Zprávy úterý, 07. července 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Unie svobody patrně obnoví jednání s ČSSD

Unie svobody patrně obnoví jednání se sociální demokracií o sestavení nové vlády, které vede předseda ČSSD Miloš Zeman. Vyplývá to z pondělního usnesení republikového výboru Unie svobody. "Vzhledem k tomu, že hrozí vznik menšinové levicové vlády ČSSD, pověřuje republikový výbor v této nové situaci vedení Unie svobody dalšími politickými jednáními se všemi demokratickými partnery," přečetl předseda Unie Jan Ruml usnesení, které dále odmítl komentovat. Unie jednání s ČSSD ukončila minulý čtvrtek, kdy definitivně odmítla účast na koalici s ČSSD a KDU-ČSL.

KDU-ČSL a Unie svobody ochotny diskutovat o vytvoření vlády ODS

Unie svobody a KDU-ČSL jsou ochotny zahájit diskusi o podpoře jednobarevné vlády ODS, i když s ní zatím tuto variantu neprobíraly. Po pondělním setkání širších grémií obou stran v Kladrubech na Pardubicku řekl předseda Unie svobody Jan Ruml. Předseda lidovců Josef Lux prohlásil, že budou zahájeny práce na smlouvě o strategickém partnerství mezi KDU-ČSL a Unií svobody. Toto partnerství má být dlouhodobé a má přesáhnout podle Luxe nynější diskuse o sestavení vlády. Lux dodal, že cílem smlouvy je zabránit tomu, aby se obě strany nechaly od sebe oddělit.

Vedení obou stran se setkalo k diskusi poté, co ODS předložila pro ně nepřijatelné podmínky pro vznik středopravicové koalice a poté, co zahájila jednání s ČSSD o tzv. opoziční smlouvě, která by umožnila vytvoření menšinové jednobarevné vlády ČSSD tolerované ODS. Strana Václava Klause požaduje v případné koaliční vládě s KDU-ČSL a Unie svobody premiérské křeslo, většinu ministrů a loajálnost poslanců všech koaličních stran vůči vládním návrhům zákonů. Vedle toho požaduje prosazování ekonomiky na základě trhu bez přívlastků a zákon o vyrovnaném státním rozpočtu.

Klaus odmítl, že ODS blokuje uzavření koalice s KDU-ČSL a US

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus odmítl, že jeho strana znemožňuje uzavření středopravicové koalice s lidovci a Unií svobody, jak to vyjádřil republikový výbor Unie svobody. Naznačil, že je na lidovcích a unionistech, zda se uskuteční případná další jednání těchto tří stran. "Nejlepší je nelhat a já bych moc doporučil, abychom mluvili pravdu i v těchto věcech. Já myslím, že ODS nic nezablokovala, ať se na nás Unie svobody opravdu nevymlouvá," reagoval Klaus v rozhovoru s novináři na usnesení republikového výboru unie. V usnesení unie se uvádí, že "vše nasvědčuje tomu, že vznik této koalice je znemožněn přístupem ODS, zejména připravovanou koaliční smlouvou ODS a ČSSD".

Macek považuje další rozhodnutí KDU-ČSL a Unie svobody za manévr

Oznámení o tom, že KDU-ČSL a Unie svobody jsou připraveny diskutovat o jednobarevné vládě Občanské demokratické strany, považuje místopředseda ODS Miroslav Macek "pouze za kouřový manévr", protože obě strany vědí, že ODS v žádném případě do žádné menšinové vlády nepůjde. Podle Macka se buď KDU-ČSL dohodne s Unií svobody na společném postupu a znovu se obrátí na předsedu sociální demokracie Miloše Zemana a v podstatě akceptuje jeho poslední nabídku, nebo se Zeman dohodne s ODS na menšinové vládě. "Nevidím žádné jiné možnosti," řekl Macek pro ČTK.

Jedná grémium ODS - odpoledne schůzka Klaus - Zeman

Politické grémium Občanské demokratické strany od dnešního rána posuzuje nejnovější vývoj v jednáních o možném řešení povolební situace. Lze očekávat diskusi nejen o další strategii ODS ve vyjednávání s předsedou ČSSD Milošem Zemanem o opoziční smlouvě, ale též o pondělní nabídce Unie svobody a KDU-ČSL, aby sama ODS sestavila menšinovou vládu. Předsedové ODS a ČSSD Václav Klaus a Miloš Zeman mají už na dnešní odpoledne dohodnutou schůzku, na které by měli pokračovat v debatě o tzv. opoziční smlouvě. Vůli k uzavření dohody, která má umožnit menšinovou jednobarevnou vládu sociálních demokratů tolerovanou ODS, oznámili tito politici v pátek.

Místopředseda Občanské demokratické strany (ODS) Ivan Langer předpokládá, že ODS odmítne pondělní nabídku KDU-ČSL a Unie svobody diskutovat o podpoře menšinové vládě ODS. Soudí, že ODS se znovu vrátí se ke svému návrhu trojkoalice ODS s lidovci a unionisty. Langer to řekl ČTK při příchodu na jednání grémia ODS.

Podle OECD není zdlouhavé jednání zatím hrozbou

Zdlouhavé vyjednávání o složení budoucí české vlády by nemělo mít bezprostřední vliv na vývoj české ekonomiky a na reakci trhů, řekl ČTK v Paříži představitel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), který si nepřál být jmenován. Odmítl jakkoli komentovat poslední vývoj při formování vládní koalice v ČR. "Samozřejmě, když to potrvá příliš dlouho, tak to je špatné," dodal. Dopad by podle něj mohla mít však zejména nejistota trhů kolem toho, jaká bude budoucí politika vlády. Trhy nicméně již vědí, že to je obtížná situace a že každé řešení bude významným kompromisem, řekl zástupce OECD.

Návrat Klause jistou zárukou kontinuity

Menšinová vláda sociálních demokratů v ČR, podporovaných ODS, by nebyla dobrá, kdyby znamenala zpomalení politického rozhodování. To by vzhledem k již existující váhavosti v ekonomice mohlo mít negativní dopad. Soudí tak odbornice na makroekonomiku mezinárodní ratingové společnosti Thomson BankWatch Betty Starkeyová. V rozhovoru pro ČTK řekla, že pomalost by byla nežádoucí především ve vztahu k nezbytným reformám, od reformy kapitálového trhu po dokončení privatizace. Menšinová vláda sociálních demokratů by nebyla ideálním politickým scénářem, ale dalo se s ní počítat a byla by přijatelná. Starkeyová zdůraznila, že bývalý premiér Václav Klaus dosáhl určitého návratu a bude snad nějakým způsobem zapojen do vlády. Pro Thomson BankWatch by to podle ní znamenalo prvek stability a kontinuity.

Případná velká koalice by byla hodnocena podle cílů

Případná vládní dohoda mezi ČSSD a ODS by byla zahraničními trhy i pozorovateli hodnocena podle toho, k jakému účelu by byla vytvořena a jaký by měla program. Pokud by jejím smyslem bylo vyřešit zablokovanou situaci a dospět případně ke změně volebního systému, byla by přijata kladně. Kdyby však měla jen sloužit k okupaci moci bez průlomu v oblasti ekonomických reforem, reakce by byla velmi negativní, řekl ČTK Luc Bernard, profesor univerzity v Nové Lovani a expert na problematiku střední Evropy. "Pozorovatelé čekají, zda vnikne vláda schopná vládnout, jež bude mít podporu většiny v parlamentu a program, jehož obsah bude rozhodující pro jakékoli hodnocení," uvedl Bernard. Zdůraznil, že pozitivně bude přijat jen takový program, který zahrne restrukturalizaci průmyslu a urychlenou doprivatizaci, zejména velkých bank.

Prezident může jmenovat premiéra až po demisi vlády

Prezident Václav Havel může jmenovat premiéra až po demisi současné vlády. To znamená, že i kdyby ve čtvrtek předseda ČSSD Miloš Zeman přišel s návrhem koalice či vlády, prezident ho nemůže jmenovat premiérem, když nynější vláda nepodala demisi. ČTK to v pondělí řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Podle Ústavy vláda podává demisi až po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, na níž jsou zvoleny orgány sněmovny. Řetěz ústavních aktů nelze měnit, zdůraznil Špaček. Reagoval tak na diskusi v médiích o tom, že prezident měl po volbách jmenovat premiéra, který by měl větší pravomoc při jednání o sestavení vlády než ten, kdo je pouze pověřen takovými jednáními.

Šéf rakouské diplomacie do ČR

Rakouský ministr zahraničí Wolfgang Schssel, který v rámci svého turné po evropských hlavních městech přijede dnes odpoledne do Prahy, hodlá české představitele seznámit s nejdůležitějšími úkoly, jež si Vídeň klade pro dobu svého právě zahájeného půlročního předsednictví Evropské unii. Oznámil to Schsselův sekretariát ve Vídni. Schssel se chce především zasadit o to, aby po březnovém formálním začátku jednání s uchazeči o vstup do Unie zahájily orgány EU ještě během rakouského předsednictví, tedy na podzim, reálné vstupní rozhovory se skupinou nejpokročilejších kandidátů. Předpokladem pro to je ale vypracování tzv. pozičních dokumentů uchazečskými zeměmi. Vídeň proto očekává, že reformní státy, které chtějí být přijaty do EU, předají své poziční dokumenty začátkem září.

Helmut Kohl k rozšíření EU

Výzvy Svazu vyhnanců a jejich politických spojenců z bavorské CSU k podmínění přijetí nových členů, konkrétně České republiky a Polska, do Evropské unie splněním požadavků odsunutých Němců, nepřímo odmítl německý kancléř Helmut Kohl. Na pondělní tiskové konferenci v Bonnu Kohl v odpovědi na otázku, jak se staví k požadavkům vyhnanců vůči uchazečům o vstup do EU, uvedl, že pokud má tazatel na mysli odškodňování, "nebudeme z něj dělat otázku, která by bránila rozšíření Unie". Kancléř současně dodal, že pro přijetí nových členů vydaly již příslušné orgány EU katalogy požadavků, jež je třeba splnit. Pro nové členy bude platit právo, které platí v Evropské unii a kterému se musejí přijímané země přizpůsobit, řekl Helmu Kohl.

K výročí upálení Jana Husa

Ve skalním chrámu v pískovcích u Besedic na Turnovsku, kde se v době rekatolizace skrývali tajní evangelíci, se v neděli pod širým nebem sešli jako každoročně věřící Jednoty bratrské a další křesťané z Českého ráje a Podkrkonoší při mezinárodní vzpomínkové ekumenické bohoslužbě.

Protestanté a věřící Církve československé husitské směřovali v neděli k modlitebním zastavením jak na Kozí hrádek v jižních Čechách, tak na obnovený hrad Krakovec na Rakovnicku, kde Hus podobně jako v pražské Betlémské kapli v posledních letech života kázal.

Symbolickou hranicí zapálenou v Rychvaldu u Karviné si věřící z československé církve husitské v neděli připomněli výročí upálení mistra Jana Husa. Křesťané z Rychvaldu se od roku 1990 každoročně vydávají na pochod od místního kostela k sokolovně, kde pak společně zažehnou oheň. Podobná vzpomínka věřících se uskutečnila také v Hradci nad Moravicí na Opavsku.

Čeští křesťané vyjádřili touhu po smíření s Romy

Touha po smíření s Romy zazněla spolu s vyznáním viny českého národa na romské menšině v nedělním programu při Křesťanské konferenci v Praze. K třídenní víkendové ekumenické akci se sjelo přes tisíc členů nezávislých Křesťanských společenství a dalších "probuzených" křesťanů zejména z několika protestantských církví. "Křesťanská myšlenka odsud vysílá důležitý signál do společnosti," řekl ČTK předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, který měl podle svých slov ze shromáždění ovládaného "jedním duchem" fantastický dojem. "Romové, kteří se obracejí ke křesťanství, se pozitivně mění," konstatoval v této souvislosti. "My, čeští gádžové, chceme Vás, české Romy, poprosit: odpusťte nám," stojí v textu podepsaném účastníky modlitebního večera. Přítomní podle mluvčího Křesťanské misijní společnosti Tomáše Dittricha "jednostranně a bez podmínek" vyznali neokázalou lítost nad proviněním Čechů na Romech za druhé světové války i během komunismu a nad neochotu vidět svůj podíl na současných problémech soužití české většiny a romské menšiny.

Před rokem postihly ČR největší záplavy tohoto století

V těchto dnech si připomínáme první výročí tragického řádění vodního živlu na Moravě a ve východních Čechách. Největší a nejničivější záplavy tohoto století, které v červenci 1997 zaplavily třetinu České republiky, si vyžádaly pět desítek lidských životů, způsobily materiální škody přes 63 miliard korun a na dlouhou dobu ochromily život v postižených oblastech.

Filmový trh

Zhruba 165 obchodníků především ze zemí střední a východní Evropy, ale i z USA a Srí Lanky, se akreditovalo na filmový trh, který v pondělí obohatil nabídku 33. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na čtyřdenní akci si mohou vybírat z 350 titulů. Je to první filmový trh po dlouhé době a jedním z jeho hlavních úkolů je pomoci producentům a obchodním zástupcům tohoto regionu začlenit se do struktury filmového průmyslu a získat nové obchodní partnery z ostatních zemí. Zvláštní sekce je věnována domácím producentům a distributorům. Především jejich zahraničním partnerům představí rozsáhlé spektrum možností na českém trhu. Z domácí produkce nabízejí Filmexport a Telexport každý zhruba po 50 titulech, mezi nimiž jsou kromě celovečerní hrané tvorby i seriály, snímky animované a dokumenty.

Mezinárodní folklórní slavnosti

Několik tisíc diváků přišlo i přes nepříznivé počasí do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na mezinárodní "Slavnosti pod Radhoštěm", kterých se účastnilo 15 domácích a šesti zahraničních krajanských folklórních souborů z Francie, Maďarska, Rumunska, Chorvatska, Ukrajiny a Slovenska. Třídenní přehlídku v pondělí zakončilo slavnostní představení "Na Vsetíně zvonijá" k 55. výročí založení vsetínského folklórního souboru Vsacan a k šedesátým narozeninám Jana Rokyty, vedoucího ostravského souboru Technik. Společně s oběma soubory si zazpívala Jarmila Šuláková.

Art Garfunkel ve Zlíně

Americký zpěvák Art Garfunkel sklidil v neděli večer v zaplněné sportovní hale ve Zlíně obrovský úspěch. Posluchači si potleskem vynutili řadu přídavků z repertoáru světové legendy folk-rocku, kterou k jedinému vystoupení v České republice pozvala umělecká agentura Pragokoncert Bohemia. "Jsem nadšen českým publikem, rád sem při příštím turné zavítám a opět na závěr, abych si mohl vychutnat zdejší vřelou atmosféru. Netušil jsem, kolik lidí u vás zná mé písničky," řekl ČTK pětapadesátiletý Garfunkel, který ve Zlíně zakončil své evropské turné. Stejně příznivě přijalo moravské publikum předzpěváka, kytaristu a skladatele Chrise Eatona. Jeho melodie zařadily do svého repertoáru hvězdy populární hudby Cliff Richard, Amy Grantová, Janet Jacksonová, Donna Summerová a další.

Objeven hrob z doby kamenné

Hrob bojovníka z doby kamenné nalezli v uplynulých dnech při stavbě čerpací stanice pohonných hmot ve Vyškově pracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno. Mrtvý muž ležel ve skrčené poloze na pravém boku a archeologové usuzují, že hrob byl vykopán kolem roku 200 před našim letopočtem. Na jeho dně byl nalezen také kamenný sekeromlat se třemi keramickými nádobami patřící k tak zvané kultuře se šňůrovou keramikou. Letošní léto je to na Moravě již několikátý archeologický úspěch. V Prostějově v polovině června nalezli archeologové unikátní hrob bojovníka ve zbroji z pátého století. Hrob kromě kostry skrýval železný meč v dřevěné zdobené pochvě, dva nože, bronzovou pinzetu a přezku na opasek ze stejného kovu. O několik dní později archeologové při průzkumu na periferii Prostějova nalezli v zásobní jámě na přechovávání obilí z doby kamenné kostru rituálně pohřbeného ročního dítěte s malým zvířetem a nádobou s milodary.

Slatiňanské hříbě koně Převalského dostalo jméno Dar

Jméno Dar dostalo v pondělí ve Slatiňanech na Chrudimsku měsíční hříbě poslední rasy divokých koní, vzácného koně Převalského, které se narodilo v chovu světoznámého hippologického muzea ve Slatiňanech na Chrudimsku. Hřebeček Dar je druhým hříbětem, které se v historii slatiňanského chovu narodilo. Prvním mládětem šestiletého Xerona a stejně staré Xendy je klisnička Chrudimka, která byla loni jediným hříbětem tohoto druhu, které se v ČR narodilo. Stejně tak i Dar je zatím jediným letošním českým hříbětem. Koně Převalského měří v kohoutku kolem 130 centimetrů a jsou velmi odolní. Ve Slatiňanech žijí celoročně v ohradách bez ustájení. Nové mládě, které bylo počato i přivedeno na svět zcela přirozeně a bez jakéhokoli zásahu člověka, žije ve výběhu se svými rodiči a sestrou. Xeron a Xendy, přišli do Slatiňan před pěti lety z pražské zoologické zahrady.

Ze sportu:

Po triumfu ve dvouhře se česká tenistka Jana Novotná radovala na dvorcích ve Wimbledonu i z titulu ve čtyřhře. Se Švýcarkou Martinou Hingisovou zdolaly bělorusko-americký pár Nataša Zverevová, Lindsay Davenportová 6:3, 3:6 a 8:6.

Fotbalisty pražské Sparty pondělní pohárový los v Ženevě příliš nepotěšil. Ve druhém předkole Ligy mistrů je totiž zřejmě čeká Dynamo Kyjev. Ukrajinský klub se v prvním předkole utká s waleským klubem Barry Town, a to by mělo být snadné sousto. Vítěz pak bude hrát o postup do hlavní soutěže se Spartou.

Fotbalisté Boby Brno porazili v prvním zápase druhého kola Poháru Intertoto Espaňol Barcelona na svém hřišti 5:3. Pro odvetu nadějnou bezbrankovou remízu uhráli fotbalisté Hradce Králové na hřišti devátého týmu maďarské ligy BSC Debrecín v prvním utkání druhého kola Intertoto cupu. Odveta se hraje za týden v Hradci Králové, vítěz se ve třetím kole střetne s Hansou Rostock.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty se pohybují mezi 17 až 21 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.