Zprávy úterý, 05. května 1998

Zprávy 5.5.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Václav Havel podepsal rozkazy o povýšení sedmi generálů

Prezident Václav Havel v rakouském Innsbrucku v pondělí podepsal za přítomnosti televizních kamer rozkazy o povýšení sedmi generálů české armády. Bylo to jeho první veřejné vystoupení od akutní operace tlustého střeva. Prezident poté pronesl krátký proslov. Poděkoval za dárky, dopisy, zájem a solidaritu, kterou projevovali občané České republiky i jiných států. Poděkoval rovněž rakouským a českým lékařům.

Podle lékařů se prezident zotavuje velmi dobře a jeho návrat do České republiky byl stanoven na středu 6. května. Šéf lékařského konzilia Miroslav Čerbák odhaduje, že prezident si pobude v pražské Ústřední vojenské nemocnici ještě sedm až deset dní.

Americký prezident Bill Clinton volal do innsbrucké Univerzitní nemocnice Václavu Havlovi, aby jej informoval o schválení přijetí České republiky do NATO v americkém Senátu. Prezident Clinton se zajímal o zdravotní stav Václava Havla a popřál mu brzké uzdravení.

Předseda FNM Roman Češka oznámil rezignaci

Předseda výkonného výboru Fondu národního majetku Roman Češka na pondělní tiskové konferenci oznámil, že rezignuje na svou funkci. V dopise ministrovi financí Ivanu Pilipovi uvedl, že se rozhodl odejít v době, kdy je většina běžné privatizace hotova a smysluplná privatizace strategických společností se v nastávající politické konstelaci zřejmě očekávat nedá. Roman Češka oznámil, že zvažoval svou rezignaci už v polovině dubna po jednání Poslanecké sněmovny, která odvolala většinu členů prezídia Fondu národního majetku a schválila komunistický návrh rozpočtu FNM na rok 1998. Tento počin tehdy Češka nazval čirou destrukcí.

Předseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Miloš Zeman vyjádřil potěšení nad úmyslem Romana Češky rezignovat na svou funkci. Sociální demokraté práci FNM a jejího předsedy dlouhodobě kritizují. Na dubnové schůzi dolní parlamentní komory se spolupodíleli na schválení komunistického návrhu, kterým byl rozpočet této instituce snížen o 20 miliónů korun.

Ministr financí Ivan Pilip označil rozhodnutí Romana Češky odstoupit z funkce jako další ze špatných signálů při postupu privatizace. Doufá, že Češkovo rozhodnutí nebude mít zásadní dopady a neohrozí průběh samotné privatizace. "Myslím, že ten hlavní argument, který předseda Češka uvedl, tedy že privatizace byla v těchto dnech nešťastně zpolitizována, je hluboce pravdivý a je to na škodu jak privatizaci samé, tak vůbec vnímání České republiky v zahraničí," řekl Ivan Pilip ČTK.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý byl přijat argentinským prezidentem

Přijetím u argentinského prezidenta Carlose Saúla Menema zahájil v pondělí český ministr zahraničí Jaroslav Šedivý návštěvu v Buenos Aires. Oba představitelé hovořili jak o vztazích obou zemí, tak o světových integračních procesech. Dalším tématem byla vojenská účast Argentiny v mezinárodních mírových akcích, například na území bývalé Jugoslávie. Prezident Menem podle ministra Šedivého vyjádřil zájem na tom, aby ČR navázala spolupráci s argentinským speciálním výcvikovým střediskem pro vojáky podílející se na zmíněných mezinárodních akcích. Poté se Jaroslav Šedivý sešel s ministrem zahraničí Guido di Tellou.

Miloš Zeman dá vyšetřovateli záznam o údajné přípravě akce proti ČSSD

Předseda Poslanecké sněmovny a sociální demokracie Miloš Zeman hodlá předat vyšetřovateli údajný "záznam z tajné porady" u bývalého ministra vnitra Jana Rumla. Během ní měl ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Oldřich Černý oznámit, že "jeho služba je připravena inspirovat akci vycházející ze zahraničí proti ČSSD". Miloš Zeman dále uvedl, že sociální demokraté obdrželi "sérii dokumentů" ve čtvrtek. Odmítl však specifikovat jejich zdroj. V dopise Černému měl Ruml údajně vyslovit souhlas s koncepcí činnosti úřadu pro zahraniční styky. Za prioritu měl přitom označit získávání a vyhodnocování informací o možných reakcích reprezentace členských zemí NATO na očekávané vnitropolitické události včetně rezignace premiéra po zveřejnění kompromitujících faktů k jeho osobě a případně i celé ODS.

Jan Ruml v otevřeném dopise předsedům politických stran označil zmíněný materiál za falzifikát. Uvedl, že chce-li Miloš Zeman takto vést kampaň, "ať se okamžitě vzdá své funkce, ať rezignuje na budoucího premiéra, protože dělá z této země skandální prostředí". Záležitost odmítl dále komentovat.

Český statistický úřad odhaduje růst HDP na 1,4 procenta

Český statistický úřad odhaduje růst hrubého domácího produktu v letošním roce na 1,4 procenta oproti 1,9 ze začátku února. Toto snížení je ovlivněno nepravděpodobností růstu domácí poptávky a nízkou investiční aktivitou. Na tiskové konferenci k aktualizované prognóze vývoje v letošním roce to uvedl místopředseda ČSÚ Ivan Šujan. Průměrná míra inflace se dostane podle odhadů na 12,2 procenta a nezaměstnanost má vzrůst na 6,2 procenta. Za pozitivní označil Šujan snížení předpokládaného schodku obchodní bilance, který by vzhledem k výsledkům za první čtvrtletí měl činit 93 miliard korun. Začátkem února ČSÚ předpovídal 118 miliardový schodek.

Ministr financí Ivan Pilip řekl, že revidovaná prognóza makroekonomického vývoje pro léta 1998-1999 zveřejněná Českým statistickým úřadem je "příliš pesimistická", zejména v odhadech ekonomického růstu a inflace.

Český statistický úřad podle slov hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka podceňuje růst spotřeby domácností. Také růst investic vnitřního kapitálu bude podle jeho mínění vyšší než uvažuje ČSÚ. "Moje prognóza růstu HDP pro tento rok zůstává v intervalu mezi 2,0-2,5 procenta," uvedl pro ČTK.

Ministerstvo financí odhaduje schodek rozpočtu na 900 miliónů korun

Ministerstvo financí odhaduje na konci letošního roku deficit státního rozpočtu na 900 miliónů korun. Ministerstvo dále oznámilo, že státní rozpočet spadl na konci dubna do schodku 755 miliónů korun z přebytku 7,6 miliardy v závěru března. "Tento deficit je standardní odchylkou. Počítáme, že první pololetí by mělo být okolo nuly," řekl ministr financí Ivan Pilip. Už dříve varoval, že státnímu rozpočtu letos hrozí prohloubení schodku asi o čtyři miliardy korun, jestliže v parlamentu definitivně projde návrh na zvýšení plateb zdravotního pojistného za děti a důchodce.

Také Česká národní banka očekává podle úřadujícího guvernéra Pavla Kysilky mírný deficit státního rozpočtu za rok 1998. Aktuální stav financí by banku znepokojoval, jen pokud by ukazoval na změnu poměrně příznivého trendu z posledních měsíců. Kysilka dodal, že ekonomický růst bude letos podmíněn především konkurenceschopností českých výrobců a exportérů.

Devizové rezervy činí 10 miliard 653 miliónů dolarů

Devizové rezervy České národní banky činily k 31. březnu 10 miliard 653 milionů dolarů, což v korunovém vyjádření bylo téměř 359 miliard. Ve srovnání s koncem února se tak devizové rezervy centrální banky zvýšily o 215 miliónů dolarů.

Problémem potravinářských zpracovatelů je ztráta konkurenceschopnosti

Základním problémem potravinářských zpracovatelů je významná ztráta konkurenceschopnosti na tuzemském trhu. Řekl to náměstek ministra zemědělství Antonín Kalina na semináři o postavení ČR v mezinárodním potravinářském průmyslu. V případě okamžitého přijetí do Evropské unie by došlo zřejmě k likvidaci českého potravinářského průmyslu, čemuž je třeba zabránit, zdůraznil Kalina. Čeští potravináři podle jeho slov zatím neztratili významné zahraniční trhy, což dokazuje celkový objem exportu tohoto sektoru. Ten se v posledních letech pohybuje mezi 30 a 40 miliardami korun.

Bez privatizace bank nelze čekat ekonomickou stabilitu

Bez významného pokroku v privatizaci bank nelze očekávat ekonomickou stabilitu, řekl úřadující guvernér České národní banky Pavel Kysilka na zahájení finančního veletrhu Fibex v Brně. Dodal, že rok po vyhlášení vládních úsporných opatření se podařilo zvrátit nepříznivý vývoj deficitu běžného účtu a obnovit dynamiku exportu české ekonomiky. Ve svém vystoupení k ekonomické stabilitě země připomněl také počátky loňské finanční krize, jejímiž "roznětkami" byly podle jeho slov měnová turbulence v jihovýchodní Asii, domácí politická nestabilita a polovičaté vládní reakce.

Ministr financí Ivan Pilip je proti tomu, aby stát ještě před privatizací zbavil Komerční banku a Českou spořitelnu špatných aktiv, jak to doporučují investiční poradci vlády. Na veletrhu FIBEX v Brně uvedl, že tato operace by zdržela postup privatizace a navíc není předem zcela jasné, zda by byla pro stát finančně výhodná.

Expandia Banka zpřístupnila služby přímého bankovnictví

Expandia Banka (EB) zpřístupnila své služby širší veřejnosti. Poprvé má klient možnost komunikovat s bankovním ústavem prostřednictvím několika přímých komunikačních kanálů. Na tiskové konferenci při firemní prezentaci na veletrhu Fibex'98 to oznámil ředitel Jan Kala. Uvedl, že EB za krátký čas kampaně má už zhruba deset tisíc potencionálních klientů. Prostřednictvím Internetu, samoobslužných terminálů, telefonů, mobilních telefonů sítě, faxů, poštou, ale i návštěvou v tzv. klientském centru, mohou zatím s bankou komunikovat fyzické osoby. Právnickým osobám nabídne banka své služby letos na podzim.

Vlastníkem 90 procent akcií EB je česká finanční skupina Expandia, která vstupila do bankovního sektoru v polovině roku 1997 poté, co splnila podmínky centrální banky a dostala povolení k převzetí Zemské banky.

Česká spořitelna rozšíří od příštího roku nabídku o služby v euru

Česká spořitelna je připravena rozšířit od počátku příštího roku své dosavadní nabídky o služby a produkty v jednotné evropské měně - euru. Svým obchodním partnerům chce nabídnout možnost zřízení a vedení euro-účtu, ať už nově otevřeného, nebo formou konverze ze současných devizových účtů v měnách zemí eurozóny. V euru bude provádět platební styk, transakce na devizových a měnových trzích a připravuje rovněž poskytování devizových úvěrů v euru.

Plzeň je stále ve hře o investice americké firmy Intel

Podle předsedy Senátu Petra Pitharta se Česká republika přijatou vládní strategií na podporu zahraničních investic vyrovná Portugalsku. Tím zůstává západočeské Plzni šance, že americká počítačová firma Intel by mohla zvolit právě její industriální park pro plánovanou výstavbu závodu na výrobu mikroprocesorů. Pobídkou pro zahraniční investory by měla být legislativní změna pro zrychlené odpisy na technologie, kterou Senát podpoří, dodal Petr Pithart. Americká společnost Intel vzhledem k vývoji na asijských trzích pozdržela rozhodnutí o umístění nového závodu do letošního podzimu. Firma uvažuje o umístění závodu v Portugalsku, Egyptě nebo v ČR.

Kardinál Miloslav Vlk navštívil soukromě Lichtenštejnsko

Český katolický primas kardinál Miloslav Vlk navštívil soukromě Lichtenštejnsko. Ve Vaduzu se zastavil cestou do ústředí Rady evropských biskupských konferencí ve švýcarském St.Gallenu. Kardinál se sešel k obědu s knížetem Hansem Adamem II. a kněžnou Marií.

Jiří Šedivý projevil úctu účastníkům květnového povstání v roce 1945

Uznání a úctu zásluhám příslušníků odboje za druhé světové války vyjádřil na shromáždění účastníků povstání v květnu 1945 náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Nová česká armáda bude podle něj pokračovat v těchto tradicích. O významu armády pro budoucnost svědčí podle ministra Šedivého výsledky českých zahraničních vojenských misí, zejména v Bosně. Odmítl v této souvislosti úvahy o úpadku vlastenectví v ČR nebo o nezájmu o dění v okolních státech.

Místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň odhaduje, že důchodci se do sněmovny nedostanou

Místopředseda lidovců Vilém Holáň si - i přes rostoucí volební preference strany Důchodci za životní jistoty (DŽJ) - myslí, že se nakonec tato strana do parlamentu nedostane. Voliči se totiž podle Holáňova názoru zodpovědně rozhodnou pro politické strany s komplexním programem. Vilém Holáň řekl, že KDU-ČSL nechystá s DŽJ žádnou koalici, protože by byla ještě obtížnější než s ČSSD. Strana důchodců je totiž podle něj připravena spolupracovat s komunisty.

Podle posledních průzkumů volebních preferencí by DŽJ překročili pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Strana DŽJ chce dosáhnout podle svého předsedy Eduarda Kremličky do roku 2000 reálné hodnoty důchodů na úrovni roku 1989. Požaduje valorizaci důchodů při pětiprocentním růstu inflace. Po roce 2000 hodlá prosadit vyplácení třináctého důchodu ve výši 6000 až 7000 korun. Zároveň hodlá prosadit pro důchodce bezplatné zdravotnictví a právo na zachování domova.

ČSSD si dokáže představit povolební koalici s důchodci

Česká sociální demokracie si dokáže představit, že by po předčasných volbách tvořila koalici se stranou Důchodci za životní jistoty. Novinářům to řekl poslanec za ČSSD Pavel Dostál. Poslankyně Eva Fischerová dodala, že sociální demokraté se "prakticky ztotožňují s programem Důchodců za životní jistoty".

ODS prosazuje zrušení Vrchního soudu

Občanská demokratická strana bude usilovat o zrušení Vrchního soudu, neboť ho považuje za zbytečný článek v soustavě soudů. Uvádí se to v části volebního programu. Chce také prosazovat zřizování speciálních vyšetřovacích týmů složených ze zkušených odborníků pro objasňování případů závažné hospodářské kriminality. "Pro ODS není každý člověk hned podezřelou osobou. Nevěří proto laciným požadavkům na zřízení finančních prokuratur a majetkových přiznání a chce jít cestou důsledného vymáhání práva standardními cestami," uvádí se v materiálu ODS.

Na Moravě chybí peníze na obnovu, které zablokovali poslanci

Starostové obcí ze severu Moravy vyzývají poslance, aby dál neblokovali peníze, které vláda vyčlenila na obnovu zaplavených území. Obce je žádají, aby bez ohledu na stranickou příslušnost ještě v tomto volebním období schválili čtyři miliardy korun, které chce vláda poslat do poničených okresů z výtěžku malé privatizace. Na poslední schůzi Poslanecké sněmovny republikáni, komunisté a část sociálních demokratů znemožnila ministru pro místní rozvoj Janu Černému, aby návrh na uvolnění peněz prosadil.

Sociální demokraté zvednou na příštím jednání Poslanecké sněmovny ruku pro další pomoc státu na odstranění následků loňské povodně, ačkoliv na její poslední schůzi návrh zablokovali. Poslanec Pavel Dostál uvedl, že poslanci přijali jasné stanovisko, že si nemohou dovolit tyto čtyři miliardy blokovat. Sociální demokraté však podporu podmínili tím, že vláda předloží sněmovně zprávu o využití dosavadní státní pomoci zaplavenému území.

Letošní cenu Olgy Havlové získala Martina Langrová

Letošní laureátkou Ceny Olgy Havlové byla vyhlášena třicetiletá Martina Langrová, která pracuje v Arcidiecézní Charitě Olomouc. Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové uděluje každoročně tuto cenu člověku se zdravotním postižením, který se významně podílel na činnosti ve prospěch dalších handicapovaných lidí. ČTK to sdělila ředitelka výboru Milena Černá. Langrová, která měří 105 centimetrů, vystudovala sociologii, a kromě své práce v olomoucké charitě pomáhá při organizaci osobní asistence v občanském sdružení Trend.

Vojenské opevnění na Opavsku chce být památkou UNESCO

Ojedinělý Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách (okres Opava), který si za deset let od jeho otevření prohlédly desetitisíce návštěvníků z celého světa, by se mohl stát památkou UNESCO. Žádost o zapsání na seznam UNESCO oficiálně podalo město Hlučín. V sobotu 23. května bude při příležitosti 60. výročí mobilizace předvedena ukázka obrany podle historie z roku 1938 i podle dnešní obranné doktríny. Před třemi lety ji zhlédlo na 30.000 diváků. Na ukázce moderního způsobu válčení se budou podílet útvary armády, včetně vrtulníků s výsadkáři. Petr Kuchař z opavského muzea označil pevnostní objekty v působnosti někdejšího 4. hraničářského pluku v Hlučíně za evropskou raritu, kterou každoročně obdivují návštěvníci z USA, Japonska či Izraele.

Hokejové mistrovství světa

Třetím soupeřem českých hokejistů ve skupině A mistrovství světa ve Švýcarsku budou Němci. Národní tým by s nimi neměl mít větší potíže než v předchozích dvou zápasech, přestože dokáží být často nepříjemným protivníkem. Jejich ztrátu na evropskou špičku lze vyčíst i ze vzájemné bilance s Českou republikou. Od roku 1993 se reprezentanti utkali s Německem osmnáctkrát, z toho třináctkrát vyhráli a jen ze čtyř zápasů odešli poraženi. Jedno utkání skončilo nerozhodně.

České hokejové mužstvo na mistrovství světa přislíbil posílit obránce Pittsburghu Jiří Šlégr poté, co Penguins vypadli v prvním kole Stanleyova poháru. K týmu by se měl připojit ve středu. Největší hvězda pittsburského celku Jaromír Jágr se omluvil kvůli vyčerpání po náročné sezóně.

Hokejisté Roman Čechmánek, Milan Hejduk a Jaroslav Špaček, tři zlatí medailisté z olympijského turnaje v Naganu, opustí v úterý odpoledne dějiště světového šampionátu Basilej a zamíří zpět do vlasti. Celou trojici vyřadila zranění, která si vyžádají dlouhodobější léčbu. Špaček má poraněné vazy v kotníku. Hejduka trefil hned v úvodním utkání na šampionátu proti Japonsku nešťastně spoluhráč Martin Procházka pukem a způsobil mu zlomeninu čelisti. Jako poslední přibyl na listinu marodů gólman Čechmánek, který se v nedělním zápase s Běloruskem vrhl ve snaze vypíchnout hokejkou puk soupeři na led, a přitom si přilehl levý kotník. Neštěstí, které Čechmánka postihlo, postavilo do role prvního gólmana Milana Hniličku. Opora pražské Sparty hraje ve Švýcarsku už na svém čtvrtém šampionátu, ale na kontě má jen jediný celý zápas. Loni v Helsinkách chytal proti Francii.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes oblačno, nejvyšší denní teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.