Zprávy úterý, 19. září 2000

Zdeňka Kuchyňová

V okolí Kongresového centra v Praze začala v souvislosti se zasedáním finančníků platit bezpečnostní opatření

V okolí Kongresového centra v Praze začal platit mimořádný bezpečností režim, který souvisí s výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu /MMF/ a Světové banky /SB/. Východ ze stanice metra Vyšehradská směrem ke Kongresovému centru lemují zátarasy a policie propouští jen ty, kteří se mohou prokázat akreditací na zasedání MMF. Jak uvedla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová, v rámci nyní přijatých opatření by však policisté ještě neměli nikoho kontrolovat, protože bezpečnostní zóna vymezená v bezprostředním okolí Kongresového centra začne fungovat nejdříve ve čtvrtek. Pak již budou muset občané, kteří mají v této zóně například pracoviště, doložit k občanskému průkazu kartičku ke vstupu. Tu zajistila pro všechny firmy a instituce čtvrtá městská část. Ostatní občané budou muset svůj vstup do zóny zdůvodnit. V době zasedání finančníků, které se uskuteční příští týden, je v Praze nahlášeno přes 200 souvisejících akcí, včetně protestních demonstrací. Místa konání jsou rozprostřena po celé Praze, zejména v centru.

Z úspěšně zvládnutého nadcházejícího zasedání finančníků v Praze budou v první fázi těžit zejména sektor služeb a kongresová turistika. Podle oslovených analytiků příjmy těchto odvětví a další příliv přímých zahraničních investic do ČR posílí i státní rozpočet. Negativně by byly přijaty zejména problémy typu organizačních zmatků. Podle analýzy auditorské společnosti Deloitte & Touche by do státního rozpočtu mělo výroční zasedání přinést 1,1 až 3,3 miliardy korun. Celkový přínos pro českou ekonomiku v příštích pěti letech firma odhaduje na 7,8 až 17,1 miliardy korun.

Policie nevpustila do ČR tři italské aktivisty

Tři italské aktivisty z organizace Ya Basta, která se podílí na přípravách pražských protestních akcí proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, nevpustila policie do ČR neděli večer na hraničním přechodu Rozvadov. Důvodem byla podle Viktora Pioreckého z Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG) jejich účast při srpnových přípravných pražských akcích, které organizovala INPEG. Piorecký však dodal, že jeden z Italů neměl platný pas.

Premiér Miloš Zeman odložil cestu do USA kvůli vnitropolitické situaci

Kvůli návrhu poslance Ivana Pilipa (Unie svobody) na snížení spotřební daně u nafty a benzínu se premiér Miloš Zeman rozhodl odložit svou cestu do Spojených států. Premiér to řekl novinářům v reakci na informace týdeníku Respekt, podle kterého měli Američané výhrady proti jednomu z organizátorů cesty. Zeman Pilipův návrh označil za populistický pokus o destabilizaci politické scény a ztížení přijetí státního rozpočtu. Podle premiéra by snížení spotřební daně u pohonných hmot snížilo příjmy do státního rozpočtu o asi 11 miliard korun, benzín ani nafta by ale nezlevnily a jen by se zvětšil zisk obchodníků. Daňová zátěž pohonných hmot je navíc podle premiéra v Evropské unii větší, než v ČR. Podle premiéra je potřeba hledat náhradní zdroje energie, například elektřinu.

Podle Respektu se na organizování Zemanovy cesty do Spojených států údajně podílel Čechoameričan Milan Jedlička, kterého Spojené státy podle týdeníku označují za člověka s kriminální minulostí a za riziko pro bezpečnost USA. Respekt uvádí, že Jedlička je podezřelý z účasti na vraždě agenta amerického protidrogového úřadu. Společně s premiérovým poradcem Šloufem měli být letos v lednu členy vládní delegace do Iráku. Seznam členů delegace dosud ministerstvo zahraničí nezveřejnilo.

Evropská unie je připravena začít jednat o přechodných obdobích

Evropská unie je připravena v rozhovorech s pokročilými kandidáty začít jednat o jednodušších přechodných obdobích. Potvrdil to po debatě na toto téma mezi ministry zahraničí "patnáctky" šéf francouzské diplomacie Hubert Védrine. Přechodná období jsou smyslem jednání mezi kandidáty a EU. Jakmile se o nich začne mluvit, vstoupí rozhovory do podstatné fáze. Jde o to, zda EU učiní takové úlevy a ústupky, které umožní budoucím členům po nějakou dobu po vstupu neaplikovat tu či onu část unijní legislativy, která jim činí výrazné potíže. Typickou "technickou" žádostí o přechodné období by mohl v případě ČR být například požadavek odložit povinnost dosažení 90denní zásoby ropy, nebo dočasně neplnit některé povinnosti v oblasti ochrany životního prostředí.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu a zvýšila důchody

Vláda schválila definitivní verzi návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 20 miliard korun. Příjmy mají dosáhnout 630,7 miliardy korun a výdaje 650,7 miliardy korun. Jak uvedl mluvčí kabinetu Libor Rouček, rozpočet počítá s nezměněnou prognózou ekonomického růstu na příští rok ve výši 3 procenta. Míra inflace by měla podle ministerstva financí dosáhnout 4,7 procenta a míra nezaměstnanosti 9 procent.

Vláda dále rozhodla o valorizaci důchodů od letošního prosince s ohledem na odhadované listopadové zvýšení indexu cen spotřebního zboží, který má stoupnout o 5,2 procenta. Důchody přiznané do konce roku 1995 vzrostou celkem o sedm procent a v letech následujících o čtyři procenta. Důchodci by měli dostat přidáno průměrně 356 korun. Předpokládá se, že valorizace proběhne bez dalších nároků na rozpočet.

Vládní kabinet se s autodopravci dohodl na dalším jednání, blokáda zatím nebude

Jednání autodopravců s vládou na řešení jejich tíživé situace vyvolané růstem cen pohonných hmot budou pokračovat. Premiér Miloš Zeman na pondělním setkání se zástupci Svazu řidičů ČR a s delegací sdružení dopravců Česmad Bohemia vyloučil případné snížení spotřebních daní a obě strany se nakonec dohodly na vytvoření společné expertní komise. Do čtvrtka vláda od autodopravců očekává další návrh řešení, jednání poté budou pokračovat od počátku dalšího týdne.

Autodopravci byli s průběhem rozhovorů spokojeni jen částečně, ale blokády zatím vyloučili. "Nemůžeme být spokojeni, když není žádný výsledek," uvedl Jaroslav Hanák ze Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů v dopravě. "Blokáda v žádném případě nebude, protože obě strany předložily návrhy a o těch je třeba jednat," dodal.

Státní zaměstnanci požadovali desetiprocentní růst mzdových tarifů

Asi dvě stovky státních zaměstnanců přišly před budovu pražského Domu odborových svazů, aby veřejně požadovaly desetiprocentní růst mzdových tarifů v roce 2001. Konstatovali, že vládní návrh by pro většinu z nich znamenal pokles reálných příjmů. Požadují, aby vládou zamýšlené navýšení objemu mzdových prostředků o 3,5 miliardy korun bylo ještě o dvě miliardy korun vyšší. Pouze touto úpravou lze podle jejich názoru zajistit mírný růst platových tarifů všech zaměstnanců veřejných služeb a správy a zmírnit prohlubující se rozdíl mezi úrovní příjmů ve veřejném a soukromém sektoru.

Premiér Miloš Zeman po jednání vlády potvrdil, že mzdové náklady veřejných služeb a správy vzrostou v příštím roce o 4,5 procenta. Připomněl, že toto zvýšení kopíruje vládou odhadovanou míru inflace v příštím roce. Desetiprocentní růst tarifů stav české ekonomiky podle jeho slov nedovoluje. Připomněl také, že vláda předloni zvýšila mzdové tarify zaměstnanců veřejné sféry o 17 procent, aby tak vyrovnala propad minulých let.

Podle premiéra Zemana nejsou rakouští ekologové a hejtman Pühringer partnery české vlády

Rakouští ekologové ani hornorakouský hejtman Josef Pühringer nejsou podle premiéra Miloše Zemana partnery české vlády. Zeman tak po zasedání vlády reagoval na jejich snahy vstoupit do kontaktu s nejvyššími politickými místy v České republice ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. "Já se domnívám, že partnerem rakouských ekologických aktivistů jsou čeští ekologičtí aktivisté," řekl Zeman. Podle stejné logiky by pro Pühringera, který vystupuje spíš jako ekologický aktivista než hornorakouský hejtman, byl partnerem českobudějovický krajský hejtman, který by měl vzejít z podzimních krajských voleb, uvedl premiér.

Otevřenost k jakémukoli jednání s kýmkoliv o jaderné elektrárně v Temelíně vyjádřil při návštěvě jižní Moravy prezident Václav Havel. "Nikdy jsem neřekl, že (ekologové) nejsou pro mne partneři nebo že s nimi nebudu jednat," uvedl prezident. Jeho mluvčí Ladislav Špaček však již dříve sdělil, že Havel nebude jednat pod nátlakem, pod výhrůžkou nebo ve stavu vydírání.

Rakousku, jehož ekologičtí aktivisté pořádají blokády českých hraničních přechodů, se přes veškeré snahy nepodařilo prosadit ostřejší formulace ohledně Temelína v Bruselu. Ve stanovisku EU k úternímu zasedání Rady přidružení EU-ČR, které má ČTK k dispozici, je pouze zmínka o "významu pokračujícího poskytování informací v oblasti jaderné bezpečnosti", aniž by Temelín byl výslovně jmenován.

Spor kolem jihočeské jaderné elektrárny na programu 44. plenárního zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii /MAAE/, které začalo ve Vídni, není. Rakouská média však očekávají, že rakouská strana jako hostitel konference otázku Temelína nějakým způsobem během jednání předloží. Příznivci rakouské ekologické organizace Global 2000 již účastníkům konference rozdávali brožurky odmítající jadernou energetiku. Materiály byly v papírovém sáčku s nápisem Kapesní protiradiační kryt: v případě jaderné nehody natáhněte sáček přes hlavu a vyčkejte poločasu rozpadu.

Česká nukleární společnost (ČNS), sdružující odborníky z oblasti mírového využívání jaderné energie, odsuzuje politickou kampaň rozpoutanou v poslední době některými rakouskými a německými politiky proti jaderné elektrárně Temelín. Ve svém stanovisku uvádí, že kampaň je navíc vedena "s využitím všech známých prostředků demagogie a zastrašování veřejnosti a má skryté cíle, nemající nic společného s bezpečností obyvatelstva. Jde o to znemožnit uvedení Temelína do provozu a vyřadit tak potenciálně nebezpečného konkurenta na liberalizovaném trhu s elektrickou energií v Evropské unii po jejím rozšíření na východ, jakož i oslabit ekonomiku ČR." Česká nukleární společnost upozorňuje, že projekt Temelína byl za posledních 10 let podroben již 12 expertízám za účasti odborníků z MAAE a předních specialistů z oblasti jaderné bezpečnosti z USA, Francie, Německa i Rakouska.

Evropská komise jednala s kandidátskými zeměmi o pomoci romské menšině

Evropská komise rokovala se zástupci romských a dalších nevládních organizací z kandidátských zemí o projektech pomoci pro tuto menšinu financovaných z programu Phare. V podkladovém dokumentu napsala, že na tyto projekty bylo v České republice vynaloženo z prostředků unie od roku 1993 do loňska 2,27 miliónu eur (80 miliónů korun). Konference nedospěla k žádným konkrétním závěrům. Podle Karla Holomka, šéfa romské sekce Helsinského občanského shromáždění, je důležité, aby peníze z Bruselu směřovaly převážně přímo do romského prostředí, aby je spravovali sami Romové. Zatím ovšem nemají postavení partnerů pro stát, jehož prostřednictvím se s EU musí komunikovat.

V Brně začal 42. strojírenský veletrh

Strojírenský veletrh v Brně je příležitostí pro příliv investic do českého strojírenství, stejně jako příležitostí pro odbyt českých strojírenských výrobků na zahraniční trhy. Při zahájení veletrhu to uvedl premiér Miloš Zeman, který připomněl růst české ekonomiky. Podle jeho slov průmyslová produkce stoupla meziročně o šest procent a produktivita práce o deset procent.

Mezinárodního strojírenského veletrhu a mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů se letos účastní více než 2500 vystavovatelů z 37 zemí světa. Vystavovatelé obsadili čistou výstavní plochu o rozloze 73.000 čtverečních metrů. Organizátoři veletrhů letos očekávají zhruba 100.000 návštěvníků.

Kvůli pojišťovně Morava chtějí podat lidovci žalobu na stát

Hromadnou žalobu na český stát za neplnění rozhodnutí chce podat místopředseda lidovců /KDU-ČSL/ Tomáš Kvapil společně s klienty zkrachované pojišťovny Morava, které postihly před třemi lety katastrofální záplavy. Protestuje proti tomu, že tito lidé dosud nedostali od státu přislíbenou finanční pomoc, ačkoli mají již od května v rukou rozhodnutí ministerstva financí o jejím poskytnutí. Kvapil s žalobou na český stát počká do 30. září. Premiér Miloš Zeman totiž prohlásil, že do konce září dostanou okresní úřady pro tyto pojištěnce Moravy peníze.

Jaroslav Bašta odjede v úterý do Ruska, aby se ujal velvyslanecké funkce

Bývalý ministr a exposlanec Jaroslav Bašta (ČSSD) odjede v úterý do Ruska, aby se tam ujal přes půl roku neobsazené velvyslanecké funkce. V souvislosti s Baštovým odjezdem přijde premiér Miloš Zeman o dalšího ze svých placených poradců - Světlanu Navarovou, která uvedla, že se chystá současnou práci na Úřadu vlády ukončit. Důvodem je její nový poslanecký mandát. Navarová totiž nahradila ve sněmovně Baštu, jenž se minulý týden kvůli odjezdu do Moskvy vzdal poslaneckého mandátu. ČR neměla v Moskvě velvyslance od počátku února, kdy po roztržce s vedením ministerstva odešel z funkce Luboš Dobrovský.

Podle premiéra Zemana podnikatel Soudek nikdy tři milióny sociální demokracii nedal

Premiér Miloš Zeman na tiskové konferenci prohlásil, že neví o třech miliónech korun, které údajně ČSSD daroval bývalý podnikatel Lubomír Soudek. Někdejší šéf Škody Plzeň trestně stíhaný pro podezření z hospodářské kriminality tvrdí, že ČSSD daroval tuto částku koncem roku 1998. O Soudkově údajném daru informoval deník Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že Soudek nemá pro toto tvrzení důkazy a záznamy o daru nejsou ani v účetnictví strany. Darování prý zprostředkoval šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf a dar předal podnikatel Martin Mosinger. Listu oba tato sdělení popřeli. Od minulého týdne se podle Mladé fronty Dnes zabývají údajnou existencí daru kriminalisté. Soudek totiž tvrdí, že mu kdosi v souvislosti s tímto příspěvkem opakovaně vyhrožoval smrtí, a on se proto obrátil na policii.

Aktivisté požádají prezidenta o milost pro čtveřici odsouzených, kteří pomalovali ruský konzulát v Brně

Ochránci lidských práv zorganizovali petici na podporu čtyř mladých lidí, kteří byli odsouzeni k veřejně prospěšným pracím za pomalování ruského konzulátu v Brně na protest proti válce v Čečensku. Organizátoři petice žádají v dokumentu prezidenta Václava Havla, aby čtveřici udělil milost. Pokud budou občané ČR stíháni za protesty proti zabíjení jiných lidí, stane se časem česká společnost lhostejná k dění kolem sebe, uvedli organizátoři petice. Podle nich nelze srovnávat škodu na pomalované bráně konzulátu se škodou na lidských životech v Čečensku, která je nenahraditelná.

K psaní petic občany nejčastěji přiměly potíže finančních ústavů

Problémy úvěrových a finančních institucí jsou jedním z nejpalčivějších problémů, které trápí občany České republiky. Staly se totiž námětem více než čtvrtiny ze 113 petic, které v letošním prvním pololetí dostal petiční výbor Poslanecké sněmovny. Vedle potíží v peněžnictví se lidé v peticích nejčastěji vyjadřovali ke zdravotní politice a školství. Vyplývá to ze zprávy petičního výboru. Další podpisové archy, které přišly do sněmovny, obsahovaly například podpisy lidí protestujících proti ruskému vojenskému postupu v Čečensku. Jiní občané se angažovali v ochraně životního prostředí, urychlené dostavbě či naopak zmrazení projektů dopravních tahů nebo odškodnění obětí holocaustu.

Ministerstvo spravedlnosti s umístěním kamer ve věznici souhlasí

Odbor generální inspekce ministerstva spravedlnosti dospěl k závěru, že vedení českobudějovické věznice neporušilo žádný zákon ani předpis, když nechalo do návštěvní místnosti namontovat kameru, kterou mohou dozorci sledovat návštěvy obhájců. Kamera není schopna snímat zvuk a nelze u ní zvětšovat či zmenšovat obraz. Příslušníci vězeňské služby nemohou tedy slyšet, o čem se obhájci se svými klienty baví, ani nemají možnost přečíst si texty písemností, které si advokáti s vězni předávají.

Inspekce ministerstva spravedlnosti se otázkou kamer začala zabývat z podnětu České advokátní komory. Advokáti ve své stížnosti vyslovili názor, že i pouhé vizuální sledování rozhovoru obhájce s klientem bez odposlouchávání by mohlo být v rozporu se zákonem o vazbě a trestu. Ten totiž stanoví, že tato sezení musejí probíhat bez účasti třetí osoby.

Zdravotníci požadují urychlené odvedení tranzitní dopravy z Plzně

Urychlené odvedení tranzitní dopravy z Plzně požadují zdejší zdravotníci v petici, kterou zaslali vládě a příslušným ministerstvům. Poukazují zejména na zvýšený výskyt rakovinotvorných látek v ovzduší a zhoršující se zdravotní stav obyvatel Plzně kvůli vedení dopravy městem. Kromě jiného žádají i zavedení zdravotních příplatků pro občany města za zhoršené životní prostředí.

Vznikla nová pravicová organizace Vlast

Nová pravicová organizace Vlast, která má ambice stát se politickou stranou, chce být strážcem národních zájmů. Na tiskové konferenci to řekl předseda Zemské rady Vlasti Miroslav Knapovský. Demonstrace nyní podle něj postrádají smysl, proto bude organizace k prosazování svých cílů používat především stejnojmenný časopis a Internet. "Budeme vystupovat proti všem formám komunismu, anarchismu a neonacismu, zrovna tak jako proti nové národní identitě, kterou nám nutí zaprodanci zlatým hvězdičkám na modrém poli (Evropská unie)," prohlásil místopředseda Vlasti Pavel Sedláček. Na protestech, pořádaných v souvislosti s mezinárodní konferencí MMF a Světové banky v Praze, se organizace podílet nebude.

Děti z Čečenska usedly do lavic bruntálských základních škol

Třináct dětí, které uprchly se svými rodiči z Čečenska, poprvé usedlo do lavic pěti základních škol v Bruntálu. Děti, které se svými rodiči žijí v bruntálském uprchlickém středisku, se musely na začátku října podrobit pedagogicko-psychologickému vyšetření. Pracovníci poradny poslali čečenské děti do nižších tříd, než které odpovídají jejich věku. Jak uvedl zástupce ředitele Školského úřadu v Bruntálu Josef Motyka, tím, jak se děti stěhovaly, zanedbaly školní výuku. V uprchlickém středisku pro ně bylo zřízeno středisko doučování českého jazyka.

Boeing 737 letící do Soluně se kvůli výtržníkovi vrátil do Brna

Po hodině letu na trase Brno-Soluň se musel vrátit kvůli výtržnostem jednoho z cestujících na mezinárodní letiště v Brně-Tuřanech letoun Boeing 737 společnosti ČSA. Na jeho palubě cestovalo asi 160 českých turistů na dovolenou do Řecka. O návratu letadla rozhodl jeho kapitán poté, co dvaatřicetiletý muž na palubě kouřil, pil přinesený alkohol a hrubě urážel letušky. Jednání neukázněného pasažéra hodnotí policie jako přestupek a muži hrozí až 5000 korun pokuta. Českým aeroliniím vznikla zbytečným letem předběžná škoda 700.000 korun, které hodlají vymáhat po neukázněném klientovi.

Archeologové odkryli na Brněnsku laténské a slovanské osídlení

Pozůstatky osídlení z doby laténské a slovanské odkryli pracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno při záchranném archeologickém výzkumu na staveništi průmyslové dílny v Troubsku na Brněnsku. Vedoucí výzkumu Andrea Matějíčková upřesnila, že z doby laténské, tedy z třetího století před naším letopočtem, pochází sídliště se dvěma hloubenými chatami. Mezi sídlištními objekty z doby slovanské, tedy z osmého až devátého století našeho letopočtu, byla například zásobnice na obilí se zbytky žernovu, což je kámen na mletí obilí.

Koncert v Týnském chrámu otevřel Svatováclavské slavnosti

Martin Poruba při inauguračním koncertě rozezněl restaurované barokní varhany, nejstarší v Praze, v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Zahájil tak Svatováclavské slavnosti, festival duchovního umění, jehož jedenáct programů se uskuteční do 30. září. Biskup Jaroslav Škarvada, který v neděli varhany vysvětil, označil v úvodu večera jejich zrestaurování uskutečněné s velkorysou podporou "německých přátel a odborníků" za příklad vytváření kulturní jednoty evropského kontinentu. Devátý ročník Svatováclavských slavností, organizovaných Společností pro duchovní hudbu, nechá zaznít katolickou, pravoslavnou, protestantskou i židovskou hudbu. Součástí jsou i výstavy, přednášky a bohoslužby. V pátek bude mít v Týnském chrámu na festivalu českou premiéru oratorium Anno Domini od Petra Ebena napsané loni pro německou katolickou arcidiecézi v Paderbornu k miléniu Karla Velikého.

Dana a Emil Zátopkovi slaví narozeniny

Nejslavnější sportovní pár na světě Dana a Emil Zátopkovi v úterý oslaví společné 78. narozeniny. Kvůli zápalu plic, který nedávno legendárního vytrvalce postihl, nemohou slavit společně doma. Zátopek se po nemoci stále zotavuje v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.

Česká republika získala další medaili na OH v Sydney

Český sportovní střelec Martin Tenk získal na olympijských hrách bronzovou medaili v libovolné pistoli na 50 metrů. Vítězem soutěže se stal Bulhar Tanju Kirjakov, stříbro patří Igoru Bašinskému z Běloruska. Tenk skončil třetí nástřelem 662,5 bodu a za druhým místem zaostal o osm desetin.

Nový český rekord v hodnotě 2 minuty 14 vteřin a 10 setin zajistil Danielu Málkovi postup do semifinále dvoustovky prsa na olympijských hrách v Sydney. V rozplavbách skončil Málek druhý, rychlejší než on byl jen Ital Davide Rummolo.

Stolní tenista Petr Korbel porazil ve svém druhém utkání dvouhry na olympijských hrách v Sydney Petera Jacksona z Nového Zélandu hladce 3:0 po setech 21:11, 21:13, 21:15 a vyhrál tak kvalifikační skupinu C.

Skifař Václav Chalupa skončil po taktickém dojezdu druhý ve své opravné jízdě. I přes zdravotní problémy tak postoupil do čtvrtečního olympijského semifinále. V něm bude dvanáctka závodníků bojovat o šest finálových míst.

A jaké bude počasí?

Oblačno, nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.