Zprávy úterý, 12. září 2000

Eva Petržílková

První blok jaderné elektrárny Temelín čekají další dílčí zkoušky

Další stovky dílčích zkoušek čekají první blok jaderné elektrárny Temelín v režimu číslo čtyři, do něhož jeho spouštění postoupilo v neděli odpoledne. Zatímco v pátém režimu se teplota vody v primárním okruhu pohybovala v rozmezí od 60 do 150 stupňů Celsia, v režimu číslo čtyři se zvýší až na 260 stupňů Celsia. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře se nyní prověřuje systém postupného ochlazování a nahřívání bloku a připravuje se zkouška turbonapájecích čerpadel.

Podle společnosti ČEZ nejsou na Temelíně změny, které by musely být posouzeny

Elektrárenská společnost ČEZ postupuje při dostavbě jaderné elektrárny Temelín podle platné legislativy a nepřekračuje zákon o posuzování vlivů na životní prostředí. Uvedl to v pondělí mluvčí firmy Ladislav Kříž s tím, že zákon o posuzování vlivu na životní prostředí z roku 1992 se nevztahuje na změny původních projektů, které nemění provozní kapacitu, technologii provozu a způsob užívání stavby. K takovým změnám podle něj na elektrárně nedošlo. Kříž tak reagoval na žádost německých, rakouských a českých nevládních organizací, aby kvůli chybějícímu posudku byly okamžitě zastaveny práce na Temelíně.

Požadavek zastavení prací na elektrárně Temelín prezentovali v pondělí v Praze zástupci rakouských, německých a českých nevládních organizací a politických stran. Na tiskové konferenci tvrdili, že společnost ČEZ staví elektrárnu v rozporu se zákonem; aktivace reaktoru by proto měla být provedena až po posouzení celého projektu z hlediska vlivů na životní prostředí.

APA: Dolní a Horní Rakousy společně proti Temelínu Hejtmani Dolních a Horních Rakous Erwin Pröll a Josef Pühringer se podle agentury APA dohodli na spolupráci obou těchto rakouských spolkových zemí v dalším boji proti české jaderné elektrárně Temelín. Pühringer v pondělí na společné tiskové konferenci v St. Pöltenu řekl, že oba hejtmani učiní vše, aby zabránili uvedení Temelína do provozu. Závady, které v této elektrárně nastaly v minulých dnech, jsou podle něj jen "špičkou ledovce" a představují pro obyvatelstvo zejména příhraničních regionů mimořádné ohrožení.

Rakouští aktivisté chtějí v pátek blokovat všechny přechody do ČR

Již o víkendu ohlášená nová blokáda česko-rakouských hraničních přechodů, kterou na pátek 15. září chystají rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, se má tentokrát týkat všech 26 přechodů z Rakouska do Česka. Vyplývá to ze společného prohlášení, které v pondělí na Internetu zveřejnila Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí a další organizace zaměřené proti jaderné energii.

Na toto úterý ohlásila protestní akci proti Temelínu i vídeňská platforma "Bezjaderná budoucnost". Její sympatizanti se chtějí sejít před budovou českého velvyslanectví v rakouské metropoli při příležitosti návštěvy delegace českých poslanců ve Vídni. Nesouhlas s uvedením české jaderné elektrárny do provozu se chystají v neděli 17. září vyjádřit rovněž bavorští protijaderní aktivisté na česko-německém hraničním přechodu Philippsreut - Strážný. Symbolická protestní akce proti Temelínu se zde konala již minulou sobotu.

Vládní mezirezortní protidrogová komise schválila protidrogovou strategii do roku 2004

Meziresortní protidrogová komise schválila svou strategii do roku 2004. Ta nově uznává takzvanou harm reduction - přístup zaměřený na snižování škod, které si narkomani způsobují a zahrnuje i zahraniční spolupráci a profesní vzdělávání v oblasti protidrogové politiky. V rozpočtu na příští rok si komise nárokuje celkem 117 miliónů korun. Tato částka by měla zabezpečit financování existujících protidrogových programů. Jak řekl ředitel sekretariátu komise Josef Radimecký v pondělí projednaný materiál by měla do konce měsíce dostat na stůl vláda.

ČR budou v listopadu hodnotit komise i ministři financí EU

Česká republika a další kandidátské země se mohou v listopadu těšit nejen na pravidelnou hodnotící zprávu Evropské komise. Výkony jejich ekonomik se budou poprvé zabývat také ministři financí "patnáctky", kteří hodlají nechat zpracovat a pak schválit vlastní zprávu o ekonomické situaci adeptů na členství v Evropské unii. Červencové rozhodnutí v tomto smyslu ministři potvrdili o víkendu na neformální schůzce ve Versailles.

Ministr Fencl jedná v Irsku o Sapardu, kvótách a odbytových organizacích

O programu Sapard, produkčních kvótách a činnostech odbytových organizací jedná v Irsku s tamním ministrem zemědělství, potravinářství a venkovského rozvoje Joem Walshem český ministr ministr zemědělství Jan Fencl. Uvedl to tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář s tím, že česká strana by uvítala i informace o formách státní podpory v Irsku ve vztahu k národním podporám, strukturálním fondům a společné zemědělské politice EU.

V loňském roce činil obrat vzájemného agrárního obchodu Irska a ČR 6096 tisíc USD, přičemž export ČR se na něm podílel 709 tisíci USD. Česká republika do Irska vyváží především přípravky ze zeleniny a ovoce, zatímco Irsko do ČR dováží hlavně nápoje a lihoviny spolu s rybami a korýši.

Státní zastupitelství znovu otevřelo kauzu Pragobanky

Pražský úřad vyšetřování se již od června věnuje případu zkrachované Pragobanky. V této souvislosti se zabývá také jednáním guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, bývalého ministra financí Ivana Pilipa a bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češky. Vyšetřovatelé případ otevřeli po pokynu Městského státního zastupitelství v Praze. To se o případ začalo zajímat před třemi měsíci na základě novinových článků.

Předmětem sporu je vklad fondu ve výši několika set miliónů korun, který byl v roce 1997 součástí programu ČNB na pomoc malým soukromým bankám. V polovině února letošního roku rozhodl Výkonný výbor FNM o tom, že se fond bude tři roky starým případem znovu zabývat. Auditorské firmy dostaly za úkol přesně vyčíslit případnou ztrátu FNM a určit, zda osoby, které o vkladu do Pragobanky rozhodovaly, měly i jiné alternativy řešení.

Ivan Pilip: Trestní oznámení v kauze Pragobanky je absurdní

Bývalý ministr financí Ivan Pilip (poslanec Unie svobody), na kterého bylo spolu s guvernérem ČNB Josefem Tošovským a někdejším šéfem Fondu národního majetku Romanem Češkou podáno trestní oznámení kvůli Pragobance, za ním spatřuje "zoufalou snahu současné vlády kriminalizovat jejich dřívější rozhodnutí". Trestní oznámení v této již tři roky staré záležitosti je podle něj neopodstatněné a absurdní. Dodal, že veškerá rozhodnutí z roku 1997 v případě vkladu peněz z privatizace do krachující Pragobanky, byla provedena na základě právních analýz.

Evžen Šírek podává státnímu zastupitelství stížnost na inspekci vnitra

Bývalý ředitel Služby pro odhalování korupce Evžen Šírek se rozhodl podat Městskému státnímu zastupitelství v Praze stížnost na Inspekci ministra vnitra. Protestuje proti tomu, že Inspekce odložila jeho trestní oznámení na vyšetřovatele kauzy, kvůli které přišel o místo ředitele ekonomické kontrarozvědky. Šírek trvá na tom, že vyšetřovatel jeho spis zmanipuloval a zneužil tak pravomoci veřejného činitele. Žádá proto státní zastupitelství, aby nařídilo nové prošetření celé záležitosti.

Cestou k omezení daňových úniků je podle Václava Klause zavedení rovné daně

Většina daňových úniků je podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause dána složitostí, neprůhledností a nekonzistentností daňového systému. "Cestou k řešení je zavedení rovné daně namísto dosavadního systému daně z příjmu," uvedl Klaus na pondělním semináři Centra pro ekonomiku a politiku. "Zaplevelování daňového systému různými výjimkami, úlevami a odečítatelnými položkami není cesta vpřed," dodal Klaus s tím, že tou je dramatické zjednodušení daňového systému.

Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku k tomu uvedl, že státní rozpočet by v důsledku zavedení rovné daně se sazbou 20 procent, o které se nejčastěji mluví, přišel asi o deset miliard korun. Naopak pozitivem by podle provedených analýz byl přírůstek k růstu HDP ve výši 0,7 procentního bodu HDP. Státní rozpočet by těžil i ze zrušení selektivních daňových úlev, uzavřel Mach.

Ministr Březina byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení

Z Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích byl propuštěn ministr a vedoucí Úřadu vlády Karel Březina. Od minulého úterý se tam léčil kvůli akutním žaludečním potížím. Až do konce týdne má nyní zůstat v domácím léčení ale je pravděpodobné, že se už tento týden zúčastní jednání Poslanecké sněmovny. Důvodem Březinovy hospitalizace byly zřejmě žaludeční vředy.

Na Libavé začalo největší česko-slovenské vojenské cvičení

Přípravou a společnými manévry, které mají zastrašit fiktivního protivníka, začalo v pondělí ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce největší vojenské cvičení české a slovenské armády po rozpadu československé federace. Mluvčí pozemního vojska Zdeněk Kroutil ČTK řekl, že vojska obou států byla na žádost OSN poslána na pomoc státu, jehož část obsadil agresor. Podobná situace může podle něj nastat i ve skutečnosti a armády Slovenska a ČR na ni musejí být připraveny.

Na život českých krajanů se zaměří konference v Karolinu

Životu Čechů v zahraničí a jejich vztahu k vlasti bude věnována konference, která se pod záštitou prezidenta Václava Havla uskuteční v prvních říjnových dnech v pražském Karolinu. O přítomnosti a budoucnosti krajanských komunit budou na pětidenní konferenci hovořit jejich zástupci s představiteli českého politického a společenského života.

Podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka by měl být na konferenci život českých krajanů podroben analýze v oblasti sociální, legislativní, politické a ekonomické. Účastníci konference by měli debatovat i o psychologických aspektech emigrace a o vazbách emigrantů na českou kulturu. Samostatná kapitola bude věnována českým lékařům pracujícím v zahraničí. Konference je pokračováním Týdne zahraničních Čechů, který se konal v Praze před dvěma lety.

Odboráři ze státní sféry budou demonstrovat za vyšší mzdy

Odboráři z rozpočtové a příspěvkové sféry budou příští pondělí v Praze demonstrovat za vyšší mzdy. K tomuto rozhodnutí dospěla na svém pondělním jednání rada Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboráři nesouhlasí s vládním návrhem na růst platů pro rok 2001 v rozpočtové a příspěvkové sféře o čtyři a půl procenta. Tím by podle nich došlo k poklesu reálných mezd. Ve svých výpočtech vycházejí z odhadu růstu inflace na příští rok o pět a půl procenta. Vláda ji ale odhaduje o jedno procento nižší.

Po vstupu do EU vzroste záruční lhůta výrobků z půl na dva roky

Záruční lhůta výrobků vzroste po vstupu České republiky do Evropské unie z půl roku na minimálně dva roky. Na pondělní tiskové konferenci Sdružení obrany spotřebitelů ČR to řekla prezidentka Svazu evropských spotřebitelů (BEUC) Anne-Lore Köhneová s tím, že konkrétní výrobky bude Česká republika a Evropská unie teprve specifikovat. Podle Köhneové bude mít ČR po přistoupení k unii maximálně dva roky na převedení konkrétních směrnic EU do národního práva.

Vyhlášen středoškolský ekologický projekt v SRN, ČR a Polsku

Okolo čtyř tisíc studentů padesáti gymnázií z Německa, Česka a Polska se bude v příštích třech letech zabývat projekty ochrany životního prostředí, přesahujícími hranice zúčastněných zemí. Oznámil to v pondělí v Bonnu komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen, který označil záměr za příkladný a zdůraznil, že právě mládež by se měla ekologickým tématům v první řadě věnovat. Celou akci, dotovanou téměř šesti milióny marek, inicioval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Více než dvěma milióny marek na ni přispěje spolková nadace "Životní prostředí".

Zpřesněný obchodní deficit klesl loni na 65,9 miliardy Kč

Další zpřesněné údaje zahraničního obchodu ČR za rok 1999 vylepšily deficit země na 65,913 miliardy. Prvně revidovaný schodek činil 68,124 miliardy proti předběžným 69,864 miliardy Kč. Celkový vývoz se tedy zvýšil na 929,538 miliardy z prvně revidovaných 929,196 miliardy Kč a dovoz klesl na 995,451 miliardy Kč z 997,320 miliardy Kč. ČTK to sdělil Český statistický úřad.

Odpůrci velkodrůbežáren na Domažlicku demonstrovali v Praze

Pouze 15 odpůrců výstavby velkodrůbežáren na Domažlicku v pondělí demontrovalo před budovou německého velvyslanectví v Praze. Prostřednictvím zastupitelství požádali německé úřady o pomoc při postupu proti jednomu z investorů staveb - Němci Antonu Pohlmannovi. Podle Jana Rovenského z ekologické organizace Děti Země, která protest pořádala, umožňují české úřady podnikat člověku, který má v Německu chov drůbeže zakázán.

Česká drůbež plánuje na Domažlicku výstavbu tří velkokapacitních drůbežáren v Myslívě, Velkém Malahově a Srbech. Farma v Myslívě s kapacitou 200.000 kuřat je již rozestavěná a pro stavbu farmy v Srbech bylo již vydáno územní rozhodnutí. Proti stavbě farem loni protestovali místní obyvatelé, ekologičtí aktivisté i obyvatelé německých pohraničních obcí. Dvě stovky českých a německých lékařů podepsaly petici upozorňující na zdravotní rizika způsobená provozem drůbežáren.

Český statistický úřad: Obyvatelé ČR se málo stěhují

Obyvatelé České republiky se málo stěhují. Podle Českého statistického úřadu má malá teritoriální mobilita obyvatelstva i negativní stránku - lidé se zatím nestěhují za pracovními příležitostmi, a to ani z oblastí s vysokou nezaměstnaností. Největší překážkou je malá a většinou nevyhovující nabídka bydlení.

Centrální banka vydá při příležitosti zasedání MMF pamětní minci

Při příležitosti nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze vydá Česká národní banka ve středu do oběhu stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun. Na lícní straně mince, jejímž autorem je Otakar Dušek, je zobrazeno oficiální logo zasedání MMF a Světové banky, které připomíná vířící větrník. Ve středu loga je umístěn český lev, který zastupuje státní znak České republiky. V horní části mince je název Česká republika a ve spodní části je uvedena nominální hodnota mince. Na rubové straně se opakuje logo, dále je na ní nápis "Mezinárodní měnový fond - Skupina Světové Banky -Praha 2000" a stejný text v anglickém jazyce.

Američan Wyatt vystavuje v Praze portréty českých umělců

Stojedna fotografických portrétů českých umělců 90. let je od pondělí vystaveno v Obecní galerii beseda na Malostranském náměstí v Praze. Američan Chad Evans Wyatt fotil od roku 1993 umělce, kteří jsou v posledních deseti letech na vrcholu své kariéry, i ty, jež teprve v této době mohli opět svobodně tvořit. Wyatt při otevření výstavy uvedl, že impulsem pro vznik série černobílých fotografií byly "vzrušující portréty" Emila Viklického a Škampova kvarteta; po nich se rozhodl portrétovat další české umělce. Před jeho objektivem v dalších sedmi letech stáli například Arnošt Lustig, Ludvík Vaculík, Adriena Šimotová, Jáchym Topol, Milan Knížák či Zdeněk Svěrák.

Galerie Vojtěšská zahajuje prodejní výstavou Václava Špály

Zejména tvorbu českých výtvarníků druhé poloviny 20. století chce představovat nová pražská Galerie Vojtěšská. Prvním počinem galerie je prodejní výstava obrazů, akvarelů a kreseb významného českého malíře a grafika Václava Špály (1885 až 1946). Nová galerie plánuje i pořádání aukcí. Ta první se uskuteční již 11. listopadu. Dalším galerijním počinem nové instituce bude expozice české grafiky 60. let.

Začátkem října bude v Poděbradech festival Prix Bohemia Radio

Od 2. do 5. října se v Poděbradech uskuteční desátý ročník mezinárodního rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio 2000. O ceny bude v jeho soutěži usilovat téměř sedm desítek snímků. Mezinárodní kategorie soustředí 13 publicistických pořadů na téma Současnost a budoucnost Evropské unie. Přehlídku jimi obeslaly i rozhlasové organizace ze Slovenska, Španělska a Finska. V dalších dvou kategoriích bude o ceny porot usilovat desítka záznamů živého vysílání a 44 pořadů uměleckého slova.

V Jičíně začal týdenní pohádkový festival pro děti

Tradičním průvodem masek v ulicích Rumcajsova města Jičína začal v pondělí jubilejní desátý ročník kulturního festivalu Jičín - město pohádky. Akce, která má podtitul Pohádky odjinud, vyvrcholí 16. září oslavami a velkolepým ohňostrojem na Valdštejnově náměstí. Letošní festival pořadatelé mimo jiné zaměřili na kulturu Romů, Židů, Lužických Srbů a dalších národů, které ovlivňovaly dějiny střední Evropy.

Na Tourfilm letos přihlásilo snímky rekordních 93 zemí

Na 380 filmů a videospotů o cestovním ruchu bude promítnuto na 33. ročníku mezinárodního filmového festivalu Tourfilm 2000 v Karlových Varech. Do soutěže se přihlásil rekordní počet 93 zemí. V porovnání s loňskou účastí 81 států to potvrzuje oživení zájmu o festival, informovali o tom v pondělí pracovníci pořadatelské agentury Art Production K/2.

Čech Vodička nesl olympijskou pochodeň znovu po 54 letech

Když štafeta s olympijskou pochodní probíhala Canberrou, byl mezi běžci i Čech Jiří Vodička. Nebylo to poprvé, co nesl olympijský oheň - v roce 1936 mu připadl dvoukilometrový úsek kousek za Teplicemi, když štafeta mířila do Berlína. Český rodák se stále udržuje v kondici a 600 metrů zvládl bez obtíží. V Austrálii žije od roku 1951, ale když pořádala olympijské hry poprvé, tak šanci běžet ve štafetě propásl. "Ale v Melbourne jsem byl a dokonce jsem tam mluvil s Emilem Zátopkem," řekl hrdě.

Další olympijské zajímavosti ze Sydney

Premiérové vystoupení českého fotbalového výběru na olympiádě proti týmu Spojených států bude řídit Brazilec Simon. Vrcholem jeho kariéry byla účast na loňském světovém šampionátu dvacítek. Zápas Česko - USA se hraje ve středu v Canbeře.

Dvojice českých reprezentantek v plážovém volejbalu Tereza Tobiášová a Martina Hudcová se objevila na titulní stránce Olympijských novin, které každý den vycházejí v Sydney. Fotoreportér je zachytil v rozhovoru s americkým volejbalistou českého původu Bobem Ctvrtlikem. Olympijský vítěz je zřejmě přemlouval, aby mu dali hlas při volbě komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Ale bude to mít těžké, protože mezi kandidáty je také Jan Železný.

Cyklističtí sprinteři měli v pondělí modelový den a všechno dělali minutu po minutě přesně tak jako v den závodu v olympijském sprintu, který pojedou v neděli. Trenér Svatopluk Buchta nechce, aby několikaletou přípravu zmařila nějaká nevyzkoušená maličkost. Zápasníci trénovali společně s Maďary, s nimiž prožili většinu léta při soustředěních v Budapešti a v Tatě. David Vála tak měl znovu příležitost změřit síly s jedním z nejlepších zápasníků nejtěžší kategorie Deákem Bardosem. Podle trenéra Ervina Vargy by ani proti němu nebyl bez šancí. Stolní tenista Josef Plachý se po zdravotních problémech znovu pustil do tréninku. Několikadenní výpadek na něm byl znát, ale věří, že do zahájení soutěží manko smaže. Spolu s Korbelem porazili jugoslávský pár Grujič - Lupulesku hladce 2:0.

Horké chvilky prožil český kanoista Martin Doktor. Požár australské buše se zastavil jen padesát metrů od domu, v němž se nedaleko Sydney připravuje na olympijský závod. Polední siestu rodiny Doktorových v pronajatém domě u vodáckého areálu v Penrithu přerušilo houkání hasičských sirén, hustý dým a blížící se plameny, šlehající do výše třetího patra. Vyprahlou krajinou se požár šířil velmi rychle. Dřevěný dům naproti přes ulici už hasiči kropili vodou a matka dvojnásobného olympijského vítěze zapnula preventivně na zahradě postřikovače. "Beru pádla, golfové hole a mizím," ohlásil Martin Doktor. Ale evakuace nebyla potřeba, hasičské sbory už měly živel pod kontrolou.

Krátce o úterním počasí

Skoro jasno až polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti slabý déšť. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia.