Zprávy úterý, 26. května 1998

Zprávy 26.5.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident vrátil sněmovně novelu zákona o loteriích

Prezident Václav Havel vrátil sněmovně novelu zákona o loteriích. Důvodem jeho rozhodnutí bylo ustanovení, které znemožňuje účast na loteriích zahraničním firmám, což by podle prezidenta mohlo být diskriminující a v rozporu s mezinárodními smlouvami. Sněmovna schválila novelu před dvěma týdny, když přehlasovala Senát, který tuto legislativní úpravu v dubnu zamítl.

ČR má zájem zahájit rozhovory s EU již koncem tohoto roku

Česká republika má zájem na tom, aby při sbližování s Evropskou unií zahájila co nejdříve skutečné vstupní rozhovory o konkrétních problémech. Po setkání s hlavním vyjednavačem Evropské komise pro vstup nových kandidátských zemí Nicolausem van der Pasem to řekl šéf českých vyjednavačů Pavel Telička. V první fázi vyjednávání - takzvaném screeningu - se zatím pouze srovnávají legislativy obou stran. Telička chce předložit vládě doporučení, jak vyvolat jednání o konkrétních problémech již koncem letošního roku.

ČSSD chce omezit pravomoce České národní banky

Česká strana sociálně demokratická by chtěla okleštit pravomoce České národní banky a podřídit ji vládnímu kabinetu. ČSSD se podle svého usnesení, které získala ČTK, přiklání k zavedení britského systému řízení centrální banky, v němž inflační cíl zadává vláda a banka jej plní. Nynější zákony zakotvují plnou nezávislost centrální banky na vládě při plnění jejího klíčového úkolu, kterým je ohlídání stability měny.

Prohlášení užšího vedení strany k centrální bance se pokusil zmírnit předseda ČSSD Miloš Zeman. Řekl, že jeho straně jde především o to, aby se mezi příští vládou a bankou rozvinula širší a vstřícnější komunikace než dosud. Text prohlášení podle informací ČTK schválilo v politické grémium strany na návrh stínového ministra financí Ivo Svobody, ovšem bez Zemanovy účasti.

Ministerstvo zahraničí odmítá, že by bylo kvůli možnému nástupu ČSSD paralyzováno

Ministerstvo zahraničních věcí rozhodně odmítlo informace, že by jeho současná činnost měla být kvůli možnému povolebnímu nástupu sociálních demokratů paralyzována a že by si jeho vedení hledalo rychle místa v zahraničí. Náměstek ministra zahraničí Jan Winkler pro ČTK uvedl, že v tomto roce by se mělo ujmout velvyslaneckých funkcí nově téměř 30 lidí. Tento počet však souvisí nikoli s volbami, ale s dlouhodobou koncepcí ministerstva, zdůraznil Winkler.

Obchodní deficit by koncem roku mohl být kolem sta miliard korun

Schodek obchodní bilance by koncem letošního roku mohl klesnout pod sto miliard korun, uvedl v televizní relaci "21" ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl. Hlavní ekonom Expandia Finance Miroslav Singer však v tomtéž pořadu řekl, že by schodek mohl za určitých podmínek překročit i 160 miliard korun. Singer připomněl, že deficit bude významně ovlivňován vývojem kursu koruny. "...zůstane-li kurs tam, kde teď je, bude deficit s největší pravděpodobností horší než loni. Naopak bude-li se vyvíjet podle očekávání - to znamená poměrně výrazný pokles po volbách - měl by deficit skončit někde plus mínus na sto miliardách," uvedl Singer. Vloni dosáhl obchodní deficit 140,8 miliardy korun.

Katoličtí biskupové odcestovali do Bruselu

Čeští katoličtí biskupové odcestovali do Bruselu, kde se mají na pozvání Evropské komise seznámit s procesem integrace do Evropské unie a začleňování do NATO. Cílem cesty je podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana zjistit, čím mohou být církve v tomto procesu nápomocny. Herman zdůraznil, že tato cesta je zřetelným vyjádřením podpory, kterou má ze strany katolické církve vstup ČR do Evropské unie a NATO.

Podle Jana Kasala nastal čas k řešení územněsprávního členění

Podle místopředsedy lidovců Jana Kasala je nyní vhodná doba k prověření toho, která obec souhlasí nebo nesouhlasí se svým zařazením do navrhovaných vyšších územních samosprávných celků. Připomněl, že například východní část žďárského okresu zvažuje, zda se připojit k Brněnskému kraji, stejně jako Svitavsko. Některé části Jihočeského kraje, zvláště Dačicko a Slavonicko, jsou na rozpacích a váhají, zda opět nepříslušet k Jihlavskému kraji.

Většina občanů je proti privatizaci železnice

Převážná většina občanů se domnívá, že by se železnice neměla privatizovat. Podle více než 88 procent by měl hlavní trati vlastnit stát a skoro 63 procent dotázaných je pro státní vlastnictví i v případě vedlejších tratí. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Sofres-Factum. Téměř 82 procent lidí se shoduje na tom, že by se neměly rušit prodělečné hlavní trati, a 68 procent si to myslí o tratích vedlejších.

Důchodci za životní jistoty souhlasí s dostavbou Temelína

Ekolog Jiří Hanzlíček, nezávislý kandidát strany Důchodci za životní jistoty (DŽJ), se za současného stavu přiklání k tomu, aby byla jaderná elektrárna Temelín dostavěna. Vláda však musí ohlídat, aby se již náklady na výstavbu nezvyšovaly. Hanzlíček upozornil, že při jednorázovém zastavení výstavby Temelína vznikne ztráta 100 miliónů korun. Dostavba si podle posledních propočtů společnosti ČEZ vyžádá ještě investici ve výši 35 miliard korun. Celkové náklady by se tak měly vyšplhat podle posledních odhadů na 98,5 miliardy korun.

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska požaduje zvýšení nájemného jen o 13 procent

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska zásadně odmítá názor vlády, že je nutné zvyšovat stávající nájemné. Odboráři míní, že vládou schválené zvýšení v průměru o 27 procent je zbytečně vysoké. K pokrytí nákladů na údržbu bytového fondu a dosahování přiměřeného zisku postačí podle nich zvýšení v průměru o 13 procent. Odborové sdružení, které má 90.000 členů a je blízké komunistům, bude po budoucí vládě požadovat vyhlášení cenového moratoria na nájemné, dokud se nezmění systém jeho regulace. Domnívá se, že dalším zvyšováním by se osoby s nižšími příjmy dostaly do neúnosné situace.

Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska vyzvalo své členy, aby se připojili k hodinové výstražné stávce, kterou kvůli mzdovým požadavkům vyhlásily na pondělí 8.června odborové svazy rozpočtové a příspěvkové sféry sdružené v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS).

Plynárny v Olomouci připojují některé školy a zdravotníky

Zaměstnanci Severomoravské plynárenské musí po nedělní havárii regulačního systému, která vyřadila z provozu rozvody plynu v celé Olomouci, projít před obnovením provozu všechny podniky a domácnosti a zkontrolovat každý plynový spotřebič. Podle přednosty okresního úřadu Jana Březiny bude muset zůstat ve středu a ve čtvrtek, kdy chtějí plynaři znovu plyn zapojit, v každé domácnosti jeden z jejích členů doma, aby technikům umožnil vstup do bytu. Ředitel plynáren Petr Frank zatím nechce spekulovat o tom, proč se ve stotisícové hanácké metropoli v neděli časně ráno zhroutil systém zásobování plynem.

Děčínské domácnosti budou používat energii z geotermální vody

Geotermální energii využili v projektu zajišťujícím teplou vodu pro 1600 domácností radní severočeského Děčína. Jejich nově vybudovanou úpravnu geotermální vody pro děčínskou čtvrť Staré město slavnostně uvedl do zkušebního provozu ministr životního prostředí Martin Bursík. Ojedinělý projekt využívající alternativního zdroje energie přispěje ke snížení emisí v děčínské kotlině, která byla v roce 1989 místem s nejvíce znečištěným ovzduším. Geotermální vrt a úpravna vody vznikly za finanční podpory 21,5 miliónů korun z programu Phare Evropské unie.

Kalifornská univerzita chce založit biotechnologický podnik v ČR

University of California má zájem na založení společného podniku v ČR, zabývajícího se vývojem biotechnologií. Zároveň by ráda spolupracovala s českými institucemi a firmami na ochraně životního prostředí. ČTK to sdělila agentura Czechtrade. Biotechnologie zapouštějí v poslední době kořeny v USA například na farmách. Nové technologie v čele s genetickým inženýrstvím pronikají stále více do zemědělské praxe. Příkladem je kukuřice, která si sama produkuje potřebné pesticidy.

Legislativní rada jednala o návrhu zákona o cestovní ruchu

Legislativní rada vlády doporučila kabinetu, aby vrátil ministerstvu pro místní rozvoj návrh zákona, kterým by se měla zvýšit ochrana občana v oblasti cestovního ruchu či uzákonit povinnost cestovních kanceláří uzavřít pojistné smlouvy. Návrh zákona chce přispět ke zkvalitnění služeb cestovních kanceláří a reagovat zejména na problémy spojené s návraty turistů ze zahraničí po eventuálním krachu kanceláře.

Podle předsedy ČSSD Miloše Zemana bylo Maďarsko za Hornovy vlády ekonomicky úspěšné

Vláda odcházejícího maďarského premiéra Gyuly Horna udělala podle předsedy ČSSD Miloše Zemana pro ekonomický úspěch Maďarska velmi mnoho. Zeman to řekl v reakci na předběžné výsledky voleb v Maďarsku, podle nichž zvítězil pravicově liberální Fidesz, a Hornova socialisticko-liberální vládní koalice naopak ztratila většinu. "Domnívám se, že v demokratickém státě je běžné, když se střídají levicové a pravicové vlády," řekl šéf nejsilnější české politické strany k rozhodnutí maďarských voličů, že jejich země potřebuje na přelomu tisíciletí novou vládu.

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus i předseda Unie svobody Jan Ruml vítají předběžné výsledky voleb v Maďarsku. "Jsme velice rádi, že Maďarsko je další zemí, v níž nezvítězili socialisté. Výsledek maďarských voleb je povzbuzením i pro nás," tlumočil tiskový mluvčí ODS Václav Musílek Klausovo stanovisko.

Jako určité memento pro českou politickou scénu chápe předseda KSČM Miroslav Grebeníček vítězství pravicově liberální strany Fidesz v maďarských volbách. Vyslovuje obavu, že ČSSD jako obdoba maďarských socialistů utíká od sociální odpovědnosti a dává prostor pravicovým stranám.

Rada nečlenských zemí NATO schválila operační plán SFOR-II

Rada 15 zemí spolupracujících s NATO a účastnících se dosavadní mírové akce SFOR v Bosně na zasedání v Bruselu schválila nový operační plán stabilizačních sil v této bývalé jugoslávské republice pro pokračovací misi SFOR-II. Plán Joint Forge počítá prozatím se zachováním současného početního stavu stabilizačních jednotek SFOR (asi 30.000 mužů) až do voleb v Bosně, stanovených na 12. a 13. září.

Jindřich Vodička se chce vrátit do řad ODS

Exministr vnitra Jindřich Vodička se rozhodl k návratu do Občanské demokratické strany. Tu opustil koncem loňského roku spolu s dalšími členy, kteří zakládali Unii svobody, jíž byl donedávna členem. Vodička zdůraznil, že se nechce vrátit do politiky, chce být jen řadovým členem ODS. Na adresu Unie svobody řekl, že to není politická strana, která by měla šanci na dlouhodobé přežívání. V rozhovoru pro televizi Nova Vodička obvinil Unii svobody z těsné vazby na Hrad a exministra zahraničí a bývalého místopředsedu ODS Josefa Zieleniece.

Předseda Unie svobody Jan Ruml Vodičkova slova důrazně odmítl. "Pan Vodička lže a doufám, že byl střízlivý, když vám to říkal, protože on má určité momenty, kdy neví, co říká," řekl televizi Nova Ruml. Současně vyslovil domněnku, že Vodička cílevědomě usiluje o poškození Unie svobody.

Předseda poslaneckého klubu Unie svobody Pavel Pešek uvedl, že se ODS snaží přetáhnout zpět některé své bývalé členy, kteří jsou v unii. Poslanec ODS Marek Benda připustil, že mluvil s některými bývalými členy, kteří jsou ve své nové straně nespokojeni. Odmítl však, že by existoval scénář, jak je přetáhnout zpět do ODS. Návratu svých bývalých členů se však strana nebrání.

Předseda lidovců Josef Lux ostře kritizoval volební program ODS

Předseda KDU-ČSL Josef Lux po prostudování volebního programu ODS trvá na tom, že je programem pro bohaté, pro elity a programem, který není schopen zachytit realitu. Lux to uvedl v Rádiu Frekvence 1 a podrobil volební dokument ODS ostré kritice. Lux odmítl, že ho k tomuto ostrému odsudku programu bývalého koaličního partnera vedou obavy z rostoucích preferencí ODS.

Podle Grosse předstihne ČSSD Občanskou demokratickou stranu o 10 %

Občanské demokratické straně se ve volbách nepodaří podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Stanislava Grosse snížit desetiprocentní rozdíl, který ji na základě současných volebních preferencí dělí od sociální demokracie. Reagoval tak na výrok předsedy ODS Václava Klause, že se jeho strana přiblíží ČSSD na méně než deset procent. "Náš volební úspěch bude větší, nežli součet volebních preferencí ODS a Unie svobody dohromady," dodal Gross. Odmítl i Klausův výrok, že by ČSSD byla protireformní a zemi zpět obracející stranou.

Rovněž předseda ČSSD Miloš Zeman se ohradil proti tvrzení svého dlouholetého politického rivala a šéfa ODS Václava Klause, který v neděli ČSSD znovu označil za protireformní stranu. Zeman zároveň kritizoval programy ostatních politických stran, které podle něj vracejí český stát o několik stovek či desítek let zpět.

Podle STEM popularita Tošovského poklesla a Klause stoupla

Současný premiér Josef Tošovský ztrácí u veřejnosti podle Střediska empirických výzkumů ve srovnání s předcházejícími měsíci body, neboť jeho preference klesly z 83 na 69 procent. Nicméně stále výrazně vede před Václavem Klausem, jehož popularita oproti březnu stoupla z 25 na 35 procent. Uvedla to televize Nova. Nejlépe si u občanů podle výsledků průzkumu stojí místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková, za ní se spolu s Tošovským umístil Stanislav Gross (ČSSD).

Českoněmecký fond budoucnosti úspěchem diplomacie

Více než polovina občanů, konkrétně 52,5 procenta, pokládá za úspěch české diplomacie existenci česko-německého Fondu budoucnosti, který vznikl na počátku tohoto roku na vytvoření projektů sloužících ku prospěchu dosud žijícím obětem nacismu. Naopak pro více než čtvrtinu občanů, a to 28,2 procenta, vznik fondu příliš velkým úspěchem není. Vyplývá to z výsledků šetření agentury Sofres-Factum.

Na postup policie při demonstraci podáno šest trestních oznámení

Na postup policie přeminulou sobotu při demonstraci v Praze byla podána další dvě trestní oznámení. Kateřina Čechová uvedla, že davem projel rychlostí zhruba 60 kilometrů za hodinu policejní vůz, který narazil do jejího spolužáka a poté bez zpomalení ujel. Čechová popisuje i své údajně bezdůvodné napadení policisty ve Vodičkově ulici. Tomáš Znamenáček tvrdí, že ve Vodičkově ulici byla spolu s ním u zdi bývalé dívčí školy policií držena dívka zraněná střepy, kterou policisté bili obuškem. Dále shodně s předchozími oznamovateli popisuje týrání v policejním objektu na Perštýně a ve zdravotnickém zařízení na Míčánkách.

Demonstrace ekologických aktivistů se předminulou sobotu zvrhla v demolování a rabování podniků v centru Prahy. Při následném zásahu policie bylo několik desítek demonstrantů a také 17 policistů zraněno. Na brutalitu zásahu policie si přímo po něm stěžovalo 32 lidí. Zatím 25 účastníků demonstrace je trestně stíháno, devět z nich bylo vzato do vazby.

Skupina Romů v Liberci napadla a zbila policejního inspektora

Sedmadvacetiletého libereckého policejního inspektora v neděli fyzicky napadla pětice dosud nezjištěných Romů. Policie tento případ, při němž její inspektor utrpěl nalomení lebeční kosti, zatím hodnotí jako útok na veřejného činitele s rasovým podtextem. Po lékařském ošetření byl policista propuštěn do domácího léčení, ještě ho však čeká řada dalších odborných vyšetření.

Ministr a předseda vládní rady pro národnosti Vladimír Mlynář odsoudil nedělní napadení policisty skupinou Romů. Zároveň vyjádřil úlevu, že při incidentu nepřišel nikdo o život. Ve čtvrtek hodlá zraněného policistu osobně navštívit.

Prezident jmenoval 70 nových vysokoškolských profesorů

Prezident Václav Havel jmenoval s účinností od 1. června 70 nových profesorů vysokých škol, kterým 4. června předá jmenovací dekrety ministr školství Jan Sokol. Slavnostní akt předání jmenovacích dekretů se uskuteční v pražském Karolinu.

V Kroměříži začala sedmá konference Klubu UNESCO

Minulost a současnost práv občanů, národů a národnostních menšin je téma sedmé konference regionálního Klubu UNESCO, která začala ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Klub UNESCO vznikl v Kroměříži v roce 1991. Je nepolitickou organizací občanů spjatých intelektuálně a citově s minulostí, ale i současností regionu.

Uplynulo 130 let po položení základního kamene k Národnímu divadlu

Už 130 let uplynulo od položení základního kamene a tedy i symbolického zahájení stavby Národního divadla v Praze. Základní kámen měl být původně vylomen z památného Řípu. To se také počátkem dubna 1863 stalo, ale čedičový balvan se nepodařilo opracovat do potřebného tvaru. Proto byl zhotoven ze žuly od Louňovic u Říčan a kameny z Řípu a z Radhoště vytvořily jeho společný základ. Počátkem června 1868 byly kameny společně zazděny do základové zdi v nejnižším sklepení Národního divadla tak, aby byly z jedné strany viditelné. Identifikovány a restaurovány byly až spolu s rekonstrukcí budovy začátkem 80. let.

Na Hradě předali poselství členové asociace japonských kimon

Manželka prezidenta Dagmar Havlová dostala kimono od členů Asociace japonského kimona, kteří přijeli do ČR propagovat svůj tradiční oděv jako symbol japonské kultury. Zástupce asociace, pro něž je ČR už osmaosmdesátou zastávkou na jejich cestě, na Pražském hradě přijal za nepřítomného prezidenta vedoucí prezidentské kanceláře Ivan Medek. Havel je nyní se svou manželkou na rekonvalecenčním pobytu v Lánech. Česká média budou mít v úterý možnost získat záběry prezidenta po téměř dvou týdnech. K procházce po zámeckém parku, kdy bude prezident "pózovat" kameramanům a fotoreportérům, svolil Havel podle svého mluvčího Ladislava Špačka jen velmi nerad po déletrvajícím naléhání sdělovacích prostředků.

Autor detektivních románů Ed McBain navštívil jižní Čechy

Obraz, několik vltavínů a korbel z pivovaru Budějovický Budvar si mimo jiné odvezl z návštěvy jižních Čech americký autor detektivních románů o Stevu Carellovi a 87. revíru Ed McBain, píšící i pod pseudonymem Evan Hunter. V Českých Budějovicích se prošel centrem města a poobědval s primátorem Miroslavem Benešem. Odpoledne si americký spisovatel, vlastním jménem Salvatore Lombino, prohlédl Budějovický Budvar, kde se seznámil s výrobou světoznámého ležáku.

Politické vtipy za účasti politiků

Zlatá mříž je název soutěžního pořadu o nejlepší divácký politický vtip, který se za účasti komiků i politiků natáčel v Litoměřicích. "Název Zlatá mříž jsme vybrali s nostalgií, neboť v minulém režimu se za politické anekdoty chodilo do vězení - teď se mohou vyprávět i z obrazovky," řekl novinářům šéf redakce zábavy na Nově Ivan R”sler. Do zábavné show bylo vybráno celkem 35 vtipů. Populární baviči, z jejichž úst zazní, utvořili dvojice s politiky, čímž divákům u obrazovek připraví zřejmě nečekané zážitky.

Počasí

A ještě krátce o počasí. Dnes je oblačno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.