Zprávy úterý, 16. listopadu 1999

A nyní podrobněji:

Václav Havel pozval na summit OBSE předáky srbské opozice Prezidentu Černé hory Milu Djukanovičovi a dvěma čelným představitelům srbské opozice Vuku Draškovičovi a Zoranu Djinjičovi nabídl prezident Václav Havel, aby se v rámci české delegace zúčastnili nadcházejícího summitu OBSE v Istanbulu. ČTK to potvrdil mluvčí prezidenta Ladislav Špaček s tím, že Havlův návrh podpořila většina delegací, které se summitu zúčastní. Černohorský prezident, předseda Srbského hnutí obnovy Draškovič a předák Svazu pro změny Djindjič by měli být zvláštními hosty istanbulského summitu. Všichni tři jugoslávští politici s Havlem v uplynulých měsících jednali v Praze. Jugoslávie byla v roce 1992 vyloučena z OBSE a po sedmi letech by tak měla demokratické zástupce na jejím summitu. Celá záležitost je podle Špačka v jednání. Vrcholná schůzka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se koná v Istanbulu tento čtvrtek a pátek.

Divadelní festival německého jazyka hostil čtyři prezidenty Jen málokteré kulturní přehlídce se dostane takové výsady, jakou v pondělí zažil 4. ročník pražského divadelního festivalu německého jazyka, když jedno z jeho představení ve Vinohradském divadle navštívily hlavy čtyř států. Prezidenti Německa a Rakouska Johannes Rau a Thomas Klestil a švýcarská prezidentka Ruth Dreifussová se nejprve setkali u svého hostitele Václava Havla na Pražském hradě a poté odjeli na divadelní představení v rámci festivalu. Význam divadelního festivalu německého jazyka vyzdvihla švýcarská prezidentka Dreifussová, která se domnívá, že se jím Praha vrací k době, kdy bývala kulturní křižovatkou Evropy. Podle Havla navazuje festival i na dobu před druhou světovu válkou, kdy v Čechách bývalo německé divadlo velmi populární.

Švýcarská prezidentka jednala s českými politiky Ochrana lidských práv a Evropská unie byla klíčová témata, o nichž hovořil prezident Václav Havel se švýcarskou prezidentkou Ruth Dreifussovou. Schůzkou na Pražském hradě Dreifussová zahájila vůbec první návštěvu hlavy švýcarské konfederace v České republice. Zatímco Česká republika má snahu začlenit se do unie, stejné tendence Švýcarů stále zůstávají pouze přáním jejich prezidentky. Snahu spíše setrvat na pozici tradiční helvétské sebestřednosti potvrdily i říjnové parlamentní volby, v nichž zvítězila populistická lidová strana, odmítající sbližování s Unií.

Švýcarská prezidentka Ruth Dreifussová se při setkání s českými politiky zajímala o možnosti prohloubení vzájemných vztahů, o způsob přijímání zákonů v českém parlamentě a o názor české strany na problematiku lidských práv na Balkáně. Vyslovila se také pro cestování mezi oběma zeměmi pouze na občanské průkazy, řekl ČTK po setkání Dreifussové a premiéra Miloše Zemana mluvčí vlády Libor Rouček.

Klestil přijel Havlovi poděkovat za vedení "sametu" Rakouský prezident Thomas Klestil chtěl svou účastí na divadelním festivalu německého jazyka v Praze mimo jiné vyjádřit uznání svému českému kolegovi Václavu Havlovi za klíčovou roli, kterou sehrál při vedení "sametové revoluce" před deseti lety. Oznámila to v pondělí v hlavním zpravodajském pořadu rakouská televize ORF. "Prokázal, jak mocně umí působit slovo, podal důkaz, že i zdánlivě bezmocní mají svou moc. Bojoval za svobodu, důstojnost člověka a lidská práva a neváhal za to jít i do vězení. Havlova role proto nesmí být podceňována a je třeba jí vyslovovat uznání," prohlásil prezident Klestil pro ORF z Prahy.

Slovenský premiér vysoce ocenil vzájemné vztahy s ČR Vztahy mezi ČR a Slovenskem nebyly nikdy tak dobré jako teď, prohlásil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda před studenty Ekonomické univerzity v Bratislavě. Proces dělení majetku po bývalé federaci by podle něj měl být ukončen během jeho setkání s českým protějškem Milošem Zemanem 24. listopadu. O ukončení procesu dělení majetku k tomuto datu hovořilo už říjnové prohlášení obou státníků z jejich jednání v Praze. Poslední etapa letitého sporu začala loni v listopadu, kdy se Zeman a Dzurinda v Bratislavě dohodli, že zbývající problémy s dělením majetku po bývalé federaci vyřeší do jednoho roku. Hlavním kamenem úrazu se zdá být česká pohledávka z dělení Státní banky československé ve výši asi 29 miliard korun, kterou Bratislava nikdy neuznala, ale kvůli které Česká národní banka zadržuje slovenské zlato.

Čečensko si přeje prostředníka při jednání s Moskvou Organizace spojených národů by měla vstoupit do rusko-čečenského konfliktu a pomoci ho vyřešit. Toto přesvědčení výjádřil na tiskové konferenci během pondělní několikahodinové návštěvy v Praze čečenský ministr zahraničí Iljas Achmadov. Podle něj jsou nyní perspektivy jednání s Moskvou nulové. Achmadov ocenil, že svět reaguje nyní mnohem aktivněji než v průběhu předešlé války a začíná si uvědomovat, jaká bezprecedentní situace je v Čečensku. Neochotu českých oficiálních představitelů setkat se s ním Achmadov nijak neodsuzuje. Ministr zahraničí Jan Kavan je státní úředník a říká, co musí, uvedl Achmadov. Ocenil však postoj prezidenta Václava Havla, který čečenský konflikt odsoudil. Achmadova pozvala do Prahy humanitární společnost Člověk v tísni.

Šéf zahraničního výboru Senátu Michael Žantovský opětovně kritizoval vládu a českou diplomacii za jejich postoj k čečenskému ministrovi zahraničí Iljasi Achmadovovi, který navštívil Prahu. Po setkání s Achmadovem senátor ČTK řekl, že mlčení vlády k nedodržování lidských práv uprchlíků v Čečensku je pro něj nepochopitelné.

Ministr zahraničí Jan Kavan se ohradil proti kritice některých opozičních politiků, že nepřijal čečenského ministra zahraničí Iljase Achmadova. Uvedl, že postup české diplomacie se nikterak nelišil od praxe běžné v Evropské unii. Přiznal, že on sám je velmi kritický k ruské vojenské operaci, která způsobuje spoustu obětí na civilních životech. Současně řekl, že česká vláda vnímá Čečensko jako integrální součást Ruské federace a je proti všem formám terorismu. Připomněl, že Čečensko "není uznaný stát" a podle toho jsou vnímáni i jeho představitelé.

Ministr Kavan informoval EU o česko-norské iniciativě se srbskou opozicí

O akcích česko-norské iniciativy se srbskou opozicí informoval Evropskou unii ministr zahraničí Jan Kavan. Ten uvedl, že v rámci zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Istanbulu uspořádá prezident Václav Havel ve čtvrtek 18. listopadu s čelnými představiteli srbské demokratické opozice a černohorským prezidentem Milem Djukanovičem tiskovou konferenci. Týž den pak stejní protagonisté promluví na shromáždění za účasti mnoha ministrů zahraničí.

ČR absolvovala první hodnocení plánování ozbrojených sil

První pozitivní hodnocení o vojenském plánování od svého přijetí do Severoatlantické aliance obdržela v pondělí Česká republika. Náměstek ministra obrany Jaromír Novotný v čele naší armádní delegace totiž dvě hodiny čelil záplavě otázek a komentářů vojenských expertů států NATO, kteří zkoumali první zprávu. Aliance podle něj hlavně oceňuje, že jsme jednou z mála zemí, která i přes hospodářské těžkosti navyšuje svůj vojenský rozpočet. Podle nejmenovaného zdroje aliance prokázala Česká republika seriózní přístup.

Školení vojenských odborníků v ČR nabídl Vetchý i Namibii Školení vojenských odborníků na českých středních a vysokých vojenských školách český ministr obrany Vladimír Vetchý nabídl v pondělí také namibijské armádě. Stejnou nabídku učinil Vetchý minulý týden Jihoafrické republice. Smyslem školení afrických vojáků v České republice je přebírat zkušenosti českých vojáků z mírových misí na Balkáně. "Přestože jsou namibijské ozbrojené síly velmi mladé, přesto už významně přispěly k mezinárodnímu míru a stabilitě. Naše účast v mírových operacích OSN v Kambodži a Angole to jasně dokazuje," řekl po jednání s Vetchým jeho namibijský resortní protějšek Erikki Nghimtina.

Vláda schválila zákony ke správní reformě, zavedení víz odložila

Česká vláda se v pondělí zabývala klíčovými zákony pro reformu veřejné správy. Ministři schválili návrhy zákonů o obcích, o krajích, o okresních úřadech, o hlavním městě Praze a návrh novely zákona, která má být základem pro přechod působnosti státu z ústředních úřadů na kraje. ČTK to řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček. Nový zákon o obcích má prohloubit dosavadní právní úpravu a uvést ji do souladu s požadavky Evropské charty místní samosprávy.

Ministři schválili i nový autorský zákon a takzvaný krizový zákon. Nová úprava autorských práv sjednocuje dobu ochrany autorských práv na 70 let po smrti autora, jak je to obvyklé v zemích Evropské unie. Autorských práv se také podle zákona nebude možné vzdát. Návrh tzv. krizového zákona stanoví postup státních orgánů a samosprávy při živelních pohromách a jiných katastrofách. Zavádí takzvaný integrovaný záchranný systém, který stanoví pravidla pro koordinaci postupu armády, zdravotníků, hasičů a policie při nenadálých katastrofách. Stanoví podmínky, kdy lze omezit základní práva osob a nově zavádí takzvané bezpečnostní rady, které by měly existovat na všech správních úrovních.

Na návrh šéfa diplomacie Jana Kavana byly ale odloženy návrhy na obnovení víz pro státy bývalého Sovětského svazu. Vláda je projedná na příští schůzi.

Oostlander: Mysleli jsme, že ČR bude nejlepší, a jsme zklamáni Česká republika měla nejlepší předpoklady, nejvýhodnější výchozí podmínky, aby byla jedničkou mezi kandidáty na členství v Evropské unii, nakonec se jí však nestala. Může za to česká politická elita, soudí poslanec Evropského parlamentu Arie Oostlander, jeden z těch, kteří dění východně od hranic unie sledují pečlivě po celou dobu od roku 1989. "Mysleli jsme, že Česko je z oněch zemí nejzápadnější a že bude první. Nepodařilo se však vytvořit skutečnou politickou základnu, na níž by se budovala reformní politika. To, co prezentoval premiér Václav Klaus, nebylo tak pěkné, jak se zprvu zdálo. Dnes převládá dojem stagnace, lidé mají dost politických půtek," řekl nizozemský poslanec.

Lamassoure: Při výročí přemýšlet také o hranicích Evropy Evropská unie by při bilancování uplynulých deseti let měla nejen kriticky zhodnotit proces sbližování se zeměmi, jež byly za železnou oponou, ale také vytyčit hranice rozšiřování do budoucna. Bývalý francouzský ministr pro evropské záležitosti Alain Lamassoure je jedním z mála, kteří požadují, aby EU jasně řekla, na které země se může členství vztahovat a na které nikoli. "Bude už neuvěřitelný výkon, dokážeme-li fungovat při 30 zemích, které tvoří historickou a zeměpisnou Evropu. Jakmile se začneme bavit o přijetí států, jež jsou více asijské než evropské - Turecka, Ruska - změníme docela povahu projektu," řekl dnešní poslanec Evropského parlamentu ČTK.

Právník Fagan popírá ochotu zastupovat sudetské Němce proti ČR Přední americký právník Edward Fagan v Berlíně na dotaz ČTK popřel svou údajnou ochotu zastupovat sudetské Němce při jejich uvažovaných hromadných žalobách podle amerického práva proti České republice. Fagan proslul úspěšným zastupováním obětí holocaustu, jež se domáhaly prostřednictvím hromadných žalob náhrady škod u švýcarských a rakouských podniků, především bank a pojišťoven, a nyní zastupuje oběti nucených prací v jednáních s německou stranou. O údajné Faganově ochotě ujmout se hromadné žaloby sudetských Němců proti českému státu, požadující odškodnění za majetek ztracený v souvislosti s poválečným odsunem, informovaly koncem října sudetoněmecké zdroje.

Policie případ hromadné popravy Němců v Tocově odložila Bez návrhu na obžalobu ukončila policie vyšetřování hromadné popravy jedenadvaceti sudetských Němců, které měla na přelomu května a června 1945 zastřelit tehdejší československá policie v Tocově na Karlovarsku. ČTK to řekl vyšetřovatel republikového úřadu vyšetřování Zdeněk Hejzler s tím, že věc bude odložena. "Dospěli jsme k názoru, že věc není trestným činem. Není proto koho stíhat," zdůvodnil odložení případu Hejzler. Ve svém verdiktu vyšetřovatelé přihlédli k trestnímu řádu z roku 1946. Podle tehdejšího zákona o právnosti jednání souvisejících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků byly totiž činy vedoucí ke spravedlivé odplatě za okupaci v souladu s právem. Trest by případnému pachateli nehrozil ani v případě, že by policie věc posuzovala jako vraždu, neboť skutek by byl již promlčen.

Oceněno šest československých bojovníků z druhé světové války

Mimořádným povýšením bylo v Paříži oceněno šest československých vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v západních armádách a nyní žijí ve Francii. Při slavnostní ceremonii na českém velvyslanectví byli do důstojnických hodností české armády povýšeni Mojžíš Friedmann, Josef Fišera, Václav Votoček, Jiří Rojko, Jiří Boháček a in memoriam Ivan Matoušek. O mimořádném povýšení rozhodl český ministr obrany Vladimír Vetchý u příležitosti státního svátku 28. října.

Francouzský velvyslanec pro rychlé řešení problémů v Matiční Problémy s betonovým plotem v ústecké Matiční ulici by měly být vyřešeny rychle, domnívá se francouzský velvyslanec v ČR Philippe Coste. "My zvenku bychom do tohoto sporu neměli zasahovat, i když chápeme postoje jedné i druhé strany", řekl Coste po návštěvě Matiční ulice a po pondělním jednání s ústeckými představiteli. Plot v Matiční nechalo město Ústí nad Labem postavit na základě stížností obyvatel rodinných domků na chování nájemníků z nedalekých obecních domů, v nichž žijí zejména Romové. Jejich zástupci spolu s některými českými a zahraničními politiky považují plot za projev diskriminace a požadují jeho odstranění. Ministr zahraničí Jan Kavan se minulý týden s evropským komisařem Günterem Verheugenem shodl na tom, že plot by měl být odstraněn do prosincového summitu Evropské unie v Helsinkách.

Romové připravují na 17. listopad pochod z Matiční ulice Členové Grémia romských regionálních představitelů připravují k 10. výročí takzvané sametové revoluce protestní pochod z Matiční ulice k neštěmické radnici v Ústí nad Labem. Chtějí při něm znovu prezentovat své odhodlání dosáhnout co nejdříve zbourání zdi v Matiční ulici, oznámili ČTK představitelé romského grémia Ondřej Giňa a Petr Jano. Představitelé grémia předpokládají, že středečního pochodu se zúčastní 300 až 500 lidí. Přijet mají romští aktivisté z různých míst České republiky. Organizátoři věří, že pochodu se zúčastní také Ústečané, včetně zdejší romské komunity.

Bittová, Škampovci a Varga koncertovali k výročí listopadu 1989 Ovacemi ve stoje odměnily stovky amerických diváků výkony zpěvačky Ivy Bittové, Škampova kvarteta a pianisty Mariána Vargy, kteří koncertovali v neděli večer ve Washingtonu k 10. výročí listopadu 1989. Koncert, který podle odhadu navštívilo asi 700 lidí, uspořádala společně velvyslanectví České republiky a Slovenska ve Washingtonu. Obě velvyslanectví připomněla výročí sametové revoluce sledem koncertů, divadelních představení, filmových projekcí a knižních prezentací. K výročí byla vydána doprovodná brožura, která obsahuje zdravice prezidentů ČR Václava Havla, Slovenska Rudolfa Schustera a Spojených států Billa Clintona.

Čeští spisovatelé vypustili balónky za své vězněné kolegy Celkem 176 balónků, které symbolizovaly počet nyní vězněných spisovatelů celého světa, vypustili v pondělí na Václavském náměstí členové Českého centra PEN klubu. "Symbolicky požádat o propuštění vězněných spisovatelů je to nejmenší, co můžeme udělat, jak oplatit, co pro nás zahraniční spisovatelé dělali před rokem 1989," řekl novinářům předseda českého PEN klubu a bývalý politický vězeň Jiří Stránský při akci, jíž se účastnily přibližně dvě desítky literátů. Podotkl, že nízký počet účastníků neobvyklé demonstrace v předvečer desátého výročí sametové revoluce vypovídá o tom, že "zapomínáme". "Každoročně je vězněno na 900 lidí od pera a vypustit balónek a říct pár slov je minimum," uvedl Stránský.

V těchto dnech vycházejí CD a kniha s romskou písňovou poezií Výbor z romské písňové poezie včetně notové přílohy pod názvem Čhajori Romaňi přichází v těchto dnech na pulty knihkupectví v České republice. Knihu doplňuje cédéčko s nahrávkami cikánských melodií a písní v provedení romských interpretů. Nahrávka ze slavnostního koncertu z letošního července v Lichtenštejnském paláci obsahuje mimo jiné Cigánské melodie od Antonína Dvořáka. Místopředseda Senátu Ivan Havlíček, který knihu i hudební soubor pokřtil v prostorách horní komory parlamentu, dílo označil za mimořádné a ojedinělé. Vydání knihy je součástí stejnojmenného projektu, který připravila Nadace Díla pro národ na rok 1999. Cílem je odhalovat neznámá místa v oblasti kulturního dědictví. Novým souborem bylo podle nakladatelů poodkryto další bílé místo ve znalosti romské komunity.

Hlavní Ceausescův osobní strážce učí a trénuje bodyguardy Prezident Mezinárodní asociace bezpečnostních služeb (IBSSA) pro Evropu Florentin Manescu, který byl šest let osobním strážcem rumunského prezidenta Nicolae Ceausesca, se v pondělí ve zlínské společnosti Graddo seznámil s přípravou mistrovství světa bodyguardů (osobních strážců). První ročník této soutěže se uskuteční ve Zlíně příští rok; ČR v ní mají zastupovat tři týmy. Padesátiletý Manescu v USA vlastní bezpečnostní agenturu Silver Gal Security.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Teploty -2 až +2 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.