Zprávy úterý, 18. července 2000

Prezident Václav Havel navrhl Ústavnímu soudu zrušit část volebního zákona

Prezident Václav Havel v pondělí Ústavnímu soudu podal návrh na zrušení některých ustanovení volebního zákona, která jsou podle něj protiústavní a porušují Listinu základních práv a svobod. Zákon, který po Havlově vetu znovu přijala před týdnem Poslanecká sněmovna, omezuje podle prezidenta volnou soutěž politických stran a rovnost šancí politických subjektů na úspěch. Přináší to podle něj nepřiměřeně zvýšená uzavírací klauzule pro vstup volebních subjektů do sněmovny podle počtu členů koalice. "Tímto opatřením dochází především k odrazování silnějších politických stran od sdružování se se slabšími koaličními partnery v obavě, že takto zvýšenou hranici pro vstup do Parlamentu společně nepřekročí. Uvedeným zásahem je tak, podle mého názoru, omezována ústavně nepřípustným způsobem volná soutěž politických stran ubíráním smyslu a významu jednomu z legitimních prostředků této soutěže," uvádí prezident ve svém zdůvodnění stížnosti.

Prezident Havel navrhuje zrušit způsob přepočtu získaných hlasů na mandáty podle D'Hontova systému volebního dělitele. "Tím dochází k deformaci systému, který už beztak do určité míry zvýhodňuje silnější politické subjekty, nyní ještě výrazněji v jejich prospěch," míní Havel. Výhrady má hlava státu ke zvýšení počtu volebních krajů z osmi na 35, čímž se podle něj vychyluje poměrný volební systém do sněmovny k většinovému systému. V důsledku zvýšení počtu volebních krajů bude mít šanci na úspěch pouze takový politický subjekt, který v rámci kraje získá minimálně deset procent platných hlasů potřebných k získání mandátu, varuje prezident. Zvýšení počtu volebních krajů společně s D'Hondtovým systémem podle Václava Havla ve své komplexnosti překračují únosné meze, v nichž se lze ještě odchýlit od zásad systému poměrného zastoupení, aniž by ztratil svůj ústavní charakter. "Jsem přesvědčen, že citovanými ustanoveními jednostranně zvýhodňujícími silné politické subjekty byla vyváženost těchto principů v rámci volebního systému hrubě narušena," dodává prezident ve stížnosti, kterou sepsal už v sobotu. Prezident je na dovolené v Chorvatsku a stížnost podal Ústavnímu soudu sídlícímu v Brně prostřednictvím svého úřadu.

Ústavní soud bude o volebním zákonu rozhodovat zřejmě až v září

Zřejmě nejdříve až v září bude Ústavní soud rozhodovat o návrhu prezidenta Václava Havla na zrušení některých částí volebního zákona. Vyplývá to z pondělního vyjádření místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy na dotaz ČTK. Podle předsedy Ústavního soudu Zdeňka Kesslera však zatím ani orientačně nelze stanovit, kdy Ústavní soud o Havlově návrhu rozhodne. Kessler připomněl, že návrhy podané parlamentem, vládou nebo prezidentem sice Ústavní soud předřazuje, nelze však například určit, kdy se k návrhu vyjádří obě parlamentní komory. Právě jejich stanovisko je povinen vyžádat soudce zpravodaj, kterému bude Havlova stížnost přidělena.

ODS věří, že Ústavní soud potvrdí ústavnost volebního zákona

Občanská demokratická strana a její předseda Václav Klaus věří, že Ústavní soud potvrdí ústavnost novely volebního zákona. Proti té se v pondělí ohradil prezident Václav Havel, když soudu navrhl zrušit některá ustanovení této normy. Klaus toto právo hlavy státu sice uznává a prezidentův názor nesdílí. Výkonná rada ve svém pondělním usnesení naopak uvádí, že jak nově přijatý volební zákon, tak i novela zákona o České národní bance nejsou protiústavní, ale přinesou svým způsobem České republice prospěch.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer je přesvědčen, že rozhodnutí prezidenta má politický a ne odborný charakter. Předsedkyně Senátu a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová ČTK v pondělí sdělila, že nechápe, proč prezident napadl až nyní způsob přepočtu získaných hlasů na mandáty podle D'Hontova systému volebního dělitele a neučinil tak už u zákona o volbách do krajských zastupitelstev.

Místopředseda Senátu Ivan Havlíček z České strany sociálně demokratické považuje za nejdůležitější prezidentův nesouhlas s počtem volebních obvodů do Poslanecké sněmovny, které se mají zvýšit z osmi na 35. Další Havlovy výhrady považuje za diskutabilní.

Prezidentův krok naopak jednoznačně přivítali zástupci Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Unie svobody a Komunistické strany Čech a Moravy. Právě tyto strany patří mezi odpůrce volební novely, kterou v parlamentu prosadily ODS a ČSSD.

Lidovci možná prezidentovu stížnost doplní vlastní ústavní stížností skupiny senátorů. "Neříkám, že je to rozhodnuto, ale rozhodně je to věc k úvaze," řekl v pondělí ČTK jejich předseda Jan Kasal. Prezidentova stížnost je ale podle něj zpracovaná kvalitně a osobně doufá, že Ústavní soud se s ní "vyrovná" co nejdříve a "sníží tak nejistotu, která ve společnosti panuje".

Předseda Unie svobody Karel Kühnl prezidentův krok přivítal. "O tom, zda stížnost je či není oprávněná, samozřejmě rozhodne právě soud," poznamenal.

"Pan prezident nás předběhl, my už stížnost máme také téměř připravenou," řekl ČTK šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip. Komunisté s prezidentovými výhradami souhlasí. Za důležité rovněž považují využití nálezu Ústavního soudu k volebnímu zákonu z roku 1995 k volebním kaucím a pětiprocentní uzavírací klauzuli. Soud tehdy připomněl, že jde sice o omezení, nepovažoval ho však za neústavní, protože není v kombinací s jinými omezeními. Nyní přibyla omezení další, dodal Vojtěch Filip.

V Berlíně byly po roce a půl jednání slavnostně podepsány dokumenty k odškodnění obětí nucených prací

Slavnostním shromážděním účastníků a podpisem příslušných dokumentů byla v pondělí v Berlíně po půldruhém roce definitivně zakončena jednání o odškodnění obětí nucených prací pro nacistický režim za druhé světové války. Mezi dokumenty je i německo-americká mezivládní dohoda, poskytující právní jistotu německým podnikům před hromadnými žalobami u amerických soudů. Dohodu podepsali státní tajemník německého ministerstva zahraničí Wolfgang Ischinger a náměstek amerického ministra financí Stuart Eizenstat. Společnou deklaraci účastníků dále podepsali zástupci České republiky, Polska, Ruska, Ukrajiny a Běloruska, židovské organizace Jewish Claims Conference a advokátů obětí. Za Českou republiku se stal signatářem deklarace vedoucí odboru ministerstva zahraničí a šéf české delegace na jednáních Jiří Šitler. Podpis se uskutečnil pouhé tři dny poté, co německý parlament ukončil legislativní proces v této záležitosti schválením zákona o vytvoření odškodňovací nadace "Připomínka, odpovědnost, budoucnost", z níž bude pomoc postiženým vyplácena. Fond má pro tyto účely shromáždit deset miliard marek.

Haiderovi Svobodní: Vstup České republiky do EU s Benešovými dekrety je nemožný

Rakouská vládní nacionalistická strana Svobodní (FPÖ) nadále považuje vstup České republiky do Evropské unie za "nemožný", pokud zůstanou v platnosti dekrety prezidenta Beneše o poválečném vysídlení a vyvlastnění německojazyčného obyvatelstva. Podle agentury APA to v pondělí uvedl představitel vídeňské organizace FPÖ Johann Herzog. Rakouský politik ze strany populistického předáka Jörga Haidera doufá, že vládní zmocněnec pro rozšiřování Evropské unie Erhard Busek (ÖVP) při návštěvě v Praze minulý týden jednal s českými představiteli také o těch pasážích z rakouského vládního programu, které se týkají obhajoby zájmů vysídlených Němců. Vyzval Buseka, aby o výsledcích rozhovorů neinformoval jen ministryni zahraničí Benitu Ferrerovou-Waldnerovou, ale také veřejnost.

Informace z posledního dne návštěvy šéfa české diplomacie Jana Kavana v Izraeli

O ekonomické spolupráci mezi Českou republikou a Izraelem a o blízkovýchodním mírovém procesu v pondělí v Jeruzalémě jednal český ministr zahraničí Jan Kavan s předsedou izraelského parlamentu a úřadujícím prezidentem Avrahamem Burgem a se šéfem opoziční strany Likud Arielem Šaronem. ČTK to sdělil mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Burg podle něj projevil velké porozumění a ochotu napomoci ze svých postů ekonomické spolupráci mezi oběma zeměmi. Kavan s Burgem i Šaronem mluvil také o připravenosti českých firem zúčastnit se některých státních tendrů v Izraeli, které se týkají například dopravních systémů v Jeruzalémě, Tel Avivu a Haifě, čištění odpadních vod a plynovodu z Egypta do Izraele. Ministr Kavan izraelské představitele informoval o tom, že investiční pobídky schválené českou vládou nyní přesahují úroveň obvyklou v našem regionu.

Ministr Kavan v pondělí dopoledne také navštívil jeruzalémský památník obětem holocaustu Jad Vašem, kde nalezl na seznamu českých Židů, kteří zahynuli v nacistických táborech, jméno své babičky. Jde o stejný seznam, na němž už objevila jména svých příbuzných i americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Sdělením, že za holocaustu přišel o některé členy rodiny, Kavan, jehož otec byl Žid, své průvodce v památníku překvapil. Rychlá prohlídka příslušné databáze ale skutečně vynesla na světlo jméno Kavanovy babičky a jako místo jejího úmrtí vyjevila koncentrační tábor Buchenwald. Ředitel archívů památníku Jad Vašem Dr. Jacob Lazowick sestavil z archívních materiálů seznam Kavanovy rodiny.

Šéf české diplomacie Jan Kavan v pondělí pětidenní návštěvu Izraele a palestinských autonomních území ukončil a vrátil se do Prahy.

Podle Václava Klause znevažováním Temelína sami sobě podrážíme nohy

Jaderná elektrárna Temelín je podle předsedy Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václava Klause naprosto špičkovou technologií ve světě a je velká škoda, že sami sobě podrážíme nohy tím, když se ji snažíme znevažovat. Klaus to v pondělí řekl po návštěvě Temelína s tím, že jde o závěr, o němž je přesvědčen už dávno. Jak dále uvedl, doufá, že všechny další kroky v Temelíně budou úspěšné a že elektrárna brzy spustí svůj provoz. Odpůrci elektrárny jsou podle něj lidé, kteří bojují proti všem a teď se zrovna naskytla možnost bojovat proti jaderné energetice. Václav Klaus také vyslovil přesvědčení, že žádné referendum o spuštění Temelína se neuskuteční. "Podle mého názoru to není téma na referendum a mám strach pustit do referenda takovouto technickou otázku, která může být předmětem obrovského lobbingu, spekulací a tlaků ciziny. Takže bych si velmi přál, aby žádné referendum nebylo," zdůraznil Klaus. Jak poznamenal, bude proti jakémukoliv referendu stoprocentně hlasovat.

Václava Klause při pondělní návštěvě Temelína doprovázeli generální ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a ředitel Temelína František Hezoučký. Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře si Klaus prohlédl budovu aktivních pomocných provozů, blokovou dozornu a reaktorový sál prvního bloku elektrárny. V něm po zavezení paliva pokračuje montáž reaktoru.

Předseda Hnutí Duha: O referendu k Temelínu nerozhodne jen ODS

Předseda Hnutí Duha Jan Beránek je udiven jistotou předsedy ODS Václava Klause, že se referendum o spuštění jaderné elektrárny Temelín neuskuteční. Beránek v pondělním rozhovoru pro ČTK připomněl, že petici s požadavkem referenda o Temelínu podepsalo téměř 115.000 lidí. "Byl to právě Václav Klaus, kdo v roce 1993 falešnými argumenty schválil dostavbu Temelína s tím, že bude spuštěn v roce 1995. Nese tedy nemalý díl odpovědnosti za zhruba 70 miliard korun, které byly v Temelíně utopeny, protože tato elektrárna je pro Českou republiku zbytečná," dodal Jan Beránek.

ODS má 702 kandidátů pro podzimní senátní a krajské volby

Na kandidátkách Občanské demokratické strany pro podzimní volby ve 27 senátních obvodech a volby do krajských zastupitelstev bude figurovat celkem 702 kandidátů. Po pondělním zasedání Výkonné rady ODS to oznámil předseda poslanců strany Vlastimil Tlustý. "To číslo je obrovské a my jsme si vědomi toho, že jsou politické strany, které ani 702 členů nemají, takže nevím, jak budou kandidovat," doplnil informaci předseda ODS Václav Klaus.

Ministr Karel Březina požádal podnikatele, aby pomohli s informační společností

Ministr Karel Březina se v pondělí obrátil na podnikatelskou veřejnost s žádostí o pomoc při rozvoji informační společnosti v České republice. Na tiskové konferenci uvedl, že má do září vypracovat analýzu možností spolupráce s veřejností a podnikatelskou sférou při naplňování cílů státní informační politiky, a proto přivítá podněty od podnikatelů. Ministr Březina, který je ve vládě zodpovědný za státní informační politiku, se domnívá, že podnikatelé by měli začít používat Internet k uskutečnění svých obchodů po celém světě, mezi sebou i se svými zákazníky. Očekává také, že firmy se zapojí do zvyšování informační gramotnosti obyvatel České republiky a pomohou občanům ke snazšímu využívání výpočetní techniky. Projekty, které podnikatelé mohou posílat na e-mailovou adresu "[email protected]", budou posouzeny, vyhodnoceny a v září chce ministr kabinetu navrhnout konkrétní postup při odstranění bariér pro spolupráci veřejného sektoru a podnikatelské sféry.

Miloš Zeman a Viktor Medvedčuk: Úspěchy prokazují kvalitu levicových stran

Šéfové české a ukrajinské sociálnědemokratické strany Miloš Zeman a Viktor Medvedčuk v pondělí diskutovali o významu silných politických stran levicové demokratické orientace. Shodli se na tom, že jejich politické kompetence nejlépe prokazuje úspěšná hospodářská politika. Zeman rovněž vyjádřil podporu snaze ukrajinských sociálních demokratů stát se součástí Socialistické internacionály. ČTK to po setkání politiků v pražském Lidovém domě řekl mluvčí ČSSD Jiří Hron. Při jednání, kterého se zúčastnila také místopředsedkyně ČSSD pro zahraniční vztahy a mediální politiku Jitka Kupčová, se podle Hrona nehovořilo o zavedení vízového režimu mezi Ukrajinou a Českou republikou ani o jiných problémech spadajících do agendy státních orgánů.

Čeští vojáci se možná naposled vystřídají v misi KFOR v Kosovu

Možná poslední střídání mužstva čeká během dvou týdnů českou průzkumnou rotu, která už rok působí v mírových silách KFOR v Kosovu. Pokud vláda a Poslanecká sněmovna mandát české roty neprodlouží, budou posledními českými vojáky KFOR příslušníci průzkumného praporu z Vimperka, kteří se začnou přepravovat do Kosova ve středu. Tisková služba ministerstva obrany v pondělí ČTK sdělila, že zabezpečovací část nového osazenstva české roty KFOR odletí do Kosova ve středu z vojenského letiště Planá u Českých Budějovic. Hlavní síly jednotky ji pak budou následovat ve dvou skupinách 25. a 31. července. Před odletem hlavní části vojáků vimperského praporu do Kosova se v pátek na náměstí ve Vimperku uskuteční slavnostní nástup jednotky.

Vojákům, kteří v KFOR vystřídají své kolegy z Bechyně na Táborsku, bude velet major Zdeněk Pitner. Jejich úkolem bude ostraha asi 44 kilometrů kosovsko-srbské hranice, ochrana srbské národnostní menšiny a humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu. Mise vimperských průzkumníků v Kosovu bude trvat šest měsíců. Vláda na počátku května rozhodla, že čeští vojáci zůstanou v KFOR stejně jako v silách SFOR v Bosně minimálně do konce roku. Do konce října mají ministři rozhodnout o dalším českém působení v obou misích v příštím roce.

Pozemní vojska navštívil poprvé španělský generál

Navázat kontakty a vyměnit si zkušenosti přijel v pondělí na velitelství pozemního vojska v Olomouci náčelník štábu španělských pozemních sil Alfonso Pardo Santayana. Mluvčí velitelství Zdeněk Kroutil ČTK řekl, že jde o první kontakt mezi pozemními vojsky obou zemí. V úterý si španělský generál prohlédne výcvikovou základnu dělostřelců v Jincích. Velitelství pozemních sil zve od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance náčelníky štábů a politiky ostatních zemí, aby s nimi konzultovalo své poznatky.

Minipřehlídku filmů z karlovarského festivalu nabízí pražské kino Evald

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v Praze je název přehlídky snímků, uvedených v programu této prestižní mezinárodní přehlídky. Ještě do 26. července potrvá v pražském kině Evald a společnost Cinemart do ní zařadila celkem 12 titulů. Za jednotné vstupné 95 korun mohou zájemci vidět filmy, jejichž projekce vzbudily v karlovarských sálech pozornost, a které se dříve či později objeví v široké síti kin.

Letní filmová škola bude patřit mystifikaci a klaunům

Klauni, mimové a komici budou letos vévodit programu 26. ročníku Letní filmové školy, která odstartuje v pátek v Uherském Hradišti. Desetidenní škola, která je po karlovarském festivalu druhým největším filmovým svátkem v České republice, představí v hlavních tematických blocích také mystifikaci na filmovém plátně, chilskou a belgickou kinematografii a po loňském ročníku už druhý pohled do světa experimentálního filmu. "Chceme mladým lidem, kterým je především akce určena, ukázat práci baviče a komika jako profesi, která se dá dělat velmi kvalitně a je na hony vzdálená televizním estrádám," řekl v pondělí ČTK organizátor školy Jiří Králík.

Collegium Marianum pořádá od čtvrtka festival barokní hudby

Zapomenuté skladby českého baroka představí v šesti koncertech první ročník Letních slavností staré hudby, který pořádá od 20. do 30. července v Praze kulturní a vzdělávací spolek Collegium Marianum. Přehlídku většinou komorní hudby zahájí ve čtvrtek ve Vrtbovské zahradě hudebně-taneční představení evokující atmosféru šlechtické zábavy po francouzsku. Konec cyklu a jeho vyvrcholení se uskuteční v Trojském zámku, kde soubor Collegium Marianum uvede novodobou premiéru barokní pastorály Giovanni Bononciniho La Nemica d'Amore fatta Amante (Ta, co odmítala lásku, se stala milenkou). Čtyři koncerty komorní hudby se odehrají v Barokním knihovním sále bývalého servitského kláštera v Melantrichově ulici, řekla v pondělí k programu festivalu novinářům členka Collegia Marianum Markéta Semerádová.

Šperkaři v Turnově se z terénu přesunuli do dílen

Účastníci 12. Mezinárodního šperkařského sympozia v Turnově na Semilsku se o víkendu přesunuli z terénu do dílen soukromé firmy, která se výrobou šperků zabývá. "Celí netrpěliví si v sobotu sedli do dílen, aby prostřednictvím drahých kovů a kamenů realizovali své nápady," řekl v pondělí ČTK kurátor sympozia Miroslav Cogan z Muzea Českého ráje v Turnově, které je spolupořadatelem akce. Dodal, že práce účastníků budou veřejnosti představeny v pátek 21. července a nejlepší z nich pak obohatí sbírku šperků Muzea Českého ráje.

Mezinárodního sympozia, které v Turnově začalo 10. července a potrvá do neděle 23. července, se letos zúčastnilo 12 výtvarníků z osmi zemí. Z velké části jsou to hlavně pedagogové vysokých uměleckých škol, kteří mají přehled v oboru a umějí se o své znalosti a zkušenosti podělit.

Královéhradecký mužský sbor si vyzpíval olympijské zlato

Zlatou medaili z první světové olympiády ve sborovém zpěvu, která v neděli skončila v rakouském Linci, přivezl Královéhradecký mužský sbor. ČTK o tom v pondělí informoval sbormistr Jan Míšek. "Olympiády se zúčastnilo 360 pěveckých sborů, které soutěžily ve 28 kategoriích. My jsme zvítězili v kategorii mužských sborů," řekl Míšek. Na tento festival se podle něj přihlásilo 2500 sborů z celého světa a kvalifikace nejlepších trvala celý rok. Královéhradecký mužský sbor vznikl před čtyřmi lety a je zřejmě s věkovým průměrem 22 let nejmladším mužským sborem v České republice. Přípravě na olympiádu sborů podřídil celý rok.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace do osmnácti let remizovala ve svém prvním vystoupení na mistrovství Evropy v německém Augsburgu s Ruskem 1:1.

Český tenista Ctislav Doseděl vypadl na turnaji ve Stuttgartu, který se hraje s dotací milión dolarů, hned v prvním kole. Devětadvacetiletý hráč nestačil na Slováka Karola Kučeru a prohrál hladce 2:6 a 1:6.

Čtyřhru na tenisovém turnaji ve švýcarském Gstaadu vyhráli Jiří Novák a David Rikl. Nejvýše nasazená dvojice porazila ve finále německo-francouzské duo Michael Kohlmann, Jerome Golmard po setech 3:6, 6:3 a 6:4.

A ještě informace o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s přeháňkami. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 stupňů Celsia.