Zprávy úterý, 18. ledna 2000

A nyní zprávy podrobné:

Vláda schválila návrh novely zákona o politických stranách

Politická strana bude moci ročně získat darem nejvýše 40 miliónů korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, kterou v pondělí schválila vláda. Novela má také zavést systém darovacích poukázek pro jednotlivé dárce, kteří politické straně ročně poskytnou více než 25.000 korun. ČTK to řekl vládní mluvčí Libor Rouček. Účelem navrženého zákona je podle něj především zprůhlednit financování stran a hnutí. Novela počítá s tím, že evidence stran a hnutí, jak ji má k dispozici ministerstvo vnitra, bude veřejně přístupným seznamem. Má také podrobněji upravit otázky oznamovacích povinností stran a hnutí.

Analýzou protikorupční akce "Čisté ruce" se vláda prozatím zabývat nebude

Vláda se zatím nebude zabývat analýzou protikorupční akce "Čisté ruce", kterou měla v pondělí projednat. K materiálu kritizujícímu nedostatečnou práci vládního Výboru na ochranu ekonomických zájmů (VOEZ) nyní vypracovávají připomínky jednotlivá ministerstva a ministr Jaroslav Bašta má do konce února předložit vládě "návrh systémového řešení". ČTK to sdělila ministrova poradkyně Jana Pelcová. Na tomto postupu se podle ní dohodli minulý čtvrtek členové vládního výboru.

Šula: Vládní akce "Čisté ruce" skončila naprostým fiaskem

Předseda České strany národně sociální (ČSNS) Jan Šula je přesvědčen, že vládní akce "Čisté ruce" skončila naprostým fiaskem. ČTK v pondělí řekl, že smysl akce je bez účinných zákonů a zbavení se zkorumpovaných politiků a úředníků zcela absurdní. Šula se při zrodu akce měl na žádost vlády stát jejím koordinátorem. Šula uvedl, že jediné, co se v rámci akce ČSSD povedlo, bylo uvěznění bývalého ministra financí Iva Svobody v souvislosti s hospodařením mělnického podniku Liberta.

Baštovu skupinu by mohla nahradit specializovaná pracoviště

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl souhlasí s návrhem šéfa Koordinační a analytické skupiny (KAS) ministra Jaroslava Bašty, že by se mělo uvažovat o zřízení specializovaných pracovišť na úrovni státního zastupitelství, která se zaměří na závažnou hospodářskou trestnou činnost. Tato pracoviště by podle Bašty měla nahradit KAS, která má 30.června ukončit činnost. "V úvahu přichází řešení jakýchsi specializovaných oddělení na vyšších stupních současné soustavy státního zastupitelství a tomu odpovídající složky policejního aparátu," řekl v pondělí Motejl novinářům.

Špidla: Lékaři, kteří na doporučení ČLK budou od pacientů žádat sponzorské dary, poruší zákony i smlouvu s pojišťovnou

Lékaři, kteří na doporučení České lékařské komory (ČLK) budou od pacientů žádat sponzorské dary, poruší podle vicepremiéra Vladimíra Špidly zákony i smlouvu s pojišťovnou. "Lékaři by si měli být vědomi, že následováním výzev ČLK se mohou dopustit porušení smlouvy s pojišťovnou i zákonů o veřejném zdravotním pojištění, zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních a péči o zdraví lidu," sdělil v pondělí Špidla ČTK. Česká lékařská komora v nejnovějším čísle komorového časopisu vytiskla plakát s výzvou ke sponzoringu a vzor sponzorské smlouvy.

Podle předsedy zdravotního a sociálního výboru PS Škromacha je doporučení ČLK neetické

Doporučení ČLK, aby lékaři předkládali pacientům smlouvy o sponzorování svých ordinací, považuje předseda zdravotního a sociálního výboru Poslanecké sněmovny Zdeněk Škromach (ČSSD) za vrchol neetiky a parazitování na nemocných. Jestliže je nemocný, který jde ke svému lékaři, veřejně tlačen k "dobrovolnému" podepisování sponzorských smluv, je to snad dokonce až nabádání k páchání trestného činu, řekl v pondělí Škromach novinářům.

Kabinet schválil návrh novely zákona upravující podmínky výkonu vazby

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona, který upravuje podmínky výkonu vazby. ČTK to během jednání kabinetu řekl vládní mluvčí Libor Rouček. Návrh z dílny ministra spravedlnosti Otakara Motejla mění výkon vazby tak, aby se jeho principy shodovaly s novým zákonem o výkonu trestu odnětí svobody, který nabyl účinnosti počátkem letošního roku. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Voráčka má novela podmínky ve vazbě výrazně "zlidštit".

Protestní hladovky vězňů pokračují

Odebrat stravu v pondělí odmítlo 29 z celkem 62 rusky hovořících odsouzených ve věznici v Belušicích na Mostecku. Odsouzení státní příslušníci Ukrajiny, Ruska, Moldavska, Běloruska a Litvy tak pokračují v hladovce, kterou na protest proti údajnému šikanování ze strany vedení věznice zahájili minulý týden.

Pracující vězni ve Valdicích na Jičínsku by mohli kvůli své vzpouře proti vedení káznice a novému zákonu o výkonu trestu přijít o svá dosavadní zaměstnání. "Podnikatelům, kteří díky této situaci nevyrábějí, tak vznikají škody. Navíc vězeň, který drží hladovku, má oslabený organismus, a proto nemůže ani pracovat," řekl v pondělí ČTK ředitel valdické věznice Karel Kocourek.

ČR bude připravena k ratifikačnímu procesu o vstup do EU do r.2003

Česká republika bude podle předsedkyně Senátu Libuše Benešové připravena k ratifikačnímu procesu o vstupu do Evropské unie do roku 2003. Po jednání s místopředsedkyní nizozemské vlády a ministryní pro ekonomické záležitosti Annemarií Jorritsmaovou-Lebbinkovou Benešová v pondělí řekla, že by ČR měla dokončit základní přípravu na vstup do EU v roce 2002.

Hlavní český vyjednavač pro vstup do unie Pavel Telička v pondělí novinářům řekl, že pro úspěšný vstup by měla mít Česká republika mechanismus, který by zajišťoval, že návrhy zákonů dopředu konzultované s Bruselem nebudou později v parlamentu pozměňovány způsobem, který by zemi od Evropské unie naopak vzdaloval. S uvedeným problémem se podle Teličky potýkají i další kandidátské země.

Ministerstvo zahraničí RF žádá o odklad zavedení nových pravidel pro ruské občany cestující do ČR

Ruské ministerstvo zahraničí požádalo Českou republiku, aby zvážila možnost odkladu zavedení nových pravidel pro ruské občany cestující do České republiky, a to do 1.března letošního roku. Oznámila to agentura ITAR-TASS, která současně upozornila, že Moskva zvažuje reciproční opatření pro české občany mířící do Ruské federace (RF), zřejmě rovněž od 1.března.

Vláda se rozhodla zrušit vízovou povinnost s Egyptem pro majitele diplomatických, služebních a zvláštních pasů

Ministři české vlády schválili návrh na sjednání dohody o bezvízovém styku právě pro skupiny obyvatel, vlastnících diplomatické, služební a zvláštní pasy. Egypt je nejvýznamnějším českým hospodářským partnerem mezi arabskými státy. Kabinet k tomuto kroku přistoupil krátce před plánovanou cestou ministra zahraničí Jana Kavana do Egypta.

Grégr: Írán se chová pragmaticky, Irák méně pragmaticky

Írán se vůči České republice chová pragmaticky, Irák se chová méně pragmaticky. "Pod tím se může skrývat cokoli," řekl v pondělí na tiskové konferenci po zasedání vlády ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Dodal, že informace, kterou vláda projednala, o dopadech vysílání Rádia Svobodná Evropa na obchod s těmito zeměmi je tajná a víc se nezveřejní. "Je to materiál analytický, naprosto objektivní, bez jakýchkoli přídomků," řekl Grégr. Předchozí zpráva o této citlivé oblasti byla kabinetu předložena zhruba před rokem. Tehdy Grégrovo ministerstvo uvedlo, že doporučuje hradit prokázané ztráty českých podniků z tohoto vysílání americkou stranou, která má na vysílání zájem. O problému měly jednat administrativa USA a ministerstvo zahraničních věcí ČR. Několik hodin poté tuto možnost dementovalo a Grégr vzápětí odvolal tiskového mluvčího Jaroslava Hudce. Domácí podniky hlásily skutečné a předpokládané ztráty kvůli vysílání RFE za miliardu USD. Škoda Plzeň uvádí 500 miliónů USD, Technoexport 360 miliónů USD, Motokov 11 miliónů USD za rok 1998 a každoročně dalších 33 miliónů USD. U menších firem jde dohromady o 100 miliónů USD. "Zásadně jsou také ohroženy vládní pohledávky v Iráku za 400 miliónů USD, včetně úroků potom za 600 miliónů USD," uvedl tehdy Hudec a dodal, že opatření iráckých úřadů se rovnají důslednému embargu vůči ČR.

Škoda Plzeň přijde v Iráku o kontrakty za stovky miliónů korun

O kontrakty za několik stovek miliónů korun přijde Škoda Plzeň v případě, že Irák nepodepíše obchodní spolupráci s Českou republikou kvůli vysílání rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda z českého území. ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí Škody Plzeň Karel Samec. Připravené nabídky plzeňské Škody pro Irák se podle něj týkají dodávky náhradních dílů v oblasti dopravních systémů jako součást humanitární pomoci mimo rámec obchodního embarga OSN. Jednotlivé kontrakty však nespecifikoval. Současně podotkl, že v případě zrušení embarga firma připravovala rozsáhlé dodávky investičních celků pro energetiku v řádu miliard korun. Jak dále mluvčí uvedl, po počáteční nervozitě v souvislosti s vysíláním rozhlasové stanice z ČR do sousedního Íránu nepocítila Škoda Plzeň ze strany Teheránu žádné omezení.

Export Škody Plzeň do Íránu činil v roce 1997 zhruba 500 miliónů korun, v roce 1998 to bylo 270 miliónů. Export za rok 1999 pravděpodobně mírně překročí předloňský objem. Obchodní spolupráce s Íránem se týkala zejména dodávky lisů a technologie cukrovarů. České delegaci vedené náměstkem ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem se během nedávné návštěvy Iráku nepodařilo uzavřít obchodní kontrakty. Bagdád odmítl rozvíjet obchodní vztahy s Prahou, dokud bude z českého území vysílat "nepřátelská" rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Ministerstvo zahraničí zatím odmítá sdělit podrobné informace o iráckých jednáních náměstka Hynka Kmoníčka

K údajně neúspěšné Kmoníčkově bagdádské misi, kterou zaregistrovaly zahraniční agentury, odmítá ministerstvo zahraničí ČR zatím sdělit podrobné informace. V Iráku, který čelí mezinárodnímu embargu, vedl Hynek Kmoníček podle mluvčího ministerstva Aleše Pospíšila pouze "rutinní diplomatická jednání". "Současně prozkoumal možnosti vývozu českých firem do tohoto teritoria," řekl v pondělí ČTK Pospíšil.

Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) a poslanec Miroslav Ransdorf, ČTK informoval, že Irák, který odmítl uzavřít s ČR obchodní kontrakty kvůli tomu, že se Praha podle něj zařadila do "protiiráckého amerického tábora", měl dosud zájem o dodávky českých traktorů, součástek pro rafinérie a dalších výrobků. Ransdorf ale neví, zda právě tyto věci mohly být součástí nevydařeného kontraktu.

Rozpočet za loňský rok skončil deficitem 29,6 miliardy korun

Schodkem 29,6 miliardy korun skončilo hospodaření státního rozpočtu za rok 1999. Jak sdělilo ČTK ministerstvo financí, je to o 1,4 miliardy korun méně než schválených 31 miliard Kč. Příjmy za loňský rok činily 567,3 miliardy Kč a výdaje 596,9 miliardy Kč.

Třetí verzi návrhu státního rozpočtu na rok 2000 začne sněmovna projednávat na své řádné lednové schůzi

Státní rozpočet na rok 2000 dosud nebyl schválen. V pořadí již třetí verzi vládního návrhu, která počítá s deficitem 35,2 miliardy korun, příjmy 592,1 miliardy korun a výdaji 627,3 miliardy korun, začne projednávat Poslanecká sněmovna na své řádné lednové schůzi, která začne v úterý 18.ledna odpoledne. Poslanci budou mít dále na programu nové hlasování o předlohách, které vrátil nebo zamítl Senát.

Výkonná rada Občanské demokratické strany (ODS) v pondělí pověřila své politické grémium, aby ještě před prvním parlamentním čtením návrhu státního rozpočtu uzavřelo dohodu s Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD) o rozpočtu na letošní rok a dohodu o změně volebního systému. V průběhu pondělního jednání výkonné rady to novinářům oznámili místopředsedové ODS Ivan Langer a Miroslav Macek. Zároveň vedení ODS požádalo své poslance, aby v případě, že se Občanská demokratická strana s Českou stranou sociálně demokratickou o těchto dvou bodech nedohodnou, návrh rozpočtu nepodpořili.

Unie státních zástupců ČR žádá rezignaci žalobce MěSZ v Praze Jaroslava Šejvla

Unie státních zástupců České republiky se připojila k prosincové výzvě ministra spravedlnosti Otakara Motejla, aby žalobce Městského státního zastupitelství v Praze Jaroslav Šejvl rezignoval na svoji funkci. Vyplývá to z prohlášení Výkonného výboru Unie státních zástupců ČR, které v pondělí ČTK poskytl její prezident Ctirad Löffelmann. Šejvl se jako důstojník Sboru národní bezpečnosti zúčastnil v lednu 1989 během takzvaného Palachova týdne na Václavském náměstí zásahů proti antikomunistickým demonstracím.

Ministr Dostál se v úterý sejde s "českým slavíkem" Karlem Gottem

Schůzka českého ministra kultury Pavla Dostála se zpěvákem Karlem Gottem se v úterý uskuteční i přesto, že už "český slavík" v rozhovoru pro německý list Neue Presse přislíbil červnové vystoupení v Hannoveru na výstavě EXPO 2000. ČTK to v pondělí potvrdilo ministerstvo kultury i agentura Art Production K./2. Koncert zprvu Gott odřekl v bezprostřední reakci na článek v českém tisku negativně se vyjadřující o jeho umění. Svůj postoj již interpret přehodnotil a původní rozhodnutí si rozmyslel, jak už to naznačil ve čtvrtek v rozhovoru pro ČTK. "Po reakcích mého publika jsem změnil názor," řekl německému deníku.

Nejoblíbenějšími českými politiky jsou stále Fischer, Buzková a Gross

Nejoblíbenějšími politiky byli počátkem roku senátor Václav Fischer před místopředsedkyní ČSSD Petrou Buzkovou a šéfem poslanců ČSSD Stanislavem Grossem. Naopak nejméně populární zůstali ministři Antonín Peltrám a Miroslav Grégr. Vyplývá to z výsledků průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM), které v pondělí obdržela ČTK. Proti loňskému listopadu si polepšili zejména vicepremiéři Pavel Mertlík a Vladimír Špidla, kteří na pátém a šestém místě předstihli ministra spravedlnosti Otakara Motejla, jehož popularita se snížila o osm procent.

Předpověď počasí:

V České republice bude v úterý zataženo až oblačno, občas déšť nebo sněžení. Očekávané denní teploty do šesti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.