Zprávy úterý, 13. dubna 1999

A nyní podrobně:

Česká republika souhlasí s prohlášením NATO

Česká republika se ztotožňuje s prohlášením ke Kosovu, které v pondělí v Bruselu schválili ministři zahraničí členských států NATO. Uvedl to ministr Jan Kavan, který se za Českou republiku jednání účastnil. Potvrdil, že zastavení leteckých úderů proti cílům v Jugoslávii přichází v úvahu teprve tehdy, až prezident Slobodan Miloševič splní pět podmínek vypočítaných v dokumentu, které se staly společnými požadavky "devatenáctky". Podmínkami jsou ukončení násilí a represí v Kosovu, odsunutí srbských sil z provincie, okamžitý a bezpečný návrat všech uprchlíků, souhlas s rozmístěním mezinárodních sil v Kosovu a příprava rámcového politického řešení na základě dohody z Rambouillet. Ministři se v pondělí podle Kavana soustředili zejména na řešení humanitárních aspektů kosovské krize; vůbec naopak nejednali o případné pozemní operaci, jež by navázala na letecké útoky.

Bezpečnostní rada státu bude jednat o české účasti na summitu NATO

Bezpečnostní rada státu má v úterý projednat účast českých zástupců na dubnovém washingtonském summitu NATO, stav bezpečnostních prověrek a výběr dodavatele pro nákup víceúčelové nadzvukové letecké techniky pro českou armádu. Schůze rady se mají zúčastnit prezident Václav Havel a předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Václav Klaus a Libuše Benešová. Bezpečnostní rada se sejde za poslední měsíc již podruhé - 24.března jednala také za účasti prezidenta republiky a předsedů obou parlamentních komor mimořádně o situaci v Kosovu.

Madelaine Albrightová ocenila postoj ČR a její úlohu v rozšiřování NATO

Jako řádný člen Severoatlantické aliance se zachovala Česká republika při pondělní schůzce ministrů zahraničí členských států NATO v Bruselu, zaměřené na dosažení harmonického postoje v řešení jugoslávského konfliktu. České televizi to v pondělí řekla americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová. Zdůraznila současně důležitost postoje České republiky především pro další rozšiřování NATO.

České politiky rozhodnutí NATO nepřekvapilo

Představitele českých politických stran nepřekvapilo pondělní rozhodnutí Severoatlantické rady pokračovat v náletech na vojenské cíle v Jugoslávské svazové republice.

Občanská demokratická strana se však stále dívá na pokračování leteckých úderů skepticky. "Rozumím tomu, že Severoatlantická aliance nehodlá ustoupit ze svého požadavku, nicméně nejsem si jist, jestli se podaří touto formou tlaku na Jugoslávii, to znamená leteckými údery, docílit toho, aby obě strany zasedly k jednacímu stolu," řekl v pondělí ČTK místopředseda ODS Ivan Langer.

Podle místopředsedy Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové Viléma Holáně nemělo NATO na vybranou. "Považuji za nutné souhlasit s tím, aby byly zničeny vojenské prostředky sloužící k uplatňování genocidy v Kosovu," řekl. Úvahy o případné pozemní operaci považuje Holáň zatím za předčasné, nemyslí si ale, že by měly být dopředu vylučovány.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach řekl, že rozhodnutí, ke kterému dospělo NATO, je i politikou české vlády. Něco jiného by však bylo, kdyby se aliance rozhodla k pozemní operaci. "Myslím, že by to bylo velmi závažné rozhodnutí. Mám pocit, že pozemní operace by situaci zkomplikovala," řekl Škromach.

Podle šéfa Unie svobody Jana Rumla jsou podmínky rady základem, který musí prezident Miloševič splnit, aby se zabránilo tragédii v Kosovu. Stejně jako Holáň považuje případné nasazení pozemních jednotek za předčasné. "Nicméně cílem akce NATO je oddělit bojující strany a nasazení mírových sil, a to jakýmikoli prostředky, tedy, pokud bude potřeba, i zapojením pozemních jednotek," dodal Ruml.

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček rozhodnutí Severoatlantické rady ostře kritizoval. "Donedávna jsem si o severoatlantickém paktu myslel, že je to relikt studené války, a dnes se ukazuje, že jsou schopni i skutečné války. Mohu jen vyslovit politování, že při vstupu do nového tisíciletí jsme zahlceni takovýmto barbarstvím," řekl Grebeníček na tiskové konferenci v Prostějově.

Podle prezidenta Václava Havla musí být ČR solidární s rozhodnutím NATO o pozemních akcích

Před vysláním pozemních vojsk NATO do Jugoslávie je podle prezidenta Václava Havla nutná debata mezi všemi jeho členy, přijme-li však aliance rozhodnutí, musí s ním být České republika solidární. Prezident tak v pondělí v rozhovoru pro Českou televizi reagoval na nedělní prohlášení ministra zahraničí Jana Kavana, který je přesvědčen, že by česká vláda nedala souhlas s žádnou rozsáhlou pozemní operací v Kosovu. Kosovská krize se však určitě neobejde bez přítomnosti mírových sborů, doplnil Václav Havel.

Prezident v České televizi dále uvedl, že postoje některých českých politiků k situaci v Kosovu ohrožují další rozšiřování Severoatlantické aliance. Podle něj má NATO po zkušenostech s rozporuplnými signály z České republiky pochybnosti, zda přijímat další členy.

Podle náměstka ministra vnitra by kosovští uprchlíci v ČR neměli být v jediném táboře

Ministerstvo vnitra navrhuje pro uprchlíky z Kosova vybudovat síť humanitárních středisek po celé České republice. Podle názoru náměstka ministra vnitra Jaroslava Kopřivy by neměli být soustředěni na jednom místě, jak o tom uvažuje vláda. Dočasné útočiště by u nás mohlo nalézt na 2000 kosovských běženců. Podle Kopřivy je ale vybudování a provozování zařízení pro tak velký počet lidí na jednom místě velmi složité. Stejně tak problémové mohou být pak i vztahy mezi nimi. V pronajatých rekreačních střediscích, penzionech a dalších objektech by mohli být uprchlí etničtí Albánci rozděleni po osmdesáti až stočlenných skupinách. Úřady už údajně mají celou řadu konkrétních nabídek. Vláda by o této formě pomoci měla rozhodnout ve středu.

Do Albánie směřuje další část humanitární pomoci ČR uprchlíkům z Kosova

Do Albánie bude v úterý přepravena zbývající část vybavení polní nemocnice české armády, která je součástí humanitárního daru České republiky na pomoc kosovským uprchlíkům. Společně s vybavením špitálu odletí také tři čeští lékaři, kteří budou k obsluze zařízení školit albánské zdravotníky. Letounem An-26 bude přepravena zbývající část vybavení polního špitálu s výjimkou převozného dezinfekčního přístroje, který bude dopraven po železnici.

Uprchlíkům nabízí pomoc nové Centrum pro otázky migrace

Pomáhat žadatelům o status uprchlíka s jejich integrací do české společnosti chce nové občanské sdružení Centrum pro otázky migrace 'COM). Cizincům, kteří museli opustit svou vlast, chce poskytovat poradenství v právní a psychosociální oblasti i materiální pomoc. Zároveň hodlá informovat veřejnost o problémech uprchlíků, působit na představitele zákonodárné, státní i samosprávné moci a shromažďovat finanční prostředky k dosažení cílů sdružení. ČTK o tom v pondělí informoval výkonný místopředseda COM David Komínek. Sdružení podle něj vzniklo z iniciativy Poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru.

První valná hromada zatím dvacetičlenného sdružení COM se konala koncem minulého týdne. Do čela výkonného výboru byla zvolena předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle a členka vládní rady pro lidská práva Dana Němcová, místopředsedou se stal bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Ivan Medek.

Místopředseda ČSSD Škromach zpochybnil podpisy na dopise jugoslávskému velvyslanci

Věrohodnost podpisů na dopise určeném jugoslávskému velvyslanci v České republice, ve kterém část delegátů a hostů 29. sjezdu ČSSD odsoudila zásah NATO v Kosovu, v pondělí zpochybnil znovuzvolený místopředseda strany Zdeněk Škromach. Připojil se tak k předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, který na údajné nesrovnalosti v podpisech upozornil už v neděli na tiskové konferenci po skončení stranického rokování. "Mezi podepsanými byla uvedena řada delegátů, kteří se od petice distancovali," řekl Škromach novinářům. Obsah dopisu podle něj rozhodně nekoresponduje s většinovým názorem členů strany na situaci v jugoslávské provincii Kosovo a je v rozporu se stanoviskem vlády i zájmy České republiky.

Premiér Zeman ujistil velvyslance Evropské komise o souladu revitalizace se závazky k EU

Premiér Miloš Zeman v pondělí ujistil pražského velvyslance Evropské komise Ramira Cibriana, že připravovaný program revitalizace českého průmyslu by měl být v souladu s českými závazky vůči Evropské unii. Dalšími tématy odpolední schůzky byly například zákon o státní službě, privatizace bank a reforma soudnictví. ČTK to po setkání řekl náměstek ministra zahraničí a hlavní český vyjednavač pro vstup republiky do unie Pavel Telička.

Na diskutovanou revitalizaci bylo zaměřeno i pondělní jednání tripartity. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch po zasedání uvedl, že revitalizační program by měl být v souladu s pravidly EU a zaměřen jen na omezený počet klíčových podniků.

Odbory se snaží urychlit zákon o nesolventnosti zaměstnavatelů

Vláda podle odborů nedostatečně chápe naléhavost přijetí zákona o zabezpečení zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Po pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody to uvedl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Přípravu zákona je podle něj třeba urychlit, poukazuje přitom na rostoucí počet zaměstnanců přicházejích po krachu podniků o mzdy. Tripartita se opětovně zabývala také otázkou úrazového pojištění. Požádala vládu, aby ji informovala o pohybu prostředků na tomto účtu a aby zahájila vypracování nového systému úrazového pojištění.

Ministr David je ochoten spolupracovat s LOK, hrozby stávkou ale odmítá

Ministr zdravotnictví Ivan David je připraven spolupracovat s Lékařským odborovým klubem 'LOK) na konkrétních návrzích, hrozby stávkou však odmítá. "Záleží na vedení LOK, zda jednání požene výhrůžkami stávkou a urážlivými výroky o nefunkčnosti ministerstva k neproduktivní konfrontaci, nebo zvolí produktivní cestu," řekl ČTK po pondělním jednání ministra Davida s předsedou LOK Milanem Kubkem mluvčí úřadu Pavel Verner. Kubek ministrovi přednesl návrhy, jak získat prostředky pro zdravotnictví, aby lékaři mohli dostávat měsíčně 35.000 korun, tedy trojnásobek průměrného platu. Ministr podle Vernera chápe požadavky lékařů na takové mzdy, které by je uspokojovaly.

Fond budoucnosti: Na partnerské projekty letos až 200 miliónů korun

Až 200 miliónů korun by mohlo být letos přiděleno z česko-německého Fondu budoucnosti na různé společné partnerské projekty. Rozhodli o tom v pondělí členové správní rady fondu na pražském zasedání. O konkrétních projektech, které fond finančně podpoří, má správní rada rozhodovat v úterý - v závěrečný den dvoudenního zasedání.

150 českých firem bude jednat s 87 chorvatskými podniky

Od pondělí až do středy 14. dubna se v Praze představuje 87 chorvatských podniků. Jsou mezi nimi například Podravka Koprivnica, Maraska Zadar, letecká společnost Croatia Airlines či námořní Jadrolinije. Jak při zahájení výstavy řekl chorvatský ministr hospodářství Nenad Porges, zástupci těchto firem budou jednat o spolupráci se 150 českými podniky. Česká republika se loni podílela na zahraničním obchodu Chorvatska zhruba 8 procenty. Podle našeho ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra obrat vzájemné obchodní výměny loni přesáhl 200 miliónů dolarů. Česká strana se podle Grégra chce podílet i na poválečné obnově Chorvatska.

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr v pondělí jednal s chorvatským ministrem hospodářství Nenadem Porgesem o českých dodávkách pro městskou dopravu v Chorvatsku. Grégr prohlásil, že se chtějí věnovat zakládání společných podniků a subdodavatelským formám spolupráce. Hovořili rovněž o další liberalizaci vzájemného obchodu, pomoci Chorvatsku ve vstupu do Světové obchodní organizace a vyrovnání clearingového salda ve prospěch České republiky. Jeho suma se bude v následných jednáních upřesňovat.

Analýza dostavby Temelína stála polovinu z plánovaných 20 miliónů

10,5 miliónu korun místo plánovaných dvaceti stálo prověření ekonomiky dostavby jaderné elektrárny Temelín. Informoval o tom v pondělí mluvčí místopředsedy vlády Pavla Mertlíka Libor Vacek. Ušetřené peníze půjdou podle něj do státního rozpočtu. Podle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu posudek nic nového nepřinesl, ekologové naopak na adresu komise nešetří chválou, přestože k otázce dostavby či zastavení budování Temelína nepřinesla jednoznačné stanovisko.

Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskem

Zchátralou romskou kolonii v Prostějově, v níž žije bezmála 200 lidí, navštívil v pondělí vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, aby zjistil problémy místních Romů. Návštěva však zůstala bez zájmu romských obyvatel. Rovněž na besedu s Uhlem jich přišla jen hrstka. "Nejsem rád, že nepřišli, protože si vždy rád popovídám o jejich problémech. Asi těch problémů není v Prostějově moc," řekl ČTK Uhl po besedě, která se uskutečnila na popud Romů, jichž se ale nakonec dostavilo jen šest.

Prostějovští Romové poukazují na katastrofální stav kolonie, kterou spravuje město, a obviňují radnici, že se o jejich bydlení špatně stará. "V zoologické zahradě žijí zvířata v lepších podmínkách než my tady," řekla novinářům Emilie Kimová, která žije s šesti dětmi a pěti dospělými v jedné místnosti. Podle Petra Uhla by však stačilo, aby se například jeden z Romů ujal práce s komunitou a bydlení by si postupně zlepšili sami. Stejně tak starosta Prostějova Jan Tesař poukázal na to, že objekty jsou zchátralé proto, že Romové je neudržují.

KSČM odsoudila takzvanou normalizaci po roce 1968

Komunisté odsuzují takzvanou normalizaci, která začala v dubnu 1969. V pondělí to při příležitosti třicátého výročí zavedení tvrdých opatření proti odpůrcům socialismu sovětského typu pro ČTK uvedla tisková mluvčí KSČM Věra Žežulková. O tom, že se komunisté s "normalizací" vyrovnali, svědčí podle mluvčí i fakt, že řada bývalých členů, kteří byli právě v té době vyloučeni nebo vyškrtnuti ze strany, po roce 1990 vstoupila do KSČM. Odhadla, že by mohlo jít zhruba o 10.000 členů. Někteří z nich jsou i v dnešním Ústředním výboru KSČM, zdůraznila Žežulková.

První fáze normalizace 'dobový oficiální slovník užíval termín konsolidace) začala v dubnu 1969 na zasedání Ústředního výboru KSČ. Dosavadní první tajemník strany Alexander Dubček byl odstaven a rozhodující iniciativa a aktivita ve vedení KSČ přešla do rukou "marxisticko-leninských sil" prezentovaných Gustávem Husákem.

IVVM: Úroveň politické kultury je podle většiny lidí zoufalá

O úrovni politické kultury vrcholných představitelů České republiky nemají lidé valné mínění. Jak zjistil Institut pro výzkum veřejného mínění, vzájemné chování domácích politiků považuje za špatné 78 procent Čechů. Jen 13 procent dotázaných označilo politickou kulturu našich špiček za alespoň dobrou; za velmi dobrou ji nepovažuje nikdo.

Nadace Růže vybudovala první nestátní centrum pro matku a dítě

Krizové centrum pro matku a dítě bylo v pondělí slavnostně otevřeno v Kostelci u Hluboké nad Vltavou. Poskytne útočiště šesti ženám s dětmi. Projekt Nadace Růže je podle její předsedkyně, poslankyně ČSSD, Jany Volfové, prvním nestátním a necharitativním zařízením, které bude pomáhat ženám v těžkých životních situacích. Volfová upozornila, že účelem centra je navracet ženy, jež se ocitnou v problémech, do normálního života. Nadace Růže bude Městskému úřadu platit symbolické nájemné jednu korunu ročně. Do šesti garsoniér přijdou první matky s dětmi začátkem května.

Ve frýdlantském zámku objevili renesanční malby ze 16. století

Renesanční malby z roku 1593 objevili restaurátoři při obnově původních nástěnných maleb státního zámku a hradu Frýdlant v Čechách na Liberecku. Erb rodu Redernů, který zdobí zámeckou komnatu, je podle ředitelky zámku Jany Pavlíkové cenným nálezem mimořádné historické hodnoty. "Všechny ostatní malby pocházejí z počátku 19. století, z doby, kdy Clam-Gallasové zpřístupnili hrad veřejnosti," řekla Pavlíková ČTK. Dodala, že po válce byly všechny zámecké místnosti zabíleny a teprve v minulých letech se přistoupilo k obnově původní malby. Zatím jich je zrestaurováno devět, vzácné renesanční malby mají restaurátoři obnovit letos v létě, nejpozději na podzim.

Ze sportu:

Čtyřnásobní mistři české extraligy, hokejisté Slovnaftu Vsetín, porazili v prvním finálovém utkání play off Barum Zlín 3:1 a ujali se vedení 1:0 v sérii hrané na tři vítězné zápasy. Odveta je na programu v úterý opět ve Vsetíně.

V dohrávce 22. kola první fotbalové Gambrinus ligy zvítězila pražská Slavia v Hradci Králové 2:0. Poprvé v tomto ligovém ročníku se objevila na druhém místě tabulky, kterou vede Sparta Praha. Třetí jsou Teplice a poslední je Karviná.

V odvetném přípravném mezistátním utkání v Žilině zvítězila česká hokejová reprezentace nad domácím Slovenskem 2:1.

A ještě krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.