Zprávy úterý, 25. července 2000

Vláda se podle premiéra Zemana zaměří na školství, dopravu, bydlení a boj proti korupci

Investice do školství, bydlení a dopravy a boj proti hospodářské kriminalitě a korupci v rámci akce "čisté ruce" považuje vláda premiéra Miloše Zemana za priority pro zbývající dva roky svého funkčního období. Předseda vlády to řekl na tiskové konferenci u příležitosti dvouletého výročí vzniku menšinového sociálnědemokratického kabinetu. Premiér Zeman zopakoval, že školství bude hlavní rozpočtovou prioritou vlády, což zahrnuje i zlepšení podmínek pro práci pedagogických pracovníků a splnění závazku, že každá škola bude mít vlastní připojení na Internet. Mimorozpočtovým úkolem číslo jedna bude pro Zemanův tým naplnění Fondu rozvoje bydlení a Fondu dopravy, tedy investice do dvou oblastí, které zrychlují ekonomický růst, dodal Zeman.

Opozici chybí ve vládních prioritách boj proti nezaměstnanosti

Vládou nastavené priority pro další dva roky vládnutí, které vyhlásil premiér Miloš Zeman, vzbuzují mezi opozičními poslanci rozpaky. Zeman sice avizoval, že vláda se zaměří především na školství, dopravu, bydlení a boj proti korupci, opozice však na stejnou úroveň klade chybějící boj proti nezaměstnanosti a omezování vlivu státu v soukromém sektoru. Místopředseda lidovců Miroslav Kalousek v případě vládních priorit kritizoval především skutečnost, že podle něj na prvním místě neobsahují boj proti stále rostoucí nezaměstnanosti. Kriticky vůči vládním prioritám vystoupil v rozhovoru pro ČTK i předseda sněmovního výboru pro regionální rozvoj a životní prostřední Miroslav Beneš (ODS). Soudí, že vláda by se měla snažit v prvé řadě o omezování zásahu státu do života lidí. Poměrně smířlivě se k vládním prioritám postavil předseda klubu komunistických poslanců Vojtěch Filip. Podotkl, že by uvítal v každém případě větší důraz na ekonomický rozvoj, na větší podporu české ekonomiky.

Evropská komise podle ministra Kavana pochválí ČR za boj proti hospodářské kriminalitě

Evropská komise ve své letošní výroční zprávě podle šéfa české diplomacie Jana Kavana pochválí Českou republiku za úspěchy v boji proti ekonomické kriminalitě. Ministr Kavan to řekl na tiskové konferenci ke dvouletému vládnutí sociálnědemokratického kabinetu. "Podle mých zcela neformálních zpráv bude toto konstatováno v nadcházející listopadové pravidelné zprávě, čímž neříkám, že by vláda nebo Evropská komise došly k závěru, že ještě není spousta práce v téhle oblasti, ale že došlo k zesílení boje," konstatoval místopředseda vlády zodpovědný za zahraniční a bezpečnostní politiku. Vládě se podle Kavana v oblasti zahraničí a bezpečnostní politiky podařilo splnit naprostou většinu krátkodobých cílů, které si pro uplynulé dva roky vytkla. Vinu za nesplnění zbylých úkolů nenese vláda, ale především parlament, míní Kavan. Reforma soudnictví, reforma veřejné správy a boj s korupcí a hospodářskou kriminalitou byly oblasti nejčastěji zmiňované evropskými politiky, v nichž Česko pokulhává za standardy zemí Evropské unie.

Opozice nesouhlasí, že by ČR měla být chválena za boj se zločinem

Opoziční poslanci, které oslovila ČTK, zásadně nesouhlasí s tvrzením šéfa české diplomacie Jana Kavana, že by Evropská komise měla chválit Českou republiku za úspěchy v boji proti ekonomické kriminalitě. Většinou hovoří o tom, že kriminální činnost nadále vzkvétá a vláda se jí marně snaží čelit neefektivními nástroji, jako bylo vyhlášení akce "Čisté ruce". Poslanec ODS Miroslav Beneš soudí, že boj proti kriminalitě a proti hospodářské trestné činnosti není věcí vlády, ale především orgánů činných v trestním řízení. Místopředseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že směrodatný není názor Evropské komise na potírání kriminality, ale názor občanů. Předseda poslaneckého klubu komunistů Vojtěch Filip je přesvědčen, že ve skutečnosti ČR žádný pokrok v boji proti kriminalitě neudělala.

Komisař Verheugen chce zkoumat propojení starých a nových struktur

Evropská komise se bude v pravidelných hodnotících zprávách letos na podzim zabývat propojením starých nomenklatur a nových ekonomických struktur ve většině kandidátských zemí, oznámil v pondělí komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Jak uvedl, bude tyto státy žádat, aby zajistily jasné oddělení politiky od ekonomické sféry. "Jasně vidíme, že ve víceméně všech kandidátských zemích existují škodlivá spojení mezi starými politickými strukturami, řekněme nomenklaturou, která se sice přeměňuje, ale jde o stále stejné lidi, a novými ekonomickými strukturami. Spojení mezi nimi není velmi průzračné, ale vidíme ho," řekl Verheugen v Bruselu na setkání s podnikateli Evropské unie.

Zástupci svazu měst hovořili s Josem Chabertem o reformě veřejné správy

Se stavem reformy veřejné správy a zejména s přípravou fungování krajského zřízení v České republice seznámili prezidenta Výboru regionů Evropské unie Jose Chaberta představitelé předsednictva Svazu měst a obcí. Jak řekl pražský primátor Jan Kasl, na schůzce také zástupci obou stran jednali mimo jiné o přístupu českých starostů a primátorů k informacím z unie. "Česká republika se připravuje na vstup do unie velmi dobře, ale na místní a regionální úrovni bude třeba ještě vykonat mnoho věcí," řekl Chabert. Čím lépe budou regiony připraveny, tím dříve podle něj budou moci také využít prostředky z evropských strukturálních fondů. K získávání peněz z fondů unie je podle Chaberta zapotřebí stále většího počtu partnerství mezi jednotlivými místy a regiony. Partnerství je možné vytvářet, pokud budou mít regiony srovnatelné struktury, dodal Chabert.

Česká republika, v jejímž územním uspořádání nově přibyly regiony, by chtěla získat status pozorovatele ve Výboru regionů Evropské unie. Žádost Prahy tlumočil ministr zahraničí Jan Kavan prezidentovi výboru Jose Chabertovi, který se sešel také s ministrem pro místní rozvoj Petrem Lachnitem. Ministr mu potvrdil zájem ČR o ustavení společného výboru s Výborem regionů. Budoucí regionální vývoj v Evropě by podle Chaberta a Lachnita měla řídit, podporovat a koordinovat tři ministerstva. Tento "trojúhelník" v zemích EU by měla tvořit ministerstva zahraničí, financí a pro místní rozvoj, řekl ČTK po schůzce tiskový mluvčí Lachnitova ministerstva Bohumil Plchot s tím, že by se tak usnadnilo utvoření vhodných nástrojů pro dosažení regionalizace v rámci Evropské unie.

Ministři Grégr a Harach jednali o dodávkách letounů L-159 na Slovensko

O možnosti dodávek lehkých bojových letounů L-159 z produkce Aero Vodochody na Slovensko jednal nedávno ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr se slovenským ministrem hospodářství Ĺubomírem Harachem. "Slovenská strana vyjádřila předběžný zájem o tyto letouny," řekl ČTK ministr Grégr. Oficiální nabídka ještě nebyla předložena. "Zejména jde o modifikaci vybavenou motorem slovenské produkce," prohlásil s tím, že tato verze by byla pro Slováky podstatně výhodnější cenově i kvůli servisu. Stávající provedení s motorem americké provenience je pro ně značně finančně náročné, dodal ministr Grégr.

V Temelíně skončila kompletace prvního reaktoru elektrárny

Pracovníci společnosti Škoda - Jaderné strojírenství zapojením všech zařízení pro měření a regulaci ukončili v pondělí kompletaci a montáž reaktoru prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Její mluvčí Milan Nebesář ČTK řekl, že zařízení prvního bloku je tak připraveno na etapu studených tlakových zkoušek primárního a sekundárního okruhu, které se uskuteční v nejbližších hodinách a dnech. "Ve středu (26. července) dopoledne pak pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) reaktor zapečetí. Poté bude následovat několikadenní opakovaná zkouška integrity kontejnmentu (ochranné obálky). Ta by měla ověřit, zda se jeho těsnost od poslední úspěšné zkoušky, provedené na přelomu let 1998/1999, nezměnila," uvedl Nebesář. Zdůraznil, že všechny práce, zkoušky a testy se konají bez problémů a za trvalého dozoru inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Ministr Špidla chce zvýšit porodné a zavést plošně přídavky na děti

Ze současných 6400 na 8000 korun navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšit porodné. Ministr Vladimír Špidla na pondělní tiskové konferenci v Děčíně uvedl, že tento návrh na změnu zákona o sociální podpoře spolu s některými technickými úpravami "by teď měl poměrně rychle přijít do sněmovny". Za několik měsíců ho bude podle Špidly následovat další návrh, a to na plošné vyplácení přídavků na děti. Ministr Špidla se při návštěvě Děčínska setkal s pracovníky zdejšího úřadu práce, okresního úřadu, okresní správy sociálního zabezpečení, se zástupci samosprávy a s pracovníky sociálních ústavů.

Velvyslanec Shattuck intervenoval za židovské pohřebiště u ministra Dostála

Americký velvyslanec v České republice John Shattuck upozornil v pondělí ministra kultury Pavla Dostála, že nevyhovění požadavkům Židů, týkajících se středověkého pohřebiště v pražské Vladislavově ulici, by mohlo mít pro Českou republiku nepříznivé mezinárodní a obchodní důsledky. Požádal Dostála, aby znovu s představiteli Pražské židovské obce jednal. ČTK o průběhu setkání informovala tisková mluvčí ministerstva kultury Dita Fuchsová. Ministr Dostál velvyslanci podle ní odpověděl, že "veřejnost by nepochopila, proč za oslabení vztahů mezi zeměmi může hřbitov zrušený v roce 1478". Dodal, že o zmiňovaných mezinárodních důsledcích byl měl velvyslanec informovat ministra zahraničí Jana Kavana, uvedla mluvčí. "Samozřejmě bereme na vědomí názor Spojených států amerických, ale toto je záležitost vnitřní. Je to záležitost plnění dohody mezi vládou, Českou pojišťovnou a Pražskou židovskou obcí," řekl ministr Kavan na dotaz ČTK. Podle Dostála Česká pojišťovna, na jejímž pozemku se pohřebiště nachází, nepřekračuje zákony ČR a rozhodnutí vlády spočívající v uznání pohřebiště jako kulturní památky a uvolnění 45 miliónů korun na zhotovení sarkofágu bylo podle něj vůči Pražské židovské obci více než vstřícné.

ÚDV podal návrh na obžalobu soudce případu v Babicích

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) podal státnímu zastupitelství v Brně návrh na obžalobu bývalého soudce takzvaného babického případu Pavla Vítka. Uvedla to Česká televize. Vítek v červenci 1951 podepsal v politicky motivovaném procesu, za nímž stála Státní bezpečnost (StB), sedm rozsudků smrti. V Babicích na Třebíčsku tajná policie v červenci 1951 pravděpodobně zinscenovala vraždu tří místních komunistických funkcionářů a ze zločinu obvinila místní obyvatele. Ve čtyřech následujících veřejných procesech soud vynesl jedenáct rozsudků smrti a další desítky osob odsoudil k doživotí či dlouholetým žalářům. Jedním ze dvou dosud žijících soudců je dnes šestaosmdesátiletý Vítek. Podle tiskového mluvčího ÚDV Jana Srba vyšetřovatel překvalifikoval povahu trestného činu Vítka, který už není stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele. "Žaloba se nese v duchu spáchání trestného činu vraždy," řekl Srb televizi.

IVVM: Kritiků opoziční smlouvy přibývá

Šedesát procent lidí nyní negativně hodnotí opoziční smlouvu mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou, což je o deset procent více než ve stejném období loňského roku. Pětina dotázaných podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) považuje dohodu dvou nejsilnějších politických stran po volbách v roce 1998 za pozitivní jev; stejný podíl respondentů nedokáže tento problém posoudit. Více než polovina občanů České republiky se domnívá, že změna volebního zákona posílí pozice velkých politických stran. Jen necelá pětina Čechů věří, že schválená novela volebního zákona přispěje ke kvalitnějšímu fungování politického systému.

Předseda ČSSD Miloš Zeman označil za absurdní, pokud jsou politické strany vyzývány ke konsensu, a přitom je dohoda dvou nejsilnějších politických subjektů - opoziční smlouva z roku 1998 - kritizována. Nový volební zákon, který v obou parlamentních komorách prosadili právě zákonodárci ODS a ČSSD, dává podle Zemana voličům možnost rozhodnout se, které politické straně dají v příštích volbách přednost. Místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že se nejedná o žádný překvapivý výsledek. Čtyřicetiprocentní skupina lidí, která opoziční smlouvu neodmítá, totiž podle něj odpovídá podpoře ODS a ČSSD, tedy signatářů opoziční smlouvy.

Na Univerzitě Palackého začala Letní škola slovanských studií

Přes sto zahraničních studentů usedlo do seminárních učeben Univerzity Palackého v Olomouci. Po tři týdny se zde koná Letní škola slovanských studií, která studentům, lektorům, učitelům, ale i obchodníkům nebo překladatelům z celého světa nabízí kurzy českého jazyka. ČTK to dnes řekla ředitelka školy Milada Hirschová. "Nejvíce studentů letos přiletělo ze Spojených států. Máme tady však také zájemce o češtinu z Ghany, Mongolska nebo Angoly," řekla Milada Hirschová. Olomoucká letní škola letos poprvé připravila také speciální kurz pro tlumočníky Rady Evropy. Pro zájemce o český jazyk připravili pořadatelé také večerní promítání českých filmů, návštěvu koncertů, výstav nebo prohlídku historických památek. Studenti, kteří absolvují všechny přednášky, dostanou na konci letní školy vysvědčení.

Janáčkův festival zahájen

Festival Janáček a Luhačovice zahájil v pondělí u pomníku skladatele v největších moravských lázních předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Uprostřed nádherné moravské přírody jsme s manželkou absolvovali denně až tři hodiny léčebné procedury a já také tenisová utkání," řekl zpravodaji ČTK. Podle Klause je Janáček "velevýznamným umělcem". "To, že Luhačovice chtějí využít faktu, že tam drahnou dobu pobýval, to je třeba podpořit," uvedl. Loňský a letošní pobyt ho potěšil a slíbil, že přijede i příští rok. "Jestli se toho dožijem", podotkl. Úvodní koncert v Lázeňském divadle patřil Brněnskému komornímu orchestru. "Zahrál Janáčkovy Písně dětvanské, což je veřejná premiéra krásných zbojnických balad," uvedl intendant festivalu Jaromír Dlouhý. V každém ze sedmi koncertů zaznějí skladby Janáčka. Úterní Francouzský večer přiblíží též tvorbu Clauda Debussyho, ve středu uvede brněnské Graffeho kvarteto Janáčkův 1. smyčcový kvartet.

Mezi slavínskými hroby se bude po večerech hrát a recitovat

Pražský Slavín se v tomto týdnu stane dějištěm literárního pásma s biblickým názvem Hrobové se otevírají. Každý večer až do soboty zde budou k divákům ústy herců promlouvat bratři Josef a Karel Čapkové a jejich postavy Rusalka a Robot Márius. Přibližně třičtvrtěhodinové představení navozují romantickou atmosféru. "Hrát se bude v okolí sochy Slavín; její schody se stanou hledištěm, chodníčky a cestičky hřbitova budou jevištěm," popsal ČTK organizátor akce Jan Vorlíček. Vstupenka na představení přijde na 100 korun. "Počet míst na jedno představení je omezený kapacitou schodů sochy Slavína na osmdesát. Lístky proto nejsou v předprodeji, koupit je lze před představením, které bude každý den začínat ve 20:30," uvedl Vorlíček.

Ze sportu:

Čtyřkajak ve složení Svatopluk Baťka, Tomáš Filla, Pavel Kusák a Filip Šváb vybojoval na mistrovství Evropy v Boulogne sur Mer stříbrnou medaili v závodě na 500 metrů. Nad síly české posádky byli pouze Bělorusové, kteří vyhráli o půl sekundy. Těsně pod stupni vítězů zůstal v individuálním závodu kajakářů Šváb, další tři lodě obsadily ve finálových jízdách na pětistovce šesté, sedmé a deváté místo.

Čeští tenisté Jiří Novák a David Rikl se po nedělní výhře ve čtyřhře ve Stuttgartu dostali na páté místo žebříčku ATP v hodnocení párů. V pořadí jednotlivců jsou shodně čtrnáctí, což je pro oba nejlepší umístění v kariéře.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.