Zprávy úterý, 09. ledna 2001

Josef Kubeczka

Rada České televize neodvolala ředitele ČT Hodače, přijala rozpočet a vyzvala k jednání se stávkujícími

Rada České televize odmítla výzvu Poslanecké sněmovny a na svém pondělním zasedání neodvolala generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Tento bod se ani nedostal na program zasedání. Neprošla ani řada návrhů o tom, že veřejnoprávní televize porušuje zákony. Radní ustanovili rozpočtové provizorium ČT na první čtvrtletí roku 2001. Finanční ředitel Jindřich Beznoska to řekl po jednání s radou. Rada vyzvala vedení ČT, aby začalo jednat se stávkujícími, informovala advokátka Věra Valterová, kterou generální ředitel Jiří Hodač pověřil svým zastupováním a která se zúčastnila jednání rady. Valterová oznámila, že vedení České televize se pokusí v úterý jednat se stávkujícími zaměstnanci, kteří neuznávají Hodačovo zvolení.

Pro předsednictvo sociální demokracie je nepřijatelné, že generální ředitel České televize Jiří Hodač a Rada ČT ignorují usnesení Poslanecké sněmovny. Předsednictvo ČSSD proto vyzvalo sociálnědemokratický poslanecký klub, aby inicioval návrh novely zákona o České televizi tak, aby byl urychlen odchod generálního ředitele ČT a ukončen mandát nynější Rady ČT. Předsednictvo ČSSD rovněž odmítlo úvahy některých předních představitelů Občanské demokratické strany o možné privatizaci veřejnoprávní České televize.

Radě ČT, která se rozhodla nevyhovět výzvě Poslanecké sněmovny a na svůj program nezařadila jednání o odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, hrozí, že ji sněmovna v pátek odvolá. Z vyjádření zástupců poslaneckých klubů vyplývá, že pro tento krok by kromě Unie svobody a zřejmě i KDU-ČSL, mohla být i řada sociálních demokratů a komunistů. Sněmovna by na své schůzi v pátek mohla stejně jako týden předtím prohlásit, že ČT neplní své zákonné poslání. Tím by byla splněna podmínka pro odvolání rady. Odpůrci tohoto postupu tvrdí, že televizi by pak dál řídilo nové vedení v čele s Hodačem a ČT by byla bez kontrolní rady.

Generální tajemník Mezinárodní federace novinářů Aidan White jednal s ministrem kultury Pavlem Dostálem o krizi v České televizi. Podle mluvčí ministerstva Dity Fuchsové se zajímal o to, zda je boj o Českou televizi motivován politicky nebo komerčními zájmy. "Mám v ruce nezpochybnitelné důkazy, že privátní mediální lobby je napojena na nový management České televize," řekl ministr Dostál šéfovi Mezinárodní federace novinářů.

Ředitel televize Hodač opustil v pondělí vpodvečer motolskou nemocnici, kam byl ve čtvrtek převezen kvůli náhlému kolapsu. Z budovy nemocnice odešel v doprovodu své ochranky a vyhnul se novinářům, kteří na něj přes tři hodiny čekali před metabolickou jednotkou interní kliniky.

Stávkující členové redakce zpravodajství, kteří neuznávají novou ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou ani generálního ředitele Jiřího Hodače, připravují s technikou ČT a v jejích prostorách i nadále vlastní zpravodajství. Do jiného studia se však musel přestěhovat zpravodajský tým Bobošíkové, když s ní rozvázala spolupráci společnost ACE. Ta jí od minulé středy pomáhala při kompletaci "legálního" zpravodajství ČT.

Bezpečnostní služba najatá generálním ředitelem České televize Jiřím Hodačem odvolala v pondělí večer své hlídky. Ty od 31. prosince střežily vstupy do velína zpravodajství ČT na Kavčích horách. Velín odmítají opustit vzbouření redaktoři, kteří z něj vysílají vlastní zpravodajství. Hodačův konzultant Pavel Bobošík to potvrdil s tím, že se tak nové vedení snaží vytvářet takové podmínky, aby docházelo k nějaké stabilizaci.

Ministr Mertlík: Rozpočtový deficit by měl být jen přechodný

Úroveň českého rozpočtového deficitu pro letošní rok není vážná a neznamená ohrožení makroekonomické stability země, pokud zůstane přechodná. V rozhovoru, který v pondělí otiskl francouzský ekonomický list Les Echos, to uvedl český ministr financí Pavel Mertlík. Samozřejmě, pokud by se tento deficit opakoval rok za rokem, bylo by to znepokojující, řekl Mertlík s tím, že tuto tendenci bude zapotřebí zvrátit v příštích dvou letech. Nicméně stav veřejných financí je dost v pořádku, protože celkové státní zadlužení tvoří jen 20 procent hrubého domácího produktu, dodal ministr Mertlík. Očekávám, že další deregulace cen přidají letos dva body k inflaci, jež dosáhne čtyř až pěti procent, uvedl v rozhovoru, který Les Echos otiskl v rámci rozsáhlého materiálu o stavu české ekonomiky.

Pro nové vojáky KFOR armáda opatření kvůli "syndromu" nechystá

Žádná zvláštní opatření, která by souvisela s problematikou takzvaného balkánského syndromu, nechystá velení české armády pro nové příslušníky sil KFOR v Kosovu. Ti by měli vystřídat své kolegy na konci ledna. "V souvislosti s řešením takzvaného balkánského syndromu budou příslušníci roty, kteří mají od počátku února 2001 působit v misi KFOR, poučeni o dosud známých skutečnostech, s nimiž se během působení na území Kosova mohou setkat. Poučení má mít především psychologický efekt," uvedl na dotaz ČTK Miroslav Šindelář z tiskové služby ministerstva obrany.

Za "balkánský syndrom" se v poslední době označuje série onemocnění a úmrtí bývalých vojáků sil NATO, kteří působili v misích na Balkáně. Jejich onemocnění leukémií či jinou formou rakoviny dávají někteří odborníci do souvislosti s ochuzeným uranem, který v munici používá americká armáda.

Nezaměstnanost se na konci loňského roku zvýšila na 8,8 procenta

Míra registrované nezaměstnanosti činila k 31. prosinci loňského roku 8,8 procenta a ve srovnání se závěrem listopadu se zvýšila o 0,3 procentního bodu. Vývoj však byl příznivější než na konci roku 1999, kdy míra nezaměstnanosti představovala 9,4 procenta. ČTK o tom v úterý informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřady práce v České republice evidovaly ke konci loňského prosince 457.369 uchazečů o práci. Je to sice o 15.137 osob více než ke konci listopadu, ale ve srovnání se stejným obdobím roku 1999 se počet uchazečů o zaměstnání snížil o 30.254 osob.

Míra registrované nezaměstnanosti rostla v posledním měsíci loňského roku ve většině okresů České republiky, a to v rozmezí přibližně od 0,1 do 0,8 procentního bodu. O pouhých 0,15 bodu vzrostla na okrese Blansko, naproti tomu na Chrudimsku vzrostla o 0,79 bodu. Nejnižší míru nezaměstnaných vykázalo v prosinci podle zjišťování krajských zpravodajů ČTK Pardubicko s 5,52 procenta. Na opačném konci je Karviná s 18,04 procenta, Teplicko s 16,97 procenta a Ostrava s 16,6 procenta. Údaje o prosincovém vývoji za celou ČR zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý.

Spotřebitelské ceny se v prosinci zvýšily meziměsíčně o 0,2 pct

Spotřebitelské ceny v ČR se v prosinci 2000 meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta. Jejich růst tak byl mírně vyšší proti předchozímu měsíci, kdy činil 0,1 procenta, ale pomalejší než v prosinci 1999, kdy meziměsíční index spotřebitelských cen představoval 0,5 procenta. Údaje poskytl v úterý tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Ladislav Pištora. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v prosinci 2000 proti prosinci 1999 dosáhla čtyř procent, míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců roku 2000 proti průměru 12 měsíců roku 1999 činila v prosinci 3,9 procenta.

Příspěvky propouštěným horníkům přijdou stát na 500 miliónů korun

Příspěvky pro nejméně 3300 horníků, kteří v souvislosti se spuštěním Jaderné elektrárny Temelín přijdou do roku 2004 o práci, dosáhnou zhruba 500 miliónů korun. Uvádí to materiál ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který ve středu projedná vláda. ČTK to sdělila tisková mluvčí ministerstva Anna Stárková. Příspěvek ze státního rozpočtu by podle návrhu MPO měli získat zaměstnanci hornických společností, kteří přijdou o práci mezi letošním 1. lednem a 31. prosincem roku 2004, pokud pro firmu pracovali nejméně tři roky. Příspěvek se vztahuje pouze na okresy s průměrnou a vyšší mírou nezaměstnanosti. Oprávněným osobám bude stát poskytovat měsíční příspěvek 5280 korun po dobu tří až 30 měsíců podle délky pracovního poměru v hornické firmě.

SÚJB: Příčinu nedělního odstavení reaktoru Temelína zatím neznáme

Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ani poruchová komise zatím nevědí, co bylo signálem k nedělnímu odstavení reaktoru temelínské elektrárny. Mluvčí úřadu Pavel Pittermann ČTK řekl, že systémy elektrárny zareagovaly na signál tak, jak měly. "Otázka je, proč byl vyslán. To zatím ještě nemáme zjištěno. Nezjistila to ani poruchová komise," dodal. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář to potvrdil. Podle Pittermanna jaderná bezpečnost ohrožena nebyla. Reaktor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín byl v neděli dopoledne odstaven automaticky poté, co byla v nejaderné části elektrárny zaznamenána nestabilita režimu bloku. "Z pohledu SÚJB to není závažná záležitost, protože k tomu došlo na nejaderné části," dodal Pittermann.

Minidemonstrace proti Temelínu před ambasádou ČR ve Vídni

Chodník proti českému velvyslanectví ve Vídni se v posledních měsících stává místem setkání odpůrců jaderné elektrárny Temelín, kteří zde protestují po každé poruše během zkušebního provozu temelínského reaktoru. Zatímco předchozí protesty podpořila asi dvacítka sympatizantů antiatomových hnutí, v pondělí upozorňovali před velvyslanectvím na údajné nebezpečí dalšího provozu elektrárny pouze čtyři odpůrci atomu. Během hodinového protestu rozvinuli protestující protitemelínské transparenty, vystavili žlutý sud symbolizující radioaktivní odpad a rakev, která má upozornit na nebezpečí pokračování štěpné reakce.

Ministr Grégr žaluje Jihočeské matky o půl miliónu korun

Půl miliónu korun žádá od občanského sdružení Jihočeské matky ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který loňského 19. prosince podal u Krajského soudu v Českých Budějovicích žalobu na ochranu osobnosti. Představitelka sdružení Monika Wittingerová ČTK řekla, že Grégr se cítí poškozen happeningem, který Jihočeské matky uspořádaly 13. října 2000 ke spuštění Temelína; při něm také na českobudějovickém sídlišti Šumava odhalily Grégrovu "bustu". "Odhalení této busty bylo podle žalobce provedeno urážlivým způsobem a bez jeho souhlasu. Dále prý byly na happeningu použity výroky, které spojují jeho činnost s praktikami KSČ před listopadem 1989. Tím mělo sdružení porušit právo na ochranu osobnosti," uvedla Wittingerová s odvoláním na text žaloby, který Jihočeské matky obdržely.

Kraje budou usilovat o změnu struktury státních institucí

Hejtmani krajských úřadů budou společně usilovat o to, aby organizační struktura orgánů justice, policie a finančních úřadů v budoucnu kopírovala krajské uspořádání. ČTK to řekl hejtman Pardubického kraje Roman Línek. Téma podle jeho vyjádření zaznělo na pátečním setkání hejtmanů krajů České republiky v Pardubicích a objevilo se i v jejich společném prohlášení. "Jsem rád, že tento problém zde jeden z mých kolegů otevřel. Je to další z úkolů, které bude v budoucnu řešit asociace regionů ČR, kterou chceme, po schválení krajskými zastupitelstvy, vytvořit," řekl Línek.

Moravská demokratická strana podala trestní oznámení na Petra Uhla

Trestní oznámení na vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla podala u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Moravská demokratická strana (MDS). Důvodem podle ní je, že Uhl odmítá uvádění moravské národnosti při sčítání lidu v České republice a na Slovensku v roce 2001. ČTK to sdělil předseda MDS Ivan Dřímal. Dodal, že Uhl svůj názor na moravskou národnost sdělil místopředsedovi slovenské vlády Pálovi Csákymu na hlavičkovém papíru zmocněnce vlády. MDS proto na Uhla podala trestní oznámení pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Odvolává se přitom na Listinu základních práv a svobod, podle níž má každý právo svobodně rozhodovat o své národnosti a zakazuje se jakékoliv ovlivňování tohoto rozhodování.

Soud potvrdil trest pro aktivisty za pomalování ruského konzulátu

Čtyři aktivisté, kteří na protest proti válce v Čečensku v prosinci 1999 pomalovali vstupní bránu ruského konzulátu v Brně červenou barvou, musejí odpracovat každý 100 hodin veřejně prospěšných prací. Rozhodl o tom brněnský krajský soud, když potvrdil loňské rozhodnutí městského soudu. Ten v září dospěl k závěru, že se aktivisté "z chvályhodných pohnutek" dopustili poškozování cizí věci, a potrestal je proto veřejně prospěšnými pracemi. Aktivisté, kteří se proti tomu okamžitě odvolali, tedy u odvolacího soudu neuspěli.

Anarchisté protestovali proti rozhodnutí zlínského soudu

Proti rozhodnutí zlínského okresního soudu, který uložil tresty třem anarchistům za napadení třicetiletého Petra Slováčka, protestovala v pondělí před ministerstvem spravedlnosti v Praze třináctičlenná skupina anarchistů. Soud uložil dvouleté tresty s podmíněným odkladem na tři roky Radimu Köglerovi a Radkovi Veleckému. Třetímu z obžalovaných Vladimíru Futákovi udělil sazby o rok vyšší a navíc má Futák poškozenému zaplatit téměř 30.000 korun odškodného. Zbylých osm členů skupiny obžalovaných mladíků, kteří se podle státního zástupce před dvěma lety na útoku podíleli, soud zprostil obžaloby. Někteří z obžalovaných se podle spisu hlásili k anarchistům a poškozeného považovali za skinheada.

Václav Havel absolvoval let na Lanzarote bez nejmenších problémů

Prezident Václav Havel absolvoval nedělní let na Lanzarote bez nejmenších zdravotních problémů. ČTK to řekl prezidentův osobní lékař Ilja Kotík. "Cesta letadlem, pokud není příliš dlouhá, ale jen středně dlouhá jako tato, pro prezidentův organismus zátěží není," vysvětlil Kotík, který očekává, že rekondiční pobyt u moře s manželkou Dagmar prezidenta posílí. Kotík je s Havlovou volbou místa pobytu spokojen. "Zjistili jsme, že přímořský vlhčí vzduch mu dělá opravdu dobře. My jsme raději, když jezdí k moři než na hory; myslíme si, že hory nejsou pro něj úplně optimální. Lépe snáší vlhký přímořský vzduch, proto jsme mu doporučili, aby střídal pobyty v Portugalsku a na Lanzarote, kde je podnebí velmi podobné," řekl Kotík.

Jan Kavan se vrátí do úřadu koncem ledna, cesta do Afriky se odkládá

Ministr zahraničí Jan Kavan se po několikatýdenní rekonvalescenci po operaci srdce vrátí ke své práci v plném rozsahu na přelomu ledna a února. Nyní se zotavuje v Konstantinových Lázních. Kavanovo zdraví však podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila nesouvisí s odložením jeho cesty do Jihoafrické republiky. Na zhruba pětidenní návštěvu Jihoafrické republiky měl Kavan odletět 28. ledna, z organizačních důvodů byl odlet odložen na polovinu února. "Změna termínu nebyla vynucena zdravotním stavem pana ministra," řekl ČTK mluvčí ministerstva.

Ve Stavovském divadle začal Mezinárodní týden tance

Slavnostním představením ve Stavovském divadle v Praze začal v pondělí 14. ročník festivalu Mezinárodní týden tance. Zahajovací večer připomněl 40. výročí založení prvního českého centra současného tance Vysokoškolského uměleckého souboru, z něhož se postupně vyvinul současný pořadatel festivalu - konzervatoř Taneční centrum Praha. Spolu se studenty konzervatoře představili na scéně divadla své taneční umění i tanečníci Baletu Praha. Přehlídka tradičně patří začínajícím tanečním umělcům, studentům konzervatoří. Zahrnuje čtyři večery, které se kromě zahajovacího a závěrečného představení ve Stavovském divadle odehrají na prknech Laterny magiky. Tradiční semináře se zahraničními pedagogy připravili organizátoři festivalu na vysokoškolské koleji Větrník.

Ze sportu:

Pětinásobný vítěz Rallye Paříž - Dakar Karel Loprais dojel v osmé etapě pouštního závodu třetí a i nadále se drží v průběžném pořadí kamiónů na čtvrtém místě. Jeho odstup za vedoucím Firdausem Kabirovem se však opět zvětšil a Loprais nyní ztrácí na Rusa již necelé dvě hodiny. Druhý český zástupce v této kategorii Tomáš Tomeček rovněž na Tatře dojel čtvrtý, celkově je o jedno místo lepší než Loprais.

Basketbalisté USK Praha porazili v Severské basketbalové lize NEBL dánský celek Magic Great Danes 86:80. Ve vyrovnaném duelu zvládli Pražané lépe závěrečnou pětiminutovku a připsali si druhé vítězství v soutěži.

Česká tenistka Daniela Bedáňová postoupila nečekaně hladce do druhého kola turnaje v Canbeře, který se hraje o podíly s celkové dotace 170.000 amerických dolarů. Česká fedcupová reprezentantka zdolala v australském hlavním městě Rakušanku Sylvii Plischkeovou 6:2 a 6:0.

Příjemný pohled pro český tenis nabízí letošní první vydání pořadí ATP Champions Race, ze kterého vzejde na konci roku světová jednička. Na druhém místě se usadil Bohdan Ulihrach díky účasti ve finále turnaje v Dauhá, třetí je vítěz z Čennaí Michal Tabara společně s Němcem Tommym Hassem, který triumfoval na akci v Adelaide; oba mají shodně 35 bodů.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty nula až plus 4 stupně Celsia.