Zprávy úterý, 23. června 1998

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobněji:

Václav Havel požádal Miloše Zemana, aby zahájil jednání o nové vládě

Prezident republiky Václav Havel v pondělí požádal předsedu sociálních demokratů Miloše Zemana, aby zahájil jednání o sestavení nové vlády. Učinil tak po sérii pondělních separátních konzultací s předsedy ČSSD, Občanské demokratické strany, Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové a Unie svobody, které pozval k prvnímu povolebnímu jednání nad výsledkem předčasných voleb do Poslanecké sněmovny.

Miloš Zeman prezidenta Havla ujistil, že je připraven jednání o sestavení vlády zahájit. Uvedl mimo jiné, že spoléhá na pomoc a podporu prezidenta v této nelehké práci. Jejím smyslem je podle něj prosadit změnu minulé politiky, změnu, která by vedla k oživení ekonomického růstu, k odstranění některých sociálních problémů a v každém případě k snížení alarmující míry ekonomické i jiné kriminality.

Zemanovo pověření při pondělních jednání s prezidentem podpořili všichni předsedové stran, kteří se schůzek zúčastnili. Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus řekl, že sice doporučuje Miloše Zemana, ale zároveň Václava Havla upozornil, že Zemanovým pověřením se ODS automaticky odsune do opozice. Josef Lux ani Jan Ruml svůj návrh na Zemanovo pověření nepodmínili.

Postoje aktérů se během pondělí zřetelně vykrystalizovaly. ODS chce koalici pravostředovou, což je ODS - KDU-ČSL - Unie svobody. Lidovci chtějí koalici KDU-ČSL, Unie svobody a sociálních demokratů. Jan Ruml ale jednoznačně nechce přijmout verzi Josefa Luxe a odmítá jít do koalice se sociálními demokraty.

Václav Klaus se dnes sejde k povolebním jednáním s Josefem Luxem a Janem Rumlem

Předsedové Občanské demokratické strany a Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové Václav Klaus a Josef Lux se sejdou dnes v Poslanecké sněmovně. Stane se tak z popudu Václava Klause, který v pondělí vyzval Josefa Luxe k osobnímu jednání. Informaci potvrdili tiskoví mluvčí obou stran.

Předseda ODS Václav Klaus se dnes sejde také s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. Stejně jako v případě schůzky s předsedou KDU-ČSL Josefem Luxem byl Jan Ruml vyzván k osobnímu jednání přímo Klausem. V pondělí to uvedl tajemník předsedy unie Pavel Duchek.

Václav Klaus se už v pondělí dopoledne setkal s předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Shodli se na tom, že mají největší zodpovědnost za budoucí vývoj v zemi. Oba politici uvedli, že nejednali o velké koalici ani o tom, že by ODS tolerovala případnou menšinovou vládu složenou z ČSSD a lidovců.

Z jednání grémia ODS

Užší vedení Občanské demokratické strany v pondělí jednalo o povolebním postupu. Členové grémia stále věří v možnost vytvoření pravicové vládní koalice s KDU-ČSL a Unií svobody.

ČSSD by měla sestavit vládu jen sociálně demokratickou

Místopředseda středočeské sociální demokracie Richard Dolejš se domnívá, že pokud KDU-ČSL odmítne s jeho stranou vytvořit koalici, měla by se ČSSD pokusit sestavit vládu pouze sociálně demokratickou, která by se ucházela o toleranci ostatních demokratických stran. "Voliči i naši příznivci očekávají změnu a bylo by nezodpovědné, kdyby se ČSSD o tuto změnu nepokusila," uvedl v pondělí Richard Dolejš pro ČTK. Zároveň vyloučil, že by sociální demokraté ke spolupráci přizvali jinou než lidoveckou stranu.

Jedinými koaličními partnery ODS jsou podle Jana Vidíma KDU-ČSL a US

Za jediné dva partnery pro Občanskou demokratickou stranu, kteří přicházejí v úvahu při jednáních o vytvoření povolební koalice, považuje předseda středočeské ODS Jan Vidím KDU-ČSL a Unii svobody. Spekulace o vytvoření tzv. velké koalice, kde by vedle ODS byla i ČSSD, v pondělním rozhovoru pro ČTK rezolutně odmítl.

Předseda středočeských lidovců odmítá koalici s ČSSD

Předseda středočeské krajské organizace KDU-ČSL Josef Vacek v pondělí jednoznačně odmítl možnou koaliční spolupráci se sociálními demokraty, a potvrdil tak většinou zamítavé stanovisko lidoveckých regionů. Vedle Vacka jsou proti společné vládě s ČSSD i lidovečtí představitelé z celé Moravy a západních i východních Čech, kteří dávají přednost pravicové koalici s ODS a Unií svobody.

Jan Kasal si dovede představit lidovce v opozici

Lidovci by byli rádi ve vládě, ale podle pondělního vyjádření jejich místopředsedy a jihomoravského volebního leadra Jana Kasala "ne v ledajaké". Kasal dále uvedl, že si dovede představit KDU-ČSL v opozici. Zdůraznil, že lidovci nebudou v dvoučlenné koalici se sociální demokracií a nyní je na na jejím šéfovi Miloši Zemanovi, aby dokázal, zda je nebo není schopen vytvořit širokou koalici, v níž by KDU-ČSL chtěla a byla schopna působit. Jan Kasal dodal, že lidovci dávají Zemanovi prostor, aby hledal možný způsob komunikace s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. Pokud tento politik a jeho Unie svobody budou trvat na svém, KDU-ČSL do koalice se sociálními demokraty nepůjde.

Podle Jaromíra Talíře budou koaliční ujednání výsledkem kompromisů

Bývalý ministr kultury a nynější jihočeský leader KDU-ČSL Jaromír Talíř vidí po svých osobních zkušenostech s premiérem Václavem Klausem možnost koaliční spolupráce s ODS poněkud skepticky. "Osobně bych se do ní nehrnul, ale za určitých podmínek, k nimž by patřila především změna stylu konkrétní politiky, bych si ji dovedl představit," řekl v pondělí v rozhovoru pro ČTK. Nyní by podle něj měli politici jednotlivých stran jednat o možné spolupráci s tím, že každý by měl v něčem ustoupit. "Na tom závisí výsledek. A klíč k němu nemá KDU-ČSL, ale vítězné strany, případně ten, kdo bude pověřen sestavením vlády," poznamenal Jaromír Talíř.

KSČM je připravena tolerovat menšinovou koalici ČSSD a KDU-ČSL

Komunistická strana Čech a Moravy je připravena tolerovat menšinovou vládu České strany sociálně demokratické a KDU-ČSL. Prohlásil to předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Předpokladem podpory menšinové koalice jeho stranou je, jak řekl, orientace lidovců na sociální aspekty tržní ekonomiky a setrvání ČSSD na zásadních požadavcích z volebního programu.

Tošovského vláda podá demisi po ustavující schůzi nové sněmovny

Kabinet premiéra Josefa Tošovského podá demisi po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. Jak připomněl tiskový mluvčí vlády Petr Studenovský, takový postup vyplývá z Ústavy. Zasedání nové Poslanecké sněmovny má být svoláno do 30 dnů ode dneška, kdy budou oficiálně zveřejněny výsledky předčasných voleb. Prezident republiky demisi kabinetu přijme, pověří však odstupující vládu vykonáváním jejích funkcí až do jmenování vlády nové.

Obsazení funkce předsedy sněmovny ve stínu jednání o vládě

Zcela ve stínu mezistranických rozhovorů o podobě budoucí vládní koalice zatím zůstává otázka, kdo stane v čele povolební Poslanecké sněmovny. Tato osoba a její politická příslušnost je přitom důležitá v okamžiku, kdy se premiérům, jež pověří prezident republiky, nezdaří dva pokusy o sestavení kabinetu. Následně by totiž hlava státu pověřila sestavením vlády člověka, jehož by navrhl právě šéf sněmovny. Debatu o obsazení vedoucí sněmovní funkce lze očekávat až v kontextu završení diskusí o podobě vlády a o rozložení sil v jednotlivých sněmovních výborech a komisích. Za jisté lze považovat jen to, že budoucí předseda dolní parlamentní komory se bude rekrutovat z kvarteta stran ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody.

Většina poslanců nové sněmovny v ní už působila před volbami

Ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně, která vzešla z předčasných voleb, se objeví 89 poslaneckých "nováčků". Zbývajících 111 zákonodárců bude mít zkušenost z minulého volebního období. Nejvíce nových poslanců budou mít ODS a Unie svobody, naopak nejméně KSČM.

Ustavující schůze většiny poslaneckých klubů budou tento týden

Ustavující schůze poslaneckých klubů většiny stran, které uspěly v předčasných volbách, se uskuteční už v průběhu tohoto týdne. Pouze poslanci ODS se podle dostupných informací poprvé sejdou pravděpodobně až příští týden. Vyplývá to z informací sekretariátů klubů. Hlavní náplní ustavujících klubových jednání budou podle těchto informací organizační záležitosti včetně volby jejich předsedů a místopředsedů.

Čtvrtina lidí chce po volbách premiérem Miloše Zemana

Nejvíce, téměř čtvrtina, občanů (24,3 procenta) považuje po oznámení výsledků voleb za nejvhodnějšího kandidáta na premiérské křeslo předsedu vítězné sociální demokracie Miloše Zemana. Jako druhého nejvhodnějšího kandidáta označili respondenti expremiéra a předsedu ODS Václava Klause, který má podporu u 17,9 procenta z nich. Pokud jde o vládní koalici, lidé spíš doporučují pravicovou sestavu ODS-lidovci-Unie svobody. Takovou koalici by uvítalo 18,4 procenta lidí dotázaných agenturou Sofres-Factum.

Ministerstvo zahraničí USA oficiálně k volbám v ČR

Ministerstvo zahraničních věcí USA vydalo v pondělí oficiální prohlášení k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Mluvčí ministerstva James Rubin gratuloval ČR k úspěšnému ukončení voleb a zdůraznil, že volby byly transparentní a v souladu se závazky vůči Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Se zájmem budeme sledovat v příštích dnech týdnech jednání o zformování nové vládnoucí koalice a těšíme na těsnou spolupráci s novou vládou ČR v příštích letech," uvedl Rubin.

Miloši Zemanovi blahopřáli k vítězství předsedové levicových stran

Blahopřejnými telegramy z celého světa byl v pondělí zcela zavalen Lidový dům. Blahopřání k nejlepšímu volebnímu výsledku, který ve své historii dosáhli čeští sociální demokraté, dostal předseda ČSSD Miloš Zeman od předsedů sociálních demokratů německých Oscara Lafontaina a rakouských Viktora Klimy, od šéfa italské Demokratické strany levice Massima D'Alema, předsedy polské sociální demokracie Leszka Millera a dalších.

Předseda Evropské demokratické unie blahopřál Václavu Klausovi k volbám

Předseda Evropské demokratické unie (EDU) Sauli Niinist” v pondělí zaslal blahopřejný dopis předsedovi ODS Václavu Klausovi k výsledkům parlamentních voleb. ČTK o tom informoval Klausův poradce Jan Zahradil. "Čeští voliči jasně demonstrovali své ocenění politice pravého středu, která přinesla Vaší zemi takový pokrok. Naše politická rodina znovu v České republice většinově vyhrála, a proto doufáme v novou českou vládu pod Vaším vedením," citoval poradce Zahradil z dopisu předsedy EDU.

Senátoři z Francie se u Josefa Tošovského zajímali o výsledky voleb

O politickou a ekonomickou situaci v České republice po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny se v pondělí u předsedy vlády Josefa Tošovského zajímali francouzští senátoři Philipp Marini a Patric Gélard. Podle premiérova mluvčího Petra Studenovského informoval Josef Tošovský francouzské senátory o současné politické situaci v ČR, konkrétně o tom, že ačkoli máme těsně po předčasných parlamentních volbách, tak vlastně není jasné, jaká bude příští vláda. Rozhovor se podle Studenovského týkal rovněž úlohy současné vlády Josefa Tošovského a příprav na vstup České republiky do Evropské unie. Začlenění ČR do evropských struktur přitom Tošovský označil za jednu z priorit své vlády.

Ruská rozvědka odmítá spekulace ohledně aktivizace činnosti v ČR

Informace o údajné aktivizaci ruských zpravodajských služeb na území České republiky v souvislosti s víkendovými parlamentními volbami v pondělí jednoznačně odmítla tisková služba ruské rozvědky. Tyto spekulace se objevují prakticky pravidelně, avšak nezakládají se na pravdě, uvedla tisková služba ruské rozvědky. Mluvčí služby na dotaz ČTK připustil, že spekulace o údajné aktivizaci ruské rozvědky se ve světě, především pak ve střední a východní Evropě, objevují nejčastěji v souvislosti se zásadními politickými událostmi. Dodal zároveň, že ruská rozvědka neodpovídá za činnost tajných služeb členských zemí Společenství nezávislých států.

Mluvčí Génerale de Banque má obavy z dalších reakcí trhů k ČR

Zahraniční trhy v pondělí reagovaly na výsledky parlamentních voleb v České republice překvapivě dobře. "Je to potěšující, ale je na místě se obávat, že to bude horší v příštích dnech nebo týdnech. Další možný vývoj vyvolává silnou nejistotu." ČTK to sdělila mluvčí belgické banky Génerale de Banque Marie-Victoire de Grosteová.

Nová vláda musí podnítit hospodářský růst

Rozhodnutí budoucí vlády musí směřovat k podnícení hospodářského růstu. Vláda, která vzejde z víkendových voleb, bude muset činit obdobná rozhodnutí ať už bude tvořena pravicovými nebo levicovými subjekty. Na výsledky parlamentních voleb tak reagoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milan Veverka. Podnikatelé věří, že představitelé hlavních čtyř demokratických politických stran, které uspěly ve volbách, budou prosazovat především zájem státu a teprve ve druhé řadě zájem stran. Podnikatelská sféra doufá, že politici odstraní osobní ambice, šarvátky a negativistický postoj, který provázel předvolební kampaň. Stát totiž potřebuje na čtyřleté volební období stabilitu, řekl Milan Veverka.

Poslanci KSČM budou požadovat zrušení DPH u základních potravin

Zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) u základních potravin, zpřísnění pravidel pro financování politických stran, zamezení přestupům poslanců mezi jednotlivými politickými stranami a zpřísnění trestů za násilné trestné činy a hospodářskou kriminalitu bude v budoucím parlamentu prosazovat Komunistická strana Čech a Moravy. Na pondělní tiskové konferenci KSČM to uvedl její předseda Miroslav Grebeníček.

Na předčasných volbách strana důchodců vydělala

Strana Důchodci za životní jistoty na letošních předčasných volbách vydělala. Do kampaně totiž investovala zhruba čtyři milióny korun včetně volebních kaucí, za které zaplatila 1,6 miliónu. Důchodce volilo více než tři procenta občanů, mají proto nárok na příspěvek na úhradu za volební kampaň 90 korun za každý získaný hlas a dostanou asi 16,5 miliónu korun. ČTK to v pondělí řekl předseda strany Eduard Kremlička.

Podpisem smluv byl ukončen prodej části Agrobanky

Podpisem závěrečných dokumentů byl v pondělí ukončen prodej tzv. zdravé části Agrobanky nově založené bance GE Capital Bank, dceřiné společnosti koncernu General Electric. Tiskový mluvčí České národní banky Martin Švehla sdělil, že čistá hodnota prodávaných aktiv je záporná, přesto však byl prodej části Agrobanky realizován za 500 miliónů Korun. Tato částka bude dodatečným příjmem banky, uvedl Martin Švehla.

Armáda zatím neví, které vojenské vysoké školy bude rušit

Armáda zatím nerozhodla, která z vojenských vysokých škol by měla být v rámci restrukturalizace armádního školství zrušena. Tisková služba ministerstva obrany informovala, že cílová podoba systému vojenského školství bude řešena až po vytvoření nové organizační struktury resortu, ze které vyplynou vzdělávací potřeby v rámci navrhované koncepce české armády do roku 2003 včetně výhledu do roku 2008. O restrukturalizaci vojenského školství informoval začátkem měsíce náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Spekulace o tom, která ze škol bude zrušena, označil za zcela bezpředmětné.

Nadace budou mít od 1. července přísnější podmínky existence

Nový zákon o nadacích, který vstoupí v platnost 1. července, nastaví přísnější kritéria pro nadační činnost. Povinností všech z 5352 v České republice dosud registrovaných nadací je se do této doby přeregistrovat a hlavně se rozhodnout, jakým způsobem budou dál hospodařit. Pro jednu z největších nadací Nadaci pro rozvoj občanské společnosti, jejímž hlavním posláním je přerozdělovat českým neziskovým nevládním organizacím peníze z programu Phare Evropské unie, nový zákon znamená, že už nebude realizovat vlastní projekty, informovala v pondělí ředitelka nadace Hana Šilhanová.

V České republice v současnosti existuje téměř 70.000 nevládních neziskových organizací, z toho je 57.521 občanských sdružení, 21 církví a 3500 účelových zařízení církví se samostatnou právní subjektivitou.

Letní shakespearovské slavnosti se vracejí na Pražský hrad

Od 29. června do poloviny září mohou Pražané opět chodit za dobrým divadlem na Pražský hrad. V rámci Letních shakespearovských slavností tam budou mít na nádvoří Nejvyššího purkrabství postupně premiéru Macbeth v režii Borise R”snera, Dvanáctá noc aneb Večer tříkrálový v nastudování Divadla na Fidlovačce s režisérem Tomášem T”pferem a inscenace Hamlet part 2 v podání Divadla Komedie a v režii Jana Nebeského.

Ze sportu:

Úspěšně vstoupili do třetího grandslamového turnaje roku ve Wimbledonu čeští tenisté Petr Korda, Radomír Vašek a Bohdan Ulihrach, když svá úvodní vystoupení na 112. ročníku slavného turnaje vyhráli. Třetí nasazený Korda zdolal Španěla Javiera Sancheze 6:3, 6:4 a 6:3. Pětadvacetiletý Vašek porazil hladce Němce Olivera Grosse 7:6, 6:3 a 6:1 a Ulihrach postoupil po výhře nad Argentincem Lucasem Arnoldem 2:6, 7:6, 6:3, 6:3. O největší drama prvního dne se ve Wimbledonu postaral český tenista Jiří Novák, když v souboji s miláčkem domácího publika Timem Henmanem prohrál až po pětisetové bitvě 7:6, 7:5, 5:7, 4:6, 6:2. České ženy výrazně zklamaly. Vypadly Lenka Němečková, Denisa Chládková, Adriana Gerši i Květoslava Hrdličková.

Mistrem České republiky ve hře na jamky se na golfovém hřišti v Mariánských Lázních stal teprve sedmnáctiletý Miroslav Holub z GC Semily. Mezi ženami byla nejlepší Stanislava Kopejtková z pořádajícího GC Mariánské Lázně. Ve vyrovnaném finálovém souboji, který se hrál na 36 jamek, zvítězil Holub 3:1. Kopejtková pak zdolala Balkovou 4:3.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.