Zprávy úterý, 11. srpna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Zdravotní stav prezidenta Havla

Lékaři jsou s postupem rehabilitace prezidenta Václava Havla spokojeni, zatím však nemohou říci, kdy zruší prezidentovi tracheostomii. "To záleží na funkci plic, jak budou fungovat," řekl v pondělí odpoledne člen konzilia Boris Šťastný. Další člen konzilia Bohumil Limberk upřesnil, že prezident dýchá sám, bez pomoci přístrojů. Tracheostomie slouží pouze k tomu, aby se předešlo zánětlivým komplikacím v plicích. Prezident dýchá proti odporu, aby se udržela dobrá průchodnost dýchacích cest. Limberk ocenil, že Václav Havel už několikrát v rámci rehabilitace opustil pokoj. Koordinátor konzilia Miroslav Čerbák informoval, že prezident veškerou potravu přijímá již pouze ústy, srdeční akce je v posledních dnech pravidelná. Občasné večerní zvýšené teploty do 37,5 stupňů Celsia a některé přetrvávající laboratorní nálezy souvisejí podle Čerbáka s ustupujícím plicním zánětem.

Vzhledem ke zlepšení zdravotního stavu prezidenta Václava Havla se po rakouském operatérovi Ernstovi Bodnerovi dnes vrátí do Innsbrucku i jeho kolega Walter Hasibeder. Bodner se do vlasti vrátil minulý pátek.

Pavel Kohout odmítá reakce sudetských Němců na Zemanův výrok

Záporné reakce především sudetských Němců na kritický výrok českého premiéra Miloše Zemana k účasti zástupců landsmanšaftu v česko-německém Diskusním fóru, odsoudil v Lidových novinách spisovatel a dramatik Pavel Kohout. I když se Zeman podle Kohouta vyjádřil nemoudře, reagoval "na neustále sílící tlak z druhé strany, jemuž němečtí, převážně bavorští politici neumějí anebo nechtějí čelit".

Podle Zemana by v diskusním fóru by měli být lidé, kteří podpořili česko-německou deklaraci. "Sudetoněmecký landsmanšaft k organizacím, které podpořily tuto deklaraci, rozhodně nepatřil. A podobně jako z naší strany tam nejsou komunisté nebo republikáni, nevidím důvod, proč by tam z německé strany měl být landsmanšaft," řekl Zeman. Tento výrok kritizovali německý kancléř Helmut Kohl, šéf německé diplomacie Klaus Kinkel, předsedkyně Spolkového sněmu Rita Süssmuthová, ministr financí a předseda bavorské Křesťanskosociální unie Theo Waigel a předseda bavorské zemské vlády Edmund Stoiber.

GŮnther Verheugen se zastává Zemana

Při kritice vznášené proti českému premiérovi Miloši Zemanovi v Německu se přehlíželo, "že to byl právě on, kdo ve dvou pro sousedy Německo a Českou republiku základních otázkách prosadil cestu rozumu a zajistil většiny v českém parlamentu. Bez něj by nebylo ani německo-české deklarace, ani českého přistoupení k NATO". Uvádí to zahraničněpolitický koordinátor SPD a člen koordinační rady česko-německého diskusního fóra Günther Verheugen v prohlášení, jehož text ČTK zaslal Úřad vlády ČR. Verheugen upozorňuje, že Zeman musel překonávat značný odpor těch, kteří deklaraci i přistoupení k NATO z populistických důvodů odmítali.

Stát chce vydat dluhopisy za 15,7 miliardy korun

Vyrovnat schodek pokladního výsledku státního rozpočtu za rok 1997 prostřednictvím emise dluhopisů si klade za cíl vládní návrh zákona o vydání státních dluhopisů ve výši zhruba 15,7 miliardy korun. Návrh zákona vypracovala Zemanova vláda a v těchto dnech jej obdržela Poslanecká sněmovna. Navrhovaná doba splatnosti je do 15 let ode dne účinnosti zákona. Ministerstvo financí by po dobu 15 let mělo emitovat dluhopisy různých splatností, jejichž úhrnná splatnost nepřekročí zákonem vymezené povolení.

Ministři Grégr a Kužvart se shodli na komisi k Temelínu

Pondělní setkání ministra životního prostředí Miloše Kužvarta a šéfa resortu průmyslu a obchodu Miroslava Grégra za přítomnosti místopředsedů vlády Vladimíra Špidly a Pavla Mertlíka dospělo ke konsensu o nezávislé analýze dostavby jihočeské jaderné elektrárny Temelín, jehož obsahem je mírně pozměněná varianta původního společného materiálu obou ministerstev. Po jednání ministrů to řekl místopředseda vlády Pavel Mertlík. Tuto pozměněnou variantu oba ministři společně předloží na středečním jednání vlády. Nezávislá mezinárodní komise by podle ministra Kužvarta měla otázku dostavby jaderné elektrárny Temelín posoudit do konce tohoto roku a posouzení bude pravděpodobně stát dvacet miliónů korun. Tolik se podle něj utratí na stavbě Temelína za půl dne.

Ve dvanáctičlenné komisi budou podle obou ministrů tři zástupci Evropské unie, jeden zástupce Rady pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), zástupce ministerstva financí, právník, odborník přes sociální otázky, ekonomický auditor, zástupce agentury Seven (Středisko pro efektivní využití energií). Z uvažovaných zástupců tedy vypadli členové nevládních organizací, zástupci ministerstva životního prostředí a například i zástupci Rakouska a Francie. Právnická firma bude vybrána ve výběrovém řízení.

Plzeňská Škodovka by mohla získat úvěry se státní podporou

Plzeňská Škodovka by se mohla zařadit mezi průmyslové podniky, které by mohly získat zvýhodněné úvěry se státní podporou, po nichž domácí průmyslová sféra již delší dobu volá. Na financování zlevněných úvěrů by měl pamatovat státní rozpočet na rok 1999, řekl při pondělní návštěvě plzeňské Škody ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. "Zvýhodněné úvěry však budou posuzovány individuálně. Škodovka by tam asi měla patřit, ale teď to nedokáži s jistotou říci. Zvítězit by měly spíše nejlepší podnikatelské záměry a projekty, a nikoli podniky jako takové," dodal Grégr. Generální ředitel plzeňské Škody Lubomír Soudek řekl, že Škodovka od sociálně demokratické vlády nechce ani korunu ze státních peněz, ale že jí jde především o tyto výhodné úvěry.

Vládní prohlášení Václava Klause nepřekvapilo

Programové prohlášení sociálně demokratické vlády předsedu ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause nepřekvapilo. Podle něj obsahuje dokument to, o čem sociální demokracie hovořila už v minulosti. Po svém pondělním návratu z dovolené nicméně potvrdil, že poslanci ODS i přes značné výhrady opustí při hlasování o důvěře vládě jednání parlamentu, a tím umožní kabinetu Miloše Zemana vládnout.

Červencová meziroční míra inflace

Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly ve stálých cenách meziměsíčně o 1,9 procenta, meziročně o 10,4 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Červnové hodnoty inflace činily 0,3 a 12 procent. V červenci 1997 dosáhla inflace meziměsíčně míry 3,5 procenta a meziročně 9,4 procenta. Takzvaná čistá míra inflace činila letos v červenci meziměsíčně -0,2 procenta, meziročně 6,1 procenta. Červnové hodnoty čisté inflace byly 0,4 a 6,5 procenta.

Nezaměstnanost na konci července

Míra registrované nezaměstnanosti v České republice činila k 31. červenci 6,1 procenta, zatímco k 30. červnu letošního roku to bylo 5,6 procenta. Na konci července 1997 činila míra nezaměstnanosti 4,3 procenta. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí.

Koruna propadla na 17,64 Kč za marku

Koruna po pondělním zahájení na 17,43 Kč/DEM sice nejprve posílila na 17,38 Kč/DEM, ale odpoledne následoval její prudký propad až na 17,64 Kč za marku. ČTK o tom informoval dealer ČSOB Jan Došek. Proti dolaru koruna začala na 31,05 Kč/USD, poté zpevnila na 30,94 Kč/USD, konec obchodování ji však zastihl na minimu 31,36 Kč za dolar. Podle Doška byl pokles kursu české měny způsoben výsledky červencové inflace, které naznačují možnost přistoupení ke snížení úrokových sazeb. Dále také přetrvává nervozita na tzv. emerging markets, dodal Jan Došek.

Makroekonomické ukazatele značí recesi ekonomiky

Zveřejněná čísla o červencové inflaci a nezaměstnanosti a o červnových reálných mzdách v průmyslu dávají podle ekonoma společnosti Citibank Radka Malého najevo, že ekonomika je v recesi. "Rostoucí nezaměstnanost, desinflace a pokles reálných mezd, to je téměř učebnicový obrázek recese," uvedl Malý v reakci pro ČTK. Český statistický úřad oznámil, že reálné mzdy v průmyslu poklesly v červnu meziročně o 0,8 procenta. "Myslím, že z tohoto hlediska má Česká národní banka všechny argumenty pro další uvolňování úrokových měr," prohlásil Malý. Bankovní rada ČNB se bude otázkami měnové politiky zabývat ve čtvrtek 13. srpna.

Více než polovina lidí pokládá svou životní úroveň za dobrou

Současnou životní úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou 55 procent občanů. Za špatnou ji považují dvě pětiny lidí, šest procent dokonce za velmi špatnou. Zhoršení životní úrovně se obává 26 procent lidí, 53 procent dotázaných si myslí, že se jejich životní úroveň nezmění a deset procent očekává zlepšení. Vyplývá to z červencového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Téměř tři čtvrtiny obyvatel jsou pro co nejrychlejší vstup do EU

Téměř tři čtvrtiny obyvatel, konkrétně 72,5 procenta, se domnívají, že by Česká republika měla co nejdříve vstoupit do Evropské unie. Zbývajících 27,5 procenta si myslí, že by měla zůstat mimo unii. Vyplývá to z výzkumu, který na přelomu června a července provedlo Středisko empirických výzkumů. Současná podpora vstupu ČR do EU je téměř na úrovni června 1996, kdy se pro vyslovilo 74,1 procenta dotázaných. Naopak v loňském roce klesla podpora integrace ČR do unie pod 70 procent.

Armáda dosud neuzavřela případ veteránů z Perského zálivu

Ministerstvo obrany dosud definitivně neuzavřelo případ bývalých českých účastníků války v Perském zálivu, kteří si od návratu do České republiky stěžují na zdravotní potíže. Mluvčí ministra obrany Milan Řepka ČTK řekl, že resort obrany se nebude bránit širší diskusi o řešení tohoto případu s bývalými účastníky války, v nejbližší době se však zřejmě nedá očekávat obnovení zdravotních prohlídek. Veteráni už několik let tvrdí, že armáda jejich problémy bagatelizuje. Americké ministerstvo obrany přitom minulý týden označilo za "věrohodná" zjištění nízkých koncentrací nervově paralytických látek, jež českoslovenští chemici v době konfliktu ohlásili.

První vládní humanitární zásilka pro Kosovo

Zásilku 40 tun humanitární pomoci vypraví dnes Nadace při České televizi Člověk v tísni pro kosovské uprchlíky do správního střediska Kosova Prištiny. Základní potraviny, hygienické potřeby a léky jsou první zásilkou projektu "Pomoc kosovským uprchlíkům", na který vláda ze státního rozpočtu vyčlenila šest miliónů korun. Nadace v rámci této akce bude posílat další humanitární pomoc a podílet se má na vybavování zdravotnických zařízení v Kosovu a na severu Albánie. Mimo projekt vládní pomoci nadace již před měsícem ze svých prostředků vypravila zásilku potravin a hygienických potřeb, z nichž část tvořily sponzorské dary pro uprchlická centra v Plavu v Černé hoře.

V oblastech postižených povodněmi stále platí stav ohrožení

Stav ohrožení, který po ničivých záplavách před více než dvěma týdny vyhlásil přednosta okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou Petr Narwa, stále platí. Rozhodl o tom v pondělí krizový štáb okresního úřadu. O pokračování stavu ohrožení bude štáb rozhodovat opět ve středu. Stav ohrožení, který platí ve více než třech desítkách obcí Rychnovska dává přednostovi více pravomocí při rozhodování.

Poslanci sociální demokracie, kteří se před třemi týdny rozhodli vybrat mezi sebou 200.000 korun na pomoc lidem postižených povodněmi ve východních Čechách, shromáždili zatím zhruba 130.000 korun. ČTK to řekl šéf sekretariátu poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl. Podle něj do sbírky přispěla více než polovina ze 74 zákonodárců této strany. Ostatní se mohou připojit až do 18. srpna. Ten den bude sbírka uzavřena a sněmovní klub ČSSD na svém jednání rozhodne, kam konkrétně vybrané peníze poukáže.

Po nedělním odpočinku, který si vybrali vojáci armády a civilní ochrany pracující v záplavami postižených oblastech okresu Rychnov nad Kněžnou, se v pondělí opět vrátili k práci na odstraňování následků povodní. Vojáci stále čistí koryto i břehy Zlatého potoka a říčky Bělá, které způsobily před více než dvěma týdny rozsáhlé škody. Desetičlenná skupina vojáků Armády ČR zahájí také v průběhu tohoto týdne sběr naplavených předmětů z polí v oblasti Pohoří a Dobrušky, aby bylo možné začít se sklizní. Na Rychnovsku nadále pracuje 343 příslušníků civilní ochrany s 68 kusy techniky a 461 vojáků armády ČR s 49 kusy techniky.

V Praze začalo světové sympozium zaměřené na matematickou logiku

Matematická logika, teorie modelů, důkazů a množin jsou hlavní témata největšího světového sympozia zaměřeného na matematiku a její příbuzné obory Logic Colloquium, které začalo v pražské Vysoké škole ekonomické. Sympozium, kterého se účastní zhruba 250 odborníků z 32 zemí světa, potrvá do soboty.

"Konference, která se pořádá jednou za rok v Evropě, se měla u nás konat v roce 1980. Tehdy ji však úřady několik týdnů před zahájením zrušily z obavy před chystanými protesty proti uvěznění bývalého disidenta a nynějšího senátora Václava Bendy. Proto se sympozium koná v ČR letos poprvé," řekla na dotaz ČTK Lucie Váchová z pořádající agentury Action M.

Ostravské Divadlo loutek do jižní Koreje

Čtrnáctičlenná skupina ostravského Divadla loutek odlétá ve středu ráno do jihokorejského Soulu na mezinárodní loutkářský festival. V korejském městě Chunchonu, vzdáleném asi 20 kilometrů od hlavního města Soulu, se členové souboru představí inscenací pro děti od čtyř do deseti let. V historii českého i československého loutkářství je to poprvé, kdy česká loutková scéna vystoupí v Koreji. Od 13. do 17. srpna odehraje Divadlo loutek celkem tři představení uvedené inscenace na motivy Nezvalovy knížky Anička Skřítek a Slaměný Hubert.

Expedice Monoxylon

Česká expedice Monoxylon II., která na replice neolitického člunu pluje po moři z Itálie na výstavu Expo 98 v Lisabonu, se v neděli vydala od města Milazzo podél pobřeží severovýchodní Sicílie k Messinské úžině. Jak ČTK oznámili účastníci výpravy, poblíž pobřeží se poprvé vystřídala posádka. Předtím se v sobotu loď vydala z Millaza na ostrov Vulcano, který je součástí Liparských ostrovů ležících severně od Sicílie. Zde chtěla naložit náklad obsidiánu, sopečného skla, ze kterého se v době kamenné vyráběly nástroje. Posádka ale zjistila, že na ostrově Vulcano vydatnější zásoby nejsou, a pro sopečné sklo se vydala doprovodná jachta na ostrov Lipari. Členové expedice se chtějí dostat po moři podél pobřeží z Itálie do Francie, Španělska a Portugalska. Výprava má ověřit, zda středomořské zemědělství bylo v mladší době šířeno prostřednictvím mořeplavby.

Ze sportu:

V pondělním dohrávaném utkání druhého kola první fotbalové ligy Jablonec prohrál s Drnovicemi 1:2. V čele tabulky je pražská Sparta se 6 body, o skóre lepší než druhá Olomouc a třetí Drnovice. Poslední čtyři celky - Jablonec, Dukla Příbram, Brno a Plzeň ještě nezískaly ani bod.

Šestý nasazený pár na tenisovém turnaji v Torontu, Čech Martin Damm a Američan Jim Grabb, vyhrál dramatický finálový zápas čtyřhry, který rozhodl až tie-break třetího setu. Damm s Grabbem porazili třetí nasazenou jihoafricko-americkou dvojici Ellis Ferreira, Rick Leach 6:7, 6:2 a 7:6.

Úvodním závodům Evropského poháru v MTBO (orientační závod na horských kolech) kralovali v Nitře čeští reprezentanti, kteří vyhráli tři ze čtyř soutěží. Na krátké trati byli nejlepší Anna Podrábská a Pavel Bureš, dlouhou trať vyhrála Šárka Zurynková a mezi muži dojel Jan Zurynek druhý.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes jasno až skoro jasno. Teploty se pohybují mezi 28 až 32 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.