Zprávy úterý, 19. května 1998

Zprávy 19.5.98

Dobrý den, vážení posluchači, ke sledování vysílání Radia Praha vás zve Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Dozvuky sobotní pražské demonstrace

Vláda považuje sobotní zásah policistů při pouličních nepokojích v Praze za přiměřený. Ministr vnitra Cyril Svoboda má podat vládě příští týden kompletní písemnou zprávu o průběhu sobotních demonstrací a následném zásahu policejních sil v pražských ulicích. Součástí bude i sdělení, zda je potřeba iniciovat preventivní opatření k zamezení opakování podobných událostí.

Ministr a mluvčí vlády Vladimír Mlynář schvaluje zásah policie proti účastníkům sobotní demonstrace v Praze. Současně se ale domnívá, že postup policistů mohl být více profesionální. "Mám-li si vybrat mezi tím stát za zásahem a být proti němu, stojím za zásahem a podporuji to, co policie provedla," řekl Mlynář na setkání s novináři v pondělí během zasedání vlády.

Podporu policistům a jejich razantnímu a tvrdému zásahu proti těm účastníkům sobotního pražského pochodu, kteří "flagrantně porušovali právní řád země", vyjádřil v pondělí předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS). Naproti tomu místopředseda téhož výboru Jaroslav Bašta (ČSSD) uvedl, že policie k řešení problému přistupovala částečně neprofesionálně.

Devět ze sedmnácti zraněných policistů, kteří zasahovali v sobotu večer v centru Prahy proti davu demolujícímu obchody, je v pracovní neschopnosti. Uvedl to v pondělí řekl Radislav Charvát, který je pověřen vedením pražské policejní správy. Ani jeden z policistů však není zraněn natolik vážně, aby musel být hospitalizován. Ze stálé pořádkové jednotky vyhledalo lékařské ošetření 17 policistů a podle mluvčí pražské policie Evy Brožové ošetření potřebovalo také pět strážníků. Nasazeno proti výtržnostem 2500 až 3000 převážně mladých lidí na Václavském náměstí a ve Vodičkově ulici bylo 180 policistů a 86 strážníků. Policisté zakročili proti rozvášněnému davu tvrdě, v přilbách, neprůstřelných vestách a s obušky v rukou.

Sobotní setkání mladých pod názvem Global Street Party 98 na náměstí Míru v Praze 2, které se později zvrhlo v řádění a rabování obchodů v centru, nebylo podle obvodního úřadu druhé městské části nahlášeno. Vedoucí odboru vnitřní kontroly Ivana Vosecká dnes pro ČTK uvedla, že pořadatelé nahlásili zhruba před pěti týdny akci jinou, a to pod názvem Předvolební sraz mladých.

Jeden z organizátorů, Slavomír Tesárek z české skupiny Rainbow Keepers, pro ČTK připustil, že při organizaci setkání vzniklo mezi jeho kolegy nedorozumění. Tvrdí však, že "Global Street Party 98" a Předvolební sraz mladých byla setkání totožná. "Šlo o stejnou akci," prohlásil.

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus zastává jasný a jednoznačný názor, že "drtivá většina ekologických hnutí nejsou bojovníci za čisté studánky", ale "lidé s odlišným světonázorem, kteří naopak otázku čisté vody zneužívají ke zcela jiným cílům a zcela jiným ambicím". Podle něj to každý rozumný pozorovatel věděl už dávno a po sobotních událostech v Praze o tom začne být přesvědčena daleko větší skupina občanů. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci v Brně.

Odpovědnost za pozdní zásah policie proti pražské sobotní demonstraci a za údajné nepřiměřené násilí policistů by měli nést podle předsedy Komunistické strany Čech a Moravy Miroslava Grebeníčka policejní prezident Oldřich Tomášek a ministr vnitra Cyril Svoboda.

Od násilných akcí, ve které v sobotu vyústilo shromáždění mladých lidí v Praze, se distancují Strana zelených, nadace Partnerství, Občanská iniciativa Suchomasty a ekologická iniciativa Modrá obloha. V pondělních prohlášeních pro ČTK shodně varují před zjednodušenou interpretací sobotní akce a jejím spojováním s ekologickým hnutím a demonstraci považují za snahu o diskreditaci ekologických hnutí.

Za porušení českých zákonů a Evropské úmluvy o lidských právech považuje Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST) postup policie při potlačování násilností, v něž vyústila sobotní ekologická demonstrace v Praze.

Z pondělního jednání vlády

Na 108 miliard korun odhadla vláda ve schválené inventuře skrytých státních dluhů ztrátu, kterou bude muset uhradit ve třech institucích založených na pomoc bankám a podnikům během transformace. Ministr a mluvčí vlády Vladimír Mlynář potvrdil na tiskové konferenci po zasedání kabinetu, že dluhy skryté v účtech Konsolidační banky a speciálních institucí Česká finanční a Česká inkasní byly vyčísleny na 140,4 miliardy korun. Dodal, že po jejich započítání se zvýší přímý státní dluh na 319,6 miliardy korun z původních 173,2 miliardy korun ke konci roku 1997.

Kabinet konstatoval, že právní provedení finanční záruky České spořitelně, kterou v roce 1995 podepsal bývalý ministr financí Ivan Kočárník, bylo špatné. Nový způsob pokrytí závazku 4,1 miliardy korun státu vůči České spořitelně předloží vládě k projednání ministr financí Ivan Pilip.

Kriminalita v České republice loni vzrostla o 2,4 procenta ve srovnání s rokem předchozím. Uvádějí to autoři zprávy o bezpečnostní situaci, kterou v pondělí projednala vláda. "Obecně lze říci, že nedošlo k výraznému nárůstu kriminality, což je relativně pozitivní výsledek," řekl ministr vnitra Cyril Svoboda. Nadále největším problémem je podle něj to, že 54 procent trestných činů bylo spácháno na území Prahy, kde se jejich objasněnost pohybuje jen kolem 25 procent.

Vláda využije všech prostředků, které má k dispozici, k rychlému vyšetření útoku příslušníků hnutí skinheads v Orlové v noci ze 16.na 17. května na skupinku Romů. Obětí tohoto útoku se stal čtyřicetiletý Milan Lacko, který v důsledku napadení zemřel. Vláda současně uložila ministryni spravedlnosti Vlastě Parkanové a ministru vnitra Cyrilu Svobodovi, aby do čtrnácti dnů předložili detailní zprávu o průběhu vyšetřování trestných činů s rasově motivovanou kvalifikací, spáchaných na území České republiky od 1.ledna 1998 k 18. květnu.

Celní kvóta na dovoz jablek z Evropské unie bude oficiálně odvolána v nejbližších dnech, řekl ministr financí Ivan Pilip. Vláda na návrh ministerstva financí schválila nařízení, kterým se ruší tato kvóta, která chránila české ovocnáře před konkurencí dotovaných jablek z EU.

Mluvčí premiéra Petr Studenovský nahradí od úterý ve funkci nynějšího mluvčího vlády, ministra Vladimíra Mlynáře. Kabinet o tom rozhodl na pondělním zasedání.

Čísla stran a hnutí do voleb vylosována

Ústřední volební komise v pondělí vylosovala čísla, pod kterými budou jednotlivé kandidující strany a hnutí vystupovat. ČSSD má sedmičku, ODS pětku, Unie svobody číslo 11, komunisté devítku, republikáni desítku. KDU-ČSL se bude o přízeň voličů ucházet pod číslem jedna a strana Důchodci za životní jistoty pod číslem 12. Své číslo obdržela také Občanská demokratická aliance přesto, že o víkendu oznámila, že do voleb nepůjde. ÚVK však oficiální oznámení o odstoupení této strany z voleb dosud neobdržela a alianci tak přidělila číslo 17.

Podle místopředsedy ODS by koalice důchodců a ČSSD mohla změnit politickou orientaci země

Místopředseda ODS Ivan Langer v pondělí varoval před tím, že pravděpodobná povolební menšinová koalice sociálních demokratů a důchodců s tichou podporou komunistů v Poslanecké sněmovně by mohla zvrátit polistopadový politický vývoj v České republice. "Vzhledem k ústavním mechanismům si dokážu představit, že prostřednictvím většiny si ve sněmovně tento trojblok zvolí předsedu dolní komory. Tento předseda by mohl podle Ústavy v případě dvojnásobného neúspěšného pokusu prezidenta sestavit vládu, ve které budou důchodci a sociální demokracie," řekl ČTK Langer. Podotkl, že komunisté by sice ve vládě nebyli, podíleli by se však na zásadních rozhodnutích.

Sociální demokraté koalici s důchodci nevylučují. "Dovedeme si představit, že Důchodci za životní jistoty budou po volbách členové koalice. ČSSD není proti této koalici," řekl před dvěma týdny v Olomouci poslanec za ČSSD Pavel Dostál. Poslankyně Eva Fischerová tehdy dodala, že sociální demokraté se "prakticky ztotožňují s programem Důchodců za životní jistoty". "Velmi si vážíme práce této politické strany," podotkla Fischerová.

Mínění - rozhodnutí jít k volbám - spokojenost se situací - stoupenci NATO

V květnu vzrostl počet těch, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám, na jednapadesát %, to je o sedm procent více než dubnu. Vyplývá to z výsledků šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. 13 procent dotázaných asi volit nepůjde a 23 % je zatím nerozhodnuto.

Výsledky dalšího průzkumu IVVM uvádějí, že přestože roste počet lidí, kteří hodnotí pozitivně celkovou politickou situaci a dosáhl 19 procent, nespokojenost s ní je vysoká a vyjádřilo ji 78 procent obyvatel.

Ve srovnání s dubnem se zvýšil podíl stoupenců vstupu České republiky do NATO o pět procent a dosáhl tak padesátipětiprocentní podpory. Takový je výsledek květnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Evropská komise vidí náznaky oživení české ekonomiky

Některé negativní ekonomické trendy z roku 1997 přetrvávají v České republice i v letošním roce, ale objevily se náznaky, že se česká ekonomika postupně oživuje. Uvedla to Evropská komise v dalším z průběžných hodnocení ekonomických výkonů přidružených zemí k Evropské unii, které zveřejnila v pondělí v Bruselu. Komise připomněla "těžký rok 1997", kdy se v ČR výrazně zpomalil ekonomický růst, oslabila se měna a v listopadu odstoupila vláda premiéra Václava Klause, což ještě více zbrzdilo hospodářský vývoj v konci loňského roku. Za hlavní příčiny těchto potíží označila slabé vlastnické struktury a neprůhledné vztahy mezi finančními a podnikatelskými subjekty v ČR.

Nejvíce zaměstnanců pracuje v průmyslu, obchodě a stavebnictví

Ačkoli se počet zaměstnanců v České republice v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně snížil o 88,9 tisíce lidí, je s podílem 85,5 procenta stále nejpočetněji zastoupenou kategorií lidí s jediným nebo hlavním zaměstnáním. Celkem v ČR v prvních třech měsících tohoto roku pracovalo 4,175 miliónu zaměstnanců. Uvádí to bulletin Českého statistického úřadu.

V ČR 13 procent lidí podniká

Počet lidí, kteří si zvolili podnikání za své jediné nebo hlavní zaměstnání, roste a dosáhl v prvním čtvrtletí tohoto roku již 13 procent z celkového počtu zaměstnaných osob. Vysoký je podíl podnikatelů zejména v Praze, kde činí 16,1 procenta, naopak nejnižší je s 10,4 procenty na severu Moravy. Vyplývá to z bulletinu Českého statistického úřadu, v němž se uvádí, že počet podnikatelů meziročně vzrostl i přes obecně klesající zaměstnanost.

30 procent lidí u nás médiím příliš nevěří

Až 29 procent veřejnosti si utváří názory na současné dění podle určitých novin, televizní, případně rozhlasové stanice, jimž věří a dává přednost. Další dvě pětiny lidí (41 procent) se snaží o širší záběr a konfrontují poznatky získané z médií s informacemi odjinud, přičemž 21 procent je v tom, čemu uvěří, značně opatrná. Početná je však část obyvatel (30 procent), kteří přistupují k médiím skepticky a příliš jim nevěří. Zjistil to Institut pro výzkum veřejného mínění, který se zajímal o názory občanů na působení a vliv médií, a obrátil se na více než 1100 lidí starších patnácti let.

Většina zraněných ze ŠSvýcarska v ČR

Dalších 14 českých občanů, kteří byli zraněni 14.května při nehodě českého autobusu ve ŠSvýcarsku, přiletělo v pondělí v poledne dvěma švýcarskými letadly na pražské ruzyňské letiště. První skupina pacientů přijela autobusem v neděli do Chomutova. V péči švýcarských lékařů zůstali ještě dva čeští občané neschopní převozu, kteří jsou nyní na jednotce intenzívní péče.

Ve Švýcarsku do ukončení vyšetřování příčin nehody zůstanou oba řidiči. Policie zatím provedla první výslechy a očekává výsledek expertizy technického stavu havarovaného autobusu. Ty by měly být známy ještě tento týden.

Další nehoda na žzeleznici

Při nehodě na trati Rumburk - Jiříkov na Děčínsku v pondělí po sedmé hodině ranní byli zraněni tři železničáři. Stalo se to, když se svářecí drezína střetla s uvízlým nákladním vlakem. Hmotná škoda je asi 30.000 korun a příčiny nehody se vyšetřují.

Čtyři mladíci obviněni z útoku na Roma v Orlové

Z ublížení na zdraví obvinil v pondělí karvinský vyšetřovatel čtyři mladíky z Orlové-Lutyně ve věku od 17 do 20 let, podezřelé z toho, že v noci na neděli zaútočili na čtyřicetiletého Roma. Ten po napadení zůstal ležet na vozovce, kde ho přejelo projíždějící nákladní auto a muž zraněním podlehl. Zpravodaji ČTK to řekla severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Vyšetřovatel podal návrh na vzetí čtyř obviněných do vazby.

Zřizování romské domobrany, která by jezdila asi ve 25 autech a byla ozbrojena plynovými pistolemi, vymluvila představitelům Romů v Orlové na Karvinsku místopředsedkyně vládní rady pro národnosti Monika Horáková. Ta v pondělí navštívila okresní policejní ředitelství v Karviné a romskou rodinu, jejíž člen zahynul v noci na neděli po napadení skiny. Horáková na severní Moravu přijela především zjistit podrobné informace z víkendového napadení a úmrtí čtyřicetiletého Roma.

Policie dopadla podezřelého z dvojnásobné loupežné vraždy

Policie dopadla muže podezřelého z dvojnásobné vraždy čerpadláře a taxikáře v noci na sobotu v Hradci Králové. Uvedl to vrchní kriminální komisař Jan Švejdara na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že podezřelý je pravděpodobně chorobný hráč na výherních automatech. Zásahová jednotka čtyřiadvacetiletého podezřelého zatkla po 36 hodinách pátrání v pondělí v jedné královéhradecké herně.

Pracovníci Národního muzea upozorňují na nedostatek financí

S transparenty, na nichž byl ošuntělý muž v záplatovaném kabátě a nápis "Buď hrdý - jsi pracovníkem Národního muzea", vyšla v pondělí v poledne na rampu před budovou muzea zhruba stovka zaměstnanců této přední české kulturní a vědecké instituce. Chtěli tak v den, kdy muzea na celém světě slaví svůj svátek, upozornit na nízké platy a nedostatečné finanční zabezpečení provozu muzea. Letošní rozpočet Národního muzea je nižší než v roce 1997 po balíčcích opatření. Zkušení odborníci pobírají sociální dávky a pod tlakem finanční situace odcházejí, mladé Národní muzeum z téhož důvodu nepřitahuje. Generální ředitel muzea Milan Stloukal uvedl, že plat šéfů odborných oddělení činí v průměru 11.000 Kč, vědečtí pracovníci pobírají kolem 9000 korun.

Uděleny Ceny Učené společnosti

Ceny za významné vědecké práce udělila v pondělí sedmi českým vědcům Učená společnost. V kategorii seniorů získali cenu Čestmír Koňák z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd (AV) za výzkum v oblasti dynamiky polymerních systémů a Dobroslav Líbal za stavebně-historický průzkum Pražského hradu, jímž přispěl k poznání stavební kultury českých měst. Ve stejné kategorii získali také ceny Lubomír Skála z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Jiří Vaněčka z Fyziologického ústavu AV. V kategorii juniorů byly oceněny práce historika Tomáše Baletky, chemika Oto Bludského a fyzika Petra Hořavy.

Z festivalu Pražské jaro

Na pondělním večerním koncertu Pražského jara se představila v kostele sv. Šimona a Judy slovenská pianistka Daniela Varínska. Ta si připravila program z Haydnovy, Rejchovy a Schubertovy tvorby nazvaný Pocta fortepianu a připomínající třísté výročí vzniku kladívkového klavíru. Všestranná slovenská umělkyně hraje jak na moderní, tak na historické nástroje a věnuje se staré hudbě, klasikům i tvorbě dvacátého století. Cembalo opatřené místo dosavadních trsacích brků kladívkovou mechanikou, umožňující při hře měnit sílu zvuku ("gravicembalo col piano e forte"), postavil poprvé ve Florencii v roce 1698 Bartolomeo Cristofori. Třísté výročí vzniku tohoto nejuniverzálnějšího hudebního nástroje patří k významným kulturním datům letošního roku a je zařazeno mezi světová výročí UNESCO. Pražské jaro k tomu naplánovalo několik programů.

Včera měla premiéru skladba Concertino dedicato, kterou napsal sedmdesátiletý Zdeněk Lukᚠpřed šesti lety pro Sukův komorní orchestr. Tento ansámbl ji také přednesl. Sólistou byl legendární český houslista Josef Suk, pravnuk Antonína Dvořáka.

Sport

Tým českých tenistů zvítězil v úvodním zápase červené skupiny Světového poháru družstev nad Švédskem 3:0, když neztratil jediný set. V souboji druhého a sedmého hráče světa porazil Petr Korda Björkmana 6:3, 6:1. Druhou dvouhru vyhrál jednoznačně Ctislav Doseděl nad Normanem za padesát minut 6:0, 6:4. V závěrečné čtyřhře přehráli Vacek se Sukem švédský pár Björkman, Tillström 7:6, 6:2. Dalším soupeřem našich tenistů budou Američané, kteří prohráli s Austrálií 1:2 na zápasy.

LukᚠKonečný porazil na mistrovství Evropy boxerů v kategorii do 63,5 kilogramu Jugoslávce Tegeltiju 10:2 a postoupil do bojů o medaili. Ve váze do 57 kilogramů naopak neuspěl Konstantin Flachbart, který prohrál s Italem Servidienem.

Předpověď počasí pro ČR na úterý:

Bude oblačno a místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Denní teploty 18 až 22 st.C.

Tolik zprávy Radia Praha.