Zprávy úterý, 21. dubna 1998

Zprávy 21.4.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla

Prezident Václav Havel se musel v pondělí večer podrobit dalšímu chirurgickému zákroku, při kterém mu byl otevřen malý absces (ohraničený hnisavý zánět) v břišní stěně. V Innsbrucku to dnes oznámili lékaři, podle jejichž vyjádření není Václav Havel kvůli této zánětlivé infekci v akutním ohrožení života. Zástupce prezidentské kanceláře v Innsbrucku Martin Krafl ČTK upřesnil, že Václavu Havlovi byl zákrok proveden v břišní dutině v místě operace tlustého střeva. S odvoláním na dnešní dopolední zprávu ošetřujících lékařů Krafl uvedl, že prezident měl zvýšenou teplotu. Od sobotního zákroku na průdušce je Václav Havel již čtvrtý den na jednotce intenzívní péče udržován v umělém spánku. V úterý před týdnem se v Innsbrucku podrobil těžké operaci tlustého střeva.

Pondělní lékařské komuniké o zdravotním stavu Václava Havla uvádí, že bude postupně odpojován od umělého dýchání tak, aby do dvou dnů mohl dýchat sám. Podle informací lékařů v břišní oblasti ani v plicích nebyla nalezena infekce nebo hnisavé záněty.

Lékařské konzilium prezidenta republiky hodnotí zdravotní stav Václava Havla jako závažný, nikoli však kritický. Uvádí se to ve zprávě vydané po jeho pondělním zasedání. S možností plicní komplikace konzilium počítalo a byla učiněna opatření pro minimalizaci rizik s tím spojených.

Lidovci a sociální demokraté vůbec o Havlově nástupci neuvažují

Čelní představitelé KDU-ČSL a ČSSD shodně na svých tiskových konferencích popřeli, že by jejich vedení jakkoli diskutovala či dokonce uvažovala o nástupci prezidenta Václava Havla v případě, že by jeho nemoc byla dlouhodobější. Místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň vyslovil přesvědčení, že vnitřní věci v České republice budou fungovat i přes Havlovu nemoc. "Jeho pozitivní vliv na veřejné mínění bude dostatečný, i když bude ve stavu rekonvalescence," dodal.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý navštívil Litvu

Český ministr zahraničí Jaroslav Šedivý ve Vilniusu přislíbil podporu Litevské republice v jejím úsilí o přijetí do Evropské unie a NATO. Během dvoudenní návštěvy v této pobaltské republice prohlásil, že Litva bude moci využít zkušenosti České republiky z přijímacích rozhovorů. Zároveň zdůraznil, že NATO by při svém dalším rozšiřování nemělo na pobaltské státy zapomenout. Ministra Šedivého přijal nový litevský prezident Valdas Adamkus, který popřál rychlé uzdravení českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Struktura velení české armády je srovnatelná s NATO

Nově vytvořené operační velitelství české armády, kterým je od loňského 1. listopadu velitelství Vojska územní obrany v Táboře, je svou organizací i členěním srovnatelné s obdobnými velitelstvími armád členských států NATO. Na tiskové konferenci to uvedl velitel Vojska územní obrany české armády Petr Voznica.

S nadzvukovými letadly se počítá

Česká armáda by podle ministra obrany Michala Lobkowicze měla v dlouhodobé perspektivě zcela určitě disponovat vlastním nadzvukovým letectvem. Uvedl to na dotaz ČTK při své návštěvě na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou. Připomněl, že současný letový park doslouží nejpozději v roce 2010 a o přezbrojení letectva víceúčelovým nadzvukovým letounem zahraniční výroby se podle koncepce výstavby armády mělo rozhodnout nejpozději v roce 1997. I když se o nákupu letadel letos horečně jednalo, výběrové řízení vyhlásí nejspíše až příští vláda.

Pilip v Bruselu vypočítal problémové oblasti vstupu ČR do EU

Převzetí společné zemědělské politiky, restrukturalizace průmyslu, financování požadavků EU v oblasti životního prostředí a aplikace její regionální politiky budou podle českého ministra financí Ivana Pilipa oblasti, kde lze očekávat problémy při jednání o vstupu České republiky do Evropské unie. Pilip to řekl několika desítkám prestižních hostů z institucí EU při obědě pořádaném na jeho počest bruselskou odbočkou německé Nadace Konráda Adenauera. Ministr přítomným vyložil, že ČR splňuje maastrichtská kritéria pro zavedení jednotné měny, pokud jde o rozpočtový deficit (dvě procenta HDP) a státní dluh (podle posledních výpočtů 19 procent HDP). Obtížně však bude dosahovat podmínky nejvýše tříprocentní míry inflace a snižování úrokové míry. Předpověděl, že ČR by mohla do dvou až tří let dosáhnout pětiprocentního ročního růstu HDP a v okamžiku vstupu se dostat na úroveň, na jaké bylo při přijímání do unie například Portugalsko.

Znepokojení nad zdravotním stavem prezidenta Václava Havla a nad dopadem jeho případné dlouhodobé nepřítomnosti v politice tlumočil ministru Pilipovi v Bruselu člen Evropské komise Hans van den Broek. "Velmi se zajímal o jeho zdraví a vyjádřil naději, že se brzy zotaví," řekla ČTK komisařova mluvčí Lousewies van der Laanová.

Výkonnost české ekonomiky proti zemím EU je zhruba poloviční

Výkonnost české ekonomiky - asi 8000 USD na hlavu a rok - je proti zemím Evropské unie na poloviční úrovni. České zemědělství je o 20 až 30 procent méně konkurenceschopné a zhruba o tutéž hodnotu má i nižší ceny. "Zapojení do EU je problém minimálně jedné generace a poctivé práce," řekl studentům a pedagogům Vysokého učení technického v Brně ministr zemědělství Josef Lux. Upozornil, že tlak tuzemských zemědělců na urychlené zvýšení cen by ve svém důsledku vedl k neprodejnosti tohoto zboží v EU. Podle zdrojů OECD, jak uvedl, jsou přitom zemědělci v unii až třikrát více chráněni než v České republice.

ČR je velkým znečišťovatelem vzduchu

Přestože ČR výrazně snížila v posledních letech emise škodlivých plynů, stále patří k největším znečišťovatelům z 29 členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z publikace OECD "Ekologické indikátory". Od roku 1990 do roku 1995 poklesla v ČR produkce kysličníku uhličitého, který patří k hlavním příčinám tzv. skleníkového efektu, o 23 procent, tedy nejvíce ze zemí OECD. Pokud jde však o množství tohoto kysličníku v přepočtu na obyvatele, je ČR s 11,7 tunami ze zemí OECD na pátém místě a v porovnání s průmyslovou výrobou na druhém místě.

Volební preference sociálních demokratů klesly o 6 procent

O šest procent poklesly - zřejmě v důsledku tzv. bamberské aféry - volební preference nejsilnější opoziční České strany sociálně demokratické. Podle průzkumu agentury STEM by nyní sociální demokraté získali hlasy od zhruba 24-ti procent občanů. Občanskou demokratickou stranu by volilo necelých 16 procent a Unii svobody skoro 13. Komunisté mají důvěru více než 10-ti procent dotázaných, lidovci devíti a republikáni téměř šesti. Průzkum potvrdil propad Občanská demokratická aliance, která by získala necelé jedno a půl procenta.

Necelá polovina obyvatel České republiky se domnívá, že na tom, kdo vyhraje parlamentní volby, nezáleží, protože pro obyčejného člověka se stejně nic nezmění. Tento názor podle Institutu pro výzkum veřejného mínění zastává celkem 42 procent občanů. Dvaatřicet procent dotázaných míní, že lidé by měli volit pravici.

Lidovci chystají třetí programovou konferenci

Bytová politika, regionální rozvoj a dopravní obslužnost budou témata třetí programové konference Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, která se v pátek a v sobotu uskuteční v Olomouci. Volební program, který strana zveřejní začátkem května, označil její předseda Josef Lux za ambiciózní program obnovy České republiky. Budoucnost Evropy, moderní politiky a prosperity musí být podle jeho slov založena na sociálně vnímavém tržním hospodářství a s tímto programem KDU-ČSL přichází, řekl Lux.

Podnikatelská mise v Sýrii

Navázat kontakty se stále se rozšiřujícím syrským soukromým sektorem je cílem podnikatelské mise 11 českých firem do Damašku, Homsu a Aleppu. Jejich představitelé budou přijati u tří ministrů syrské vlády. Český chargé d'affaires Petr Dubovec uvedl, že mise hodlá zúročit dobré jméno, které české výrobky v Sýrii mají. V posledních letech se syrský trh však stal místem ostrého nástupu firem z Evropské unie, doprovázený intenzívním politickým dialogem.

ČR se uchází o stavbu rafinérie ve Vietnamu

Nejmenované české firmy se ucházejí o účast na projektu první ropné rafinérie ve Vietnamu v Dung Quat za 1,6 miliardy USD s kapacitou 6,5 miliónu tun ropy za rok. Jak ČTK sdělila agentura Czechtrade, zájem o spolupráci v Hanoji potvrdil předseda představenstva státní korporace Petrovietnam Ho Si Thoang. Uvedl, že české podniky by mohly uspět především dodávkami kompresorů.

Diskuse o "pražském jaru" 1968;

O vpádu sovětských vojsk v roce 1968 do tehdejšího Československa a důsledcích těchto událostí diskutovali v Moskvě představitelé ruských společenských organizací a někdejší zpravodajové sovětských periodik v Praze. Diskuse se zúčastnil velvyslanec ČR v Ruské federaci Luboš Dobrovský. Předseda Kongresu inteligence Ruské federace Sergej Filatov informoval o rozhodnutí řady ruských společenských organizací uspořádat vědeckou konferenci, výstavu fotografií a koncert u příležitosti 30. výročí "pražského jara". "Naše iniciativa se setkala s podporou prezidenta Borise Jelcina," konstatoval Filatov.

Česká diplomacie přivítala propuštění čínského disidenta

České ministerstvo zahraničí přivítalo propuštění předního čínského disidenta Wang Tana na svobodu a vyjádřilo víru, že zmíněné rozhodnutí čínských úřadů nebude ojedinělým aktem. Wang Tan po nedělním propuštění přicestoval do Spojených států, kde byl okamžitě po příletu hospitalizován.

ČR pro stálý mezinárodní trestní soud

Česká republika podporuje založení stálého mezinárodního trestního soudu, jenž by rozhodoval o válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a genocidě páchané kdekoli na světě. Bývalému generálnímu prokurátorovi pro stíhání válečných zločinů na území někdejší Jugoslávie Richardu Goldstoneovi to v Praze řekl náměstek českého ministra zahraničí Jan Winkler. Myšlenku zřízení soudu podporuje více než čtyřicet států, z velké části členů Evropské unie. S určitými výhradami k existenci takového soudu vystupují někteří členové Rady bezpečnosti OSN, včetně USA, obávající se zřejmě omezení svého vlivu.

Středočeská ČSSD slibuje vyšší příspěvky rodinám a 13. důchod

Středočeská organizace České strany sociálně demokratické bude ve volební kampani slibovat zvýšení příspěvků rodinám s malými dětmi a takzvaný 13. důchod seniorům. Mladým rodinám s dětmi hodlají středočeští sociální demokraté ve volebním programu slíbit kromě vyšších dávek také řešení bytových problémů.

V čele žebříčku důvěryhodnosti Tošovský, Buzková, Gross

Žádnou změnu na čelných pozicích v žebříčku důvěryhodnosti politiků nepřinesl dubnový průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění. Nejpopulárnějším politikem zůstává premiér Josef Tošovský, kterému důvěřuje 68 procent občanů. Za ním zůstává tandem sociálních demokratů - místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a ČSSD Petra Buzková s 65 procenty a předseda poslaneckého klubu Stanislav Gross s 59 procenty. Čtvrté místo s jednoprocentní ztrátou na Grosse obsadil prezident Václav Havel. Po dlouhodobém poklesu zaznamenal pětiprocentní nárůst expremiér a předseda ODS Václav Klaus, kterému důvěřuje 22 procent dotázaných. Největší pokles důvěryhodnosti postihl předsedu Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloše Zemana, kterému po ztrátě 11 procent důvěřuje 27 procent občanů.

Většina hodnotí soužití s Romy jako špatné

Více než tři čtvrtiny občanů, 78 procent, považuje soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky za špatné. Jako dobré je hodnotí 15 procent lidí a zbývajících sedm procent nemá na tuto otázku vytvořený názor. Vyplývá to z šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. Východisko ke zlepšení vzájemných vztahů vidí 16 procent dotázaných ve vzájemném respektování a 13 procent v přizpůsobení Romů životu většinové populace. Dalších 11 procent občanů považuje za řešení vzdělávání romských dětí, osm procent volá po "převýchově" Romů a sedm procent po přijetí přísnějších zákonů.

Podle tří čtvrtin občanů je korupce v ČR hluboce zakořeněná

Více než tři čtvrtiny občanů se domnívají, že poskytování úplatků v ČR je hluboce zakořeněným zvykem. Tento názor vyslovilo 76,5 procenta účastníků šetření Institutu pro výzkum trhu GfK. Ačkoli 85 procent považuje korupci za nemorální, zastává 74,5 procenta zároveň názor, že menší pozornost, například květiny či láhev alkoholu, je spíše výrazem slušnosti než touhy po výhodě. Dotázaní se domnívají, že 72 procent ministerských úředníků, 71 procent lékařů a 56 procent starostů bere úplatky.

Veřejnost většinou tzv. protidrogové zákony nezajímají

Většinu lidí, konkrétně 64 procent, nezajímá novelizace tzv. protidrogových zákonů, které prezident Václav Havel začátkem dubna vrátil Poslanecké sněmovně. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Novely protidrogových zákonů předpokládají, že trestným činem by bylo i přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů v množství větším než malém. Podle výzkumu souhlasí 66 procent lidí s názorem, že by se měl rozlišovat postih narkomana a prodejce, opačný názor zastává 19 procent dotázaných.

Ve Městě Albrechticích jsou zdroje vody od povodně plné nečistot

Potíže s pitnou vodou sužují Město Albrechtice na Bruntálsku, kde lidem devět měsíců po povodni neteče z kohoutků pitná voda. Musejí pro ni k několik set metrů vzdáleným vrtům nebo k sousedům, v jejichž studních je alespoň voda pitná po převaření. Obyvatelé proto dostávali ještě minulý týden balenou pitnou vodu. Na její rozvážení už však obec nemá peníze.

Ústřední knihovna v Praze po rekonstrukci opět v provozu

Ústřední knihovna na pražském Mariánském náměstí se po dvouleté rekonstrukci opět otevřela pro veřejnost. Kompletní rekonstrukci budovy ve stylu art-deco z roku 1928, která stála přes 220 miliónů korun, financoval pražský magistrát. Symbolem knihovny se stane válec, který z 8000 svazků knih vystavěl v jejím vestibulu výtvarník Matej Kren. Přímo na policích knihovny leží nyní přes 100 tisíc z celkových 500 tisíc svazků, které knihovna vlastní. K dispozici bude také 800 titulů časopisů. V budově vznikla nová místa pro posezení, místnosti s občerstvením, sály pro divadlo, kino nebo tanec, čítárna novin či informační středisko s výběrem pragensií. Veškeré informace o knihovně lze nalézt i na internetové adrese http://www.mlp.cz/

Ministr Stropnický se přidal k recitátorům Ferlinghettiho veršů

Ministr kultury Martin Stropnický a primátor Jan Koukal zahájili Festival spisovatelů Praha. Na slavnostním setkání s účastníky festivalu uvítal Stropnický legendu beatniků Lawrence Ferlinghettiho a na jeho počest zarecitoval jeho verše. Stropnický se tak přidal k desítkám lidí, kteří od nedělního odpoledne recitují nonstop Ferlinghettiho poezii v evangelickém kostele U Salvátora.

Letošní, již osmý ročník festivalu je připsán Bohumilu Hrabalovi a beatnikům. Přehlídky se zúčastní více než třicet literátů z celého světa. Jednotlivé dny tohoto týdne budou věnovány literaturám jednotlivých národů. Vedle rakouských, italských, britských a polských básníků a prozaiků přijedou do Prahy i spisovatelé například z Brazílie, Mosambiku, Maroka či Austrálie.

Hotelové ubytování v Praze patří mezi nejdražší v Evropě

Cena ubytování v pětihvězdičkovém hotelu v Praze patří mezi nejvyšší ve střední a východní Evropě. Vyplývá to ze studie kurýrní společnosti DHL uskutečněné v 16 hlavních městech regionu. Z postkomunistických zemí je nejdražší hotelové ubytování v Moskvě, kde stojí zhruba 312 USD. V Praze zaplatí turista za noc v hotelu nejvyšší kategorie 214 USD, což je mezi srovnávanými zeměmi střední a východní Evropy vyšší průměr.

Kladenský Labyrint se opět pokusí o zápis do Guinnessovy knihy

Stavbou gigantické koule ze staniolu, hliníkových fólií a plechovek z hliníku se chce zapsat do Guinnessovy knihy rekordů středisko volného času Labyrint. Světový rekord by měl být vyvrcholením happeningové akce Sisyfos'98, kterou na oslavu Dne Země 22. dubna připravuje kladenské středisko. Akce, která by měla popularizovat recyklaci surovin, našla jednoznačnou podporu mezi studenty místních škol.

Ze sportu:

Český kanoista Martin Doktor zvítězil na trati 200 metrů v závodě Světového poháru v brazilském Paraná. V závodě na 500 metrů dojel Doktor na druhém místě za Němcem Dittmerem.

Český tenista Petr Korda spojil ve čtyřhře na turnaji v Monte Carlu síly s Američanem André Agassim. Nově vytvořený pár si ve svém premiérovém vystoupení poradil s italsko-rakouskou dvojicí Andrea Gaudenzi, Thomas Muster ve třech setech 1:6, 6:4 a 6:1 a postoupil do druhého kola.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.