Zprávy úterý, 27. června 2000

Při sledování zpravodajské relace českého vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Úvodem krátce k některým tématům...

A nyní zprávy podrobněji:

Prezident Václav Havel nepodepsal novelu volebního zákona

Prezident Václav Havel se podle očekávání rozhodl nepodepsat kontroverzní novelu volebního zákona, kterou v Parlamentu prosadily ODS a ČSSD, a vrátil ji Poslanecké sněmovně k opětovnému projednání. Prezidentovo veto může sněmovna přehlasovat, pokud se pro vrácený zákon vysloví nadpoloviční většina všech poslanců. Snaha předsedy poslaneckého klubu ČSSD Zdeňka Škromacha postihnout ty sociálnědemokratické poslance, kteří nehlasovali pro novelu volebního zákona, na níž se dohodly ČSSD a ODS, rozdělila vládní stranu na dva tábory. Vyplývá to z informací od krajských organizací ČSSD. Škromach prosadil těsnou většinou hlasů na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD poděkování poslancům, kteří podpořili přijetí nových volebních pravidel a doporučení "příslušným orgánům ČSSD přihlédnout k této skutečnosti při nominaci kandidátů pro příští volební období".

Dosažení dvacetimiliardového rozpočtového schodku v příštím roce mohou podle premiéra ohrozit problémy IPB a sucho

Dvacetimiliardového schodku státního rozpočtu v příštím roce, ke kterému se vláda zavázala v dohodě s ODS, lze "za normálních okolností" dosáhnout zvýšením rozpočtových příjmů prostřednictvím vyššího růstu ekonomiky a snížením daňových nedoplatků. Podle premiéra Miloše Zemana však může výši schodku ohrozit řešení problémů Investiční a Poštovní banky a sucho, které způsobilo zemědělcům ztráty minimálně sedm miliard korun.

Kabinet schválil státní záruky za úvěr pro dodávku rychlovlaků a regionální programy

Vláda schválila státní záruku za úvěr až do výše čtyř miliard korun na výrobu a dodávku sedmi souprav rychlovlaků pro České dráhy. Ty umožní na budovaných železničních koridorech provoz rychlostí 160 kilometrů a v zahraničí až 200 kilometrů za hodinu. Konkrétní výše záruky pro financující konsorcium bank v čele s ČSOB by měla být stanovena na základě jednání s konsorciem výrobců. Dráhy mají získat vlaky od konsorcia Fiat-Siemens-ČKD za 4,37 miliardy korun.

Kabinet dále schválil pilotní regionální operační programy pro regiony Severozápad, Ostravsko a Střední Morava. Jejich hlavním cílem je posílení ekonomické základny a řešení problematiky nezaměstnanosti. Programy zahrnují analýzu současné sociálně-ekonomické situace, včetně identifikace hlavních problémů oblasti, strategii rozvoje a návrh využití financí.

Činnost Bezpečnostní informační služby (BIS) se výrazně zlepšila po výměně jejího ředitele. Novinářům to řekl premiér Miloš Zeman po jednání vlády, která se zabývala zprávou o činnosti BIS v letech 1998 a 1999. Česká kontrarozvědka se podle předsedy vlády nyní více zaměřuje na ekonomickou kriminalitu.

Vláda rozhodla ve sporu pojišťoven a nemocnic o výši úhrad za lůžkovou nemocniční péči. Jak uvedl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, zvýhodnila velká lůžková zařízení. Vyjmula totiž náročné zdravotní úkony z paušálu nemocnic a rozhodla, že budou hrazeny zvlášť. Fišer uvedl jako příklady hemofilii (snížená srážlivost krve) a onemocnění AIDS (syndrom získaného selhání imunity). Půjde však podle něj také o onemocnění, která jsou finančně náročná na léčení. V takových případech totiž měly menší nemocnice snahu příslušné pacienty odesílat do velkých nemocnic.

Podle ODS byl postup vlády v případě Investiční a Poštovní banky nejdražším možným řešením

ODS je přesvědčena, že postup vlády a centrální banky v případě Investiční a poštovní banky byl nejdražším možným řešením, znamenajícím zbytečně velkou finanční zátěž pro občany. Usnesla se na tom Výkonná rada ODS. Podle ní proto ODS nadále považuje za nezbytné důkladně prošetřit okolnosti prodeje IPB, a to i prostřednictvím sněmovní vyšetřovací komise.

O způsobu uvalení nucené správy a následném rychlém prodeji IPB Československé obchodní bance (ČSOB) bude pravděpodobně již toto úterý informovat sněmovnu vláda. Ministr financí Pavel Mertlík (ČSSD) přislíbil, že všechny okolnosti prodeje banky poslancům vysvětlí. Právě výsledkem debat by mohlo být i vytvoření parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění prodeje tohoto peněžního ústavu.

Premiéra přišla omluva na 28 tisíc korun

Omluva místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi za to, že ho v pořadu 7 čili sedm dní nazval v souvislosti s privatizací Knižního velkoobchodu zlodějem a tunelářem, přišla premiéra Miloše Zemana zhruba na 27 až 28 tisíc korun. Tolik totiž stálo zhruba osm vteřin reklamního času, po který byl na obrazovce Novy vysílán text s omluvou. Je to vůbec poprvé, co Zeman respektoval soudní rozhodnutí a veřejně se omluvil osobě, kterou urazil.

Telička: Některé země mohou uzavřít jednání s EU koncem roku 2001

Nejpokročilejší uchazeči o členství v Evropské unii by mohli uzavřít přístupová jednání už na přelomu roku 2001 a 2002, ale poté bude zapotřebí politického rozhodnutí EU o termínu vstupu. Na přednášce v newyorském Českém centru to řekl náměstek českého ministra zahraničí a státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička, který v pondělí zahájil čtyřdenní pracovní návštěvu Spojených států. Jak Telička dále uvedl, EU pak bude muset rozhodnout, kolik a které země přijme, což bude velmi "citlivá" záležitost. Proto je podle něho EU zdrženlivá a některé její kroky jakoby připomínaly snahu poskytnout nejméně připraveným státům, aby "dohnaly čas".

Podle Teličky nelze rozhodně čekat, až budou připraveny všechny vyzvané země. Na některé však vyčkat lze, pokud EU sdělí "rozumnou" čekací dobu. "Rozhodně nevidím všechny země jako jednu skupinu," řekl Telička a zdůraznil, že každý vstupuje do EU za sebe na základě pokroku, který udělá. Upozornil, že jednaní jsou "stále v počáteční fázi" a některé dosavadní kapitoly byly tak jednoduché, že by je bylo možno uzavřít "po telefonu". Teprve nyní se připravuje půda pro "podstatné" rozhovory, které se budou týkat citlivých oblastí, jakými jsou například zemědělství, volný pohyb pracovních sil, nákupu půdy v uchazečských zemích, plnění ekologických norem. Už tady ale bude zapotřebí politické vůle a pevného scénáře, aby se rozhovory o těchto oblastech rozběhly bez ztrácení času, nejlépe za francouzského předsednictví ve druhé polovině letošního roku, řekl Telička, který se má během nynější návštěvy sejít ve Washingtonu mj. s předsedou zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Benjaminem Gilmanem, zástupcem náměstka americké ministryně zahraničí pro evropské záležitosti Danielem Hamiltonem a poradcem amerického prezidenta Antony Blinkenem.

Ve Varšavě se koná konference věnovaná demokracii a lidským právům

Ve Varšavě začala konference věnovaná demokracii a lidským právům. Účastní se jí ministři zahraničí a vysocí představitelé více než stovky států. Pozvání mj. neobdržely vlády komunistické Číny a Severní Koreje, Libye, Iránu, Kuby a Běloruska. Českou republiku zastupuje ministr zahraničí Jan Kavan. Prezident Václav Havel v pozdravu účastníkům konference vyjádřil naději, že setkání pomůže odpovědět na otázky, jak mohou demokratické země pomoci dalším zemím v jejich snaze o demokratické myšlenky v konfrontaci s autoritativními režimy.

Lidé si připomněli 50. výročí popravy Milady Horákové

Památce jedné z obětí komunistického režimu - předúnorové národně socialistické poslankyně Milady Horákové - bylo věnováno vzpomínkové shromáždění v budově pražského magistrátu. Horáková byla popravena před 50 lety poté, co byla odsouzena k trestu smrti ve vykonstruovaném soudním procesu za údajnou velezradu a špionáž. Patří k nejznámějším obětem československého komunistického režimu, jehož činitele nepřiměly ke změně rozsudku ani žádosti významných představitelů světové vědy, kultury a politiky o milost.

Hrubý domácí produkt se zvýšil o 4,4 procenta

Hrubý domácí produkt ČR se za letošní první čtvrtletí meziročně reálně zvýšil o 4,4 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí vzrostl o 1,3 procenta. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Premiér Miloš Zeman je růstem potěšen, výsledek však nechce přeceňovat vzhledem k nízké srovnávací základně z loňského roku a dvěma pracovním dnům navíc proti stejnému období minulého roku. Dodal, že za celý letošní rok zachovává svůj odhad dvouprocentního růstu, nevylučuje však mírné zrychlení na 2,5 procenta.

Růst ekonomiky o 4,4 procenta je překvapivý, tím více, že byl tažen všemi složkami poptávky. V reakci na zveřejněný výsledek to uvedl Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Vzrostla spotřeba domácností, vlády, investice i zásoby. Hlavním motorem růstu ekonomiky se stal čistý export, který přidal k růstu HDP 2,5 procenta, dodal Nejdl. Marek Ratkovský analytik České spořitelny uvedl, že tempo růstu české ekonomiky předstihlo Evropskou unii, kde HDP v 1. čtvrtletí vzrostl o 3,2 procenta. Ministr financí Pavel Mertlík řekl, že růst ekonomiky přestavuje povzbuzující údaj. Pokud se takovýto výsledek potvrdí i v příštím čtvrtletí, už to znamená růst, ne jen oživení.

Český statistický úřad zatím nevidí důvod ke zvýšení odhadu HDP za rok 2000

Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá nevidí po zveřejněném výsledku hrubého domácího produktu za první čtvrtletí důvod pro změnu odhadu růstu HDP za celý letošní rok z dosavadních 1,4 procenta. Naopak ministerstvo financí bude podle náměstka Jana Mládka v nejbližších dnech svoji prognózu, která předpokládá růst o 1,5 procenta, revidovat směrem nahoru.

Václav Klaus jednal s předsedou irského senátu o pojetí Evropské unie

Pojetí Evropské unie bylo jedním z témat, o nichž hovořili předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus se šéfem irského Senátu Brianem Mulloolym. Podle Klause se do popředí dostává spor, jaká bude Evropská unie - jestli půjde o hegemoniální entitu na základě osy Francie - Německo, nebo to bude instituce rovnoprávných států, kde tak malé země jako Irsko a Česko mají zájem o své místo na Slunci.

Ministr Jan Kavan k evropské integraci

Podporu představám svého německého kolegy Joschky Fischera o dalším vývoji procesu evropské integrace vyjadřuje v listu Die Welt český ministr zahraničí Jan Kavan. Vytýká mu pouze, že užívá "starou terminologii" a vyjadřuje pochopení pro to, že pojem federace může znít některým zemím nepopulárně. Hlavní problém však vyvolává pojem "gravitační jádro", kterým Fischer označuje skupinu zemí, jež se chtějí integrovat více a rychleji než ostatní. Měl jsem vždy pochopení pro motivy zástupců těch členských zemí EU, kteří se na cestě integrace nechtěli nechat brzdit tempem pomalejších států. Současně jsem však měl vždy obavy z Evropy, která by obsahovala země první, druhé a snad i třetí kategorie a která by opustila základní principy solidarity a soudržnosti, uvádí Kavan.

Počet romských žadatelů o azyl v Británii klesá

V květnu požádalo v Británii o azyl 70 českých Romů, což je nejméně v letošním roce. Oznámilo to britské ministerstvo vnitra. Již druhý měsíc za sebou se údaje o českých azylantech neobjevily na seznamu zemí s nejvyšším počtem žadatelů o azyl v Británii. Pokles žádostí pravděpodobně souvisí s tím, že britské úřady značně zpřísňují podmínky pro pobyt azylantů. V prvních pěti měsících letošního roku požádalo v Británii o azyl 740 českých Romů, loni to bylo 1790.

O azyl v ČR požádalo o víkendu 170 Slováků, především Romů

O azyl v České republice požádalo o uplynulém víkendu 170 slovenských občanů, především Romů. Uvedla to Česká televize s tím, že důvody uprchlíků jsou většinou rasové a ekonomické. Od počátku roku požádalo o azyl v ČR podle televize 313 Slováků.

Pro uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu se vyslovilo 63 procent občanů

Pro uvedení jihočeské jaderné elektrárny Temelín do provozu se podle šetření agentury IVVM vyslovilo 63 procent občanů, kteří nejčastěji argumentovali již vynaloženými penězi. Odpůrci, kterých je 18 procent, zase nejčastěji poukazují na nebezpečí havárie, poškozování životního prostředí a dostatek elektřiny. Oproti poslednímu výzkumu z dubna loňského roku počet příznivců spuštění Temelína vzrostl o 11 procent, naopak počet odpůrců klesl o tři procenta.

Der Spiegel o případu terezínského dozorce Mallotha

Teprve 55 let po válce sedí konečně bývalý esesák a dozorce z terezínské Malé pevnosti Anton Malloth ve vězení pro podezření z vraždy. Zda dojde k procesu, je však nejisté, protože Mallothovi je 88 let, je téměř slepý a sotva chodí, píše německý týdeník Der Spiegel v článku, v němž rekapituluje Mallothův případ. Skutečnost, že se v síti justice ocitá tak pozdě, souvisí s poválečným zmatkem, smůlou vyšetřovatelů, nejasnými zdroji informací, ale i se zjevným nezájmem, píše časopis.

Práci organizace ADRA zhodnotí celosvětová konference v Kanadě

Poskytování pomoci humanistickou organizací ADRA a její reakce na vzniklé krize bude hodnotit v kanadském Torontu celosvětová konference Církve adventistů sedmého nebe, která organizaci ADRA založila. Konference bude připravovat i plány další humanitární pomoci, řekla Alena Rusová z ADRA Zlín. Desetidenní zasedání začne 29. června. Podle Rusové se ho zúčastní i ADRA Česká republika, jejíž ředitel Rudolf Reitz je v čele ADRA od jejího vzniku v roce 1992 a osobně se zúčastnil většiny humanitárních výprav do 23 zemí.

Nyní ADRA veze patnáct tun trvanlivých potravin, čtyři pračky, dvě ledničky a půldruhé tuny šatstva veze pro dětský ozdravný tábor v okrese Tjačev na Zakarpatské Ukrajině. Od roku 1998 poskytla česká ADRA Zakarpatské Ukrajině pomoc za více než pět miliónů korun.

Jan Ruml v Senátu iniciuje diskuse o novém mezinárodním soudu

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost by se podle svého člena Jana Rumla (Unie svobody) měl zajímat o to, co brání České republice, aby ratifikovala úmluvu o vytvoření stálého mezinárodního trestního soudu. Tato nová, nezávislá a nadnárodní instituce by měla rozhodovat o zločinech proti lidskosti spáchaných kdekoliv a kýmkoli na světě včetně lidí chráněných imunitou. Ruml to řekl po jednání s někdejší hlavní žalobkyní mezinárodních tribunálů pro bývalou Jugoslávii a Rwandu Louisou Arbourovou z Kanady. Předběžnou dohodu o zřízení nového tribunálu Česko podepsalo již před dvěma lety v Římě. Jednání o jeho pravomocech stále pokračují.

Neznámý pachatel se vloupal do kanceláří ministerstva financí

Počítačovou techniku za více než 100.000 korun odnesl z kanceláří ministerstva financí v Praze neznámý pachatel, který se tam o víkendu vloupal. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek ujistil, že odcizený počítač neobsahoval žádné tajné nebo jinak významné informace.

Expertíza počítačů kvůli Operaci Olovo bude hotova do týdne

Policejní odborníci dokončí expertízu počítačů, které byly nedávno zajištěny na Úřadu vlády kvůli "operaci Olovo", asi koncem tohoto týdne. Vyšetřovatelé potřebují zjistit, zda v těchto počítačích byl nebo nebyl materiál o diskreditační akci proti místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). O akci proti Buzkové před časem informoval deník Mladá fronta Dnes, podle kterého diskreditační materiál pochází z okruhu poradců premiéra Miloše Zemana a z těchto míst ho list také údajně získal.

V Praze vznikla nová nadace na pomoc v boji proti drogám

Novou nadaci s názvem Labyrint založili v Praze známé osobnosti a odborníci na protidrogovou tematiku. Mezi čestné členy patří například prezident Václav Havel, hokejista Dominik Hašek, publicista Pavel Tigrid a herci Boleslav Polívka a Jiří Suchý. Výtvarník a zakladatel nadace Joska Skalník řekl, že zažil "drogy na vlastní kůži jako rodič svých dětí". "Chceme především změnit znění protidrogového zákona a také vytvořit podmínky pro rekvalifikace vyléčených lidí. Jejich návrat zpět do společnosti je totiž nyní katastrofální," uvedl Skalník.

V Praze bylo otevřeno nestátní metadonové centrum pro narkomany

Centrum metadonové substituce pro narkomany bylo oficiálně otevřeno na poliklinice v pražské Lannově ulici. Centrum, které pracuje ve zkušebním provozu zhruba dva týdny, poskytuje klientům metadon, který je syntetickou náhražkou heroinu. Do podzimu by mělo být uvedeno do provozu několik dalších obdobných zařízení mimo Prahu, řekl vedoucí programu Jiří Presl. V USA existuje podle jeho slov úspěšně metadonový program již přes 30 let a Američané prověřili, že takový postup je pro společnost ekonomicky výhodný.

Český horolezec je ve vážném stavu v nemocnici v Peru

Peruánská horská policie v neděli dopravila do nemocnice českého horolezce, kterého nalezli v bezvědomí němečtí alpinisté na svazích hory Pisco v severní části Peru. Třicetiletý muž strávil tři dny ve výšce 6500 metrů při teplotách pod bodem mrazu a utrpěl plicní otok. Nyní je na jednotce intenzivní péče v nemocnici San Pablo ve městě Huaraz asi 400 kilometrů severovýchodně od Limy.

Zmapování lidského genomu je zlomová událost

Zlomovou událostí, která svým významem předčí přistání člověka na Měsíci, je podle předsedy vědecké rady Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Jiřího Forejta rozluštění lidského genomu, tedy souboru všech genů organismu člověka. V ČR podle něj právě nyní vzniká nové Centrum integrované genomiky, které se bude na základě grantu ministerstva školství zabývat právě studiem genomu člověka. "Nyní známe základní strukturu, jako bychom měli mapu světa, na ní teď hledáme jednotlivé oblasti, které nás zajímají, například geny pro vysoký krevní tlak, obezitu, častý výskyt rakoviny. Říká se tomu funkční genomika - tím by se mělo zabývat zmíněné centrum," upřesnil Forejt.

Královéhradecký divadelní festival navštívil Václav Havel

Prezident Václav Havel navštívil se svou manželkou Dagmar šestý ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který se koná od středy na šesti scénách v Hradci Králové. Před premiérovým uvedením pořadu "Zpěvy šílence", který je inspirován poezií Václava Havla z počátků jeho tvorby, se prezident krátce sešel se stejně starými umělci z takzvané skupiny šestatřicátníků. Dramatická tvorba Václava Havla tvoří jednu tematickou linii festivalu. Kromě pořadu "Zpěvy šílence" organizátoři divákům nabízejí ještě další tři Havlovy hry - Audienci, Zahradní slavnost a Pokoušení. Během deseti festivalových dnů mohou diváci vidět přes 60 představení v podání více než tří desítek divadelních souborů ze sedmi zemí.

Sbírka portrétů osobností z fotoateliéru Langhans se rozrostla

Unikátní sbírka portrétů osobností českého společenského života, které vznikly v poslední čtvrtině 19. a první polovině 20. století v proslulém fotoateliéru Langhans, se rozrostla o další nálezy. Letos květnu se při natáčení reportáže pro švýcarskou televizi podařilo objevit ve starém zchátralém domu v pražské Vodičkově ulici další část archivu "Galerie osobností". Pravnučka majitele firmy Jana Langhanse, filmová dokumentaristka Zuzana Maisnerová - Wismerová sdělila, že byly nalezeny například portréty výtvarníků Josefa Myslbeka, Vojtěcha Hynaise, Alfonse Muchy, prezidentů Edvarda Beneše a Emila Háchy či hudebníků Jana Kubelíka a Josefa Suka. Objeveny byly i portréty proslulých lékařů - internisty Josefa Thomayera, zakladatele české radiologie a léčebné rehabilitace Rudolfa Jedličky a zakladatele české endokrinologie Josefa Charváta.

Pivovar v Polné, kde prožil dětství spisovatel Bohumil Hrabal, zatím nebyl vydražen

Dražba Měšťanského pivovaru v Polné, kde své dětství prožil spisovatel Bohumil Hrabal, nebyla úspěšná a bude se opakovat začátkem srpna. Jediný, kdo se na dražbu dostavil, byl polenský podnikatel Ivan Vlach. Ten chtěl dražební jistinu ve výši 20.000 korun složit na místě, ale dané podmínky to neumožňovaly. "Nepřipraveností organizátorů dražby jsem byl překvapen. Byl jsem v zahraničí a neměl jsem čas jistinu složit," řekl Vlach s tím, že o pivovar má nadále zájem. Polenský patriot by v něm vedle bytu chtěl vybudovat hospůdku s čestným místem pro Bohumila Hrabala a později i minipivovar. O pivovar projevili zájem asi čtyři zahraniční zájemci. Ti však byli odrazeni zdevastovaným stavem historické budovy, zejména komína a sklepení.

Kaple sv. Kříže na Karlštejně se otevřela odborné veřejnosti

Zatím pouze pro odbornou veřejnost se po 19 letech oprav otevřela kaple sv. Kříže na hradě Karlštejně. Pro laickou veřejnost se otevře v sobotu. Kapacita však bude omezena na nejvýše deset osob v hodině, uvedl zástupce kastelána Tomáš Řehoř. Důvodem je snaha o udržení mikroklimatu vyhovujícího obrazům Mistra Theodorika. Návštěvnický okruh zahrnuje kostel Panny Marie s nástěnnými malbami ze 14. století, kapli svaté Kateřiny, původní sakristii, dřevěnou chodbu, lapidárium, hradní obrazárnu, knihovnu a kapli sv. Kříže.

Psychotronici zkoumali kruhové obrazce v obilí u Krásné Lípy

Dvě mezikruží o šířce 1,5 metru a celkovém průměru 17,1 metru, které se objevily v obilném lánu u Krásné Lípy na Děčínsku, zkoumali o víkendu členové plzeňského Klubu psychotroniky a UFO. Na piktogramy je upozornil pilot sportovního letadla. Podle něj obrazce v obilí vznikly kolem 16. června a jsou zřejmě prvními v letošní sezóně na území České republiky.

Doseděl je jediným českým tenistou ve druhém kole Wimbledonu Ctislav Doseděl a se jako jediný z českým tenistů probojoval do druhého kola Wimbledonu. Se svým pondělním soupeřem a šestnáctým nasazeným hráčem, Ekvádorcem Nicolasem Lapenttim, si poradil po setech 6:3, 6:2, 0:6 a 6:1. Na travnatých dvorcích v All England Clubu naopak prohráli Adriana Gerši, Jiří Novák, Jiří Vaněk, Květoslava Hrdličková, Denisa Chládková a Daniela Bedáňová. Gerši podlehla hráčce z kvalifikace Yvettě Bastingové z Nizozemska 1:6 a 4:6. Novák ve Wimbledonu prohrál už počtvrté v řadě v prvním kole. Nestačil na Itala Gianluku Pozziho a odešel z kurtu se sklopenou hlavou po setech 3:6, 4:6, 6:3, 1:6. Hodinu a třiadvacet minut vydržel Vaněk při své premiéře ve Wimbledonu na Centrálním dvorci v utkání proti nejvýše nasazenému Petu Samprasovi z USA. Dvaadvacetiletý Vaněk čtyřikrát ztratil servis a s šestinásobným vítězem turnaje prohrál 4:6, 4:6 a 2:6. S turnajem se rozloučila i Hrdličková, která sice hned vzala soupeřce servis, ale nakonec s pátou nasazenou Venus Williamsovou z USA prohrála 3:6 a 1:6. Vyhrát nedokázala ani Chládková. Zdejší čtvrtfinalistka z roku 1997 sice vzala Chorvatce Mirjaně Lučičové první set 6:4, ale zbylé dva prohrála 2:6. Bedáňová, která postoupila do svého prvního grandslamového turnaje z kvalifikace, podlehla Anne-Gaelle Sidotové z Francie po setech 3:6 a 1:6. Program prvního dne ve Wimbledonu narušil déšť a Sandra Kleinová své utkání s Alicií Molikovou z Austrálie proto dohraje až v úterý. Zápas byl přerušen za stavu 6:3, 2:6 a 1:3 z pohledu Kleinové. Také zbývající nedohraná utkání budou pokračovat až v úterý. Tomáš Zíb ke svému utkání vůbec nenastoupil.

A jaké bude počasí?

Oblačno s dešťovými přeháňkami. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.