Zprávy úterý, 29. srpna 2000

Ivo Prokop

A nyní podrobněji:

Makedonská vláda požádala o prodloužení mise českého vrtulníku

Pomoc České republiky při boji s ničivými lesními požáry, které ohrožují rozsáhlá území Makedonie, ocenily v pátek místní úřady. Makedonská vláda zároveň požádala o prodloužení mise českého policejního vrtulníku o další týden. Vrtulník Letecké služby Policie České republiky zasahoval v prostoru makedonských obcí Siričino a Raduša ležících asi 70 kilometrů západně od hlavního města. Posádka v prvním týdnu provedla 287 shozů vody, zajišťovala evakuaci osob z ohrožených oblastí, průzkum požářišť a přepravu materiálu pro místní hasičské jednotky. Český vrtulník by se měl z Makedonie vrátit nejpozději 1. září. Česká republika je na základě dostupných zpráv zatím jedinou cizí zemí, která Makedonii poskytla pomoc. Jde o nejvzdálenější místo, kam byla česká letecká záchranná služba vyslána.

V Praze začala konference o přírodě ve velkoměstech

Profesionální ochránci přírody, pracovníci státních správ, přírodovědci a architekti jsou pozváni na konferenci Praga 2000 Natura Megapolis v pražském Obecním domě. Tématem konference, kterou zahájil ministr životního prostředí Miloš Kužvart společně s pražským primátorem Janem Kaslem, bude fenomén přírody ve velkoměstě. Myšlenka uspořádat takovéto setkání vznikla podle tajemníka konference Jana Němce v roce 1996, kdy vyšla v edici Chráněná území České republiky publikace věnovaná Praze a jejím 88 chráněným územím. K realizaci myšlenky potom přispělo zařazení záměru do programu akce Praha - Evropské město kultury roku 2000. Tématem čtyřdenní konference budou přírodní hodnoty velkoměst, péče o ně a jejich ochrana. Organizátoři přitom zdůrazní význam ekologické výchovy. Obdobné konference se v uplynulých dvou letech uskutečnily v německém Lipsku a v americkém Tusconu.

Odpůrci globalizace symbolicky zablokovali Karlův most

Symbolickým zablokováním Karlova mostu a vybíráním vstupného protestovalo asi dvacet členů Iniciativy proti ekonomické globalizaci proti politice strukturálních úprav Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Aktivisté chtěli touto akcí upozornit, že tyto instituce podmiňují své půjčky úpravami rozpočtů jednotlivých zemí, které mají podle nich negativní dopad na jejich obyvatele. Při happeningu odpůrci globalizace inscenovali situaci, kdy fiktivní nadnárodní firma koupila práva na Karlův most a rozhodla se vybírat poplatky za každý vstup.Happening měl podle organizátorů poukázat na politiku Programu strukturálních úprav, kterou začaly Mezinárodní měnový fond a Světová banka uplatňovat od konce 70. let. Tyto instituce podmiňují své půjčky strukturálními úpravami rozpočtů jednotlivých zemí, které se týkají většinou privatizace a deregulace hospodářství, škrtů v sociálních výdajích, zdravotnictví, školství, zvyšování daní a zaměření ekonomiky na globální trhy.

Rakušané zablokují na protest proti Temelínu jihočeskou hranici

Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín zablokují v sobotu na šest hodin hraniční přechody mezi rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousy a jižními Čechami. Oznámila to agentura APA, podle které se tak odpůrci jaderné energetiky snaží zabránit uvedení Temelína do provozu. Blokovány mají být především silniční přechody Wullowitz- Dolní Dvořiště a Weigetschlag-Studánky, a to v sobotu od 11:00 do 17:00 hodin. Akci organizuje hornorakouská nadstranická platforma proti atomovému nebezpečí a Rakousko-český výbor proti jaderné energii. Akce může postihnout ty české občany, kteří se v sobotu budou vracet z dovolené na jihu. Příští víkend totiž končí prázdniny a očekává se silný "návratný" provoz. Organizátoři neskrývají, že počítají s dalekosáhlými zácpami v důsledku akce. Čechům vracejícím se příští sobotu přes Rakousko nebo do této země směřujícím lze proto doporučit využití přechodů mimo Horní Rakousy. Z velkých jsou to například České Velenice-Gmünd, Halámky-Neunagelberg nebo Nová Bystřice-Grametten. Z malých přechodů v oblasti jižních Čech, otevřených jen přes den, přicházejí v úvahu Chlum u Třeboně-Schlag či Slavonice-Fratres. Hraničních přechodů mezi Moravou a Rakouskem by se sobotní akce neměla nijak dotknout. Mluvčí platformy však nevyloučil, že v budoucnu by se blokády hraničních přechodů mohly rozšířit na celé pomezí Rakouska a Česka, žádné podrobnosti však neuvedl. Představitelé některých hornorakouských zemských organizací rakouských politických stran akci uvítali. Například linecký představitel sociálních demokratů vyzval veřejnost k hojné účasti na blokádě. Naproti tomu čeští ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace se k akci hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny nepřipojí.

Záznamy o opravě v elektrárně Temelín podle Greenpeace někdo zfalšoval

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace podala v souvislosti s uváděním jaderné elektrárny Temelín do provozu trestní oznámení na neznámého pachatele. V něm tvrdí, že dokumentace o opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě v roce 1994 byla zfalšována. Informovali o tom ředitel Greenpeace v České republive Jiří Tutter a vedoucí jaderného projektu Greenpeace Jan Haverkamp. Současně uvedli, že se v této souvislosti obrátili i na premiéra Miloše Zemana s žádostí, aby předložil celou věc na úterním jednání Bezpečnostní rady státu, které předsedá. Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman, že představitelé jeho úřadu se mají v úterý dopoledne se zástupci Greenpeace sejít. Odborníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost budou po ekolozích na schůzce chtít, aby svá tvrzení doložili. Ekologové tvrdí, že mají důvěryhodné informace o tom, že oprava zařízení se uskutečnila jiným způsobem, než jak to popisuje oficiální dokumentace Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle zdrojů Greenpeace nebylo možno při opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě odstranit okolní teplem ovlivněný materiál tak, jak to nařizují předpisy. Postup, který byl při opravě tehdy použit, může podle ekologů podstatně zvýšit křehkost materiálu, a tím i vést k vytváření trhlin, což by mohlo vést k utržení celého sváru.

Česká republiky se v rámci Světové banky začne přesouvat mezi rozvinuté země

Česká republiky bude mezi transformujícími se ekonomikami po Slovinsku druhou zemí, která zahájí jako člen Světové banky přechod mezi rozvinuté státy z dosavadní pozice "klienta". Ta s sebou nese právo na finanční i technickou pomoc Světové banky. Přechod trvá obvykle tři až pět let. Pro Českou republiku je rozhodujícím datem vstup do Evropské unie. Zařazení mezi rozvinuté země znamená, že se Česká republika bude podílet na pomoci rozvojovým zemím, a to nejen finanční, ale i prostřednictvím konzultací. Přechod České republiky do skupiny rozvinutých zemí bude diskutován i v rámci zářijového výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se uskuteční v pražském Kongresovém centru 26. až 28. září.

Záchranáři ve Strahovském tunelu cvičí odstranění havárie

Ověřit spolehlivost technického zařízení a připravenost personálu v případě havárie v pražském Strahovském tunelu je cílem nočního cvičení pražských záchranářů. Akce má prokázat, že spolu dokáží jednotlivé složky Jednotného bezpečnostního systému hlavního města Prahy v případech závažné havárie bezproblémově spolupracovat. Úkolem záchranářů je odstranit následky nehody cisterny s neznámou látkou, kvůli které v tunelu havarovalo pět osobních automobilů. Práci záchranných týmů, které mají vyprošťovat zraněné, má komplikovat dým z požáru jednoho z automobilů.

Občanská sdružení Oživení a Pražské matky žádají zvýšení prostředků na bezpečnost

Občanská sdružení Oživení a Pražské matky požadují zvýšení částky z rozpočtu pražského magistrátu, která je určena na bezpečnost silničního provozu, ze současných 30 miliónů na 350 miliónů korun. Nynější částku považují za naprosto nedostatečnou vzhledem k tomu, že například zřízení světelné signalizace na jedné křižovatce stojí přes milión korun. Obě sdružení před zahájením nového školního roku upozornila příslušné instituce na nevyhovující stav. V Praze je například 273 základních škol, před které bylo do roku 1999 instalováno pouze 37 zpomalovacích pruhů. V letošním roce by se počet pruhů měl podle plánu zvýšit jen o 12. Ročně je uvedena do provozu jen jedna či dvě kamery. Oživení a Pražské matky požadují, aby pro zvýšení bezpečnosti dětí byly instalovány další zpomalovací pruhy, dělící bloky a světelné signalizace. Dopravní hlídky by se měly u škol pohybovat nejen v prvních dnech nového školního roku, ale po celou dobu školní docházky.

Biskup Cikrle požehnal brněnskému Domovu pokojného stáří

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle požehnal Domovu pokojného stáří, jehož provoz byl slavnostně zahájen v Brně. Objekt v ulici Kamenná darovalo brněnské diecézní charitě město Brno v loňském roce. Kromě trvalého ubytování, stravování a hygieny bude v domově zajištěna nepřetržitá ošetřovatelská péče odborným zdravotnickým personálem. Sociální pracovníci budou poskytovat komplexní sociální služby, včetně poradenství. Dům pokojného stáří přispívá k zabezpečení sociálních potřeb města. Ke konci minulého roku totiž bylo v Brně evidováno 2695 zájemců o umístění v zařízeních pro seniory. Nyní je k dispozici 1162 lůžek včetně Kamenné.

Veterináři ve čtvrtek zruší mimořádná opatření proti vzteklině

Mimořádná opatření proti vzniku a šíření vztekliny na Kladensku zruší k 31. srpnu tamní veterinární správa. Od 3. května zde totiž nebyl zaznamenán výskyt této choroby a 3. srpna vypršela tříměsíční lhůta platná pro ohnisko nákazy. Vzteklina u lišek se na Kladensku objevila po čtyřech letech klidu znovu loni v srpnu, kdy postihla pět zvířat. V září pak veterináři zachytili čtyři infikované lišky, v říjnu další čtyři a v listopadu dokonce šest nemocných zvířat. V reakci na to vyhlásil tamní okresní úřad celé Kladensko za ohroženou oblast. Podle shrnujících údajů vyšetřili veterináři na Kladensku od loňského srpna do prosince 117 lišek, z toho u 20 zjistili vzteklinu. Letos prověřili 53 lišek, z nichž tři byly touto chorobou nakaženy. Z 28 dalších testovaných lesních zvířat byla vzteklina zjištěna u jedné kuny a dvou srnců, z dvaačtyřiceti prověřovaných psů a koček nebylo nemocné žádné zvíře.

Obnova Kolovratské a Malé Fürstenberské zahrady byla dokončena

Nově rekonstruované unikátní barokní palácové zahrady pod Pražským hradem, Kolovratská a Malá Fürstenberská, byly večer po mnoha letech znovu zpřístupněny veřejnosti. Skončila tak druhá etapa rekonstrukce komplexu zahrad pod Pražským hradem, kterou zaštítil britský princ Charles. Už v červnu 1995 byly otevřeny zahrady Ledeburská a Malá Pálffyovská, v září 1997 pak Velká Pálffyovská zahrada, řekl novinářům ekonomický náměstek ředitele Státního ústavu památkové péče Karel Kalvoda. Náměstek ministra kultury Zdeněk Novák zdůraznil, že nově obnovené zahrady jsou mimořádným příkladem barokních zahrad italského typu, které jsou v České republice velmi vzácné. Veřejnosti jsou také otevřeny všechny další zahrady Pražského hradu, tedy Královská zahrada, Jelení příkop, zahrady Na baště a Na Valech i Rajská a Hartigovská zahrada. Výjimkou je zatím Velká Fürstenberská zahrada, která zůstane uzavřená minimálně do konce roku. Slavnostního otevření se má zúčastnit prezident Václav Havel, premiér Miloš Zeman, předsedkyně Senátu Libuše Benešová, ministr kultury Pavel Dostál, představitelé obou komor parlamentu, velvyslanci i vysocí církevní hodnostáři.

Restaurátoři vrátili kupoli na věž chrámu svatého Víta

Na své místo se po opravě vrátila kupole věže chrámu svatého Víta; korouhev v podobě třímetrového zlatého lva si však na své usazení musí počkat do doby, kdy budou lepší povětrnostní podmínky. Do prostoru pod kupolí restaurátoři vložili tubusy s archiváliemi, které vypovídají o jednotlivých opravách věže. Katedrálu od března rekonstruuje společnost Gema Art, která opravuje jižní průčelí, a firma Miloš Gavenda. Ta staví lešení a rekonstruuje zbývající tři průčelí a střechu. Opravu kamenného zdiva, kovových a zlacených částí a krytiny hlavní věže katedrála podstupuje zhruba jednou za století. Nynější rekonstrukce by měla skončit v listopadu. Správu Pražského hradu přijde asi na 12 miliónů korun. Základní kámen chrámu svatého Víta položil roku 1344 pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, dokončena však byla až v září 1929.

Činohra Národního divadla v Praze má před sebou deset premiér

Celkem deset premiér připraví v nadcházející sezóně v historické budově, Stavovském divadle a Kolowratu činohra Národního divadla v Praze. Umělecký šéf Josef Kovalčuk na tradičním prvním setkání s herci po prázdninách připomněl, že dramaturgický plán obsahuje národní klasiku, světovou dramatiku, hry 20. století i původní českou novinku a členům souboru poskytne velké herecké příležitosti. Podle ministra kultury Pavla Dostála, který se schůzky zúčastnil spolu s generálním ředitelem české první scény Jiřím Srstkou, by měl návrh resortního rozpočtu zajistit klidnou práci a financování všech projektů. Nejbližšími premiérami činoherního souboru budou dva zkoušené tituly. Koncem září Shakespearova Komedie omylů v nastudování maďarské režisérky Enikö Eszényiové, jejíž inscenace Mnoho povyku pro nic patří k divácky nejúspěšnějším titulům minulé sezóny, a 12. října hra irského dramatika Toma Murphyho s názvem Bailegangaire aneb Město bez smíchu v režii Karla Kříže. V polovině listopadu repertoár obohatí hra Thomase Bernharda Před penzí v režii Oty Ševčíka a začátkem prosince pohádkové podobenství Daniely Fischerové s pohádkovými motivy Pták Ohnivák, které připraví Zbyněk Srba. Mezi dalšími novinkami bude například Klicperova parodie Hadrián z Římsů, Osbornův Komik a Dostojevského Idiot. V polovině června bude poslední premiérou sezóny blíže nespecifikovaný titul v režii Martina Huby. Uvažuje se o Harwoodovu Garderobiérovi.

Čtyři novinky a dvě obnovené premiéry uvede opera Národního divadla v Praze

Čtyři premiéry ohlašuje na novou sezónu opera Národního divadla v Praze. Dvě inscenace navíc obnoví. Poprvé se tak stane v případě Mozartovy Kouzelné flétny 12. ledna v rámci zájezdu do Japonska. Toto turné však nebude jediným zahraničním výjezdem operního souboru české první scény, jehož členové budou už koncem září hostovat v Bratislavě. Uvedou tam inscenaci Janáčkovy Její pastorkyně. Podle dramaturga opery Jana Panenky se v nadcházející sezóně sejde premiérové publikum poprvé 22. října, kdy bude uvedena Fibichova Smrt Hippodamie. Z inscenace pořídí záznam Česká televize a operní soubor by ji měl v červnu 2001 uvést na festivalu Smetanova Litomyšl. V listopadu se v repertoáru objeví Pucciniho Tosca s Evou Urbanovou v titulní roli. , Březnová premiéra Bergova Vojcka se uskuteční v koprodukci s operou v Göteborgu. S premiérou Smetanova Dalibora se počítá koncem dubna.

Divadlo na Vinohradech zahájilo předprodej vstupenek

Zájemci o vstupenky do pražského Divadla na Vinohradech, kteří využili možnosti zahájení předprodeje na začátek nové sezóny, nalezli tuto scénu v novém. Současně totiž skončila oprava fasády, která dostala nový nátěr. Začala už loni, kromě střechy se týkala celého objektu a pražský magistrát jako zřizovatele přišla na 17 miliónů korun. U zadního traktu budovy se v těchto dnech dokončují chodníky. Objekt dostal nová osvětlovací tělesa, kopie dvou stožárů budou za dohledu památkářů usazeny před vstupem do divadla v listopadu. Vinohradský soubor, který má od léta nového ředitele Jindřicha Gregoriniho a od začátku roku nového uměleckého šéfa v osobě Jiřího Menzela, uvede v nadcházející sezóně pět premiér. První budou koncem října právě v Menzelově režii Drdovy Hrátky s čertem s Václavem Vydrou v roli vysloužilce Martina Kabáta. Někdejší ředitelka Jiřina Jirásková ztvární hlavní roli ve Schwajdově adaptaci Márquezova románu Sto roků samoty. Na únor je ohlášen návrat Dagmar Havlové na vinohradské jeviště. Stane se tak v dramatu Roberta Bolta Ať žije královna! Na jaře má mít premiéru další z nejhranějších komedií Georgese Feydeaua Dáma od Maxima, která se stane velkou hereckou příležitostí pro Vendulku Křížovou. Poslední premiérou Divadla na Vinohradech v sezóně 2000/2001 bude tragikomická hra proslulého amerického dramatika Neila Simona Drobečky z perníku.

Ze sportu

Fotbalisté Liberce porazili v dohrávce 5. ligového kola Drnovice 2:0 a v tabulce se posunuli na druhé místo za Spartu, která má tříbodový náskok. Drnovicím, které zatím vyhrály jen jednou, patří čtrnáctá pozice.

Tenista Martin Damm vypadl z posledního Grand Slamu sezóny - US Open - už v prvním kole. Nestačil na domácího Peta Samprase a podlehl mu ve třech setech 6:7, 5:7 a 4:6. Ze hry venku je i Jiří Vaněk. Jeho přemožitelem se stal Němec Popp, který zvítězil 6:3, 6:0 a 7:6. Ve druhém kole se představí Jiří Novák po výhře nad Španělem Martinem třikrát 6:4. Postoupila také Květoslava Hrdličková díky vítězství nad Ruskou Myškinovou 6:1, 5:7, 6:3. V dalším kole ji čeká Venus Williamsová.

A ještě krátce o úterním počasí.

Polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.