Zprávy úterý, 27. července 1999

A nyní podrobněji:

Sociálně demokratičtí poslanci trvají na plošném vyplácení dětských přídavků

Přestože ve státní pokladně chybějí podle ekonomů peníze na důležité investice a politici se shodují na nutnosti omezení sociálních výdajů, sociálně demokratičtí poslanci trvají na plošném vyplácení dětských přídavků. Ihned po parlamentních prázdninách hodlají v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který by umožnil pobírat přídavky všem, tedy i bohatým rodinám. Novinářům to v Ostravě řekl sociálnědemokratický poslanec Jiří Hofman. "I když je sociální systém v dosti velkých problémech, půjde do Parlamentu návrh zákona o poskytování plošných dětských přídavků," řekl Hofman. Podle něj totiž patří dávka dětem bez ohledu na příjem rodiny. V mnoha rodinách se podle Hofmana stalo, že otec odpracoval několik přesčasů a kvůli většímu výdělku nedostal dětské přídavky. Sociální demokraté podle svého poslance chtějí prosadit i jednorázový příspěvek dětem, jež navštěvují základní a střední školy. "Měla by to být polovina životního minima a příspěvek by měl být vyplácen vždy jednou ročně před nástupem do škol," naznačil Hofman. Pokud sněmovna po parlamentních prázdninách návrh zákona schválí, budou částku ve výši kolem 1800 korun pobírat rovněž všechny, tedy i bohaté domácnosti. Na zvýšené výdaje z deficitního státního rozpočtu budou chtít sociální demokraté získat peníze důsledným výběrem sociálního pojištění. Organizace a živnostníci dluží podle Hofmana státu více než 42 miliard korun. Sociální demokraté budou chtít také srovnat odvody živnostníků a zaměstnanců. Pojištění by měli nově platit také lidé, kteří vykonávají práci na základě dohod o provedení práce a podobných smluv.

Důvěra lidí ve vládu opět poklesla

Důvěra lidí ve vládu opět poklesla - nyní jí věří jen 27 procent občanů. Ve srovnání s minulým měsícem je to o čtyři procenta méně. Rok od začátku sociálnědemokratické vlády klesla důvěra lidí v její schopnosti o 17 procent. Vládě nevěří 69 procent lidí, uvádí to zveřejněný průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění. "Při pohledu na dlouhodobější trendy je zřejmé, že Zemanův kabinet si v průběhu svého mandátu u občanů relativně výrazně pohoršil," konstatoval před novináři analytik Institutu pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát. Mírný nárůst důvěry zaznamenal prezident Václav Havel. Nyní mu věří 49 procent občanů, což je o jedno procento více než před měsícem.

Rok starou opoziční smlouvu mezi Občanskou demokratickou stranou a Sociálními demokraty hodnotí přesně polovina občanů negativně. Naopak 20 procent se domnívá, že smlouva je prospěšná. Třicet procent lidí nemá na existenci opoziční smlouvy, která otevřela sociální demokracii dveře do vlády, vyhraněný názor. Pozitivní je podle 23 procent dotázaných, že smlouva přinesla přesně to, co se od ní očekávalo: politickou stabilitu. Její odpůrci, 32 procent lidí, uvádějí, že smlouva vlastně nic pozitivního nepřinesla.

Podezřelý nákup 500 nepoužitelných samopalů odhalili při kontrole pracovníci ministerstva vnitra

Podezřelý nákup 500 nepoužitelných samopalů, které mělo koupit ministerstvo vnitra od zahraniční firmy v roce 1993, odhalili při kontrole pracovníci ministerstva. Ministr Václav Grulich novinářům řekl, že politickou odpovědnost za tuto transakci má tehdejší vedení ministerstva v čele s Janem Rumlem. Samopaly určené původně pro pohotovostní jednotky se podle zjištění kontroly po nákupu ukázaly jako nezpůsobilé a byly uloženy do skladu. "Nikdo se nezajímal o to, aby samopaly reklamoval nebo na firmě požadoval vrácení peněz," podotkl Grulich. Navíc bylo údajně zjištěno, že samopaly zakoupilo ministerstvo vnitra za podezřelých okolností. Grulich zdůraznil, že politická odpovědnost spadá na tehdejší vedení ministerstva vnitra, které se nezajímalo o vyhozených 15 miliónů, z nichž nebyl žádný užitek. Cílem kontrol, které se nyní provádějí, je podle ministra snaha eliminovat z dalších zakázek lidi, kteří se evidentně v minulosti podíleli na špatném hospodaření ministerstva. Nynější předseda Unie svobody Ruml prostřednictvím svého mluvčího Patrika Nachera odmítl reagovat na jednotlivá obvinění, které Grulich v poslední době zveřejnil, a rozhodl se uspořádat krátký briefing v nejbližších dnech, kde se ke Grulichovým "invektivám" vyjádří.

Vulterin odmítl Grulichovu kritiku i jiná vládní tvrzení

Bývalý šéf Bezpečnostní a informační služby Karel Vulterin odmítl kritiku ministra vnitra Václava Grulicha za to, že nastoupil do soukromé firmy zajišťující vysílání televize Nova. Představitelé vlády mu prý nebyli na rozdíl od svých veřejných prohlášení schopni nabídnout "odpovídající zaměstnání v rámci státní správy", uvedl Vulterin. Zákon o Bezpečnostní a informační službě podle něj "skutečnosti týkající se volby následných zaměstnání jejího ředitele neřeší"; žádný z členů vlády s ním "nikdy nehovořil o tom, zda některá zaměstnání může nebo nemůže vykonávat". Grulich obvinil Vulterina, že svým vstupem do České nezávislé televizní společnosti se dopustil nepochybného střetu zájmů. Důvěru ve Vulterina ministr podle svých slov ztratil ale už za jeho působení v čele Bezpečnostní a informační služby, kdy měl o Grulichovi šířit údajně nepravdivé zprávy o jeho kontaktech s ruským konzulem a jeho tajemníkem. "To, že tyto informace pocházejí od tehdejšího šéfa Bezpečnostní a informační služby, mi řekl sám prezident Václav Havel," tvrdil ministr. "Prohlášení ministra vnitra týkající se údajného šíření zpráv o jeho kontaktech s ruským konzulem a jeho tajemníkem se samozřejmě nezakládá na pravdě," uvedl k tomu Vulterin. Vulterin byl k dnešku jmenován ředitelem vnějších vztahů České nezávislé televizní společnosti. Grulich v té souvislosti vyslovil pochybnost nad tím, že "bude Vulterin schopen udržet takové informace tajného charakteru, které by nikdy neměly opustit úřad Bezpečnostní a informační služby". Pochybnosti nad nástupem bývalého šéfa BIS do komerční televize zazněly již dříve i z jiných míst. "Jako člen nejužšího vedení nepřijde ... Vulterin do styku ani se zpravodajstvím, ani s publicistikou," zdůrazňuje generální ředitel České nezávislé televizní společnosti Jan Vávra. Mluvčí vlády Libor Rouček nedávno uvedl, že vláda splnila svůj slib a Vulterinovi našla na ministerstvu pro místní rozvoj místo ředitele odboru správních činností.

Armáda vojáky neohrožuje; masky jsou pro bojovou činnost

Česká armáda podle mluvčího ministra obrany Milana Řepky neohrožuje používáním ochranných masek M-10 a M-10M životy svých vojáků. Tyto masky nejsou určeny k použití při průmyslových haváriích, ale k ochraně před bojovými chemickými látkami. Masky, které armáda používá, nemají v žádném případě propadlou životnost, zdůraznil Řepka. Životnost masek M-10 a M- 10M je patnáct let; jejich lícovnícových filtrů pak deset let. Nový typ masky OM-90, který armáda vyvíjela ve spolupráci s Gumárnami Zubří od roku 1995, bude podle Řepky možné částečně využít i v případě některých průmyslových havárií. Dodal, že v loňském roce armáda nakoupila 10.000 souprav masek OM-90, další nákup plánuje na příští rok.

Pražská energetika se dohodla s 51 odběrateli ČKD Energetiky

Regionální rozvodná společnost Pražská energetika uzavřela smlouvy na odběr elektrické energie s 51 platícími odběrateli společnosti ČKD Energetika, která na sebe v pátek 16. července podala návrh na prohlášení konkursu. Uzavřené smlouvy představují měsíční dodávku zhruba milión kilowatthodin. V areálu obsluhovaném ČKD Energetika se celkem nachází 59 společností. Smlouvy s platícími odběrateli ČKD Energetiky začala Pražská energetika uzavírat pro měsíc červenec v pondělí 19. července. Další jednání o srpnových dodávkách by měla pokračovat v tomto týdnu. Pokračování provizorního stavu, kdy Pražská energetika dodává elektřinu zákazníkům jiného subjektu, způsobilo zpoždění vyhlášení konkursu na majetek ČKD Energetiky. Rozhodnutí soudu se přitom podle dostupných informací očekává až ve druhé polovině srpna.

Šest odborových centrál působících na železnici se neshoduje v názoru na budoucnost Českých drah

Šest odborových centrál působících na železnici se neshoduje v názoru na budoucnost Českých drah. Zatímco nejpočetnější Odborové sdružení železničářů je pro uchování unitární železnice, ostatní souhlasí s oddělením infrastruktury od provozu. Po poradě ministra dopravy a spojů s odboráři nad jejich připomínkami k zákonu o transformaci drah to potvrdili předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek a prezident Federace strojvůdců Jiří Našinec. Pět odborových centrál kromě Odborového sdružení železničářů dalo ministrovi podle Duška k návrhu zákona společné připomínky. Souhlasí v nich s možným rozdělením drah na více podniků, s jejich oddlužením prostřednictvím železničního majetku a s dalšími návrhy, které jsou v rozporu s programovým prohlášením vlády i volebními sliby. "Neměníme názor a trváme na unitární železnici s možností dalšího členění v rámci třeba budoucího Holdingu, podobně jako to dělají Němci," uvedl Dušek. Našinec naopak tvrdil, že strojvůdci podpořili to, co je průchozí v parlamentu. Tím je podle něj například rozdělení infrastruktury a provozu do dvou podniků - státního a akciové společnosti - s různými pojistkami směřujícími k financování či provozu. "Už není udržitelné zachovat unitární železnici, jako tomu bylo před rokem," tvrdí Našinec. Vyjádřil rovněž lítost nad tím, že předchozí varianta ministerského návrhu zákona neprošla Poslaneckou sněmovnou a byla vládě vrácena k přepracování.

Ekonomičtí ministři mají jednat o obchodní přirážce za léky

Připravované snížení velkoobchodní a maloobchodní přirážky za distribuci a prodej léků o tři procenta, které by mělo začít platit 1. srpna, sníží zisk lékáren o deset až 12 procent a vážně existenčně ohrozí téměř polovinu lékáren. Ministerstvo financí chce požádat vládu, aby platnost usnesení pozastavila. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko. O obchodní přirážce za léky mají podle tiskového oddělení ministerstva financí jednat ještě před středečním jednáním vlády ekonomičtí ministři. Snížení obchodní přirážky schválila v červnu vláda na návrh ministra zdravotnictví Ivana Davida, který ho převzal od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jestliže usnesení o snížení obchodní přirážky vstoupí v platnost k 1. srpnu, je podle Holečka pravděpodobné, že lékárny budou v pátek zavřeny, protože bude třeba přecenit všechny léky. Ústavní stížnost, kterou budou podávat jednotliví lékárníci, pokud se obchodní přirážka sníží, připravuje advokát Jiří Teryngel. Lékárníci jsou přesvědčeni, že usnesení vlády porušilo Listinu základních práv a svobod, protože je stát nutí, aby na prodeji léčiv prodělávali, protože nízká obchodní přirážka nepokryje náklady menších lékáren a straní velkým lékárnám. Navíc zmenšení sítě lékáren by ohrozilo dostupnost léčiv.

Celkem jedenatřicet případů úplavice zaregistrovali letos hygienici na Vsetínsku

Celkem jedenatřicet případů úplavice zaregistrovali letos hygienici na Vsetínsku. Až na dva případy zasáhla nemoc v posledním měsíci především některé rodiny romského původu ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Ředitel vsetínské okresní hygienické stanice Marian Sivera řekl, že se v žádném případě nejedná o epidemii. Úplavice, která se řadí k takzvaným nemocem špinavých rukou, si zatím u třinácti lidí vyžádala zhruba týdenní hospitalizaci v nemocnici a léčbu antibiotiky. Bez závad je podle hygieniků voda ve veřejných koupalištích. Jedinou prevencí proti úplavici je úzkostlivé a neustálé dodržování osobní hygieny a bezpodmínečné a důkladné omývání ovoce a zeleniny. Hygienici pořádají v rizikových oblastech přednášky, jak se chovat v letním období, kdy úplavice hrozí více.

Již patnáct dětí z teplického Kojeneckého ústavu a dětského domova pro děti do tří let, našlo od loňska nové domovy v německých rodinách

Již patnáct dětí z teplického Kojeneckého ústavu a dětského domova pro děti do tří let Johanka, z nichž se většina narodila prostitutkám z mezinárodní trasy E-55, našlo od loňska nové domovy v německých rodinách. Primářka Johanky Jiřina Rajtrová řekla, že do konce roku 1997 nebylo možné kvůli liknavosti a lhostejnosti příslušných úředníků vyhovět ani jedné z velkého počtu německých žádostí o osvojení dětí. "Od počátku loňského roku jsme však zaznamenali aktivnější přístup pracovníků příslušných státních úřadů, a tak se začalo dařit předávat do německých rodin děti, které by české rodiny nepřijaly," uvedla Rajtrová. Pracovníci Johanky mají podle ní kontakt se všemi německými rodinami, které mají děti z Teplic. Všem se daří dobře a i nové rodiny si již na své nové členy zvykly. Rajtrová zdůraznila, že tyto děti, mezi nimiž je i řada romských chlapců a děvčátek, by v České republice byly odsouzené k celému dětství v dětských domovech. Kromě žádostí o osvojení dětí přichází z Německa do Johanky i řada darů od jednotlivců i nejrůznějších organizací a zájmových sdružení.

Muže obviněného z vraždy dvou žen v advokátní kanceláři v Křižíkově ulici v Praze 8, kriminalisté zadrželi a vyšetřovatel ho vyslechl

Mužem, kterého vyšetřovatel v neděli obvinil z páteční brutální vraždy dvou žen v advokátní kanceláři v Křižíkově ulici v Praze 8, je šestačtyřicetiletý advokát a blízký přítel zavražděné pětatřicetileté advokátky Aleny B. Obviněného muže kriminalisté zadrželi a vyšetřovatel ho vyslechl. Podezřelý ale využil svého práva k věci nevypovídat. Kriminalisté se prozatím k motivu vraždy nevyjádřili. Řekla to mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Vyšetřovatel podle ní v nejbližších hodinách předá spisový materiál Městskému státnímu zastupitelství v Praze s podnětem k podání návrhu uvalení vazby.

Vykolejení vagónu nákladního vlaku v Prosenicích na Přerovsku zavinila výhybka

Vykolejení vagónu nákladního vlaku v Prosenicích na Přerovsku zavinila podle Generální inspekce Českých drah technická závada. Nehoda, při níž nebyl nikdo zraněn, napáchala škodu za zhruba 700.000 korun. Ostravský vrchní inspektor Pavel Schiller řekl, že poslední z 19 vozů nákladního vlaku jedoucího ze Zábřehu na Moravě do Ostravy v neděli večer vykolejil na výhybce, když vyjížděl ze železniční stanice. "Vůz naložený vápencem se převrátil do sousední koleje. Při vykolejení byl poškozen železniční svršek, výhybka a stožár trakčního vedení," uvedl. Vyloučil, že by na nehodě mohl mít podíl strojvedoucí, protože rychlost vlaku byla v době nehody menší než v tomto úseku povolují předpisy. "Vykolejení způsobila technická závada. Zatím ale nelze říci, zda byla závada na voze nebo na kolejích," uvedl. Nehoda zcela ochromila provoz na železniční tepně spojující Ostravu a Prahu. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského byla trasa rychlíků odkloněna přes Valašské Meziříčí a Hulín nebo přes Krnov; osobní vlaky nahradily mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou autobusy. Odkloněné vlaky měly v průměru zpoždění asi sto minut.

Ředitel Domu umění města Brna Pavel Liška zaslal otevřený dopis ministru kultury Pavlu Dostálovi

Výběrové řízení na funkci generálního ředitele Národní galerie v Praze bylo podle jednoho ze členů výběrové komise, ředitele Domu umění města Brna Pavla Lišky inscenací. Ministru kultury Pavlu Dostálovi dnes proto zaslal otevřený dopis, v němž se od výběrového řízení distancuje. Přestože Dostál stanovil jasná pravidla výběru a veřejně prohlásil, že je bude respektovat, jmenováním profesora Akademie výtvarných umění Milana Knížáka vlastní pravidla porušil. Jednal totiž v rozporu se stanoviskem výběrové komise, která doporučila Dagmar Šefčíkovou, pověřenou řízením galerie od loňského září. "Zneužití naší odborné kvalifikace, našich jmen a našeho času pro výběrové řízení, které bylo pouhou inscenací..., považuji za nedůstojné naší profesionální cti, a proto se od něj distancuji," uvedl Liška v dopise. Liškův protest nemění nic na skutečnosti, že ministr nese za jmenování Knížáka veškerou osobní odpovědnost, tlumočila Dostálovo stanovisko ředitelka jeho sekretariátu Magdalena Hůrková. Devítičlenná komise, kterou Dostál jmenoval jako svůj poradní orgán, měla za úkol vybrat nového ředitele, nikoli stanovit užší výběr kandidátů, tvrdí Liška. Doporučila podle něj zcela jednoznačně Šefčíkovou. Knížák skončil až jako třetí. Aniž členy komise informoval, sestavil pak ministr podle Lišky komisi ze svých podřízených a uspořádal druhé kolo výběrového řízení. Přizval k němu údajně i kandidáty na prvních čtyřech místech. U ministerských úředníků, podle Hůrkové zodpovědných za chod galerie, a to včetně ekonomické odpovědnosti, zvítězila Knížákova koncepce.

Světoví germanisté v Praze rozebírají dílo Franze Kafky

Odborníci na germanistiku z Velké Británie, Irska, Kanady a USA zahálili v Praze třídenní seminář, během něhož rozebírají dílo a život německého spisovatele Franze Kafky. Od umělcovy smrti uplynulo letos již 75 let. Akce se koná v Centru Franze Kafky na Staroměstském náměstí. Germanisté přednesou své příspěvky, které budou součástí připravovaného knižního průvodce pod názvem Cambridge Companion to Kafka, který na rok 2001 připravuje anglické vydavatelství Cambridge University Press. Diskutují například o Kafkově díle, jeho denících a dopisech, Kafkově místě ve světové literatuře, židovské kultuře a dalších tématech.

Druhou etapu záchranného archeologického výzkumu neolitického sídliště ve Stodě na Plzeňsku zahájili odborníci ze Západočeského muzea

Druhou etapu záchranného archeologického výzkumu neolitického sídliště ve Stodě na Plzeňsku zahájili odborníci ze Západočeského muzea. Po skrývce ornice v místech, kudy má vést odlehčovací kanál pro průmyslovou zónu, zkoumají a dokumentují nálezy z mladší doby kamenné pocházející zhruba z období 4500 let před naším letopočtem. Řekl to vedoucí výzkumu Peter Braun. "Jde o nálezy typické pro toto období - střepy keramiky zdobené rytou i plastickou výzdobou, zvířecí zuby, kamenné nástroje pazourkové, broušené a hlazené dřevařské nástroje. Nálezy ošetříme a zdokumentujeme a ty nejzajímavější z nich zřejmě vystavíme," uvedl archeolog. Předpokládá, že terénní práce budou ukončeny do konce srpna. Neolitické sídliště ve Stodě objevili archeologové letos v květnu při dozoru liniových staveb infrastruktury pro budoucí průmyslovou zónu. Příští investoři, kteří zamýšlejí v zóně stavět, by měli počítat s tím, že zde budou nutné archeologické výzkumy. Proto by měli o svých záměrech v dostatečném předstihu informovat Západočeské muzeum, aby mohli odborníci průzkum včas provést, dodal Braun.

Pražané projevují nebývalý zájem o srpnové zatmění Slunce

Nebývalý zájem o zatmění Slunce, které má nastat 11. srpna, projevili Pražané již v těchto dnech v pražské Štefánikově hvězdárně, kde zcela vykoupili brýle s atestem Evropské unie vhodné k pozorování hvězdy planetě Zemi nejbližší. Hvězdáře zájem veřejnosti těší, příval zájemců o brýle, které měla Štefánikova hvězdárna v prodeji jako první, je však zaskočil. Majorová přiznala, že příchozí způsobili na hvězdárně mírný zmatek. Pás totality úplného zatmění začne při východu Slunce při východním pobřeží Spojených států, postupovat bude jižně od Britských ostrovů a na evropskou pevninu vstoupí ve Francii. Pro Čechy nejdosažitelnějšími městy, kde bude možné tento úkaz pozorovat, jsou Mnichov, Salcburk, Štýrský Hradec 'Graz) a dále střední část Maďarska a Rumunska. Maximální trvání úplného zatmění je dvě minuty a 33 sekund. Pozorovat zatmění Slunce však budou moci i Češi, kteří se do ciziny nevydají. V České republice však bude viditelné jen jako částečné. Štefánikova hvězdárna ve středu 11. srpna otevře podle Majorové mimořádně již v 10:00. Začátek zatmění v Praze je 11:21:05 středoevropského letního času, maximální zakrytí asi z 95 procent ve 12:42:04 a konec zastínění ve 14:03:08.

A ještě krátce o úterním počasí

Skoro jasno až polojasno. V jižní polovině území ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti s možností přeháněk. Denní teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.