Zprávy úterý, 19. října 1999

Nyní podrobněji:

Pokračovala jednání o vytvoření většinové vlády

Výkonná rada Občanské demokratické strany dospěla k závěru, že je nezbytné pokračovat v jednáních se sociální demokracií, lidovci a Unií svobody o rychlém sestavení většinové vlády. Doporučila stranickému grémiu vést další jednání tak, aby přechod od menšinové vlády k nové většinové byl plynulý, bez politických otřesů. Se stanoviskem výkonné rady seznámila ODS vedení sociální demokracie. Její předseda Miloš Zeman po setkání stranických špiček uvedl, že ČSSD trvá na dodržení opoziční smlouvy s ODS. Připustil však zároveň, že sociální demokracie je ochotna jednat o její modifikaci. Předseda ODS Václav Klaus charakterizoval dosavadní výsledky jednání sice ne jako průlomové, ale pro ODS dostačující.

Vláda schválila návrh koncepce bytové politiky

Ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař vypracuje do konce letošního roku harmonogram deregulace nájemného. Rozhodla o tom vláda, která schválila návrh koncepce bytové politiky. Kabinet s postupnou deregulací počítá při zachování ochrany nájemníků před nepřiměřenou výší nájmů, řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jarmila Lehnerová. Mluvčí vlády Libor Rouček zdůraznil, že jde o vůbec první koncepci bytové politiky v posledních deseti letech. Jejím základním cílem je vytvoření takové situace, kdy si každá domácnost bude moci nalézt odpovídající bydlení z hlediska prostoru, kvality a ceny.

Vláda dále schválila novelu zákona o léčivech. Ta upravuje podmínky registrace léků k volnému prodeji mimo lékárny, umožňuje lékařům předepsat i lék v tuzemsku neregistrovaný a slaďuje české lékárenství s evropským právem. Předlohu ministři projednávali již podruhé. Návrh schválený v lednu totiž vládě vrátila Poslanecká sněmovna k přepracování.

Mise Mezinárodního měnového fondu hodnotila ekonomický vývoj ČR

Hrubý domácí produkt by měl v letošním roce "v nejlepším případě" zůstat na nule a v roce 2000 vzrůst o jedno až dvě procenta. V prohlášení na závěr inspekce České republiky to uvedla mise Mezinárodního měnového fondu. Spotřebitelská inflace by neměla letos překročit dvě procenta a v roce 2000 čtyři procenta. Mise MMF dále konstatovala, že pokud vláda neprovede zásadní změny ve své rozpočtové politice, nepodaří se jí ani přes výrazné obnovení ekonomického růstu stlačit rozpočtový deficit ČR k požadovaným 2 až 3 procentům na hrubém domácím produktu (HDP) a schodek zůstane nad 5 procenty.To je výsledkem nedostatečných daňových příjmů, vysokého podílu povinných výdajů a podporou podnikům, uvedl MMF. Na zahájení reformy není již podle něho času nazbyt. První série opatření by měla být připravena pro rozpočet v roce 2001. Mise fondu si rovněž kriticky všímá plánů na založení mimorozpočtových fondů a financování vzrůstajících výdajů na bydlení a infrastrukturu z příjmů z privatizace.

Mezi reformními zeměmi vede Maďarsko, Česká republika je pozadu

Maďarsko zvládá transformaci svého hospodářství jednoznačně nejlépe ze všech reformních zemí, za ním následují Polsko, Estonsko a Slovinsko, zatímco Česká republika je na chvostu této skupiny. ČR však má stále ještě potenciál dotáhnout se na špici, pokud dojde k potřebným změnám. Vyplývá to z výroční studie Vídeňského ústavu pro mezinárodní hospodářská srovnávání (WIIW). Maďarsko a ČR překvapily podle dokumentu tím, že navzdory očekávání, že díky své mzdové výhodnosti přetáhnou ze Západu spíše výrobu náročnou na podíl lidské práce, dokázaly se prosadit a nalákat investice i v oborech, jako je elektrotechnika, elektronika, dopravní systémy a automobily.

Evropská komise bude podle svého člena Güntera Verheugena posuzovat kandidáty na členství v EU komplexně

Evropská komise bude v novém roce posuzovat kandidáty, s nimiž jedná o vstupu, nikoli pouze podle toho, jak zvládají jednotlivé kapitoly nastolované při rozhovorech, ale komplexně podle jejich celkových výkonů, uvedl člen komise Günter Verheugen. "Nejde jen o legislativu, ale schopnost a ochotu ji aplikovat a vynucovat," řekl a zdůraznil, že hodnotící zprávy v roce 2002 by měly být vodítkem, které země doporučit k uzavření smlouvy o přistoupení. Verheugen prozradil, že komise nechala zpracovat další studii o dopadu otevření polské a české hranice na zaměstnanost v Německu a Rakousku. K prodeji půdy komisař podotkl: "Plně chápu, že ČR, Polsko a Maďarsko nechtějí, aby cizinci vykoupili jejich nejkrásnější kraje, protože půda je zatím levná. Na druhé straně je nabývání nemovitostí klíčovou podmínkou přílivu investic."

V Temelíně skončila tlaková zkouška primárního okruhu

V jihočeské jaderné elektrárně Temelín skončila tlaková zkouška primárního okruhu prvního bloku pro ověření jeho pevnosti. "Výsledky zkoušky vyhověly všem předepsaným kritériím," shrnul její výsledky zástupce ředitele elektrárny pro spouštění František Heczko. Termín pro zavezení paliva do reaktoru prvního hlavního výrobního bloku Temelína je srpen 2000. Dosavadní rozpočet elektrárny předpokládá investice 98,6 miliardy korun.

Na návštěvu ČR přicestovala prezidentka Irska Mary McAleeseová

Prezidentka Irska Mary McAleeseová přicestovala do Prahy. Cílem návštěvy, během níž se setká s našimi čelními představiteli, je obohatit česko-irské vztahy. Irsko prožívá oproti České republice ohromný hospodářský růst spojený zejména s jeho vstupem do Evropské unie.

Představitel vedení Grémia romských regionálních organizací Václav Miko uvádí, že Romové nevidí svoji budoucnost v ČR

Romové nevidí svoji budoucnost v České republice a hodlají se vystěhovat do sousedního Německa. V současné době zjišťují podmínky pro získání azylu a obracejí se s žádostmi o pomoc i na zahraniční instituce, které se zabývají dodržováním lidských práv. ČTK to řekl představitel vedení Grémia romských regionálních organizací Václav Miko. Uvedl, že plot v ústecké Matiční ulici je pro Romy posledním důkazem, že je v ČR obyvatelé nechtějí. Vedení ústeckého obvodu nechalo plot postavit minulý týden na základě stížností obyvatel rodinných domků. Plot je oddělil od obecních domů, v nichž bydlí zejména Romové. Řada obránců lidských práv a někteří evropští politici vidí v plotu diskriminaci Romů. Nalézt řešení patové situace v ústecké Matiční ulici má nalézt podle rozhodnutí vlády náměstek ministra vnitra Pavel Zářecký.

Vicepremiér Pavel Rychetský uvedl, že gradující situace v Matiční ulici se pro mnohé stává spíše "věcí cti", zatímco sociální stránka věci ustupuje do pozadí. Zeď v Matiční není rasový nebo etnický problém, podle vlády ale porušuje ústavní právo na důstojnost, a proto musí kabinet zasáhnout.

Evidence romských pasažérů do Londýna se ruší

Manažer Československých aerolinií (ČSA) na londýnském letišti Heathrow David Thomas potvrdil, že zaměstnanci ČSA v Praze ve svých seznamech označovali cestující, kteří měli romská jména nebo vypadali jako Romové. Rozhodnutí označovat romské pasažéry, z nichž mnozí v minulosti žádali v Británii o azyl, prý následovalo po jednání s imigračními úřady. Ty však k tomu ČSA přímo nevyzvaly. Generální ředitel zastoupení ČSA v Londýně Ladislav Weidner řekl, že označování romských pasažérů nemá nic společného s rasovou diskriminací a dělalo se pouze z provozních důvodů, aby se usnadnilo a urychlilo odbavení všech cestujících.

Rom ve Velkých Hamrech se od ostatních oddělil plotem

Plotem z vlnitého plechu si ohradil svou část dvorku obecního domu ve Velkých Hamrech na Jablonecku Štefan Balog, jeden z Romů, kteří zde bydlí. Plot, na jehož postavení údajně dostal ústní povolení od obecního úřadu, má podle něj zajistit klid a soukromí jeho rodině; ten údajně Romové ze sousedství narušují. Balog si svou čtvrtinu dvorku ohradil dva metry vysokým a pět metrů dlouhý plotem z vlnitého plechu, jehož vrch je zakončen ostnatým drátem. Sousedé většinou Balogovu aktivitu tolerují a plot považují za jeho osobní věc.

Ministr Kavan jednal ve Finsku o rozšíření EU i o Romech

Vztahy mezi Českou republikou a Finskem, perspektiva rozšíření Evropské unie a postavení Romů ve střední Evropě byly hlavními tématy jednodenní návštěvy českého ministra zahraničí Jana Kavana ve Finsku, které je nyní předsednickou zemí Evropské unie. Při jednání o otázkách romských uprchlíků se mu dostalo ujištění, že Finsko nehodlá pro občany ČR zavádět vízovou povinnost, jako to v létě učinilo pro majitele slovenských pasů.

Slovenský ministr zemědělství protestuje proti výrokům premiéra Zemana o slovenském pivu

Protest proti nedávným výrokům českého premiéra Miloše Zemana o kvalitě slovenských piv v dopise adresovaném českému velvyslanci na Slovensku Rudolfu Slánskému vyjádřil slovenský ministr zemědělství Pavel Koncoš. Důvodem Zemanových vyjádření byla podle ministra snaha vnést napětí a nesoulad mezi slovenské a české výrobce piva, klamat distributory, prodejce i spotřebitele a urazit slovenský pivovarnický stav. Premiér Zeman při setkání se slovenskými podnikateli v Praze doporučil nekazit chuť slovenských spotřebitelů slovenským pivem a raději dovážet české značky.

Největším problémem je pro lidi podle průzkumu úhrada bydlení, potravin a léků

Největším problémem obyvatel České republiky je úhrada bydlení, potravin a léků. Ze zářijového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že problémy s náklady na bydlení má polovina lidí, výdaje na potraviny znamenají zátěž pro 37 procent lidí. Výdaje na bydlení patří k nejnaléhavějším problémům od července 1993. Přitom podíl občanů, pro něž představují neúnosnou zátěž, pozvolna narůstá.

Fond ohrožených dětí požaduje vytvoření centrální úřadu pro ochranu dětí

Fond ohrožených dětí požádal poslance, aby vrátili vládě k přepracování návrh zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Návrh podle fondu konzervuje současný nevyhovující stav, kdy ochrana dětí je roztříštěna mezi tři ministerstva a pro každé z nich je okrajovou činností. Předsedkyně fondu Marie Vodičková požaduje vytvoření centrálního úřadu pro sociálně-právní ochranu dětí.

Prezident omilostnil matku, jež chtěla otrávit své dvě děti

Prezident Václav Havel udělil milost ženě odsouzené k pětiletému vězení, která se pokusila sebe a své dvě děti otrávit léky, aby tak vyřešila problémy v manželství. Prezident podle informací jeho kanceláře odůvodňuje milost tím, že se žena nyní sama a vzorně o své děti stará. Děti jsou navíc podle Havla na matku silně citově vázány a dlouhodobé odloučení od ní by těžce nesly. Informace o udělených milostech jsou přístupné na internetových stránkách prezidentské kanceláře http://www.hrad.cz.

Ostrava si připomněla 60. výročí prvního transportu Židů z ČR

První transport Židů za druhé světové války z České republiky do sběrných táborů si u židovského památníku v Sadu Milady Horákové v Ostravě připomněla asi stovka lidí. Úvodní slovo přednesli vrchní rabín Karol Sidon a honorární konzul ČR v Izraeli Chanan Rozen. Ten uvedl, že před 60 lety byla vůbec první deportace Židů v Evropě přávě z Ostravy. Ostrava má smutné prvenství také v tom, že byla prvním českým městem obsazeným vojsky nacistického Německa. Během války zavraždili nacisté téměř 80.000 československých Židů.

Bývalí disidenti Uhl a Devátý ocenili, že soudy uznaly vinnými příslušníky StB

Bývalí disidenti Petr Uhl a Stanislav Devátý uvítali, že soudy minulý týden uznaly vinu bývalých příslušníků Státní bezpečnosti (StB) Josefa Kafky a Jana Dolanského, kteří za komunismu vyslýchané psychicky a fyzicky týrali. Kafkovi soud za týrání zpěváka Vlastimila Třešňáka vyměřil podmíněně deset měsíců vězení, Dolanský za výslech nynějšího římskokatolického biskupa Václava Malého dostal podmíněně šest měsíců. Na tresty ale mají Uhl a Devátý rozdílný názor. Zatímco podle Uhla by soudy v těchto případech měly uznávat pouze vinu bez jakéhokoli trestu, Devátému připadají "velmi mírné". Oba ale ocenili, že se zločiny komunismu dostávají před soud a že se o nich ve společnosti mluví.

České věznice jsou přeplněné

Věznice v ČR jsou v průměru přeplněné o 19,8 procenta. Ve 32 věznicích si k 15. říjnu odpykávalo trest či ve vazbě čekalo na rozsudek 23.469 osob, zatímco ubytovací kapacita věznic počítá maximálně s 19.587 vězni. Vyplývá to z informací, které poskytl tiskový mluvčí generálního ředitelství vězeňské služby Eduard Vacek. Odsouzených a vazebně stíhaných osob je přibližně třikrát tolik než v roce 1990.

Ivan Klíma se zúčastnil literárního festivalu v anglickém Cheltenhamu

Spisovatel Ivan Klíma, jeden z nejvydávanějších českých autorů v Británii, zastupuje Českou republiku na známém literárním festivalu v anglickém Cheltenhamu. Jeho jubilejní 50. ročník je mimo jiné věnován literaturám středoevropských zemí deset let po pádu železné opony. Na pondělním večeru věnovaném Klímovi zazněly ukázky z knihy jeho povídek, kterou v těchto dnech vydalo pod názvem Milenci na jeden den nakladatelství Granta.

Knihovníci zahájili na Staroměstském náměstí Týden knihoven

Na dvě stovky knihovníků z celé republiky přišly na Staroměstské náměstí v Praze, aby zde zahájily propagační akci Týden knihoven. Své čtenáře hodlají seznámit se širokou škálou služeb. Knihovníci předvedli v živých obrazech Pražanům a turistům počátky české i světové vzdělanosti. Po happeningu odešli do Klementina, kde jejich setkání pokračovalo trhem levných knih.

Jezdec Palík vyhrál v Kolíně nad Rýnem významný dostih

Český jezdec Jan Palík dosáhl životního úspěchu triumfem v nedělní Ceně zimního favorita o 300.000 marek na dostihovém závodišti v Kolíně nad Rýnem. Absolvent chuchelského jezdeckého učiliště, který v Německu působí třetím rokem, vedl outsidera Glad Mastera ze stáje Juka.

A jaké je počasí? Polojasno, teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.