Zprávy úterý, 23. března 1999

Nyní podrobněji:

Prezident Havel předá jmenovací dekrety novým soudcům

Prezident Václav Havel v úterý na Pražském hradě předá jmenovací dekrety 12 novým soudcům. Naposledy prezident začátkem února jmenoval třiadvacetičlennou skupinu soudců, kteří složili slib do rukou ministra spravedlnosti Otakara Motejla. Hlavě státu navrhuje nové soudce vláda prostřednictvím ministra spravedlnosti.

Většina pracovníků českého velvyslanectví opustila Bělehrad

Většina pracovníků českého velvyslanectví v Bělehradě se kvůli vyhrocené situaci v Kosovu vrátila do ČR. Současný stav v jihosrbské provincii přiměl rovněž generálního tajemníka NATO Javiera Solanu k odložení chystané návštěvy v České republice, Maďarsku a Polsku.

Sněmovna rozhodne o vyslání vojáků do Kosova

Vládní návrh na vyslání polní nemocnice a nevyzbrojeného dopravního letounu do jihosrbské provincie Kosovo bude patřit k nejdůležitějším bodům březnové schůze Poslanecké sněmovny, která začíná dnes odpoledne. Plánované kosovské mise by se mělo zúčastnit zhruba 100 vojáků po dobu 18 měsíců. Operace by měla stát 575 miliónů korun. Očekává se, že poslanci účast ČR v této mírové misi schválí. Sněmovna má dále mj. na programu projednání vládní zprávy o stavu české společnosti a bezpečnostní strategie České republiky.

Vláda odložila rozhodnutí o jaderné elektrárně Temelín

Otázka dalšího osudu jihočeské jaderné elektrárny Temelín zůstává po pondělním jednání vlády nevyřešena. Kabinet pověřil ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, aby do konce dubna připravili podrobnější zprávy o možných alternativách dokončení nebo zastavení výstavby jaderné elektrárny. Rozhodnutí vlády považují ekologové za úspěch.

Evropská federace stran zelených zaslala české vládě dopis, v němž podporuje požadavek české Strany zelených na okamžité zastavení výstavby Temelína. Zelení se odvolávají na analýzu mezinárodní komise, podle níž tato investice bude ztrátová a poptávka po elektřině bude mít u nás minimálně deset let klesající tendenci.

Naproti tomu poslanci zvolení za Mostecko, Oldřich Vojíř 'ODS) a Josef Hojdar 'ČSSD) se shodují na nutnosti dostavět Temelín. "Diskuse, které se kolem Temelína v současné době vedou, se odvíjejí od předpokladu slabého odběru elektrické energie s tím, že to tak bude na věky. Na věky to ovšem být nemůže, to by tento stát zcela zanikl," uvedl Hojdar. Podle jeho slov dojde ke zvratu v odběru elektrické energie kolem roku 2005. Proti dostavbě Temelína jsou naopak odboráři Mostecké uhelné společnosti a také senátor zvolený za Mostecko, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr. Odboráři se obávají, že po spuštění Temelína budou uzavřeny severočeské tepelné elektrárny. To by zvedlo další vlnu nezaměstnanosti, která na Mostecku dosahuje už 17 procent.

Veřejnou diskusí o energetice, kterou v pondělí otevřela vláda rozhodnutím o vypracování variant české energetiky bez jaderné elektrárny Temelín a s jejím využitím, zahájí v úterý v Praze seminíř "Ekonomika jaderné energetiky ve Spojených státech a v České republice". Vystoupí na něm expert na ekonomiku jaderné energetiky Edward Smeloff zabývající se restrukturalizací a modernizací elektrárenských společností a jeho kolega Arnie Gunderson.

Vláda jednala o azylu, prodeji státní půdy a zvýšení důchodů

Vláda schválila zákon o azylu, jehož cílem je omezit příliv běženců na české území. Návrh například zavádí takzvanou bezpečnou zemi původu, ve které nedochází k pronásledování či nelidskému zacházení. Příchozí z takových zemí azyl nedostanou. Loni požádalo o azyl v České republice 1022 běženců, přiznán byl 46 lidem.

Vláda rovněž rozhodla, že předmětem daně z nemovitostí budou jednotlivé bytové jednotky. Doposud se zdaňovala stavba jako celek a poplatníkem byl v případě, kdy jednotlivé byty jsou ve vlastnictví různých osob, jimi zvolený zástupce. Podle ministra financí Ivo Svobody má úprava přinést další prostředky do státního rozpočtu.

Ministři schválili návrh zákona o prodeji státní půdy. Kupujícím se může stát buď fyzická osoba s trvalým pobytem v ČR, nebo právnická osoba se sídlem v ČR, případně obec či vyšší územně správní celek. Návrh klade důraz na provozování zemědělské prvovýroby. Současně zohledňuje nájemce prodávaného pozemku či vlastníka pozemku sousedního. U zemědělské půdy umožňuje až 30-ti letou lhůtu splatnosti. Podle informací ČTK by se zákon po schválení měl týkat asi 500.000 hektarů zemědělské a 10.000 hektarů lesní půdy ve vlastnictví státu.

Vláda dále schválila návrh, který umožňuje družstvům vypořádat majetkové podíly vydáním tzv. majetkových listů, tedy cenných papírů, které nemají povahu státního dluhopisu. Podle dříve schválených zákonů měly družstva během sedmi let vypořádat nároky oprávněných osob, které provozují zemědělskou výrobu. Jelikož družstva byla každoročně ve ztrátě, většinou nemají na vyplacení zbývajících podílů peníze.

Veškeré důchody budou od srpna zvýšeny přibližně o 5,4 procenta. Naposledy byly valorizovány loni k 1.červenci. Průměrný důchod starodůchodců tehdy dosáhl 5497 korun a novodůchodců /těm byl důchod přiznán po roce 1996/ 5890 korun.

Česká ekonomika je podle Pavla Mertlíka blízko dna

Česká ekonomika je blízko dna, už není kam klesat. V reakci na zveřejněný pokles hrubého domácího produktu za rok 1998 to řekl místopředseda vlády Pavel Mertlík. Hrubý domácí produkt klesl meziročně reálně o 2,7 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dokonce o 4,1 procenta. Propad ekonomiky bude podle Mertlíka pokračovat do poloviny letošního roku, ve druhém pololetí dojde k oživení.

Výsledek hrubého domácího produktu v posledním čtvrtletí loňského roku je velmi špatný signál o ekonomice. Příčinou je fakt, že ekonomické reformy z let 1990 až 1996 vyčerpaly vnitřní dynamiku a sociálně demokratická vláda nedokázala s vývojem ekonomiky nic udělat. Pro ČTK to uvedl bývalý ministr financí Ivan Pilip. Ekonomika doplatila na to, že nedošlo k důkladnější restrukturalizaci na úrovni mikrosféry. To bylo z pohledu politiky vlády ovlivněno zejména nedotaženou privatizací, nedostatečným právním rámcem a mnohdy nejasně strukturovanými vlastnickými vztahy, uvedl Pilip.

Změny ve vládě požaduje 60 procent občanů

Téměř polovina občanů České republiky nepovažuje nynější vládu za stabilní a celých 60 procent volá po změnách. V případě jednání o většinové vládě by 42 procent lidí dalo přednost široké pravolevé koalici. Vyplývá to z výsledků březnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění /IVVM/.

Polovina lidí odmítá izolaci komunistů na politické scéně

Bezmála každý druhý občan odmítá izolaci komunistů na politické scéně. Podle výsledků průzkumu IVVM si 49 procent lidí myslí, že by se s komunisty mělo začít vyjednávat. Podle jejich názoru by se strana, která v Poslanecké sněmovně zastupuje přes 11 procent voličů, měla podílet na debatách o řešení společenských problémů. Se zařazením komunistů mezi plnohodnotné demokratické strany však nesouhlasí 38 procent lidí. Odpůrci dialogu komunistické straně vytýkají především to, že se nedokázala ani po deseti letech od pádu totalitního režimu změnit.

Daňové nedoplatky vzrostly ke konci února na 84,1 miliardy korun

Daňové nedoplatky vzrostly ke konci února na 84,1 miliardy korun. Pro ČTK to uvedla tisková mluvčí ministerstva financí Jana Vargová. Ministerstvo hledá vhodné cesty jak nedoplatky snížit. Zlepšit situaci by pomohlo například plánované zavedení registračních pokladen, dále změny celních předpisů, finanční policie a finanční prokuratura.

Malé pivovary se kvůli fúzi obracejí na premiéra

Český svaz malých nezávislých pivovarů žádá v otevřeném dopise premiéra Miloše Zemana, aby postup spojení dvou největších českých pivovarů, Plzeňského Prazdroje a nošovického Radegastu, a s tím související činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, byla vyšetřena v rámci akce čisté ruce.

Po mimořádné valné hromadě Českého svazu malých nezávislých pivovarů jeho prezident Stanislav Bernard upozornil, že pivo v ČR je zhruba třikrát levnější než ve světě, což prakticky brání jeho importu. To podle něj vytváří obrovský prostor pro monopolního výrobce zvyšovat ceny piva a tím zisky, aniž by se musel obávat zahraniční konkurence. Půjde-li podle Bernarda ČR cestou monopolizace trhu, slavný pojem české pivo zanikne. Malé a střední pivovary přitom podle Bernarda drží laťku kvality piva.

Boj malých pivovarů proti fúzi Plzeňského Prazdroje a Radegastu je účelový a zcela nesmyslný, protože Plzeňský Prazdroj 'PP) nikdy proti malým pivovarům nebojoval, neohrožoval jejich existenci a ani v budoucnosti ohrožovat nehodlá. ČTK to sdělil mluvčí PP Jaroslav Pomp. Tím, že si malé pivovary v minulosti vymohly v Parlamentu daňové výhody, které v ČR neexistují v žádném jiném odvětví, podle Pompa prokázaly, že jsou nejlépe organizovanou lobby. Statistika Českého svazu pivovarů a sladoven uvádí, že malých pivovarů v ČR neubývá, ale naopak přibývá, protože v letošním roce byly otevřeny tři nové minipivovary.

Zetor po měsíci odstávky zahájil výrobu

Tradiční tuzemský výrobce traktorů, brněnský Zetor, začal po měsíci opět vyrábět. Mimořádná celozávodní dovolená a odstavení výroby traktorů v prvních třech týdnech v březnu měly pomoci firmě snížit náklady a částečně překonat odbytovou krizi na světových trzích. Podnik chce v letošním roce dokončit restrukturalizaci a počítá i s propuštěním zhruba 500 z nynějších 4500 pracovníků.

TOS se bude podílet na modernizaci běloruské automobilky

Firma TOS Varnsdorf se bude podílet na modernizaci běloruské automobilky Belaz českou strojírenskou technikou. Objem jejích dodávek pro Bělorusko má v letošním roce činit 300 miliónů korun. ČTK to řekl finanční ředitel společnosti Lubomír Samuhel. Česká exportní banka má podle něj financovat 85 procent z celkové hodnoty investic ve výši 119 miliónů dolarů. Projekt je z hlediska českého průmyslu největší investiční akcí do zemí bývalé východní Evropy v posledním desetiletí.

V sociální oblasti hodnotí občané nejlépe školství

V oblasti sociální politiky občané nejlépe hodnotí možnost přístupu ke vzdělání; za dobrou ji považuje 62 procent lidí. Nejméně jsou spokojeni s bydlením. Jen čtyři procenta se domnívají, že získat byt je jednoduché. Možnost najít zaměstnání považuje za špatnou 82 procent dotázaných, což je o 29 procent více než loni. Vyplývá to z březnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Češi hodnotí své životní podmínky lépe než Poláci a Maďaři

Češi jsou oproti Maďarům a Polákům spokojenější se svými materiálními podmínkami, ekonomickou situaci své země však hodnotí daleko kritičtěji. Vyplývá to z výsledků šetření IVVM. Momentální materiální situaci považuje za dobrou 24 procent Čechů, 21 procent Poláků a devět procent Maďarů. V hodnocení ekonomické situace své země jsou nejkritičtější Češi - 65 procent ji považuje za špatnou a jen pět procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kladných odpovědí zaznamenal výzkum v Polsku, konkrétně 13 procent. V Maďarsku převažoval mezi dotázanými občany neutrální pohled. Maďaři a Poláci jsou rovněž daleko optimističtější v pohledu na vývoj ekonomiky v příštích 12 měsících. Zlepšení ekonomiky si slibuje od příštího roku jen desetina Čechů.

Nesehnutí rozvinuli před čínským velvyslancem tibetskou vlajku

Znovu upozornit na porušování lidských práv v Tibetu chtěli v Brně aktivisté nezávislého sociálně ekologického hnutí Nesehnutí. V posluchárně Pedagogické fakulty tamní Masarykovy univerzity, v níž se konala diskuse s čínským velvyslancem Yan Pengem, proto na protest vyvěsili tibetskou vlajku. Setkání se uskutečnilo na základě nabídky čínské strany. Hovořilo se například o vzájemných vztazích mezi ČR a Čínou, vztahu Číny a Evropské unie i o současné ekonomické a politické situaci ve světě.

Římskokatolická církev hodlá Ostravě darovat kostel

Kostel sv. Václava v centru Ostravy hodlá městu věnovat zdejší římskokatolická církev, a to kvůli nedostatku peněz na pokračování rekonstrukce objektu, která byla zahájena v roce 1997. Novinářům to řekl Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Veškeré náklady na nutné opravy činí 50 miliónů korun. Lobkowicz je přesvědčen, že převedením této kulturní památky na město bude kostel nadále sloužit věřícím. Ostrava tak získá prostory pro pořádání výstav, koncertů komorního charakteru a dalších duchovních akcí. Kostel z 13.století utrpěl značné škody zvláště v posledních dvaceti letech poklesem podloží v důsledku důlní činnosti.

Volkswagen stáhl reklamu připomínající okupaci ČR

Stáhnout svou reklamu a zveřejnit omluvu se rozhodla společnost Import Volkswagen Group s.r.o., dovážející do ČR vozy této značky. Její inzerce totiž mohla připomínat události z okupace Československa před 60 lety. V den výročí okupace německými vojsky 15.března otiskla Mladá fronta Dnes inzerát firmy Import Volkswagen Group s.r.o.nazvaný Velká jarní ofenzíva. Celá předcházející stránka byla shodou okolností věnována událostem z před šedesáti let, kdy na území tehdejšího Československa vstoupila vojska wehrmachtu.

Vyjde kniha o republikánech

Bývalá členka ultrapravicových republikánů /SPR-RSČ/ Andrea Cerqueirová nevylučuje, že by se v souvislosti s její knihou o praktikách uvnitř zmíněné strany mohla stát terčem výhrůžek. Stoupenci šéfa SPR-RSČ Miroslava Sládka jí měli vyhrožovat násilím již loni, když opustila stranu kvůli nesouhlasu se Sládkovými praktikami. Cerqueirová tehdy otevřeně hovořila o tom, že úzká skupina republikánů zneužívala stranu k vlastnímu obohacování. Kniha nazvaná "Republikáni - šokující odhalení" popisuje fyzické násilí, sexuální vydírání, finanční machinace a další jevy v SPR-RSČ. Zmiňuje i osudy jejích představitelů po loňských neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž SPR-RSČ získala jen 3,9 procenta hlasů voličů.

Jiří Gruša převzal Goethovu medaili

Český básník a diplomat Jiří Gruša převzal ve středoněmeckém Výmaru spolu se čtyřmi dalšími laureáty Goethovu medaili. Tímto vyznamenáním oceňuje každoročně již od roku 1954 Goethův institut zásluhy zahraničních osobností o německý jazyk a kulturní výměnu s Německem. Jiří Gruša, který žil od roku 1981 v Německu v politickém exilu a poté byl v letech 1991 až 1997 velvyslancem v SRN 'nyní působí ve stejné funkci v Rakousku), byl oceněn za svou lyrickou tvorbu v němčině, přínos k šíření české literatury v Německu i osobní příspěvek k překonávání historické zátěže v česko-německých vztazích.

Dagmar Havlová oslavila narozeniny ve Vídni

Choť českého prezidenta Dagmar Havlová se v pondělí ve Vídni sešla s bývalým starostou Helmutem Zilkem, na jehož pozvání se návštěva uskutečnila. Pobědvala rovněž s manželkou rakouského prezidenta Margot Klestilovou. Večer navštívila derniéru Zilkovy manželky Dagmar Kollerové v pořadu Písně mého života v Lidové opeře. Dagmar Havlová, která do Vídně přijela s dcerou Ninou, oslavila v pondělí 46.narozeniny.

Sport

Fotbalisté Sparty Praha porazili v dohrávaném zápase 20. kola první Gambrinus ligy Slovan Liberec 1:0 a v tabulce vedou o sedm bodů před Teplicemi. Liberec zůstal se 23 body dvanáctý.

Krůček od semifinále jsou hokejisté pražské Sparty poté, co i podruhé využili ve Sportovní hale výhody domácího prostředí a zdolali České Budějovice 2:0. O svém postupu mezi nejlepší čtyři celky letošního ročníku extraligy může Sparta rozhodnout již ve středu v Českých Budějovicích, kde je na programu třetí měření sil obou týmů.

Domácí tým HC Železárny Třinec zvítězil ve druhém čtvrtfinálovém střetnutí hokejové extraligy nad Keramikou Plzeň po dramatickém průběhu utkání 4:2 a srovnal stav zápasové série play off na 1:1.

Počasí

Dnes je v České republice oblačno, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.