Zprávy úterý, 15. září 1998

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobněji:

Česká vláda opustila mýtus fiktivně vyrovnaného rozpočtu

Česká vláda opustila mýtus fiktivně vyrovnaného státního rozpočtu. Při zahájení 40. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to v pondělí uvedl premiér Miloš Zeman. Poznamenal, že vláda se vyhnula laciné popularitě tím, že by vzniklý deficit věnovala na spotřebu, ale soustředila se na konkrétní aktivní podporu průmyslové politiky. Podle Miloše Zemana státní rozpočet v posledních letech nikdy vyrovnaný nebyl. Byl pouze jako vyrovnaný sestaven. V roce 1997 skončil oficiálně s přiznaným deficitem 17 miliard korun, deficit za tento rok se odhaduje na 20 miliard korun, dodal premiér.

Předseda vlády Miloš Zeman v pondělí v Brně také prohlásil, že kurs české koruny je uměle nadhodnocený. Kurs domácí měny podle něj potlačuje odbytové možnosti českého průmyslu na zahraničních trzích. Hlavní příčinou je přitom vysoký úrokový diferenciál, který daleko spíše než produktivní zahraniční investory láká do České republiky krátkodobý, spekulativní kapitál.

Vzdor negativním ohlasům vláda na schodku trvá

Navzdory negativním ohlasům trvá sociálnědemokratická vláda na schodkovém rozpočtu, který v neděli přijala. Prohlásil to v pondělí mluvčí kabinetu Libor Rouček s tím, že záporné hodnocení se dalo očekávat zvláště od opozice. Vláda v neděli vyslovila souhlas s návrhem rozpočtu na příští rok, který obsahuje schodek ve výši 26,8 miliardy korun.

Kabinet bude o návrhu státního rozpočtu na příští rok jednat ještě jednou - 22. září v Kolodějích u Prahy. Podle mluvčího Libora Roučka se na zasedání budou upřesňovat parametry návrhu státního rozpočtu, protože jeho podoba, přijatá ministry v neděli, je rámcová.

Exministr vnitra pokládá návrh rozpočtu za nebezpečný krok

Člen celostátního výboru Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, poslanec a bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda pokládá "relativně vysoce deficitní" vládní návrh státního rozpočtu na rok 1999 v současné podobě za velmi těžko průchodný v parlamentu a za velmi nebezpečný krok. Na tiskové konferenci v Brně v pondělí Cyril Svoboda ale přiznal, že dosud byly schvalovány vyrovnané státní rozpočty, které "ve skrytosti byly deficitní". Uvedl, že život vždycky nějaký schodek přinesl. Zdůraznil, že na počátku byla vždycky vůle po vyrovnaném rozpočtu a existovala jakási disciplína dodržet ho. Zastává názor, že možnost deficitního rozpočtu odblokuje určitý korektiv v uvažování ministrů a to vede k velkým schodkům. Za jedinou cestu do Evropské unie pokládá Cyril Svoboda udržení kázně a potřebu jít cestou vyrovnaného státního rozpočtu i za cenu, že výsledkem bude nějaký schodek.

Libuše Benešová i Miroslav Macek pochybují, že ODS návrh rozpočtu podpoří

Pro Občanskou demokratickou stranu je těžko přijatelný návrh státního rozpočtu sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana, který počítá s deficitem 26,8 miliardy korun. V pondělí to řekli nezávisle na sobě místopředseda ODS Miroslav Macek a místopředsedkyně Libuše Benešová. Oba se shodují v tom, že ODS takový návrh rozpočtu nepodpoří.

Prezident Havel zahajuje návštěvu Spojených států

Na státní návštěvu Spojených států přijíždí dnes do Washingtonu prezident Václav Havel. Stěžejním bodem jeho čtyřdenního pobytu v USA bude středeční oficiální setkání s americkým prezidentem Billem Clintonem, který téhož dne v Bílém domě uspořádá na počet prezidenta ČR a jeho manželky Dagmar státní večeři. Prezident, v jehož doprovodu jsou také ministr zahraničí Jan Kavan, ministr obrany Vladimír Vetchý a guvernér České národní banky Josef Tošovský, se setká i s dalšími představiteli americké výkonné a zákonodárné moci. Na washingtonském Kapitolu se sejde ve čtvrtek s vůdcem republikánské většiny v Senátu Trentem Lottem a poobědvá s členy zahraničního výboru Senátu USA v čele s předsedou výboru Jesse Helmsem. Z pohledu historie a tradice československých vztahů bude vyvrcholením prezidentovy návštěvy jeho účast za zahájení Měsíce české republiky ve Washingtonu, kde bude přítomen vernisáži výstavy v Kongresové knihovně.

Irák vyzval ČR, aby nezahajovala vysílání RFE/RL do této země

Irácký oficiální list Al-Džumhúríja v pondělí vyzval českou vládu, aby nevyhověla Spojeným státům v otázce zahájení vysílání stanice Rádio svobodná Evropa/Radio Svoboda do Iráku a vysílání nepovolila. List se podle agentury AFP odvolává na "dobré irácko-české vztahy, které mezi oběma zeměmi převažovaly ještě před rozdělením Československa". Česká vláda projedná podle sobotního sdělení premiéra Miloše Zemana žádost americké vlády o vyslovení souhlasu s vysíláním do Iráku obvyklým způsobem na řádném zasedání. Jeho termín nebyl zatím určen.

Česká vláda nebude hodnotit obsah vysílání RFE/RL do Iráku

Ministr zahraničí Jan Kavan v pondělí prohlásil, že česká vláda nebude hodnotit obsah připravovaného vysílání do Iráku a Íránu. Ministr zároveň vyjádřil přesvědčení, že kabinet na oficiální žádost americké vlády o souhlas s vysíláním Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) do Iráku zareaguje kladně. A to i přes očekávaný negativní dopad na vzájemné vztahy s touto islámskou zemí a na určitá bezpečnostní rizika. Podle něj má shodný názor i vicepremiér pro mezinárodní a bezpečnostní otázky Egon Lánský.

Jan Kavan potvrdil, že ministerstvo zahraničí dostalo řadu "velmi ostrých" iráckých reakcí proti vysílání. V souvislosti s výzvou bagdádského oficiálního listu Al-Džumhúríja, aby Praha nevyhověla americké žádosti, ministr vyslovil názor, že podobné reakce rozhodování české vlády neovlivní.

HDP ve 2. čtvrtletí klesl meziročně reálně o 2,4 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky ve druhém čtvrtletí meziročně reálně poklesl podle odhadu o 2,4 procenta, za první pololetí činí jeho meziroční pokles 1,7 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad.

Jako značně nepříznivý a ve své míře nečekaný hodnotí tento vývoj HDP většina analytiků. Hlavním důvodem propadu je podle nich jednoznačně výrazný pokles spotřeby domácností a celkový stav ekonomiky.

Bývalý ministr financí Ivan Pilip pak soudí, že v současné době jsou klíčovými trendy vzestup průmyslové výroby a růst vývozu při silném kursu koruny. "Bylo by chybou snažit se zhodnotit propad HDP změnou trendů, změkčit podmínky pro podniky a napumpovat peníze do ekonomiky," uvedl Ivan Pilip.

Radomír Jáč z Commerzbank Capital Markets považuje výsledek za značně horší, než předpokládal i ten největší pesimista, přestože po odhadech za první čtvrtletí vládla opatrnost a skepse. Struktura HDP ve smyslu klesajících a rostoucích položek ale podle něj příliš překvapivá není. Výrazně klesla spotřeba domácností, dále se prohloubil pokles ve hrubé tvorbě fixního kapitálu a stagnovala konečná spotřeba vlády. Pozitivní složkou, která jako jediná výrazněji tlačila HDP směrem k růstu, bylo výkonové saldo platební bilance, vysvětlil Radomír Jáč. Na konci roku očekává pokles HDP o přibližně jedno procento.

Pro Petra Zahradníka ze společnosti Prague Securities je rovněž míra propadu překvapením. Vedle "neobvyklého poklesu" spotřeby domácností vysvětluje vývoj poklesem investic, který označil za nepřijatelný pro transformující se ekonomiku.

ČSSD chystá změnu stanov, aby se chránila před pracovníky StB

Straničtí experti vládní sociální demokracie připravují změnu stanov, která by ČSSD více chránila před pronikáním a vlivem pracovníků tajné služby bývalého režimu a komunistických nomenklaturních kádrů. Sociální demokracie zatím nemá účinnou zbraň proti těmto lidem, kteří se při současném znění stanov snaží ovládnout některé místní a okresní organizace a prosazovat své přátele do vyšší politiky. "Připravujeme změnu stanov, která by umožnila zrušit celou základní organizaci. Jde o to zpřetrhat místní vazby a chránit stranu proti lidem, kteří se podíleli v minulém režimu na potírání politické opozice," řekl v pondělí ČTK šéf poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross. Mezery ve stanovách připouští i šéf ČSSD Miloš Zeman. Podle něj však stranická legislativa znemožňuje těmto lidem kandidovat.

Britští poslanci jednali o EU na českém ministerstvu zahraničí

Členové zahraničního výboru britského parlamentu v pondělí v Praze vyjádřili podporu procesu rozšiřování Evropské unie i svoji připravenost tomuto procesu pomoci. Právě otázky spojené s rozšiřováním unie byly v centru pozornosti jejich setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem a jeho náměstkem a hlavním vyjednavačem pro vstup České republiky do unie Pavlem Teličkou.

Prezident Václav Havel uctil památku Tomáše Garrigua Masaryka

61. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka si v pondělí položením věnce na jeho hrob v Lánech na Rakovnicku připomněl prezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Masarykově památce se společně s delegací Masarykovy společnosti poklonila i Rozina Nehasilová, místopředsedkyně Rady vzájemnosti Čechů a Slováků ve Spojených státech. Lánští Masarykovu památku uctili už v neděli, kdy zde otevřeli výstavní síň věnovanou Masarykovu životu.

Památku Tomáše Garrigua Masaryka uctili v pondělí také v Brně. Představitelé města, zástupci Ústavního a Nejvyššího soudu, politických stran a dalších organizací položili květiny u jeho pomníku na brněnském Komenského náměstí. Pietního aktu se zúčastnily přibližně tři stovky občanů.

T.G. Masaryk patřil k předním představitelům prvního zahraničního odboje, usiloval o samostatný československý stát, organizoval československé vojenské sbory ve Francii, Itálii a Rusku. V roce 1918 stál u zrodu samostatného Československa, jehož prezidentem se stal 14. listopadu a tuto funkci zastával až do roku 1935. Zemřel 14. září 1937.

Obliba ČSSD je podle agentury STEM stabilní

Sociální demokraté si udržují vítěznou pozici, které dosáhli ve volbách. Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM by ČSSD v září získala 29,1 procenta hlasů. I když Občanská demokratická strana mírně ztratila, zůstává s 22,9 procenty druhou nejsilnější stranou. O něco více voličů by dalo hlas komunistům, kteří by získali 11,3 a Unii Svobody, které by dalo důvěru 8,7 procent voličů. Stejný počet hlasů jako v červnových volbách - osm procent - by dostala Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová.

Vláda projedná zákony, které mají přinést peníze do rozpočtu

Sociálnědemokratická vláda hodlá na svém středečním zasedání projednat návrh novely zákonů o spotřebních daních a o pojistném na sociální zabezpečení. Novelizací chce kabinet získat dodatečné peníze do státního rozpočtu na příští rok. Na programu bude také navracení nemovitého církevního majetku, který spravuje ministerstvo vnitra. ČSSD přitom několikrát upozornila, že do vyřešení vztahu mezi církví a státem nebude církvím vracet nárokovaný majetek. Ministři by se měli zabývat též náměty, jak zvýšit účinnost vnitřních kontrol hospodaření s národním majetkem včetně vybraných privatizačních případů. Projednáno má být i hospodaření státních podniků a akciových společností s vlastnickým podílem státu přesahujícím 51 procent za první pololetí.

Senátoři se ve středu poprvé sejdou v novém jednacím sále

První schůze Senátu v nově zrekonstruovaném jednacím sále pražského Valdštejnského paláce bude zahájena ve středu dopoledne. Při této slavnostní příležitosti navštíví senátory premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, kteří vystoupí s krátkými projevy. Senátoři zasednou v bývalé Valdštejnově konírně, která byla přestavěna na moderní sál se standardními podmínkami, jež provizorní Rytířský sál neposkytoval. Například teprve po dvou letech své činnosti bude mít horní parlamentní komora k dispozici elektronické hlasovací zařízení. Rekonstrukce samotné konírny a její vybavení pro jednání senátorů stálo 115,3 miliónu korun, z toho 23,3 miliónu se zaplatí za vybavení interiéru. Celkem 350 miliónů pak stála daňové poplatníky oprava bloků, které zahrnují tento jednací sál, přilehlé zázemí a další budovy, kde by měly být v budoucnu mimo jiné kanceláře pro senátory a jídelna.

Čeští a němečtí učitelé jednají v Praze o problémových skupinách studentů

Přednáškou o organizaci českého studia začal v pondělí v pražském Pedagogickém centru pětidenní seminář českých a německých učitelů, zaměřený na výchovu problémových studentů a řešení problematiky etnických menšin ve školách. V jeho rámci si vymění zkušenosti na 30 pedagogů z České republiky a západního Vestfálska, kteří spolupracují. Na programu jsou i diskuse s psychology či sociálními pracovníky i návštěva Střediska sociální prevence nebo alternativního klubu.

Vladimír Mlynář i Josef Lux soudí, že Bill Clinton neměl lhát

Na sexuální aféru amerického prezidenta Billa Clintona, jejíž podrobnosti vyvolaly zděšení u Američanů, se dívají někteří čeští politici poněkud střízlivěji. Podle předsedy Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové Josefa Luxe a předsedy poslaneckého klubu Unie Svobody Vladimíra Mlynáře neměl Bill Clinton svůj intimní vztah s Monikou Lewinskou nejdříve zapírat a přiznat jej až pod tlakem okolností. "Myslím, že člověk má říkat pravdu a pro všechny platí, že lhát se nemá," řekl Josef Lux na adresu amerického prezidenta. I podle Vladimíra Mlynáře je především důležité, zda Clinton o svém vztahu s bývalou stážistkou Bílého domu vypovídal popravdě a zda nutil lhát i Lewinskou. Šéf poslanců unie sice připouští, že politik je osobou veřejnou a veřejnost má právo na šťourání se v soukromí politiků, ovšem některé pasáže zprávy nezávislého vyšetřovatele Kennetha Starra o pikantnostech vztahu prezidenta Clintona s bývalou stážistkou Bílého domu podle něj přesahují rámec všeho.

Film Věry Chytilové získal nestatutární cenu v Benátkách

Film české režisérky Věry Chytilové s názvem Pasti, pasti, pastičky získal na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách mimořádnou nestatutární cenu. Snímek byl na prestižním benátském festivalu uveden v mimosoutěžní sekci Perspektivy. Příběh této feministicko- pesimistické černé komedie vychází ze skutečné události, která se stala před 11 lety. Tehdy se žena znásilněná dvěma muži pomstila násilníkům tím, že je po uspání vykastrovala. Děj režisérka přenesla do současnosti a svůj snímek označila za protest proti jakémukoliv znásilňování.

V ČR je ročně 5800 obětí plicní rakoviny

Ročně 5800 lidí zemře v České republice na rakovinu plic, 90 procent z nich si přitom nemoc zavinilo kouřením, u ostatních nelze vyloučit vliv pasivního kuřáctví. U příležitosti páté středoevropské konference o plicní rakovině, na níž se do středy schází v pražském hotelu Pyramida 550 odborníků z 36 zemí, na to v pondělí upozornil přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie pražské Fakultní nemocnice Bulovka Petr Zatloukal. Připomněl, že rakovina je po kardiovaskulárních chorobách druhou nejčastější příčinou smrti v České republice. Varující podle něj je, že zatímco počty onemocnění u mužů mírně klesají, u žen prudce rostou. Petr Zatloukal dále zdůraznil důležitost prevence, tedy nekouření a zdravého životního stylu. Jeho slova o absolutní důležitosti prevence potvrdil přední newyorský hrudní chirurg profesor Robert Ginsberg, konzultant lékařského konzilia v době zhoubného plicního onemocnění prezidenta Václava Havla.

V New Yorku zahájena výstava kreseb terezínských dětí

Pod symbolickým názvem "Nikde jsem tu neviděl motýla" zahájili v pondělí v Českém centru v New Yorku ředitel zdejšího Muzea židovského dědictví David Altshuler a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát výstavu kreseb terezínských dětí. Na projektu se podílí generální konzulát ČR v New Yorku. Výstavu tvoří obrázky, které v terezínském ghettu vytvořily židovské děti, z nichž většina holocaust nepřežila. Název výstavy připomíná verše Pavla Friedmanna, jednoho z chlapců, kteří se nedožili konce války. Od roku 1941 do května 1945 prošlo koncentračním táborem Terezín na 140.000 vězňů. Většinou byli zařazeni do dalších transportů s cílovou stanicí v některém z vyhlazovacích táborů.

V Rožnově pod Radhoštěm o víkendu vystoupí na 150 citeristů

Na 150 citeristů z 12 zemí vystoupí na ojedinělém prvním "Mezinárodním setkání citeristů", které pořádá o tomto víkendu v Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě Ostravský citerový klub Radegast. Vůbec první akce takového rázu v České republice se uskuteční pod záštitou rožnovské radnice, Valašského muzea a ministerstva kultury.

Ze sportu:

V pondělním dohrávaném utkání 5. kola první fotbalové ligy Blšany porazily Brno 3:1 a dostaly se na druhé místo v tabulce za pražskou Spartu. Brno je se ziskem pouhého bodu poslední.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes zataženo až oblačno s přeháňkami nebo deštěm. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.