Zprávy úterý, 31. října 2000

Josef Kubeczka

Princ Charles viděl skvostné barokní zahrady i zchátralý gotický kostel

Z prezidentského paláce a honosných zahrad rovnou do zchátralého kostela sv. Anny v Praze vedla cesta britského prince Charlese, který přicestoval na třídenní návštěvu České republiky. V centru zájmu následníka trůnu jsou hlavně pražské památky. "Jelikož máme příbuzné názory ve vztahu k památkám, k rozvoji měst, k urbanismu, začali jsme záhy spolupracovat více," odůvodnil prezident Václav Havel, proč před osmi lety společně založili Pražský památkový fond. Z jeho příspěvku se opravily zahrady pod Pražským hradem, které si princ prohlédl v doprovodu prezidentského páru. Prezident Havel poznamenal, že princi, který se zajímá o urbanistiku, pražská architektura učarovala. Jejich společný fond se podílí na rekonstrukci i jiných klenotů pražské architektury. Princ Charles ještě navštívil střední školu The English College a potom seminář o svém podnikatelském fóru - The Prince of Wales Business Leaders Forum v Senátu. Večer se konala slavnostní večeře na Pražském hradě.

Na Moravě se odehraje převážná část dnešního, druhého dne návštěvy britského prince Charlese v České republice. Jeho program vyvrcholí v úterý odpoledne ve Vojenské akademii ve Vyškově. Tím skončí oficiální část Charlesovy čtvrté návštěvy České republiky, protože hned ve středu ráno odlétá na Slovensko. Následník britského trůnu se ve Vyškově setká se členy jednotky Britského vojenského poradního a výcvikového týmu pro střední a východní Evropu, která zahajuje svou činnost.

Premiér Zeman a rakouský kancléř Schüssel se setkají v Židlochovicích na jednání o Temelínu

Premiér Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se v úterý večer setkají na vládním zámku v Židlochovicích u Brna, aby diskutovali o jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Dosud se obě strany vzájemně obviňovaly z neochoty jednat. Rakušané tvrdí, že nemají o Temelínu dostatek informací, česká strana to popírá. Českou vládu, jež usiluje o členství v Evropské unii, rakouští politici letos na jaře popudili tím, že začali zastavení Temelína spojovat s přijetím ČR do Evropské unie.

Rakouští odpůrci Temelína předali své požadavky spolkové vládě

Rakouská vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová varovala Českou republiku, že Vídeň zmaří ambice Prahy vůči Evropské unii, pokud ČR ponechá kontroverzní jadernou elektrárnu Temelín v provozu. Sdělila to agentura Reuters. Vicekancléřka a šéfka populistických Svobodných (FPÖ) podle agentury řekla, že Rakousko v rámci přijímacího procesu nepodepíše kapitolu o energetice, která je potřebná ke vstupu do EU, dokud sovětský reaktor v Temelíně zůstane aktivní a seriózně se neprověří bezpečnost elektrárny. Šéfka rakouské krajní pravice přislíbila odpůrcům Temelína podporu spolkové vlády. Kabinet kancléře Wolfganga Schüssela bude podle ní usilovat i v orgánech EU o to, aby byl provoz elektrárny zastaven a prověření všech sporných otázkách.

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín požadují zastavení jejího zkušebního provozu, příslib na uskutečnění nové zkoušky vlivu na životní prostředí a předložení výsledků zkoušek vykonaných ještě před zahájením štěpné reakce. Splněním těchto podmínek podmiňují ukončení protestních shromáždění a blokád česko-rakouských hraničních přechodů, řekl ČTK Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Protitemelínské iniciativy spolu se zástupci nevládních organizací a politiků Horních a Dolních Rakous odevzdali ministru životního prostředí Wilhelmu Moltererovi seznam požadavků ohledně Temelína, jejichž splnění by měla prosadit i spolková vláda Wolfganga Schüssela. Kromě výše uvedených požadavků by měla rakouská vláda dát podnět orgánům Evropské unie na prošetření podezření z dumpingových cen při vývozu české elektřiny. Rovněž se má usilovat o získání garancí na krytí škod způsobených případnou nehodou elektrárny ve výši přesahující čtyři bilióny rakouských šilinků (asi deset biliónů Kč).

Komisař EU Fischler kritizuje postoj Rakouska a ČR k Temelínu

Komisař Evropské unie (EU) pro zemědělství a rybolov, Rakušan Franz Fischler kritizuje chování Rakouska a Česka ve vzájemném sporu ohledně jihočeské jaderné elektrárny Temelín. "Nedá se akceptovat, jakým způsobem jedná Praha s rakouskými vládními představiteli," zdůraznil Fischler v rozhovoru pro rakouský list Kurier. Odmítl ale i postup Rakouska, které kvůli Temelínu hrozí uzavřením kapitoly o energetice během jednání ČR o přistoupení do EU. "To je nekoherentní," podotkl komisař. Sám se vyslovuje pro společná evropská pravidla ohledně bezpečnosti jaderných elektráren, ale většina členských států EU přijetí jednotných kritérií zamítla, upozornil komisař Fischler.

Ředitel JETE napsal šéfovi rakouského Institutu pro výzkum rizik

Ředitel temelínské jaderné elektrárny (JETE) František Hezoučký vyzval otevřeným dopisem vedoucího vídeňského Institutu pro výzkum rizik Wolfganga Krompa, aby pravdivě informoval rakouskou veřejnost o průběhu návštěvy rakouských poslanců v Temelíně letos 4. října. Hezoučký Krompa žádá, aby zopakoval před rakouskými novináři to, co řekl v Temelíně rakouským poslancům, že v Temelíně není žádný špatný reaktor a že poslanci měli příležitost se o tom přesvědčit. Kromp má také veřejně potvrdit, že jeho institut dostával nejméně po dobu deseti let všechny požadované informace o jaderné elektrárně a že představitelé institutu měli v roce 1997 možnost si ji detailně prohlédnout.

Asi polovina dotázaných byla proti dostavbě ukrajinských reaktorů

Téměř polovina lidí, které v pondělí před budovou ministerstva financí oslovili ekologové, nesouhlasila s tím, aby Česká republika podpořila projekt Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na dostavbu dvou jaderných elektráren na Ukrajině. Členové Hnutí Duha, Centra pro dopravu a energetiku a mezinárodního sdružení neziskových organizací CEE Bankwatch Network rozdávali zaměstnancům a návštěvníkům ministerstva letáky s upozorněním, že EBRD chce poskytnout na dostavbu reaktorů půjčku 190 miliónů dolarů a současně se ptali na jejich názor.

Průmyslníci budou spolupracovat na přípravě legislativy

Čeští průmyslníci a ministerstvo životního prostředí dali konkrétní podobu své rok staré dohodě o spolupráci. Podepsali tzv. akční plán, který znamená pro podnikatele zlepšení přístupu k informacím, ale především možnost zúčastnit se od počátku přípravy nových legislativních norem. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart při podpisu řekl, že akční plán konkretizuje úkoly, které vyplývají z loňské dohody o spolupráci mezi ministerstvem životního prostředí, Svazem průmyslu a dopravy a Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj do roku 2002. Dohodu o spolupráci uzavřely subjekty v říjnu loňského roku.

Václav Havel odmítl podepsat novelu zákona o ČNB

Prezident Václav Havel odmítl podepsat novelu zákona o České národní bance (ČNB) a vrátil ji Poslanecké sněmovně k novému hlasování. "Zákonu vytýkám, že v některých svých částech neodůvodněně a v rozporu s Ústavou zasáhl do autonomního postavení České národní banky," zdůvodnil prezident své rozhodnutí ve stanovisku, které ČTK zaslal jeho mluvčí Ladislav Špaček. Dolní komora v pátek přehlasovala díky poslancům ODS a ČSSD senátní veto a schválila vládní novelu zákona o ČNB v původním znění. Novela upravuje volbu guvernéra, viceguvernérů a členů bankovní rady ČNB, dělí rozpočet centrální banky na dva a v neposlední řadě mění platové podmínky guvernéra a jeho zástupců; měla by nabýt účinnost 1. ledna 2001.

Prezident Havel se setká s guvernérem ČNB Tošovským

Setrvání Josefa Tošovského ve funkci guvernéra České národní banky bude jedním z bodů úterní schůzky Tošovského s prezidentem Václavem Havlem. Setkají se pouze den poté, co prezident vrátil Poslanecké sněmovně kontroverzní novelu zákona o centrální bance, která má podle odpůrců této předlohy omezit nezávislost ČNB. Předpokládá se, že ODS a ČSSD, které novelu prosazují, prezidentovo veto přehlasují a předloha začne platit. O odchodu Tošovského z čela centrální banky se začalo hovořit před několika měsíci poté, co Tošovský oznámil svoji kandidaturu do vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Česká ekonomika asi poroste příští rok o 3 až 3,5 procenta

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že česká ekonomika letos poroste o 2,3 až 2,5 procenta a v příštím roce o 3,0 až 3,5 procenta. Vyplývá to ze závěrečné zprávy mise MMF v Praze, která říká, že růst HDP ale může být i vyšší. Meziroční růst spotřebitelských cen MMF koncem letošního roku predikuje na zhruba čtyři procenta a v závěru příštího roku mezi 4,5 až 5,0 procenta. Čistá inflace, kterou sleduje Česká národní banka, by měla letos skončit blízko dolní hranice ČNB cíleného intervalu 3,5 až 5,5 procenta a příští rok v centrální bankou stanoveném rozmezí 2,0 až 4,0 procenta, uvedl MMF. Česká republika by podle zprávy měla okamžitě začít s konsolidací veřejných financí, a zamezit tak dalšímu narůstání jejich deficitu. Také by měla udržovat současnou pružnou měnovou politiku.

Ministr Mertlík podepsal s EIB smlouvu o záruce k úvěru na vodní program

Smlouvu mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou (EIB) o záruce za úvěr poskytnutý pro vodní hospodářství ve výši sto miliónů eur (asi 3,47 miliardy korun) podepsali ministr financí ČR Pavel Mertlík a Jean Vrla za EIB. "Je to důležitý krok pro zahájení čerpání půjčky," řekl ČTK Vrla. ČR jako ručitel převezme podle smlouvy závazek, že nebudou-li poskytnuté prostředky spláceny, uhradí je na žádost EIB místo dlužníka. Úvěr EIB může být čerpán až do roku 2004, jeho konečná splatnost je v roce 2020. Konkrétní délka čerpání prostředků závisí podle Vrly na tom, jak budou připraveny jednotlivé projekty.

EU poskytne ČR prostřednictvím Phare dalších 2,2 miliardy korun

Evropská unie poskytne České republice v rámci Operačního programu Phare dalších 59 miliónů eur (2,2 miliardy korun). Tyto prostředky budou využity především na poradenství, vybavení pro vzdělávání a stavební práce, které pomohou České republice při přípravě na členství v Eevropské unii. ČTK to sdělil Dušan Ondrejička z delegace Evropské komise v České republice. Dalších 6,5 miliónu eur je přiděleno na spolufinancování české účasti na stávajících programech Evropské unie v oblasti vzdělávání. Finanční memorandum na poskytnutí těchto prostředků bude podepsáno v úterý za účasti vedoucího delegace Evropské komise Ramiro Cibriána a náměstka ministra financí Jana Mládka.

ČR vstoupí do Západoevropské skupiny pro vyzbrojování

Česká republika se stane členem Západoevropské skupiny pro vyzbrojování (WAEG). Podle ministra obrany Vladimíra Vetchého by se tak mělo stát na zasedání Rady Západoevropské unie v Marseille 13. listopadu. "Je to velmi významný krok, protože dosud jsme byli pouze asociovaný člen bez možnosti rozhodování, což by se mělo od listopadu změnit," řekl Vetchý v Brně. Dodal, že začlenění ČR do WEAG povede k zapojení českého obranného průmyslu do společných evropských výzbrojních programů v plně konkurenčním prostředí a v rámci evropských norem. Významná bude podle Vetchého i účast ČR na spolupráci při vytváření evropské agentury pro vyzbrojování a nových zásad jednotného evropského obranného trhu.

Ministr Rychetský navštívil věznici Mírov

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský, který navštívil věznici Mírov, z níž v neděli uprchl dvojnásobný vrah Jiří Kájínek, řekl, že strážní porušili své povinnosti. Generální ředitelka Vězeňské správy ČR Kamila Meclová poté v Mírově oznámila, že z útěku Kájínka vyvodí ve věznici personální důsledky. "Můj předběžný názor je, že došlo k porušení povinnosti strážní služby, zejména z hlediska prohlídek cely Kájínka. Je totiž pravděpodobné, že se na útěk připravoval delší dobu a pomůcky musel přechovávat na své cele. Přitom při prohlídce ještě v den jeho útěku se nic nenašlo," řekl Rychetský.

České dny v Koreji

České dny, jejichž cílem je představit Českou republiku jihokorejské veřejnosti, pořádá tento týden velvyslanectví České republiky v Soulu. České dny zahájili velvyslanec ČR Ivan Hotěk, náměstek českého ministra zahraničí Hynek Kmoníček a korejský ministr vědy a techniky Čung Uk-so otevřením výstavy fotografií Jiřího Chmelaře. Uskutečnily se již také semináře o turistických možnostech a investičních příležitostech v ČR.

Expo 2000 končí, organizátoři spokojeni, co s pavilónem se neví

Prezidenti, premiéři, kardinálové i "valašský král" Bolek Polívka navštívili během světové výstavy Expo 2000 v německém Hannoveru český pavilón. Expo 2000 po 153 dnech v úterý skončí. Generální komisař české účasti Václav Bartuška vyjádřil spokojenost s návštěvností českého pavilónu i naději, že dodrží rozpočet výstavy 330,9 miliónu korun. To závisí i na osudu českého pavilónu. "Pokud se nám podaří pavilón prodat, tak jsme v pořádku," řekl Bartuška. Prodat stavbu se zatím nepovedlo ani za symbolickou německou marku (téměř 18 korun). Účast ČR na Expo má zvýšit i povědomí o Česku v zahraničí, řekla mluvčí české účasti Josefine Wallatová. I proto zamýšlí Bartuška nechat v Německu co největší část expozice. V saské Pirně například zůstane část knižní expozice. Do Česka se vrátí kopie gotických památek, které dostanou majitelé originálů. Části výstavy, o které neprojeví nikdo zájem, budou zničeny.

Velitel Apolla 13 Lovell se chce do Česka vrátit soukromě

Velitel americké kosmické lodi Apollo 13 James Lovell by chtěl znovu navštívit Českou republiku. Do rodiště svých předků by opět rád zavítal s manželkou. "Tentokrát by má návštěva měla mít spíše soukromý charakter," řekl Lovell krátce před pondělním odletem do vlasti. Během své čtyřdenní oficiální návštěvy měl, jak řekl, možnost navštívit více koutů České republiky a poznat život místních lidí, včetně obyvatel Dolních Lukavic na Plzeňsku, odkud pocházejí jeho předkové z matčiny strany. "Jsem velmi smutný, že odjíždím, protože jsem zde získal hodně přátel," prohlásil astronaut. Velmi chválil české vojáky, kteří se o jeho program starali, především pak náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Ten dal podnět k Lovellově schůzce s jediným českým kosmonautem Vladimírem Remkem.

V srpnu přenocovalo v ČR meziročně o 5,3 procenta více hostů

Celkový počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice se v srpnu letošního roku meziročně zvýšil o 5,3 procenta. Z toho počet přenocování domácích hostů vzrostl o 10,2 procenta, počet zahraničních naopak o 3,7 procenta klesl. Pokles počtu přenocování cizinců ovlivnila situace v ostatních hromadných ubytovacích zařízeních, ve kterých počet přenocování cizinců klesl o 11,4 procenta. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu, který ČTK poskytl jeho tiskový mluvčí Ladislav Pištora.

Prezident Havel zaslal blahopřejný telegram paralympikům

Prezident České republiky Václav Havel zaslal blahopřejný telegram paralympijskému týmu do Sydney, v němž poděkoval za reprezentaci a pogratuloval k zisku 43 cenných kovů. "Pozorně, s potěšením a s velkou hrdostí jsem přijímal zprávy o Vašich úspěších, kterých jste dosahovali během paralympijských her v Sydney," stálo v telegramu od hlavy státu. "Gratuluji Vám všem, kteří jste se aktivně účastnili, i všem dalším, bez kterých byste svých výsledků nedosáhli," píše se dále v telegramu.

Hana Zejdová: 52 světových rekordů, dveře do reprezentace zavřeny

Ačkoli je česká pilotka Hana Zejdová držitelkou 52 světových rekordů v bezmotorovém létání a majitelkou Medaile Pelagie Majewské za rok 1997, kterou uděluje Mezinárodní letecká federace (FAI) jako nejvyšší vyznamenání pro ženy, není členkou oficiální české reprezentace. Osmatřicetiletá brněnská pilotka se v pondělí dočkala dalšího skvělého ocenění, když převzala Lilienthalovu medaili, kterou od roku 1938 uděluje FAI za přínos bezmotorovému létání.

Ze sportu:

V dohrávaném utkání 12. kola první fotbalové ligy mezi Libercem a Teplicemi dostali domácí po přestávce tři góly a prohráli 0:3.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.