Zprávy úterý, 20. června 2000

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobně:

Československá obchodní banka ovládne po převzetí Investiční a poštovní banky bezmála polovinu bankovního trhu ČR

Československá obchodní banka se dohodla s nuceným správcem Investiční a Poštovní banky, Českou národní bankou a ministerstvem financí na převzetí provozu IPB v nucené správě. Podle tisku by ČSOB po převzetí IPB mohla kontrolovat přes 600 miliard bankovních obchodů, což by podle dubnových údajů centrální banky představovalo 46 procent českého bankovního trhu. Z celkových vkladů klientů by ČSOB kontrolovala zhruba třetinu.

ČSOB se v roce 1999 stala třetí nejobdivovanější firmou České republiky. Ze základního seznamu 600 českých firem ji na třetí místo žebříčku "100 obdivovaných firem ČR" vybrala porota složená z manažerů firem, ekonomických analytiků a zástupců oborových sdružení na základě devíti kritérií. V roce 1998 se ČSOB umístila na 12. místě v anketě "Českých 100 nejlepších", organizované společností Comenius.

ČSOB získala od státu záruky za rizika z převzetí IPB Československá obchodní banka získala od ministerstva financí záruky za rizika vyplývající z převzetí Investiční a Poštovní banky. Jak oznámil generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek, garance bude uplatněna, pokud se v následujícím auditu prokáže, že čistá hodnota aktiva IPB je záporná. Dané záruky by se měly v budoucnu "překlopit na Konsolidační banku".

ČSOB a IPB budou až do skončení auditu fungovat odděleně

Až do skončení auditu budou ČSOB a IPB fungovat odděleně. Audit, který by měl určit hodnotu banky, skončí v horizontu tří až šesti měsíců. Znamená to mimo jiné, že klient, který si půjde zřídit účet u ČSOB, bude mít nadále odlišné podmínky proti klientovi zakládajícího si účet na pobočce IPB.

V pobočkách IPB se snížil zájem o výběr vkladů

Po zárukách státu a České národní banky a po zprávě o převzetí IPB Československou obchodní bankou zaznamenali v pondělí zpravodajové ČTK v krajích snížený zájem o výběr vkladů v pobočkách Investiční a Poštovní banky. Klid panoval např. v pobočkách IPB v Benešově, Olomouci, Zlíně a Pardubicích, běžný provoz byl také v Brně.

Václav Klaus kritizuje postup ČNB v kauze IPB, od vlády žádá vysvětlení

Uvalení nucené správy na Investiční a Poštovní banku i velmi rychlý prodej tohoto ústavu Československé obchodní bance v pondělí tvrdě kritizoval předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Jeho výhrady směřovaly především na adresu České národní banky. Od vlády, která se na řešení problému v IPB podílela, žádá Klaus podrobné vysvětlení. "Jedná se o věci, které jsou zcela v pravomoci ČNB, ona uvalila nucenou správu, její nucený správce prodal celou banku," řekl Klaus novinářům. Způsob, jakým se centrální banka a kabinet se situací v IPB vypořádaly, zhodnotil jako "silové řešení nesmírně křehkého problému". Václav Klaus dále poznamenal, že vláda zřejmě přistoupila k razantnímu řešení situace na základě informací, že z IPB masivně unikají peníze do ciziny. "Jako předseda Poslanecké sněmovny budu žádat, aby nám to (vláda) dokázala," uvedl.

Také poslanci chtějí v kauze IPB od vlády vysvětlení

Způsob uvalení nucené správy na Investiční a Poštovní banku a její následné převzetí Československou obchodní bankou vyvolává u řady poslanců obavy. Většina z nich nepřímo hovoří o nejasném pozadí obchodních transakcí vedených státem a národní bankou. Ve sněmovně budou proto po vládě žádat vysvětlení. Někteří z nich včetně poslance Ivana Langra varují, že pokud se kroky vlády ukáží jako nevhodné, mohou vyvolat politickou a ekonomickou nestabilitu v zemi. Samotné převzetí IPB ČSOB hodnotí Langr jako malou domů jedné bance. O aktuálním dění v IPB v pondělí jednal předseda ODS Václav Klaus s předsedou Unie svobody Karlem Kühnlem. Lidovci ústy svého místopředsedy Miroslava Kalouska dali najevo, že budou podporovat všechny kroky vlády, které povedou ke stabilizaci situace v IPB a budou neutrální k zájmům jednotlivých finančních skupin. Také oni však připustili, že rychlost a nulové informace o dění v IPB vzbuzují spoustu otazníků.

Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS se připojil ke kritikům pátečního nasazení příslušníků policejní protiteroristické jednotky v pražském sídle Investiční a Poštovní banky. Také on je pro to, aby o věci mimořádně jednal jeho výbor. Místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer v této souvislosti odmítl tvrzení ministra vnitra Stanislava Grosse a policejního prezidenta Jiřího Koláře, že nasazení příslušníků URNA bylo v souladu se zákonem.

Vláda bude podle ministra Kavana v otázce Rakouska nadále solidární s EU

Česká vláda bude podle ministra zahraničí Jana Kavana i nadále zaujímat solidární postoj s Evropskou unií vzhledem k Rakousku, v jehož vládě už téměř půl roku působí členové krajně pravicové strany Svobodných. "Představa, že by Evropská unie svůj postoj zmírnila a Česká republika ne, nepřichází v úvahu. My náš postoj pravidelně konzultujeme a je zcela v souladu s postojem Evropské unie," řekl v pondělí novinářům ministr Kavan. Ten tak na dotaz ČTK reagoval na nedělní tvrzení místopředsedy KDU-ČSL a bývalého náměstka ministra zahraničí Cyrila Svobody, který postoj české vlády k Rakousku označil za "absolutně kritický" a pozastavil se nad tím, že se kabinet nesnaží česko- rakouské vztahy "nějak napravit".

Ministr Kavan věří v "důkladnou inventuru" jednání s EU do konce roku

Ministr zahraničí Jan Kavan věří, že v druhém pololetí letošního roku, kdy má Evropské unii předsedat Francie, bude provedena "důkladná inventura" přistupování České republiky k unii. Předpokládá, že ze všech kapitol, v nichž Česko slaďuje své zákony s legislativou EU, budou vyděleny "ty skutečně problematické záležitosti". Ministr to uvedl po skončení vládního semináře o přípravách ČR na vstup do EU s tím, že do začátku příštího roku bude vytvořen "negociační balík", aby se ČR při jednání s EU mohla soustředit na řešení "substantivních závažných problémů." Ministr dále řekl, že od francouzského předsednictví očekává také předložení konkrétního scénáře rozšiřování, což podle něj uznal minulý týden při návštěvě Prahy i francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine.

Ministr Vetchý se setkal v Londýně s britským ministrem obrany

O dvoustranné spolupráci a členství České republiky v NATO jednal v pondělí v Londýně se svým britským protějškem Geoffem Hoonem ministr obrany Vladimír Vetchý, který tak zahájil dvoudenní návštěvu Velké Británie. Rozhovory se týkaly také operací na Balkáně, jež by měly mít podle ministra Vetchého jednotné velení. Po skončení rozhovorů ministr novinářům řekl, že do roku 2001 by měly být české jednotky rychlé reakce v rámci NATO začleněny do britských vojenských sil. Jednání se týkalo i výcvikového střediska pro nižší důstojníky, které bude v září otevřeno ve Vyškově. Británie pošle do střediska výcvikový tým.

V Praze se sešli náčelníci štábů zemí usilujících o vstup do NATO

Země usilující o vstup do Severoatlantické aliance by se měly zaměřit především na vybudování moderních informačních a komunikačních systémů, efektivní práci s informacemi a na získání či výchovu dobře připravených armádních odborníků. Uvedl to v pondělí náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý při zahájení dvoudenního semináře, na kterém se náčelníci štábů zemí usilujících o vstup do NATO mohou seznámit se zkušenostmi Maďarska, Polska a Česka. Jiří Šedivý označil vstup nových členů do aliance za "dlouhodobý proces" a zdůraznil rozdíl mezi partnerstvím a spojenectvím. Podle něj je NATO jiné zevnitř než zvenčí.

Tým důstojníků NATO zahájil svou informační kampaň v Plzni

Informační kampaň o Severoatlantické alianci, určenou zástupcům místních úřadů státní správy, samosprávy a akademické veřejnosti, zahájil v pondělí v Plzni tým důstojníků NATO. V čele s Peterem Reynoldsem z Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě tak odstartoval první ze seriálu seminářů, které budou pokračovat v dalších českých městech.

Podle ministra Kužvarta přináší s sebou rozšiřování EU také ekologické aspekty

Rozšiřování Evropské unie s sebou přináší jednoznačně také environmentální aspekty a pokud jednotlivé kandidátské země nezachytí tento trend, nemohou v budoucnu uspět ani v hospodářské soutěži. Uvedl to v pondělí v rozhovoru pro ČTK český ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten se zúčastnil jednání ministrů životního prostředí EU a přidružených zemí v maďarském městě Szentendre.

Dvoudenní jednání, které navštívila také komisařka EU pro životní prostředí Margot Wahlströmová, se konalo při příležitosti 10. výročí založení středoevropského Regionálního environmentálního centra (REC). V pondělí vyvrcholilo přijetím závěrečné deklarace. Ministři v tomto dokumentu mimo jiného shodně konstatují, že ochrana životního prostředí se musí stát integrální součástí průmyslové či zemědělské politiky jednotlivých států.

Vilém Holáň: Když Senát neschválí volební zákon, předloží lidovci návrh

Sjednocení voleb do Senátu a krajů na jeden den a úprava regionálního zřízení z dřívějších osmi na 14 krajů - to jsou základní změny, které by podle lidovců mohly znamenat dvojkolejnost podzimních voleb, pokud by senátoři neschválili novelu volebního zákona připravenou ODS a ČSSD. Senátní volby se podle platného zákona uskuteční v pátek a v sobotu, zatímco do krajů se má volit v neděli. "To by znamenalo zbytečně větší výdaje na volby," řekl v pondělí novinářům lidovecký poslanec Vilém Holáň. Zákonodárci KDU-ČSL proto podle něj připravují vlastní kratší změnu volebního zákona.

Seminář připomněl Miladu Horákovou i jako aktivistku ženského hnutí

Lítost nad tím, že se dosud nepodařilo odhalit konkrétní osoby, které se podílely na konstrukci jednoho z nejtragičtějších politických procesů s Miladou Horákovou, vyjádřili v pondělí v Senátu účastníci semináře k uctění její památky. Účastníci připomněli i zájem Milady Horákové o feministické organizace a její úsilí o zrovnoprávnění žen. Od popravy Milady Horákově uplyne 27. června 50 let.

Třebovická kampelička je od pondělí pod nucenou správou

Pod nucenou správou je od pondělí Třebovická kampelička ze stejnojmenné části Ostravy. Úřad pro dohled nad družstevními záložnami se pro toto řešení rozhodl kvůli opakovaným problémům s nedostatkem peněžní hotovosti a obchodům, které poškozují vkladatele.

České dráhy a Deutsche Bahn podepsaly poziční dokumenty o spolupráci

Generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený a jeho německý protějšek z Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn v pondělí podepsali poziční dokumenty, které deklarují další kroky spolupráce obou železnic. Na základě dohod vzniknou dvě společné pracovní skupiny, které posoudí možnosti spolupráce v osobní a nákladní dopravě. Obě železnice postupně zavádějí společné tarifní nabídky v nákladní dopravě, začínají spolupracovat ve spediční činnosti a kombinované dopravě a ve vzájemném používání nákladních vozů. V osobní dopravě společně nabízejí zvýhodněné jízdné v příhraničních oblastech a spolupracují při výstavbě koridoru Berlín-Praha-Vídeň a v budoucnu trasy Norimberk-Praha.

Kapacita věznic v ČR se zvýší o 575 nových míst

Ubytovací kapacita českých věznic, které jsou dlouhodobě přeplněné, se v červenci zvýší o 575 nových míst. Ve věznici v Jiřicích na Nymbursku budou totiž 10. července otevřeny další ubytovací prostory. Jiřická věznice namísto dosavadních 178 pojme celkem 753 vězňů. Podle posledních statistických údajů Vězeňské služby z konce května jsou české věznice přeplněny v průměru o téměř 16 procent. Trest si v nich odpykává či ve vazbě na rozsudek čeká 23.035 lidí. Tento počet převyšuje ubytovací kapacitu všech zařízení o 3117 vězňů.

Vyšetřovatel dá v případu Mein Kampf podnět k propadnutí věci

V případu policejního vyšetřování vydání české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf chce dát vyšetřovatel podnět státnímu zástupci, aby soudu navrhl propadnutí zajištěných knih státu. ČTK to řekl v pondělí ředitel Obvodního úřadu vyšetřování Prahy 7 Josef Stuchlík s tím, že vlastní vydání a kniha sama propagují fašismus. Vydavatele knihy Mein Kampf Michala Zítka vyšetřovatel počátkem června obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, za což mu hrozí vězení na tři až osm let.

Demonstrující uprchlíky neuspokojilo jednání s pracovníky vnitra

Kubánské velvyslanectví v Praze nemůže pomoci skupině deseti uprchlíků z Ruska, Moldavska a Uzbekistánu, kteří se na jeho zástupce dnes obrátili se žádostí o udělení politického azylu. Kuba, která řeší své vlastní vnitřní problémy, také nechce zasahovat do vzniklé situace, která v České republice kolem uprchlíků nastala. Uprchlíci v pondělí v Praze demonstrovali kvůli údajnému porušování práv uprchlíků v Česku. Poté jednali se zástupci ministerstva vnitra, avšak bezúspěšně. Běženci si stěžují na poměry v uprchlickém zařízení Červený Újezd na Teplicku a ministerstvu vnitra vyčítají údajné byrokratické průtahy při řešení jejich situace.

Do Prahy přijelo demonstrovat 11 lidí včetně dvou dětí. Mladá žena z Uzbekistánu, která je v táboře již pět měsíců, například tvrdí, že se jejího manžela pokusili v táboře otrávit. Případ prověřovali policisté, kteří jej odložili poté, co lékaři zjistili, že zdravotní problémy způsobil muži střevní virus.

V ČR je mnohem víc žadatelů o azyl než na Slovensku

Pouze Maďarsko přijalo loni více přistěhovalců žádajících o azyl než Česká republika, zatímco na Slovensku a v dalších východoevropských zemích to bylo mnohem méně. Vyplynulo to z článku, který o víkendu zveřejnil francouzský deník Le Monde. Podle informací zveřejněných na internetových stránkách českého ministerstva vnitra požádalo loni v ČR o trvalý pobyt 9837 cizinců, přičemž 8191 žádostem tento resort vyhověl a 1646 žádostí zamítl.

Židé demonstrovali před newyorským konzulátem ČR

Asi tisícovka ortodoxních Židů se v pondělí odpoledne shromáždila před newyorským konzulátem České republiky a požadovala okamžité zastavení výstavby kolem středověkého židovského hřbitova v pražské Vladislavově ulici. Podle kompromisu dosaženého mezi Židy, českou vládou a Českou pojišťovnou budou ostatky ze hřbitova zakomponovány do projektu stavby administrativní budovy České pojišťovny.

Průzkum IVVM: Buzková a Gross jsou stále nejpopulárnějšími českými politiky

Pomyslný žebříček popularity politiků stále vedou dva sociální demokraté Petra Buzková a Stanislav Gross. Z výzkumu, který pondělí zveřejnil Institut pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že Buzkové důvěřuje 68 a Grossovi 60 procent dotázaných. Prezident Václav Havel má na žebříčku bronzovou příčku - věří mu 52 procent lidí. Mezi osobnosti s negativním indexem důvěry se řadí premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, nevěří mu 64 procent Čechů. Předsedovi Poslanecké sněmovny a ODS Václavu Klausovi nedůvěřuje podle průzkumu 65 procent Čechů.

Podle průzkumu STEM by čtyřkoalice nyní zvítězila ve volbách do Poslanecké sněmovny

Čtyřkoalice by nyní zvítězila ve volbách do Poslanecké sněmovny. Zjistilo to Středisko empirických výzkumů. První místo by si podle průzkumu vybojovala, i když by se výsledky počítaly podle volebního systému, jak jej navrhuje ČSSD a ODS. Změna volebního systému nezvyšuje podle průzkumu šance na vytvoření silné vlády, posiluje komunisty, naopak ODS a ČSSD si výrazně pohoršily. Výsledky by vyloučily pokračování opoziční smlouvy. Sociální demokracie by se totiž podle STEM stala při uplatnění nového volebního systému nejmenší parlamentní stranou bez možnosti zasednout ve vládě.

Pohled Klause na dnešní politickou situaci nabízí jeho nová kniha

Desítky lidí přilákala v pondělí do knihkupectví Fišer v pražské Kaprově ulici autogramiáda nové knihy šéfa ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause. Kniha nese název Od opoziční smlouvy k tolerančnímu patentu. Za 199 korun se v ní čtenáři dozvědí, jaký je pohled bývalého premiéra na dnešní politickou situaci v České republice a okolí.

Rudolfova štola v pražské Stromovce byla opět zpřístupněna veřejnosti

Romance a balady v podání skupiny Cingarela v pondělí z dálky oznamovaly návštěvníkům pražské Stromovky, že byla opět zpřístupněna část takzvané Rudolfovy štoly. Ta v minulosti zásobovala vodou z Vltavy umělé vodní nádrže v bývalé Královské oboře. Štola bude pro veřejnost otevřena do října při příležitosti projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000.

Štolu přivádějící vodu z Vltavy do rybníčku v Královské oboře nechal v letech 1583 až 1593 vybudovat císař Rudolf II., aby si tak zajistil pravidelný přísun kaprů pro svůj dvůr. Její činnost neomezila ani třicetiletá válka a ještě počátkem 18. století se po celé její délce pořádaly plavby na loďkách. Od 19. století do roku 1997 byla štola z technických důvodů uzavřená, před třemi lety se na rovných sto dní otevřela pro veřejnost při příležitosti výstavy Rudolf II. a Praha.

Národní muzeum představuje historii lodní dopravy v Praze

V Národním muzeu je od pondělí otevřena výstava, která přibližuje vývoj osobní lodní dopravy v Praze a historii Pražské paroplavební společnosti. Návštěvníci se mohou podívat například na zvon z nejstaršího parníku, parní píšťaly, původní i nové modely kolesových parníků. Seznámí se také s proměnami pražských nábřeží a zastávek parníků.

Tradice paroplavby v Praze začala pokusy Josefa Božka na parním člunu ve Stromovce v roce 1817. První parník Bohemia postavil Angličan John Ruston a Pražanům ho předvedl v roce 1841. Bohemia jezdila po Labi do Drážďan a do Prahy zajížděla jen výjimečně. První úspěšný pokus zavést v Praze lodní dopravu je spojen se založením Pražské paroplavební společnosti v roce 1865. Její první parníky Praha a Vyšehrad jezdí dodnes. Osobní lodní doprava, kterou PPS provozovala, se omezovala na plavby po Praze a do Štěchovic. Později byla rozšířena do Mělníka, Hřenska a Brandýsa nad Labem. Nejvíce cestujících vozila koncem minulého století a ve 20. a 40. letech tohoto století. Ve 30. letech se PPS stala majetkem státu a od roku 1992 je znovu soukromým podnikem.

V Brně začal týden věnovaný homosexuálům

Při příležitosti 10. výročí založení Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR v pondělí začala týdenní akce nazvaná Duha nad Brnem. Veřejnosti se v jejím rámci prostřednictvím výstav, vystoupení a promítání filmů představí aktivity homosexuálních organizací. Týden vyvrcholí v sobotu soutěží o nejsympatičtějšího gaye "Gay man ČR 2000.

Sport

Ve výrazně oslabeném složení budou obhajovat čeští vícebojaři loňské prvenství v Superlize Evropského poháru. V nominaci chybějí světový rekordman Tomáš Dvořák a Roman Šebrle a také třetí olympijský limitář Jiří Ryba. Čtveřici v prestižním klání ve finském Oulu 1. a 2. července povede letos čtvrtý český desetibojař Jan Poděbradský. Spolu s ním budou reprezentovat Kamil Damašek, Tomáš Komenda a Aleš Pastrňák.

Český hokejový trenér Ivan Hlinka bude ve středu pravděpodobně jmenován hlavním koučem Pittsburghu. Informovala o tom americká agentura AP s odvoláním na zdroje blízké klubu. Hlinka by se měl v nejbližší době vrátit do zámoří, aby se podílel na přípravě před vstupním draftem.

Hokejová Sparta získala novou posilu. Stal se jí dosavadní vsetínský obránce Libor Zábranský, který s pražským celkem uzavřel smlouvu na 4 roky. Zábranský by měl nahradit obránce, o kterých se hovoří v souvislosti s NHL - Františka Kučeru, Michala Sýkoru a Ladislava Benýška.

Krátce o úterním počasí

Jasno až skoro jasno, nejvyšší teploty 29 až 33 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.