Zprávy úterý, 24. října 2000

Eva Petržílková

Vládní kabinet přijal novou koncepci boje s organizovaným zločinem a zásady politiky boje s drogami

Novou koncepci boje s organizovaným zločinem přijala v pondělí vláda. Strategie se zaměřila i na trestnou činnost související s vývozem památek a na zločiny v ekologické oblasti. Podle představ ministerstva vnitra, které koncepci předkládalo, je také nutné vylepšit spolupráci mezi jednotlivými rezorty.

Týž den byl vládním kabinetem schválen návrh strategie protidrogové politiky na roky 2001 až 2004. Strategie předpokládá sedm základních oblastí boje s drogami v příštích letech, a to jak ve smyslu protidrogové prevence, tak represívního přístupu. Tři oblasti přitom návrh považuje za základní a to jsou: primární prevence, léčba a resocializace drogově závislých a legislativa související s potlačováním nabídky drog v ČR.

Ministři dále schválili program vzdělávání o životním prostředí. Podle něj by vznikající kraje měly v budoucnosti ve vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany životního prostředí dostat hlavní úlohu. Program, který má zvýšit povědomí veřejnosti o životním prostředí a jeho ochraně, zdůrazňuje působení člověka na životní prostředí. Dosud se totiž ekologie chápe pouze jako nauka o vztazích mezi organismy a prostředím. Realizace programu má v roce 2002 přijít na 38 miliónů korun.

Vláda schválila i novelu zákona o soudech a soudcích, která reaguje na nová rozpočtová pravidla. Novela má v soustavě soudů a státního zastupitelství zajistit zachování současného stavu v hospodářských a finančních záležitostech.

Premiér Miloš Zeman pokračuje v oficiální návštěvě Itálie, v pondělí navštívil Lombardii

Český premiér Miloš Zeman po nedělní návštěvě Vatikánu, kde se setkal s hlavou katolické církve papežem Janem Pavlem II., zahájil v pondělí oficiální návštěvu Itálie. V jejím úvodu zavítal do Milána, centra severní průmyslové Lombardie. Zde se sešel především s italskými finančníky a obchodníky a rovněž navštívil milánskou burzu. Poslední zastávkou českého premiéra v Miláně se stal Institut studií mezinárodní politiky, kam Zeman přijel s přednáškou na téma Jak je ČR připravena na vstup do Evropské unie. Novinářům český premiér mimo jiné řekl, že očekává zvýšení podílu italských investic zejména při blížící se privatizaci významných částí české ekonomiky.

Dnes se Miloš Zeman setká v Římě s předními italskými politiky. Zúčastní se také semináře českých a italských podnikatelů, který by měl vzbudit zájem investorů z apeninského poloostrova o Českou republiku.

Ministr Kavan se sešel s prezidentem Jugoslávie Koštunicou

Česká diplomacie může podle nového jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunici napomoci při zlepšování vztahů mezi Jugoslávskou svazovou republikou a státy západní Evropy. Koštunica to v pondělí řekl v Bělehradu po setkání s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem. Připomněl, že mezi českým a srbským národem jsou tradiční vztahy a oba národy mají i podobnou historii. Česká republika má podle něj navíc zkušenost z přechodem od autoritativního režimu k demokratickému a s transformací státem řízené ekonomiky. Ministr Kavan v této souvislosti srbského prezidenta ujistil, že česká vláda podporuje územní celistvost a suverenitu Jugoslávie, a to jak v souvislosti se snahami o nezávislost Černé Hory, tak i Kosova.

Ministr Kavan se setkal také se zástupci jugoslávských nezávislých odborníků, takzvané skupiny G17. Společně se zabývali pomocí České republiky při obnově Jugoslávie. Půjde zejména o obnovu dopravních komunikací a energetiky, například dostavby tepelné elektrárny Kolubara.

ČMKOS podpořila stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily školské odbory a doporučila i stávku

Českomoravská konfederace odborových svazů podporuje stávkovou pohotovost, kterou v pondělí vyhlásily školské odbory na protest proti připravované poslanecké novele zákona o státní správě a samosprávě. Odborová centrála vyzvala v pondělí školské odbory, aby v případě potřeby vyhlásily i stávku.

Přijetí poslanecké novely zákona o státní správě a samosprávě by podle odborů vedlo ke kolapsu regionálního školství. Pracovníci škol a školských zařízení bez právní subjektivity by se stali zaměstnanci obcí. Ředitele škol by jmenovali bez konkursního řízení starostové. Ministerstvo školství by tak nemohlo řídit vzdělávání, což je podle ČMKOS nezodpovědný hazard.

Na jednání státu s Vatikánem hledí kardinál Vlk s mírným optimismem

Kardinál Miloslav Vlk hledí na jednání státu s Vatikánem "s mírným optimismem". V souvislosti s nedělním setkáním premiéra Miloše Zemana s papežem Janem Pavlem II. a vatikánským státním sekretářem Angelo Sodanem kardinál řekl, že projev ochoty českého státu řešit dosud otevřené záležitosti ve vztahu ke katolické církvi vítá. Jak dodal, obsah a význam setkání vidí právě v ujištění o ochotě věci vyřešit.

Představitelé sedmi zemí dnes podepíší bilaterální smlouvy o odškodnění nuceně nasazených v Rakousku

Představitelé sedmi zemí podepíší dnes ve Vídni bilaterální smlouvy o odškodnění nuceně nasazených v Rakousku. Za Českou republiku dokument stvrdí svým podpisem ministr zahraničí Jan Kavan. Nárok na vyplacení kompenzace má celkem asi 150 tisíc lidí z okupovaných zemí, což si vyžádá shromáždit ve fondu na usmíření šest miliard šilinků - v přepočtu asi 15 a půl miliardy korun. Pro české občany je určeno přes 500 milión šilinků - tedy asi 1,3 miliardy Korun, a odškodněno bude řádově 15 tisíc Čechů.

Ministr Kavan se setká v úterý s kancléřem Schüsselem a šéfem rakouské Národní rady

Český ministr zahraničí Jan Kavan se v úterý ve Vídni setká s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a předsedou Národní rady rakouského parlamentu Heinzem Fischerem. Přestože se tyto schůzky uskuteční na okraj uzavření smluv o odškodnění lidí, kteří za druhé světové války nuceně pracovali v Rakousku, dá se předpokládat i rozhovor o bilaterálních česko-rakouských vztazích.

Šéf české diplomacie během své pondělní návštěvy Bělehradu novinářům řekl, že hodlá ve Vídni připravit půdu pro jednání českého premiéra Miloše Zemana a rakouského kancléře Wolfganga Schüssela o jaderné elektrárně Temelín. S rakouskými představiteli chce hovořit "v duchu" své schůzky s evropským komisařem pro rozšíření Evropské unie Günterem Verheugenem, která se uskutečnila minulý týden.

Temelín je nejožehavějším problémem česko-rakouských vztahů už několik týdnů. Před týdnem dolní komora rakouského parlamentu přijala usnesení, v němž požádala Schüsselovu vládu, aby se na národní i evropské úrovni snažila zabránit definitivnímu spuštění elektrárny.

Horní Rakousy předaly oficiální námitky proti spuštění Temelína

Rakouská spolková země Horní Rakousy předala v pondělí českému ministerstvu životního prostředí námitky proti spuštění Temelína. Jak oznámil hornorakouský hejtman Josef Pühringer, jeho země odmítá právě probíhající doplňkové posouzení ekologického vlivu 78 projektových změn. Zatímco se posuzování vlivu na životní prostředí elektrárny jako celku uskutečnilo před zahájením stavby, nynější posudky se týkají jen dodatečných změn v projektu.

ČEZ požádal SÚJB o to, aby mohl začít zvyšovat výkon JETE

Elektrárenská společnost ČEZ - která provozuje Jadernou elektrárnu Temelín - v pondělí požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení zvyšovat výkon reaktoru. Úřad však zatím povolení nevydal kvůli tomu, že schází dokončit poslední zkoušku a doplnit její výsledek do dokumentace. Teprve na jejím základě se úřad rozhodne o dalším postupu. Následně - při 30-ti procentech nominálního výkonu reaktoru bude přifázována turbína a pravděpodobně v listopadu nebo prosinci by měl Temelín dodat první elektřinu do rozvodné sítě.

Průzkum IVVM: Se spuštěním Temelína souhlasí 71 procent lidí

Se spuštěním jaderné elektrárny Temelín souhlasí přes tři čtvrtiny občanů. Podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění je proti 16 procent a 13 procent lidí neví. Oproti červnovému průzkumu se tak skupina příznivců zprovoznění Temelína zvětšila o osm procent. Z šetření dále vyplývá, že více než polovina dotázaných považuje zahraniční protesty proti elektrárně za neopodstatněné.

NKÚ zjistil, že stát tratí stamilióny na nevybraných pokutách

Stát přichází ročně na nevymožených pokutách o stovky miliónů korun. Vyplývá to ze závěru Nejvyššího kontrolního úřadu, který kontroloval jejich vybírání za rok 1998 a první polovinu roku 1999. Podle prezidenta úřadu Lubomíra Voleníka se u kontrolovaných úřadů jenom za rok 1998 zvýšily nezaplacené pokuty o 284 miliónů korun. Nárůst je zřetelný především u pokut dopravních, které řidiči většinou na místě nezaplatí. Celkový stav nedoplatků překročil koncem roku 1998 jednu miliardu korun. NKÚ proto doporučuje přísnější zákonnou úpravu.

Belgický ministr zahraničních věcí označil vztahy mezi Belgií a ČR za "perfektní"

Za "perfektní" označil vztahy mezi Belgií a Českou republikou belgický ministr zahraničních věcí Louis Michel. Ten bude od úterý doprovázet belgický královský pár na státní návštěvě v České republice. Tato cesta je podle něj důkazem výjimečnosti těchto vztahů i významu, který jim Brusel přikládá. Michel podotkl, že belgický král navštěvuje ty země, s nimiž chce Belgie pěstovat privilegované vztahy.

Prezident Havel: Český přístup k EU poznamenává bačkorová tradice

Skeptičtější tón vůči Evropské unii v poslední době v české společnosti lze přisuzovat dědictví "bačkorových časů", klidného života bez nutnosti podávat výkony; přistupování k EU vyvolalo nutnost se více snažit, což leckomu vadí. Uvedl to český prezident Václav Havel v rozhovoru, který poskytl belgickému listu Le Soir v předvečer návštěvy belgického královského páru v ČR. Proevropské cítění podle prezidenta Havla v české společnosti nadále převládá a žádná politická strana není proti přistoupení. "Je ovšem pravda, že v poslední době bylo cítit poněkud skeptičtější tón, což však je odrazem jistého počtu obav, zejména z nového prostoru, který se otevře. Tážeme se, zda budeme na výši, zda se dokážeme přizpůsobit volné soutěži," řekl pro list Václav Havel.

Princ Charles se chystá koncem října do České republiky Následník britského trůnu princ Charles se chystá koncem října do České republiky. Zajímá ho především osud pražských památek. V doprovodu českého prezidenta Václava Havla si mimo jiné prohlédne zahrady pod Pražským hradem. Na jejich opravě se podílela jejich společná nadace - Pražský památkový fond, který založili před osmi lety.

V mexickém hlavním městě bude odhalena socha prezidenta Masaryka

Ve významný den českých a československých dějin, 28. října, bude v mexickém hlavním městě slavnostně odhalena socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Duplikát prvorepublikové sochy vytvořené Otakarem Španielem bude vévodit náměstí, které jeho jménem oficiálně pokřtil během své loňské listopadové návštěvy ministr zahraničí Jan Kavan. O projekt se významnou měrou zasloužilo české velvyslanectví v Mexiku, veřejnou sbírku zorganizoval Československý ústav zahraniční, ovšem většinu nákladů stavby více než čtyřmetrového památníku uhradí samotná mexická metropole.

Divadlo na Tagance zakončilo plzeňský divadelní festival

Představení ruského Divadla na Tagance s hrou Marat - Sade a Vajdičkova inscenace Ioneskových Židlí v podání Slovenského národního divadla udělalo v pondělí definitivní tečku za plzeňským mezinárodním festivalem Divadlo. Jeho program obstarali z více než poloviny zahraniční soubory. Pozornost vzbudil zejména Shakespearův Macbeth v podání souboru Meno Fortas z Vilniusu a v nastudování litevského režiséra Eimuntase Nekrošiuse.

V Brně začal veletrh pomaturitního vzdělání Gaudeamus 2000

Celkem 108 fakult českých univerzit a vysokých škol představuje nabídku studia na sedmém veletrhu pomaturitního vzdělání Gaudeamus 2000. Ten poskytuje informace o podmínkách k přijetí a o studiu na vysokých a vyšších odborných školách, ale i ve vzdělávacích agenturách. Jen loni přišli na veletrh zájemci z 564 míst, asi polovina z nich byli studenti čtvrtých ročníků středních škol.

Sport:

Další zlatou medaili na paralympijských hrách v Sydney vybojoval pro Českou republiku nejstarší člen výpravy, čtyřiapadesátiletý spastik Milan Kubala. V hodu diskem v kategorii F36 porazil výkonem 32 metrů a 97 centimetrů druhého Nizozemce Noorduina o 42 centimetrů .

Počasí:

Většinou oblačno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.