o jejichž bezúhonnosti je možno pochybovat. Nemusí to být jen údajní spolupracovníci StB, jako v případě bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka, který řád nakonec nedostal. Benda naznačil, že mezi oceněnými mohou být i kolaboranti s německými okupanty z dob protektorátu. "Tam jsou možné pochybnosti také například o příslušnosti k Vlajce nebo podobným okupačním organizacím," řekl dnes ČTK Benda. Při porovnání vyznamenaných s tzv. Cibulkovými seznamy spolupracovníků StB našla ČTK tři jména a osobní údaje, jež se shodují - herečku Vlastu Chramostovou, profesora Jaroslava Krejčího a básníka a zesnulého překladatele Václava Renče.

Bývalý důstojník Státní bezpečnosti Josef Frolík označil v roce 1975 olympionika Emila Zátopka a režiséra Otomara Krejču, kteří byli 28. října vyznamenáni, za agenty tehdejší československé rozvědky. Ve své hlavní zpravodajské relaci to v pondělí uvedla televize Nova. Frolík, který emigroval do USA, podle ní oba jmenované označil za agenty při výpovědi před podvýborem amerického senátu.

Údajný bývalý poslední řídící důstojník někdejšího vídeňského starosty Helmuta Zilka Ladislav Bittman, který ve Spojených státech působí pod jménem Lawrence Martin, "se v současné situaci v žádném případě nehodlá do aféry míchat". V telefonickém rozhovoru s newyorskou odbočkou ČTK Martin, který působí na Bostonské univerzitě, ale nevyloučil, že až se případ uzavře, vysloví se k němu. "Až přijde doba, řeknu si své," prohlásil. Na dotaz ČTK, zda si na Zilka pamatuje, Martin přisvědčil s tím, že byl tiskovým atašé ve Vídni v době, kdy Zilk působil jako ředitel televize. To, že byl Zilkovým řídícím důstojníkem, Martin nevyvracel, ani nepotvrdil.

Podle místopředsedy vlády pro bezpečnost a zahraniční politiku Egona Lánského nemá Česká republika právo stavět bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka "na pranýř", a to bez ohledu na to, jaká byla jeho minulost. Nepřímo přitom kritizoval roli, kterou v tomto případu sehrál senátor Benda, někdejší ředitel Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu. Ústavní činitelé jsou podle něj soukromými osobami a nemají ve vztahu k zákonu větší práva než kterákoliv jiná soukromá osoba. "A to bez ohledu na to, co byl (ústavní činitel), nebo nebyl v minulosti dávné, nebo nedávné," uvedl Lánský.

Leccos nasvědčuje tomu, že aféra kolem bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka byla především úkladem proti prezidentu Václavu Havlovi, v němž Zilk posloužil pouze jako prostředek ke splnění daného cíle, soudí ve svém pondělním vydání německý týdeník Der Spiegel. Je například těžko představitelné, že by se senátor Václav Benda, který se po léta tajnými materiály zabýval, dopustil takového omylu a zaměnil kategorie "důvěrný styk" a "důvěrný spolupracovník", mezi nimiž je podstatný rozdíl. Benda ostatně již dříve Havla obvinil z blízkosti "protofašismu" a Bendův stranický šéf Václav Klaus přispěchal s hodnocením, podle něhož se Havel v aféře dopustil "fatální chyby". Také všechno, co zatím bylo zveřejněno o obsahu důvěrných dokumentů, mohlo být zfalšováno, nebo se mohlo stát bez Zilkova vědomí. Spíše tedy mnohé nasvědčuje tomu, že šlo o cílenou intriku, která měla Havla kompromitovat, píše časopis.

Někdejší dlouholetý šéf východoněmecké špionáže Markus Wolf v nedělní diskusi rakouské televize ORF nabádal k obezřetnosti vůči obsahu materiálů o údajné spolupráci bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka s československou komunistickou tajnou policií (StB). "I v případě pravosti dokumentů je ve vztahu k jejich obsahu na místě opatrnost," konstatoval Wolf, který vedl špionáž NDR v letech 1953-86. Jeho tajné služby se západní státy velmi obávaly a v západním Německu v roce 1974 odhalení agenta Stasi v bonnském kancléřském úřadu způsobilo pád šéfa vlády SRN Willyho Brandta.

Prezident Havel navštíví v sobotu Bratislavu

Prezident Václav Havel navštíví v sobotu Bratislavu, kde se na večeři setká s představiteli nové slovenské vlády a Národní rady. ČTK o tom v pondělí informoval Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Prezidenta na Slovensko pozvaly čtyři nevládní organizace k diskusi u kulatého stolu o občanské společnosti.

K případnému odškodnění nuceně nasazených

České ministerstvo zahraničních věcí nejedná s německou vládou o případném odškodnění nuceně nasazených občanů z někdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Po pondělním jednání představitelů ministerstva se zástupci Svazu nuceně nasazených to ČTK řekl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Podle něj jde zatím jen o přímé kontakty mezi postiženými a konkrétními firmami, organizacemi i osobnostmi v Německu, které se problematikou nuceně nasazených zabývají.

Začíná kampaň pro komunální volby

Dnes začíná oficiální kampaň pro komunální volby, v níž se voličům představí kandidáti do obecních zastupitelstev. Někteří kandidáti však začali občany přesvědčovat již v uplynulých dnech. Podle zákona volební kampaň skončí 48 hodin před zahájením voleb, tedy ve středu 11. listopadu ve 14:00.

Volební preference ČSSD a ODS jsou poměrně vyrovnané

Volební preference hlavních politických rivalů České strany sociálně demokratické a Občanské demokratické strany jsou podle posledního průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění poměrně vyrovnané. Ve volbách do Poslanecké sněmovny, pokud by se konaly na přelomu října a listopadu, by sociální demokraté získali 30 procent a ODS 28,5 procenta hlasů. O třetí místo by se se ziskem shodných 11 procent voličských hlasů dělila Křesťanská a demokratická unie-Československá strany lidová s Komunistickou stranou Čech a Moravy a na čtvrtém místě s devíti procenty by se umístila Unie svobody.

Spokojenost s politickou situací

Se současnou politickou situací je podle vlastního vyjádření spokojeno třicet procent lidí, nespokojeno 66 procent. Plyne to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Nejvíce lidí je přitom s politickou situací "spíše nespokojeno". Tuto odpověď zvolilo 48 procent dotázaných. Velmi nespokojeno je osmnáct procent lidí. Naopak velmi spokojena jsou pouze dvě procenta respondentů, spíše spokojeno 28 procent.

Europalia Česká republika se rozrostla o filmový rozměr

Po dvou týdnech od startu letošní Europalie se kulturní život v Belgii už hodně počeštil. K vějíři výstav a přehršli hudebních a divadelních představení přibyl nový, filmový rozměr - prestižní bruselské Muzeum kinematografie spustilo retrospektivu zahrnující 70 českých filmů od 20. po 60. léta; řada z nich bude k vidění i v Antverpách, Gentu, Lovani, v Ostende, Kortrijku, Mechelenu a dalších městech.

Filharmonický sbor odjel do Izraele

Pražský filharmonický sbor odcestoval na další třítýdenní koncertní turné do Izraele. Na deseti koncertech v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě s Izraelskou filharmonií řízenou Davidem Orenem uvede Rossiniho Stabat mater a Bernsteinovy Chichesterské žalmy.

Po Rychlých šípech se zaprášilo

O první kompletní knižní vydání kreslených příběhů Rychlých šípů Jaroslava Foglara je obrovský zájem. Přestože jejich legendárnímu autorovi, nestoru dětské literatury, je už jedenadevadesát let a pohybuje se s obtížemi, nebylo podle vydavatele možné neuspořádat v pondělí v Praze autogramiádu. "Po prvních pěti tisících výtisků se jen zaprášilo a chystáme několikatisícový dotisk," řekla ČTK pracovnice nakladatelství Olympia. Publikace přitom stojí 650 korun. Příhody chlapeckého klubu jsou v knize seřazeny tak, jak postupně vycházely od roku 1938 v časopisech Mladý hlasatel, Junák a Vpřed a po dlouhé pauze před čtvrtstoletím v časopise Rychlé šípy. Mají celkem 316 pokračování.

Yvetta Simonová oslaví sedmdesáté narozeniny

Stále svěží a v plné práci je Yvetta Simonová, stálice české populární hudby. Tato stále krásná a elegantní žena ve středu oslaví již sedmdesáté narozeniny. Noblesní dáma, legenda či první dáma taneční písničky, hvězda bez hvězdných manýr či "Žena Makropulos", to vše charakterizuje zpěvačku Yvettu Simonovou, která již přes čtyřicet let věrnému publiku rozdává radost svými písničkami. Nezaměnitelný sametový hlas Yvetty Simonové si oblíbili posluchači především v šedesátých a sedmdesátých letech, ale popularitu neztratila dodnes.

Ze sportu:

V dohrávaném utkání 11. kola první fotbalové ligy Brno podlehlo pražské Spartě 0:1. V neúplné tabulce, v níž chybí tři utkání odložená kvůli vydatným srážkám, jsou na prvním místě nadále Teplices 23 body a jedním zápasem k dobru. Druhá Sparta ztrácí dva body a třetí Olomouc má bodů 20. Brno a Karviná mají 7 bodů a poslední Příbram o bod méně, ale také zápas k dobru.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd srážky smíšené. Teploty se pohybují mezi 6 až 10 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.