Zprávy úterý, 09. března 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Premiér Zeman jednal v Bonnu

Odhodlání nedopustit, aby problémy minulosti zatěžovaly dále česko-německé vztahy, potvrdili v pondělí v Bonnu šéfové vlád obou zemí Miloš Zeman a Gerhard Schröder. Na tiskové konferenci po společném jednání, které zahájilo program jednodenní oficiální návštěvy Miloše Zemana v Německu, shodně zdůraznili, že jsou rozhodnuti věnovat se ve vzájemných vztazích především současnosti a budoucnosti. "Požadavky organizací vyhnanců nemají na německou zahraniční politiku vliv a spolková vláda nehodlá žádné majetkové nároky vůči České republice vznášet," zdůraznil kancléř Schröder. Český premiér reagoval na tato slova prohlášením, že nová koncepce české vlády v oblasti zahraniční politiky vychází z toho, že "při zachování kontinuity českého právního řádu účinnost některých zákonných opatření přijatých po roce 1945 již vyhasla".

Kancléř Schröder přijal pozvání k návštěvě České republiky, která se uskuteční 30. září. Na tento den bude zorganizována v Praze velká vzpomínková akce k desátému výročí otevření velvyslanectví SRN v tehdejší ČSSR pro uprchlíky z bývalé NDR, což německá strana stále považuje za jeden z klíčových momentů zhroucení železné opony v Evropě a následujícího sjednocení Německa, uvedl Schröder.

Zeman: Letošní rok rozhodující pro odškodnění totálně nasazených

Letošní rok bude podle premiéra Miloše Zemana rozhodujícím pro vyjednávání s německou stranou o odškodnění totálně nasazených českých občanů v německých podnicích za druhé světové války. Premiér to v pondělí řekl novinářům po příletu z Bonnu, kde jednal s kancléřem Gerhardem Schrödrem o česko- německých vztazích. Nová spolková vláda podle Zemana vyjádřila ochotu k jednání. Ta již začala na úrovni expertů.

Blair: Rozšíření NATO posiluje bezpečnost celé Evropy

Rozšíření NATO nejenom posiluje obranu jejích nových členů, ale zvýší také bezpečnost Evropy jako celku. Prohlásil to v pondělí v Londýně britský premiér Tony Blair. Na konferenci o 50. výročí vzniku NATO Blair vyjádřil rovněž naději, že Česká republika, Polsko a Maďarsko se společně s dalšími evropskými zeměmi stanou za několik let také členy Evropské unie. Na konferenci, kterou zorganizoval Královský ústav pro obranná studia, Blair dále řekl, že proces rozšíření NATO by měl i po přijetí tří nových členů pokračovat tím správným tempem.

Německý ministr obrany Rudolf Scharping odmítl tvrzení, že Česká republika není na vstup do NATO řádně připravena. Na tiskové konferenci v Královském ústavu pro obranná studia dal jasně najevo, že nesdílí názor britského tisku, podle něhož vstup České republiky do Aliance znamená pro NATO problémy. Konzervativní list Sunday Telegraph napsal, že Polsko je ze tří uchazečů jako jediné řádně připraveno na vstup do NATO a že Česká republika bude pro Alianci břemenem.

Solana nevyloučil vojenskou účast nových členů NATO v Kosovu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Javier Solana v pondělí naznačil, že vojenské jednotky České republiky, Polska a Maďarska jako nových členů NATO by mohly být nasazeny jako mírové síly v Kosovu, vyžádá-li si to situace v této jihosrbské provincii. Připomněl, že tyto země měly již své jednotky v Bosně. Solana označil rozšíření NATO za historickou událost, která má význam pro opětovné sjednocení Evropy. Řekl však, že rozšíření nemá jenom symbolický význam, ale je důležité i z vojenského hlediska, protože noví členové budou zapojeni do činnosti NATO, jako je například kolektivní obrana.

Generál Šedivý se obává šíření krize za hranice Kosova

Pokud se nepodaří vyřešit odpovídajícím způsobem krizi v jugoslávské provincii Kosovo, problémy této oblasti mohou vést ke komplikacím i za hranicemi Jugoslávie. Prohlásil to před pondělním odletem na dvoudenní zasedání Vojenského výboru NATO v Bruselu náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Řekl, že takzvaný "domino efekt" by mohl způsobit velmi složité situace v Bosně a Hercegovině či v Makedonii. Podle generála Šedivého by optimální variantou řešení kosovské krize bylo navrácení autonomie této provincii. "Je to problém, který je velmi komplikovaný, ale je to problém, který se musí vyřešit uspokojivě pro obě dvě strany," prohlásil generál.

Revitalizace nebude v rozporu s pravidly EU

Program státní podpory vybraným podnikům připravovaný českou vládou nebude v rozporu s dohodou o přidružení České republiky k Evropské unii ani se zásadami politiky hospodářské soutěže a státní pomoci Evropské unie. Sdělil to v pondělí v Bruselu členovi Evropské komise Karlu van Miertovi místopředseda české vlády Pavel Mertlík. Obhajoval také plán vlády poskytnout úlevy pro výstavbu motorárny v automobilce Škoda v Mladé Boleslavi. "Přijel jsem komisaře ujistit, že náš program nenaruší hospodářskou soutěž, a vysvětlit proč," řekl Mertlík ČTK. Komise podle jeho slov projevovala obavy, aby plány české vlády nebyly v rozporu se zásadami hospodářské soutěže, které Unie považuje za stěžejní prvek jednotného vnitřního trhu a na jejichž dodržován bezvýhradně trvá.

Sněmovní delegace do Indie

Delegace dolní komory parlamentu v čele s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem odletěla na týdenní návštěvu do Indie. Skupina českých poslanců bude mimo jiné jednat s představiteli indické vlády, parlamentu a zástupci podnikatelů.

Spotřebitelské ceny v únoru stagnovaly

Celková hladina spotřebitelských cen v únoru stagnovala. Index spotřebitelských cen k předchozímu měsíci klesl 0,033 procenta, když v únoru 1998 vzrostl o 0,6 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen činila v únoru 1999 proti únoru loňského roku 2,8 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců činila v únoru 8,9 procenta. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jaroslav Macháně. Podle analytiků oslovených ČTK zde nepůsobily žádné výrazné inflační tlaky a tato rekordně nízká úroveň inflace je způsobena především poklesem cen potravin, odívání a nízkými cenami surovin.

Únorová míra nezaměstnanosti v ČR

Míra registrované nezaměstnanosti v České republice činila k 28. únoru 8,3 procenta oproti lednovým 8,1 procenta. V únoru roku 1998 byla 5,6 procenta. Úřady práce evidovaly ke konci února 427.994 osob bez práce. ČTK to sdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Růst nezaměstnanosti se podle analytiků zpomalil. Trend rostoucí míry nezaměstnanosti však podle nich bude nadále pokračovat, neboť na jedné straně reflektuje probíhající ekonomickou recesi a na druhé straně je průvodním jevem probíhající restrukturalizace, což je žádoucí. Vyplývá to z pondělní ankety ČTK. "Přestože se míra nezaměstnanosti vyšplhala na svoji rekordní úroveň, lze tvrdit, že únorový růst byl skromnější, než by svědčily některé pesimistické zprávy o masovém propouštění, řekl Petr Zahradník z Conseq Finance.

Devizové rezervy ČNB klesly

Devizové rezervy České národní banky se k 28. únoru meziměsíčně snížily o 325 miliónů USD na 12,074 miliardy USD. V korunovém vyjádření činil stav devizových rezerv ke konci února 415,4 miliardy korun, zatímco k 31. lednu byl 394,7 miliardy korun. Předběžné údaje o stavu devizových rezerv poskytl ČTK odbor veřejných financí ČNB.

Spokojenost s ekonomikou ČR

Spokojenost občanů s hospodářskou situací České republiky v porovnání s okolními státy a ostatními evropskými reformními zeměmi od roku 1997 výrazně klesla. Zatímco ještě před dvěma lety hodnotilo ekonomiku České republiky pozitivně 61 procent dotázaných, v únoru 1999 to bylo pouze 26 procent. Vyplývá to z únorového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. V hodnocení uskutečněném v únoru 1997 obsadila Česká republika mezi deseti sledovanými zeměmi třetí místo za Německem a Rakouskem. Letos v únoru obsadila ČR šesté místo za Německem, Rakouskem, Maďarskem, Polskem a Slovinskem.

Temelín by podle ministra Kužvarta neměl být dostavěn

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart navrhne vládě, aby jihočeská jaderná elektrárna Temelín nebyla dostavěna v dosavadní "jaderné podobě". "Osobně dávám přednost tomu, aby tento zdroj nebyl v jaderné podobě dostavěn. Vycházím přitom z ekonomických důvodů," řekl v pondělí Kužvart novinářům. Doplnil, že analýza ekonomických aspektů dostavby Temelína je natolik kvalitní, kvalifikovaná a variantně pojatá, že ho možná s návrhem Temelín nedostavět předběhnou kolegové z vlády. Podle Kužvarta neexistuje v současnosti pro Temelín dobré, ekonomicky výhodné řešení. "Musíme vybírat ze špatných řešení, protože rozhodujeme až nyní," uvedl Kužvart s tím, že je nutné definovat, jakými způsoby mohou být peníze vložené do stavby zhodnoceny.

Závěrečná zpráva expertního týmu pro nezávislé posouzení dostavby jaderné elektrárny Temelín neobsahuje podle vrchního ředitele kabinetu ministra průmyslu a obchodu Vlastimila Nesrsty žádné nové informace. Nejednoznačné závěry zprávy nedávají rovněž oporu k žádnému závaznému rozhodnutí, řekl ČTK.

ČEZ nadále očekává využití Temelína nejpozději v roce 2005

Společnost České energetické závody 'ČEZ) předpokládá, že výkon rozestavěné jihočeské jaderné elektrárny Temelín může Česká republika při nastartování ekonomiky k růstu plně využít již v letech 2001 až 2004, při problémech ekonomiky pak až v roce 2005. Podle závěrů expertního týmu pro nezávislé posouzení dostavby však bude výkon elektrárny v tuzemských poměrech nadbytečný zhruba do roku 2010. Mluvčí ČEZ Milan Káňa na dotaz ČTK závěry komise odmítl komentovat s tím, že do projednání vládou je zpráva oficiálně neveřejným dokumentem. Současně však potvrdil odhady společnosti, které využití výkonu elektrárny očekávají už v následujících nejpozději šesti letech.

Zveřejnění analýzy ekonomických aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín před projednáním vládou neprospěje podle koordinátora temelínské komise Zdeňka Hrubého obdobným projektům. "To, co se stalo, omezuje možnosti dalších expertních zkoumání v dalších problematických případech, protože záruka, že se informace předčasně nezveřejní, je velmi malá," komentoval únik zprávy na pondělní tiskové konferenci Hrubý.

Zpráva nezávislého týmu posuzovatelů hospodářských aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín je podle Jana Beránka z ekologické iniciativy Hnutí Duha pro Temelín zničující. "Šanci, že by se dostavba vyplatila, označuje zpráva za velice nepatrnou," komentoval Beránek posudek pro ČTK. Analýza, která se jasně nepřiklání ani k jedné ze základních variant řešení budoucnosti Temelína, konstatuje, že elektřinu z Temelína ani jiného zdroje nebude ČR potřebovat nejméně do roku 2010. Nejde proto o národní zájem, ale riskantní podnikatelský záměr.

Ministr Peltrám jednal ve Vídni

Dálniční síť České republiky a Rakouska bude do deseti let propojena na třech místech: v trase České Budějovice-Linec, Vídeň-Praha v oblasti Znojma a Vídeň-Brno v oblasti Mikulova. Vyplývá to z pondělního jednání ministra dopravy a spojů Antonína Peltráma s rakouským ministrem hospodářství Johannem Farnleitnerem ve Vídni. "Jde jednak o konkrétní stanovení tras, které má rakouská strana zatím určeny formou koridorů a postupně je budeme upřesňovat, a ještě důležitější otázka je, jak to financovat, a zde jsou pro nás rakouské zkušenosti z EU velmi cenné," řekl pro ČTK ve Vídni Peltrám.

Veletrh učebnic v Praze

Přes 7000 učebnic a studijních textů z edicí českých a zahraničních nakladatelů představí veřejnosti již druhý ročník veletrhu Učebnice 1999, který se uskuteční od úterý do čtvrtka v Rytířském sále pražského Žofína. Novinkou na veletrhu bude výstava některých učebních pomůcek pro základní a střední školy. "Výstava výukové a pedagogické literatury řeší problém orientace učitelů ve zdánlivě nepřeberném množství vydávaných učebnic," řekla ČTK k účelu výstavy Jitka Spiesová z pořádající brněnské firmy Učebnice a knihy.

Turbův Visící muž stojí za zhlédnutí

S pozitivním hodnocením se v prestižním listu The New York Times setkalo pantomimické představení Ctibora Turby Visící muž, které mělo svou americkou premiéru od 3. do 6. března před vyprodaným hledištěm newyorské experimentální scény The Kitchen. Představení, v němž čtyři mimové - Halka Třešňáková, Kamil Bystrický, Petr Krušelnický a Ondřej Lipovský - hrají zavěšeni hlavou dolů, se nevymyká nynějšímu trendu divadelního světa. Má však jinou citovost, protože vychází z časem prověřené české pantomimické tradice, napsal v obsáhlé recenzi list. Podle něho však stojí za zhlédnutí především to, jak mimové spojují metafyzický rozměr hry s hodinovým tělesným výkonem. Představení Visící muž, připravené ve spolupráci s berlínským Mimcentrem, mělo premiéru v roce 1997. Turba za něj obdržel v roce 1997 cenu Nadace českého literárního fondu.

Studio Y hostovalo v jihoafrické Pretorii

Za velkého zájmu veřejnosti skončilo v neděli pohostinské vystoupení pražského divadla Studio Y v jihoafrické Pretorii. Dvě představení hry Mozart v Praze před zaplněným hledištěm Breytenbachova divadla diváci i kritici přijali s nadšením. Oznámilo to velvyslanectví České republiky v JAR. Mezi návštěvníky představení Studia Y byli kromě českých krajanů též významní představitelé podnikatelských kruhů a veřejného života JAR. Čeští herci uspořádali i tzv. divadelní dílnu pro studenty herectví, které se nadšeně účastnili pretorijští studenti i pedagogové.

Ze sportu:

V pondělní dohrávce 18. kola první ligy fotbalisté Brna zdolali pražskou Slavii 1:0. Tabulku vede pražská Sparta o sedm bodů před druhými Teplicemi. Třetí Drnovice jsou o další dva body zpět. Slavisté zůstali na čtvrtém místě tabulky, mimo pohárové pozice. Vítězné Brno postoupilo na osmé místo. Poslední zůstává Karviná, která ztrácí na předposlední Plzeň čtyři body.

Česká dvojice Kateřina Neumannová - Kateřina Hanušová vyhrála ve finských Helsinkách sprinterský závod štafet na 6x2 kilometry Světového poháru v běhu na lyžích. Výsledky neobvyklého klání se započítávají pouze do hodnocení Poháru národů.

Už v úvodním kole skončily naděje Petra Kordy na turnaji v Indian Wells. O vyřazení našeho tenisty se po setech 6:3, 6:4 postaral Brit Rusedski.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až skoro zataženo, místy déšť. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.