Zprávy úterý, 16. června 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní porobněji:

Občané ČR by měli mít hlasovací lístky

Voliči, kteří ještě neobdrželi hlasovací lístky pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, by je měli dostat nejpozději dnes. Na lístcích najdou očíslované seznamy kandidátů jednotlivých stran a hnutí, kteří se ucházejí o jejich hlasy. Ani volič, kterému hlasovací lístky nepřijdou, se ale nemusí bát, že by své volební právo nemohl uplatnit. Podle zákona musí volič lístky na požádání obdržet přímo ve volební místnosti.

Rumlův názor na volby v případě neúspěchu pravice není vítán

Výrokem předsedy Unie svobody Jana Rumla, že pokud by v předčasných parlamentních volbách zvítězila levice, musí se pravice pokusit co nejdříve politickou cestou vyvolat další volby, které by mohly být pro pravici příznivější, je místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal "překvapen a vyděšen". Na tiskové konferenci v Brně v pondělí Kasal k Rumlovu výroku dále řekl, že si nepřeje, aby vyhrála levice, ale pokud tak voliči rozhodnou, je třeba to respektovat. Hnát národ do nových voleb mu připadá velmi zvláštní. Rovněž člen Výkonné rady a místopředseda jihomoravského regionálního sdružení Občanské demokratické strany František Pejřil na tiskové konferenci v Brně řekl, že když jsou volby regulérní, musí se jejich výsledek respektovat, a to ať dopadnou více pravicově, nebo levicově. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček na tiskové konferenci v Brně obvinil Jana Rumla, že se svými výroky snaží destabilizovat situaci v republice. "Buď budeme vyznávat politickou a ekonomickou pluralitu, parlamentní demokracii a uděláme vše, aby tady byl právní stát, nebo se budeme pokoušet nastolovat něco, co je třeba označit jako bojůvkářství," dodal Grebeníček.

SPR-RSČ použila spoty z roku 1990 s Gottem, Dejdarem a Lipským

Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa ve svém pondělním televizním vysílacím čase použilo zřejmě své předvolební spoty z roku 1990, v nichž vystupovali zpěvák Karel Gott a herci Martin Dejdar a Lubomír Lipský. První dva jmenované mohli televizní diváci vidět vzápětí ve spotu propagujícím ODS na pódiu na Staroměstském náměstí při nedávném koncertu Lucie Bílé pro předsedu ODS Václava Klause.

Václav Klaus s Lucií Bílou a jejími přáteli budou v úterý v Brně

Úspěch svého pražského "Setkání přátel Lucie Bílé pro Václava Klause" chce zřejmě zpěvačka, která se netají svými sympatiemi k ODS, zopakovat i v Brně. Tamní ODS vylepila 1000 plakátů, z toho 400 v tramvajích, s pozváním na setkání, které pořádá v úterý 16.června od 16:00 na náměstí Svobody. O hodinu a půl později však na stejném místě začíná mítink ČSSD. Plakáty a pohlednicové letáky, kterých ODS rozdala 20.000, uvádějí, že "v Praze přišlo 50.000" lidí, a kladou otázku "bude nás v Brně víc?".

DEU žádá Ústavní soud, aby zrušil zákaz vysílání jejích spotů

Městský soud v Praze vydal předběžné rozhodnutí, kterým zakázal vysílání předvolebních spotů Demokratické unie (DEU) ve veřejnoprávních médiích. Předseda DEU Ratibor Majzlík se rozhodl obrátit na Ústavní soud, aby rozhodnutí nižšího soudu zrušil. Soud zakázal vysílání spotů kvůli tomu, že DEU v nich použila úryvek písně Modlitba pro Martu, aniž by měla souhlas autorů. "Pod záminkou ochrany autorských práv byly z politických důvodů staženy naše předvolební spoty, hovořící o korupci ve financování některých politických stran. Je tím samozřejmě zpochybněna i regulérnost nastávajících voleb," uvedl Majzlík. Zarazilo jej i to, že o zákazu se nedověděl od soudu, ale od generálního ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka. Autor textu Petr Rada protestoval proti používání písničky hned po jejím uvedení ve volebních spotech. "Ani já jako autor textu, ani skladatel Jindřich Brabec jsme nebyli požádáni o souhlas. Bez našeho vědomí a proti naší vůli jsme takto zataženi do předvolebních agitací," uvedl Rada. Předseda Majzlík se odvolával na to, že bezproblémové vysílání měla s autory domluvit zpěvačka Marta Kubišová. Ta tvrdila, že písnička má výjimečné postavení, a tudíž ji může používat, jak se jí zachce.

ČSSD trvá na tom, že má osm miliónů od podnikatele Masného

Sociální demokraté tvrdí, že jim není známo nic o tom, že by se za severomoravským podnikatelem Radimem Masným, který více než před rokem půjčil jejich straně prostřednictvím nadace Růže osm miliónů korun, skrývala společnost Čechofracht. Firma to v pondělí rovněž popřela. Viděl jsem na vlastní oči smlouvu o půjčce podepsanou prezidentkou nadace Janou Volfovou a podnikatelem Radimem Masným, řekl Miroslav Šlouf, který půjčku zprostředkoval, a popřel, že by cokoliv věděl o jiných finančních aktivitách či spojeních podnikatele Masného. Statutární místopředseda ČSSD Vladimír Špidla sice přiznal, že s Čechofrachtem v minulosti jednal, ne však o půjčce. Zajímal se prý o tuto firmu proto, že vzhledem ke svým aktivitám odráží ekonomickou situaci země. Rozhodně odmítl, že by s firmou jednal o finanční pomoci sociální demokracii. Šlouf, který se jednání s Čechofrachtem rovněž zúčastnil, odmítl schůzku komentovat. Zástupci ČSSD a Čechofrachtu tak reagovali na vydání Mladé fronty Dnes, kde se píše, že by za Masným, kterého sociální demokracie označila za věřitele osmi miliónů korun, což on přiznal, mohla stát zmíněná akciová společnost pro námořní dopravu a mezinárodní zasilatelství.

Ve sněmovně budou strany, jež získají aspoň pět procent v celé ČR

Politická strana, která se chce dostat do Poslanecké sněmovny, musí ve volbách získat nejméně pět procent odevzdaných voličských hlasů v rámci celé České republiky. Moravské demokratické straně, která kandiduje jen na severní a jižní Moravě, tedy nebude stačit dosažení pětiprocentní hranice pouze v těchto dvou krajích. Strana by měla své poslance pouze tehdy, kdyby se jí podařilo na Moravě získat podporu zhruba 13 procent voličů, která by znamenala, že strana překročí pětiprocentní hranici v rámci celého státu. Hlasy pro volební stranu, která pětiprocentní hranici za celou ČR nepřekročí, se v souladu s volebním zákonem v takzvaném druhém skrutiniu přerozdělí mezi strany, které potřebnou podporu získaly.

Proběhla porada ministrů

Ministři vlády na pondělní poradě projednali surovinovou politiku v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů. Zabývali se také návrhem státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů. Oba materiály společně předložili ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl a ministr životního prostředí Martin Bursík. Návrh státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů je podle mluvčího premiéra Petra Studenovského v podstatě koncepcí státního programu. Jeho jádrem je snaha snížit energetickou náročnost a zvýšit podíl domácích obnovitelných zdrojů na palivoenergetické bilanci.

Čerbák opustí místo prvního náměstka na ministerstvu zdravotnictví.

Miroslav Čerbák opustí v nejbližší době své místo prvního náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Rozhodl se odejít sám a požádal ministryni Zuzanu Roithovou, aby ho k 15. červenci uvolnila z funkce. Uvedl, že právě kvůli ministryni Roithové na ministerstvu zůstával, ale po jejím pravděpodobném odchodu po volbách nevidí důvod k dalšímu působení v exekutivě. Potvrdil ale, že nadále zůstává šéfem lékařského konzilia, které pečuje o prezidenta Václava Havla.

Soudci odmítají náměty ČSSD na jejich odměňování dle výkonnosti

Realizace námětů na odměňování soudců podle výkonnosti, tedy podle počtu vyřízených věcí, jež se v poslední době objevily ve vystoupeních některých poslanců a senátorů ČSSD, by podle Soudcovské unie v praxi znamenala odvrácení se od principů právního státu. ČTK o stanovisku Soudcovské unie informoval její prezident Libor Vávra. Zemanův návrh na zkvalitnění práce soudnictví by podle něj mohl vést k honbě jednotlivých soudců za počty vyřízených věcí bez zajištění dostatečných podkladů pro rozhodnutí, případně i za cenu nedodržení procesních předpisů. To by v konečném důsledku vedlo podle Vávry k nárůstu opravných řízení, a tedy k prodloužení celkové doby trvání řízení před soudy. Soudcovská unie má za to, že v zájmu zrychlení práce soudů bez újmy na kvalitě řízení je především nezbytná práce na novelizaci procesních předpisů. Ty by měly být zjednodušeny a zkonkretizovány. Novelizace by také měla odstranit možnosti účastníků řízení obstrukcemi v mezích zákona řízení úmyslně prodlužovat, což se podle Vávry nezřídka stává.

Tomášek: Kriminalita stoupá a chybí policisté, peníze i zákony

O deset procent se v ČR v letošním prvním čtvrtletí zvýšila oproti stejnému období loňského roku kriminalita. V rozhovoru pro ČTK to řekl policejní prezident Oldřich Tomášek. Za značný problém přitom označil nedostatek policistů, peněz a v některých případech také značně benevolentní zákony. Policie podle něj bojuje se zoufalým nedostatkem peněz, přičemž policistům již tři roky "stojí" plat. "Dostáváme peníze, jako kdyby v posledních dvou letech nebyla žádná inflace," podotkl Tomášek. Loni podle Tomáška policii opustilo 2400 pracovníků a přišlo 2200 nových policistů. "Ti nejzkušenější odcházejí a místo nich nastupují mladí kluci," řekl.

Podle Tomáška je zákon o střelných zbraních příliš měkký

Policejní prezident Oldřich Tomášek považuje za nedostačující zákon o střelných zbraních, který podle něj umožňuje téměř každému vlastnit jakékoli množství zbraní. Podotkl, že v celé Evropě i v USA se podmínky pro získání a držení zbraní zpřísňují, jen ČR jde opačnou cestou. "U nás může mít kdokoli kolik chce zbraní. Podmínky, za kterých zbraň nedostane, jsou tak ojedinělé, že ve své podstatě téměř každý, kdo si zažádá, automaticky mu policie musí vydat zbrojní průkaz," řekl. Tomášek je přesvědčen, že by měla být přijata tvrdší norma. Řekl to v pondělí v Plzni u příležitosti povyšování policisty, který byl zraněn při sobotní přestřelce v Letkově u Plzně. Při přestřelce s posádkou pronásledovaného vozu, která odmítala výzvy policie k zastavení, další policista zahynul. Tomášek poukázal na to, že jeden z útočníků legálně vlastnil jedenáct střelných zbraní nejrůznějšího druhu a že po přestřelce policisté našli tři zbraně, přičemž ze dvou z nich se střílelo. "Bylo by na čase tento zákon novelizovat a přijmout tvrdší normu. Když potom mají moji lidé zasahovat proti takovým psychopatům, kteří mají plné auto zbraní, tak se těžko zakročuje," uvedl.

Pro obnovu osobního parku ČD bude do roku 2000 třeba 2,2 miliardy

Pro minimální obnovu osobního vozového parku potřebují České dráhy od státu 2,287 miliardy korun. Z toho 1,416 miliardy korun připadne na nákup nových vozů a 871 miliónů na modernizaci parku. Vyplývá to z Vize ČD pro období 1998-2007.

Dlouhodobé spoření není pro občany výhodné, upozorňují odbory

Občané s průměrnými příjmy nemají ekonomický důvod pro dlouhodobé ukládání hotových peněz do bank, neboť s ohledem na inflaci je čistý reálný výnos z úroků záporný. Tisícikoruna, uložená do některé z českých bank k 1. lednu 1993, vzrostla k 31. prosinci 1997 nominálně na 1395 korun, avšak reálná kupní sílu vkladu klesla na 815,15 Kč. Členskou základnu Českomoravské konfederace odborových svazů na to ve své analýze upozornil makroekonomický expert konfederace Miloslav Míka. Ještě méně příznivých parametrů dosáhli podle Míky občané, kteří spořili od začátku transformace. Tisícikoruna, uložená k 1. 1. 1990 měla na konci loňského roku kupní sílu pouze 520,31 Kč, byť nominálně vzrostla na 1700 Kč. Ze statistických údajů České národní banky (ČNB) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) podle Míky vyplývá významně pomalejší růst úspor domácností: úspory obyvatel na bankovních účtech v letech 1993 až 1997 vzrostly nominálně o 115,7 procenta, přičemž mzdy v tomto období nominálně stouply o 130 procent. Míka při tvorbě své analýzy čerpal z údajů ČNB o vybraných ukazatelích měnového vývoje ČR a z měsíčních přehledů bankovní a měnové statistiky ČNB.

Za nehody vojenských letadel mohou závady a nezvládnutí pilotáže

Technická závada a nezvládnutí techniky pilotáže byly podle velitele vzdušných sil Ladislava Klímy příčinami nedávných havárií vojenských letounů. Klíma to v pondělí řekl novinářům v Čáslavi, kde se sešel s piloty a pracovníky velitelství vzdušných sil. Nezvládnutí techniky pilotáže je podle předběžných výsledků šetření příčinou srážky dvou letounů MiG-21, která se stala 8. června u Českých Budějovic. Trosky dopadly na budějovické předměstí, kde způsobily rozsáhlý požár. Všichni tři piloti utrpěli středně těžká zranění, sedm civilistů bylo zraněno lehce.

Škoda Plzeň neuvažuje o propojení se Siemensem

O majetkovém propojení německého koncernu Siemens se Škodou Plzeň vedení českého strojírenského podniku neuvažuje. Pro ČTK to uvedl mluvčí Škody Plzeň Karel Samec, který tak reagoval na zprávy v některých sdělovacích prostředcích, podle nichž by koncern Siemens byl ochoten opět zvážit svůj vstup do plzeňského strojírenského gigantu. Spekulace o vstupu Siemense do Škody Plzeň se objevily v souvislosti se shromážděním necelých deseti procent akcií Škody Plzeň v rukou zahraničního majitele. Podle informací ČTK se jedná o německou burzovní makléřskou firmu.

Maloobchodní tržby v dubnu meziročně klesly o sedm procent

Maloobchodní tržby v dubnu včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot meziročně klesly o sedm procent. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Tržby za letošní první čtyři měsíce se v tomto odvětví snížily průměrně o 5,6 procenta. Celkové tržby v pohostinství a ubytování se v dubnu meziročně snížily o 10 procent, tržby v dopravě byly o osm procent nižší. Vzrostly však celkové odhadované tržby ve spojích a to o 11 procent.

Ve francouzském Senátu se uskuteční konference o "pražském jaru"

Dvoudenní konference "Československé jaro 1968", které se kromě řady evropských historiků, filozofů a politologů zúčastní i předseda českého Senátu Petr Pithart, začne dnes v Paříži. Zaštítili ji prezidenti Václav Havel a Jacques Chirac a předsedové českého a francouzského Senátu Petr Pithart a René Monory. ČTK o tom informovala kancelář českého Senátu. Delegáti konference, která se koná v budově francouzského Senátu, budou rokovat především o historickém pozadí "pražského jara", o obsahu jeho reforem i o jeho mezinárodním rozměru a souvislosti se "sametovou revolucí" z listopadu 1989. Na kolokviu vystoupí vedle Pitharta i politolog Jacques Rupnik a publicisté Pavel Tigrid a Adam Michnik a řada dalších známých osobností.

Tři Čechy převádějící 102 běženců obvinila policie z převaděčství

Z nedovoleného překročení česko-slovenské hranice a organizovaného převaděčství obvinil v pondělí policejní vyšetřovatel tři české občany, kteří měli v neděli v katastru obce Strání na Uherskohradišťsku nelegálně převádět ze Slovenska do ČR skupinu sto dvou cizinců. Čtvrtého zadrženého Čecha propustil na svobodu, protože se mu trestnou činnost nepodařilo prokázat. ČTK to sdělil operační důstojník uherskohradišťské policie. V neděli zadrželi pohraničníci u Strání 70 občanů Kosova, 13 Srí Lanky, 12 občanů Indie, pět Afghánistánu a dva občany Bangladéše. Cizinci byli po sepsání protokolu vráceni na Slovensko a čtyři v blízkosti cizinců zadržení Češi předáni vyšetřovateli. Hranice kolem Strání patří k nejfrekventovanějším místům, kudy se snaží uprchlíci proniknout na české území. Od začátku roku zde pohraničníci zadrželi více než 450 osob.

Pětičlennou romskou rodinu z Kanady deportovali

Jedna ze tří romských rodin, které se v neděli vrátily po několika měsících z Kanady, odjela na základě deportačního příkazu. Vyplývá to z kopie dokumentů kanadského ministerstva pro občanství a přistěhovalectví. Romové po návratu však uvedli, že rozhodnutí vrátit se ovlivnil stesk po domově a odloučení od příbuzných. Romský exodus vyvrcholil loni v létě. Když jejich příliv překročil tisícovku, kanadské úřady v říjnu 1997 zavedly pro občany České republiky znovu vízovou povinnost. Tím se exodus prakticky zastavil.

V Nymburku bylo založeno Romské sdružení občanského porozumění

Pomáhat romské populaci zařadit se do majoritní společnosti a aktivně působit na zlepšení soužití mezi občany různých národnostních skupin chce Romské sdružení občanského porozumění. To bylo o víkendu založeno v Nymburku. Předseda sdružení Ondrej Tomi řekl ČTK, že vznik sdružení podpořili Romové z Nymburska, Čelákovic a Jičína. V nejbližších dnech členové podají ministerstvu vnitra žádost o jeho registraci. Vznik sdružení inicioval sám Tomi a jeho pokus sjednotit romské občany vyšel až na třetí pokus. Sdružení chce podporovat kulturní, zájmové, sportovní a vzdělávací akce pro romské děti a dospělé, působit na zvýšení kvalifikace a zaměstnanosti romských občanů a radit jim při vyřizování osobních záležitostí.

Děti z měst UNESCO soutěžily v Telči

Na 150 dětí z Českého Krumlova, Kutné Hory a Telče, měst zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO, se sjelo v pondělí na finálové kolo třetího ročníku mladých historiků do Telče. Soutěž vznikla v Kutné hoře u příležitosti zapsání města na seznam UNESCO a organizátoři ji příští rok chtějí rozšířit i pro děti z dalších historických měst sdružených v Českou inspiraci.

Sport

Těsně před zahájením Wimbledonu figuruje šest českých hráček v první stovce ženského tenisového žebříčku dvouher. Janě Novotné patří třetí pozice, druhou naší nejlepší tenistkou je Denisa Chládková na 58. místě. Do první stovky se ještě vešly Kleinová, Gerši, Hrdličková a Němečková. Jana Novotná je rovněž třetí ve světovém pořadí čtyřher, na osmé příčce figuruje Helena Suková.

A na závěr zpráv informace o počasí na území ČR

Dnes je oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se pohybují mezi 16-ti až 20-ti stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.