Zprávy úterý, 26. ledna 1999

A nyní podrobněji:

ČR může pro NATO sehrát v regionu klíčovou roli

Z hlediska NATO může Česká republika jako brzký člen aliance sehrát klíčovou regionální roli. Prohlásil to v pondělí nový velvyslanec USA v ČR John Shattuck. Během přednášky na téma Bezpečnost pro demokracii, kterou na ministerstvu zahraničí uspořádal s velvyslanectvím USA Ústav mezinárodních vztahů, americký diplomat zdůraznil, že členství v NATO by mělo být pro ČR podnětem k řešení všech politických a ekonomických problémů. Stejně jako členství v alianci, tak i vzdálenější členství v Evropské unii podtrhuje naléhavost tlaku na ekonomické reformy, modernizaci zastaralých komerčních zákonů, privatizaci bankovního sektoru a zlepšení soudnictví, uvedl. Závazek vůči bezpečnosti a demokracii si podle Shattucka žádá také odhodlanost chránit menšiny a práva jednotlivců jako páteře občanské společnosti v ČR.

EU schválila harmonogram vstupních jednání do června

Česká republika bude v nadcházejících pěti měsících třikrát jednat s členskými státy o svém přijetí do Evropské unie. Hlavní vyjednávač Pavel Telička se sejde s velvyslanci "patnáctky" 19. dubna a 19. května; 22. června se pak bude tato "mezivládní konference" konat na úrovni ministrů zahraničí. Obdobně ve stejných termínech absolvují rozhovory také Polsko, Maďarsko, Estonsko, Slovinsko a Kypr. Ministři zahraničí Evropské unie tento návrh předsedajícího Německa schválili v pondělí bez větší diskuse.

V Praze začala informační kampaň "Týden eura"

Informační kampaň k nové evropské měně euro pod názvem "Týden eura" začala v Informačním centru Evropské unie v Praze. Na setkání s novináři to uvedli druhý tajemník delegace Evropské komise v České republice David Ringrose a ředitelka Euro Info Centra v Praze Marie Pavlů. Ringrose považuje za důležité, aby se zvýšila povědomost o euru i v České republice, ačkoli ještě není členem Evropské unie."ČR však žádá o vstup a ve střednědobém horizontu by se mělo euro stát platidlem i na jejím území," připomněl. Součástí akce je jednak prezentace sítě Euro Info center v České republice a dále možnost diskutovat zmíněnou problematiku se zástupci bankovního sektoru a kapitálového trhu.

Tripartita se shodla na potřebě urychleně ochránit zaměstnance

Sociální partneři se na pondělním zasedání Rady hospodářské a sociální dohody shodli na tom, že je třeba velmi rychle řešit ochranu zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Shodli se též na tom, že záměr vlády vytvořit revitalizační program pro české průmyslové podniky je strategií odpovídající národohospodářské situaci státu. Po jednání to řekl předseda tripartity a vicepremiér Vladimír Špidla. Odboráři i zaměstnavatelé podpořili zamítavé stanovisko vlády k poslaneckému návrhu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Při přípravě věcného záměru zákona o sdružování ve spolcích doporučili využít dřívějšího návrhu připraveného v srpnu roku 1997.

Oficiální činitelé odsuzují xenofobii dostatečně

Českému ministrovi zahraničí Janu Kavanovi se nezdá, že by čeští oficiální činitelé nedostatečně odsuzovali xenofobii a projevy diskriminace v české společnosti. Odpověděl tak na výzvu představitelů helsinského výboru Kongresu USA, aby česká vláda důrazněji odmítala projevy xenofobního násilí. Výzvu tlumočili představitelé výboru v minulých dnech ve Washingtonu Kavanovu náměstkovi Martinu Paloušovi. "Buď špatně poslouchali nebo špatně četli," uvedl na adresu amerických kritiků ministr. "Mnozí z nás se ozvali několikrát. Jde ale o to, abychom nezúžili svůj boj proti předsudkům a pocitům xenofobie čistě na veřejná hlasitá prohlášení," řekl Kavan ČTK.

Klaus neodmítá Zemanovu myšlenku prohloubit opoziční smlouvu

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus se neuzavírá myšlence premiéra a předsedy České strany sociálně demokratické Miloše Zemana nějak upřesnit či prohloubit opoziční smlouvu mezi ODS a ČSSD. Má-li Zeman v tomto smyslu nějaké nápady, pak je podle Klause třeba, aby inicioval řádné jednání. "Pokud ale předseda ČSSD myslí svým výrokem upřesnění opoziční smlouvy směrem k podpoře vládní politiky a socialistických návrhů v parlamentu, tak to pro nás v úvahu nepřipadá," uvedl Klaus ve vyjádření pro ČTK.

Předseda Unie svobody Jan Ruml je přesvědčen, že opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS nemůže na současné české politické scéně fungovat. "Jan Ruml je přesvědčen, že časem dojde buď k faktické koalici, to znamená to, o čem mluvil Miloš Zeman, tedy prohloubení vztahů mezi ČSSD a ODS, nebo k vypovězení smlouvy," seznámil ČTK s Rumlovým stanoviskem jeho mluvčí Patrik Nacher.

Studenti si připomněli Palachovu památku tichým pochodem Prahou

Více než stovka studentů a pedagogů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si v pondělí připomněla tichým pochodem Prahou třicáté výročí pohřbu Jana Palacha. Ten se upálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí na protest proti okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Zhruba hodinový průvod, který zorganizovala studentská rada fakulty, vyšel z náměstí Jana Palacha ke Karolinu. Odtud v klidu došel přes Václavské náměstí k Palachovu pomníku u sochy svatého Václava. Zde zástupci studentské rady filozofické fakulty vzpomněli Palachův čin, položili květinu, zapálili svíčky a s účastníky pochodu si zazpívali státní hymnu. Dvacetiletý student Filozofické fakulty UK Palach podlehl těžkým popáleninám 19. ledna 1969. Jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací za svobodu a demokracii a Palachův hrob na pražských Olšanech symbolem odporu.

ČR chce modernizovat řízení letového provozu v Rusku

Česká republika je připravena zapojit se do procesu modernizace systémů řízení letového provozu v Ruské federaci i dalších zemích Společenství nezávislých států. Na pondělním setkání s předsedkyní mezistátního výboru pro letectví Společenství nezávislých států Taťánou Grigorijevnou Anodinou to uvedl ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám. Česká republika by tak podle jeho slov chtěla za oboustranně výhodných podmínek přispět ke zvýšení bezpečnosti leteckého provozu.

Prezident Havel jmenuje čtyři nové členy bankovní rady ČNB

Do sedmičlenné bankovní rady České národní banky 'ČNB) usednou 11. února po jmenování prezidentem Václavem Havlem čtyři nové tváře. Ekonomové Zdeněk Tůma, Oldřich Dědek, Pavel Štěpánek a Pavel Racocha nahradí Jana Vítka, Pavla Kysilku, Jiřího Pospíšila a Otu Kaftana, kterým k tomuto datu skončí funkční období. Bankovní rada je nejvyšším řídícím orgánem ČNB. Určuje měnovou politiku a nástroje pro její uskutečňování a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Bankovní rada je sedmičlenná, funkční období šestileté. Guvernérem zůstává Josef Tošovský, zbylými členy jsou Luděk Niedermayer a Miroslav Hrnčíř.

Výběr nových členů Bankovní rady České národní banky je podle šéfa Poslanecké sněmovny a předsedy ODS Václava Klause příliš jednostranný a nevyvážený. Pro ČTK to uvedl s tím, že ve výběru tak chybí jistý důležitý pohled na českou ekonomiku. "Za vadu považuji to, že je toto uskupení příliš jednostranně vybráno a neobsahuje nikoho, kdo by veřejně zastával a zastává kritický názor na chování centrální banky v několika posledních letech," konstatoval bývalý premiér.

Místopředseda vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík schvaluje prezidentův výběr nových členů bankovní rady. "Považuje všechny čtyři navrhované za maximálně kvalifikované odborníky a nemá proti nim žádné výhrady" tlumočil pro ČTK Mertlíkův názor jeho mluvčí Libor Vacek.

Crédit Lyonnais podala návrh na konkurs Chemapol Group

Francouzská banka Crédit Lyonnais 'CrL) podala návrhu na konkurs koncernu Chemapol Group 'ChG). Následovala tak Československou obchodní banku 'ČSOB), která stejný krok učinila už loni 22. prosince. Na dotaz ČTK to potvrdila asistentka generálního ředitele banky Rusudan Imnadze. Podle podnikatele Radima Masného, který společně s Romanem Zubíkem vlastní zhruba 47 procent akcií ChG, konkursní návrh francouzské banky "směřuje" na AliaChem. "Je to 'proti kroku ČSOB) tvrdší návrh," uvedl. Závazky Chemapol Group u Crédit Lyonnais dosahují zhruba 1,2 miliardy korun. Velká část těchto úvěrů je přitom zastavena právě majetkem AliaChemu. Crédit Lyonnais k případu nesdělila žádné podrobnosti.

Řešení pohledávek podáváním návrhů na konkurs Chemapol Group 'ChG) se vedení tohoto koncernu "nezdají v současné situaci racionální". Ve svém stanovisku to pro ČTK uvedl prezident koncernu Václav Junek. Reagoval tak na návrh na konkurs, který podala francouzská banka Crédit Lyonnais. Situací se v úterý bude zabývat dozorčí rada firmy.

Prezidentovi podle IVVM důvěřuje jen 46 procent občanů

Poprvé v historii České republiky klesla důvěra občanů v prezidenta pod 50 procent. Podle lednového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění důvěřuje Václavu Havlovi 46 procent občanů, tedy o osm procent méně než v prosinci. Důvěra v ostatní ústavní instituce se výrazně nezměnila. Vládě důvěřuje 37 procent dotázaných, zatímco nedůvěru jí vyslovilo 58 procent respondentů. Poslanecké sněmovně důvěřuje 27 procent lidí a Senátu 11 procent.

David je nejhorším ministrem zdravotnictví po roce 1989

Místopředseda Senátu za Občanskou demokratickou stranu Přemysl Sobotka považuje Ivana Davida za nejhoršího ministra zdravotnictví za posledních devět let. Na pondělní tiskové konferenci v Liberci sice připustil, že resortu zdravotnictví chyběl dobrý šéf od roku 1990, David je však podle něj "ze všech nejhorší". Vedle chyb při rozesílání stanovisek k výběrovým řízením kritizoval Sobotka ministra zdravotnictví za jeho personální politiku. David, který byl dva roky stínovým ministrem ČSSD, měl podle jeho názoru dostatek času, aby se na řízení resortu zdravotnictví připravil. "Jeho příprava byla velmi chabá," míní Sobotka. Premiér Miloš Zeman opakovaně potvrdil, že nemá v úmyslu Davida za jeho chyby z funkce odvolat.

Epidemie chřipkových onemocnění se šíří

Epidemie chřipkových onemocnění se šíří v těchto dnech po celé České republice. Nejvíce je zasažena Praha, kde bylo potvrzeno již sedm chřipkových virů, a dále střední, severní a východní Čechy a jižní Morava. Hygienici zaznamenali celkem 2156 případů na 100.000 obyvatel, což je o 25 procent více než v předchozím týdnu.

Film Kryštofa Hanzlíka Do nebíčka oceněn v Soulu

Film režiséra Kryštofa Hanzlíka Do nebíčka získal první cenu v kategorii hrané tvorby na mezinárodním festivalu rodinných snímků v jihokorejském Soulu. ČTK to řekla Renata Elhenická z České televize, kde tento film vznikl. Film měl premiéru v české distribuci před dvěma lety. Žánr filmu označil režisér za "prázdninový a dobrodružný". Ve scénáři vyšel ze středověké legendy, kterou objevil ve staré kronice, a ze skutečného příběhu z války, který vyposlechl. Příběh se odehrává v současnosti a jeho kořeny sahají do druhé světové války.

Čáp Jonáš se úspěšně přizpůsobil životu ve volné přírodě

Sameček čápa černého Jonáš se po měsíci dokonale přizpůsobil životu ve volné přírodě na jihu Španělska. Necelý rok starý Jonáš, který patří do čapí rodiny sledované přírodovědci v projektu Českého rozhlasu Africká odysea, nemohl kvůli nemoci odletět na podzim do teplých krajů s ostatními a do Španělska jej dopravilo koncem roku letadlo. Návrat do volné přírody mělo Jonášovi usnadnit to, že byl v deltě Guadalquiviru vypuštěn do hejna dvou desítek čápů, v jehož blízkosti se pohybuje i jeho otec David. Dnes už se podle vedoucího projektu Africká odysea Miroslava Bobka chová stejně jako ostatní čápi. Jonáš je i nadále sledován družicemi a ornitologové čekají, kam se vydá koncem zimy.

Ze sportu:

Slavnostního zahájení mistrovství Evropy 1999 v krasobruslení v Praze se v pondělí večer ve Sportovní hale zúčastnili čestní hosté v čele s předsedou parlamentu České republiky Václavem Klausem. Ten popřál účastníkům šampionátu hodně úspěchů. Mistrovství Evropy potom otevřela členka rady Mezinárodní bruslařské unie 'ISU) Joyce Hiseyová z Kanady. Na pozvání organizačního výboru se do Prahy sjely i bývalé hvězdy československého krasobruslení Ája Vrzáňová, Věra Suchánková, Zdeněk Doležal, George Jellinek se svou sestrou Marií z Kanady, Radka Kovaříková a René Novotný.

První medaili pro Českou republiku získala v pondělí na 19. Světové zimní univerziádě sjezdařka Karolína Šedová, která v superobřím slalomu v Jasné na Slovensku obsadila třetí místo. Další česká reprezentantka Pavla Raclavská skončila šestá.

Čeští hokejoví reprezentanti porazili na universiádě Chorvatsko 4:0.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky, na horách sněhové. Teplota 3 až 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.