Zprávy úterý, 04. ledna 2000

A nyní podrobněji:

Vláda počítá v novém návrhu státního rozpočtu se schodkem 35,2 mld. Kč

Třetí návrh státního rozpočtu na tento rok schválila v pondělí vláda. Počítá v něm se schodkem 35,2 miliardy korun. Oproti předchozímu návrhu tak došlo ke snížení deficitu, protože rozpočet se schodkem 42 miliardy korun Poslanecká sněmovna zamítla. Celkové příjmy by v roce 2000 měly dosáhnout 592 miliard korun a výdaje by měly převýšit 627 miliard.

Rozpočet za rok 1999 skončí deficitem 30 miliard korun

Státní rozpočet za loňský rok skončí deficitem 30 miliard korun. Přesný výsledek hospodaření bude znám až v polovině ledna, kdy budou započteny i výdaje takzvaného dodatkového období. K 31. prosinci minulého roku schodek rozpočtu dosáhl 25,3 miliardy korun. Odhad ministerstva financí nyní uvádí, že deficit se zvýší až na 30 miliard korun. Tento výsledek ale bude nižší než schválených 31 miliard korun.

Reakce politiků na třetí návrh státního rozpočtu

Vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík (ČSSD) očekává, že ODS třetí návrh státního rozpočtu pro letošní rok podpoří. Vláda podle něj do rozpočtu zapracovala s jedinou výjimkou všechny požadavky Poslanecké sněmovny, které občanští demokraté prosazovali. Vicepremiér po schůzi kabinetu novinářům řekl, že vláda do rozpočtu nezahrnula pouze očekávanou asi třicetimiliardovou ztrátu Konsolidační banky.

Postoj jednotlivých parlamentních stran k třetí verzi vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na tento rok zůstane patrně neměnný. Zatímco unionisté a lidovci jej nepodpoří, ODS, jejíž postoj pravděpodobně o osudu zákona rozhodne, si nechává volné manévrovací pole. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS ocenil, že vláda snížila plánovaný deficit. Přesto zatím nedokázal upřesnit jaký postoj k němu občanští demokraté zaujmou.

Vláda chce provést rozsáhlou restrukturalizaci aktiv Komerční banky

Provést rozsáhlou restrukturalizaci aktiv Komerční banky se v pondělí rozhodl vládní kabinet. Ministr financí Pavel Mertlík upřesnil, že podstatnou součástí této operace, která se bude pohybovat v řádu desítek miliard korun, bude i vyvedení části špatných úvěrů na Konsolidační banku. Stát Komerční bance pomohl už loni, když od ní Konsolidační banka odkoupila špatné úvěry v nominální hodnotě 23 miliard korun za 13 a půl miliardy.

Ministři dále schválili podpůrné programy zemědělství pro letošní rok, poskytované podle zákona o zemědělství. Ty si vedle udržování výrobního potenciálu zemědělství kladou za cíl stabilizaci venkova, ochranu životního prostředí a krajiny.

Prezident Havel zahájil ozdravný pobyt v Karlově Studánce

Léčebný pobyt v klimatických lázních v Karlově Studánce na Bruntálsku zahájil v pondělí prezident Václav Havel. Ten se zde s pomocí lékařů a procedur zaměřených na posílení organismu a dechová cvičení rozhodl načerpat síly. S chotí Dagmar a doprovodem stráví uprostřed jesenické přírody dva až tři týdny. "Smyslem pobytu je udělat něco pro své zdraví, obnovit své síly, takže bych se rád účastnil různých procedur, které tyto lázně nabízejí. Rád bych tady spořádaně žil a pokud možno se nevěnoval moc politice," řekl Havel po příjezdu novinářům.

Podle Václava Klause už ODS nebude nabízet supervelkou koalici

Občanská demokratická strana už nebude ostatní nekomunistické parlamentní strany přesvědčovat, aby spolu s ní vytvořily takzvanou supervelkou koalici. Předseda ODS Václav Klaus to v pondělí prohlásil v Českém rozhlase. Současně připustil, že jednou z možných variant dalšího vývoje je doplnění opoziční smlouvy s vládní ČSSD.

Vicepremiér Špidla zrušil tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví

Tiskové oddělení na ministerstvu zdravotnictví zrušil k 31.prosinci vicepremiér Vladimír Špidla. Všechny tři jeho pracovníky propustil. Potvrdil to první náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát, který do jmenování nového resortního ministra zodpovídá za chod úřadu. Špidla, pověřený po rezignaci Ivana Davida řízením resortu, předpokládá, že nový ministr bude mít svého tiskového mluvčího, který dosud na ministerstvu nebyl, a podle zákona o informatice zřídí také oddělení pro styk s veřejností.

Veřejné vyjádření ke kauze Zieleniec ohlásil ministr Kavan na čtvrtek

Ministr zahraničí Jan Kavan chystá na čtvrtek vyjádření k více než půlroku starému obvinění, že jeho předchůdce Josef Zieleniec zneužíval státní peníze k osobní prezentaci. Zieleniec červnové obvinění premiéra Miloše Zemana, který se odvolával na Kavana, ihned rozhodně odmítl a vyzval jej k omluvě, nebo doložení jeho tvrzení. Členové vlády zatím termín vysvětlení obvinění opakovaně odkládali.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ČTK v pondělí řekl, že chystané Kavanovo vystoupení by mělo znamenat "mediální tečku" za celým případem, který byl v rámci ministerstva uzavřen ke konci roku. Bližší podrobnosti o výsledku hledání důkazů proti Zieleniecovi mluvčí nesdělil.

Prezident Václav Havel v prosinci oznámil, že se Zieleniecovi za zmíněné obvinění u příležitosti Kavanova jmenování vicepremiérem omluvil. Zieleniec tehdy prezidentovo gesto ocenil, Zemana s Kavanem označil za "ostudu naší země" a zdůraznil, že dál trvá na jejich omluvě. Zeman s Kavanem tehdy nenaznačili, že by se sami hodlali omluvit.

Výskyt chřipkových onemocnění odpovídá sezóně, v Praze je epidemie

Podle odborníků zatím odpovídá výskyt chřipkových onemocnění v České republice sezóně. V Praze a v západních Čechách, kde se počet nemocných chřipkou značně zvýšil, je však epidemie. Jak v pondělí potvrdil hlavní hygienik ČR Jiří Vytlačil, v posledním týdnu ubylo v celé České republice pět procent akutních respiračních onemocnění: hlášeno bylo 1388 případů na 100.000 lidí. V Praze však nemocnost stoupla o 19 procent a bylo hlášeno 1632 nemocných na 100.000 obyvatel.

Předseda sněmovny Václav Klaus vyjádřil lítost nad smrtí arcibiskupa Doroteje

Projev hluboké a upřímné lítosti a účasti vyjádřil v souvislosti se čtvrtečním úmrtím pravoslavného metropolity českých zemí a Slovenska, pražského arcibiskupa Doroteje předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Učinil tak dopisem, který zaslal biskupu Kryštofovi z Metropolitní rady Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.

Pavel Vacek bude novým českým velvyslancem při OBSE

Novým českým velvyslancem při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bude dosavadní vrchní ředitel sekce mnohostranných vztahů ministerstva zahraničí Pavel Vacek. Své velvyslanecké funkce se má ujmout koncem ledna. Ve Vídni, kde sídlí Stálá rada OBSE, střídá Vacek po několikaletém velvyslaneckém působení Marii Košťálovou.

O budoucí podobě chorvatského parlamentu se rozhoduje i v Praze

Také v Praze se rozhoduje o budoucí podobě chorvatského parlamentu. Od neděle přišlo na chorvatské velvyslanectví volit 200 lidí, především chorvatských turistů. V Chorvatsku samém se místnosti pro volby do dolní parlamentní komory - Sněmovny poslanců - otevřely v pondělí ráno, naopak v zahraničí je celkem 152 volebních místností v provozu už od neděle.

Problém Y2K zatím nezpůsobil v ČR problémy

Přechod důležitých počítačových systémů do roku 2000 se v ČR podařil. Ředitel Národního koordinačního střediska pro problém Y2K Jeroným Procházka uvedl, že systém Monis, který monitoruje situaci, nehlásil dosud žádné velké problémy. Upozornil však, že potíže mohou nastat i tento týden či později. Procházka také odmítl výroky premiéra Miloše Zemana, že celý problém Y2K byl "humbuk", i šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause, který Y2K pokládá za pouhý trik počítačových firem.

Ve Znojmě došlo k těžké dopravní nehodě

Život jednadvacetileté ženy si vyžádala v pondělí nehoda polského autobusu ve Znojmě-Dobšicích. Tragédie se stala ve chvíli, kdy protijedoucí kamión vezoucí z Polska dřevo dostal na zledovatělé silnici smyk a narazil do autobusu. Dva lidé utrpěli těžké a 14 lehké zranění. Řidiče kamiónu, který není zraněn, obvinila policie z obecného ohrožení. Autobus s turisty, kteří se při návštěvě Vatikánu patrně zúčastnili i oslav příchodu nového roku, byl právě na zpáteční cestě do Polska.

Česká filharmonie vstoupí do roku 2000 orchestrálním cyklem

Mimořádným projektem České filharmonie, s nímž vstoupí do roku 2000, bude velký reprezentativní cyklus české orchestrální tvorby. Začne ve středu 5. ledna ve Dvořákově síni pražského Rudolfina koncertem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Bohumilem Kulínským. Sólistkou večera, ve kterém zazní například předehra k Sommerově Antigoně, Věta z Nedokončené symfonie od Pavla Haase, Symfonická báseň Jaroslava Ježka, Symfonie Marka Kopelenta a Foersterovo Čisté jitro, bude sopranistka Zdena Kloubová.

Nejvýznamnějším nálezem loňského roku byl zlomek modelu kostelíka

Zlomek modelu kostelíka z první půli 11. století je nejvýznamnějším archeologickým nálezem při výzkumu středověkého města Žatce na Lounsku v uplynulém roce. Zlomek vyřezaný z pískovce je unikát, který nemá podle odborníků analogii po celé Evropě. Téměř tisíc let starý předmět objevili archeologové v části interiéru bývalé palácové stavby, kterou odhalila sonda.

Krátce ze sportu

Hokejisté ČR do 20 let porazili v semifinále světového šampionátu, který se koná ve Švédsku, tým Spojených států 4:1. Finálový zápas se hraje dnes večer. O zlato se česká reprezentace utká s Ruskem, které zdolalo Kanadu 3:2.

Český tenista Ctislav Doseděl postoupil do druhého kola turnaje v australském Adelaide. Porazil Chorvata Ljubičiče 6:4, 6:2.

Skokan na lyžích Michal Doležal obsadil desáté místo v třetím závodě Turné čtyř můstků v rakouském Innsbrucku. Doležal v prvním kole skočil 108 metrů, ve druhém se ještě o půl metru zlepšil.

Krátce o úterním počasí

Polojasno, během dne přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.