Zprávy úterý, 31. srpna 1999

A nyní podrobněji:

V Praze debatují odborníci a politici o naplňování Paktu stability v jihovýchodní Evropě

V Zahradní rezidenci Pražského hradu probíhá od pondělí dvoudenní pracovní schůzka s tématem naplňování Paktu stability v jihovýchodní Evropě. Setkání se účastní osm zástupců nevládních organizací a intelektuálů ze zemí bývalé Jugoslávie a tři nezávislí mezinárodní experti, kteří se specializují na oblast Balkánu. Ke schůzce představitelů všech částí bývalé Jugoslávie dal podnět prezident Václav Havel, který se do diskuse zapojí v úterý. S účastníky setkání bude během pracovního oběda na Pražském hradě diskutovat především o naplňování Paktu stability v jihovýchodní Evropě.

Inspektoři jednají o dozoru nad ochranou životního prostředí

Zástupci inspekčních orgánů ochrany životního prostředí přidružených zemí Evropské unie zahájili v pondělí v Praze šestidenní seminář, na němž si vymění zkušenosti s přizpůsobováním zákonů legislativě unie. Seminář je součástí činnosti sítě inspekčních a dozorových orgánů přidružených zemí unie, která vznikla loni. Prostřednictvím sítě by se měli inspektoři dělit o své zkušenosti a spolupracovat na specializovaných úkolech. Inspektoři z Maďarska, Polska, Litvy a dalších zemí spolu se zástupci Evropské komise podniknou v týdnu exkurze do vybraných českých podniků a chráněných krajinných oblastí, kde zhodnotí inspekční dozor.

Senátor Fischer zatím nezveřejnil, kolik bude žádat odškodného

Čerstvě zvolený senátor Václav Fischer zatím nezveřejní částku, kterou bude žádat po předsedovi ODS Václavu Klausovi kvůli předvolebnímu inzerátu napadajícímu jeho osobu. Jak však naznačila Fischerova mluvčí Věra Kudynová měla by to být částka odpovídající senátorovu postavením v mezinárodním obchodu a pověsti bezúhonného člověka.

Reakce na úmysl Fischera podat trestní oznámení jsou různé

Fischerův úmysl podat trestní oznámení plně chápe poslanec a místopředseda Unie svobody Petr Mareš. Některé výroky proti Fischerovi podle něj "přesahovaly meze nejen politické slušnosti, ale i toho, co nám garantuje náš právní řád". Předseda poslanců unie Karel Kühnl se ale obává, že v této kauze bude velmi složité cokoliv dokazovat. Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda soudí, že Fischer se chová správně, pokud má pocit, že bylo porušeno jeho osobní právo, a pokud se chce domoci ochrany u nezávislého soudu. Místopředseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že politický boj by se neměl vést formou trestních oznámení a žalob mezi politiky. Podle předsedy komunistických poslanců Vojtěcha Filipa je podstata Fischerova podání občansko-právní a nikoli trestně- právní. Proto si ani nemyslí, že by Poslanecká sněmovna dostala například žádost o to, aby zbavila Klause imunity.

Představitelé ODS nesouhlasí s kritikou od Václava Fischera

Přední činitelé ODS nesouhlasí s výroky vítěze pražských doplňovacích voleb do Senátu Václava Fischera. Ten totiž vyzval k demisi předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause (ODS) kvůli jeho "podpásovým útokům a intrikám" v předvolební kampani. Pochybovačně se o možnosti, že by Klaus odstoupil, vyjadřují představitelé dalších politických stran.

Místopředseda ODS Miroslav Macek v pondělí ČTK řekl, že na Fischerovy výroky pohlíží jako na "poštěkávání politických protivníků" a nemíní je komentovat. V rozhovoru pro Český rozhlas nicméně uvedl, že negativní volební kampaň ODS byla špatná a strana by ji měla bez emocí analyzovat. Prohlásil dále, že "ODS potřebuje renesanci" svých myšlenek i způsobu, jak své dobré myšlenky uplatnit na "politickém trhu".

Dalšímu místopředsedovi ODS Miroslavu Benešovi se zdá, že Fischer "rozjíždí nějakou skoro hysterii". Podle místopředsedkyně ODS a šéfky Senátu Libuše Benešové by měl Fischer dbát na to, aby neztratil soudnost, protože jeho výroky, jak řekla ČTK, svědčí o neadekvátním hodnocení situace. "Nevím nic o žádných intrikách, ani o žádných podpásových úderech," uvedla.

Koukal: Volební kampaň ODS byla agresivní a neadekvátní

Na stranu kritiků volební kampaně ODS v doplňovacích volbách do Senátu se postavil další člen této strany - předseda pražské ODS Jan Koukal. Vadí mu její agresivita, neadekvátnost vzhledem k rozložení politických sil a mediální přístup. Koukal zároveň zpochybnil opoziční smlouvu ODS a ČSSD. Ta byla prý krátkodobým řešením a nezbytnou součástí politických kroků. Nyní je ale podle něj celkem jasně vidět, že veřejnosti už nenabízí žádnou odpověď na to, jak spravovat tuto zemi.

Podle ministra Vetchého jsou Strakonice perspektivní vojenskou posádkou

Strakonice, v nichž sídlí 46. protiletadlový raketový pluk, jsou jednou z posádek, s níž armáda počítá a v níž by se v příštích letech měly zvýšit stavy vojáků. Uvedl to v pondělí ministr obrany Vladimír Vetchý při návštěvě strakonického městského úřadu a zdejšího vojenského útvaru. Připomněl, že v souladu s novou koncepcí sníží resort obrany do roku 2000 svůj stav o zhruba 16.500 lidí, a vzhledem k tomu se sníží i počet posádek. "Mým úkolem je rozhodnout o tom, které pro nás budou perspektivní. Proto navštěvuji posádky, o nichž si myslíme, že perspektivní budou a v nichž by se měly zvýšit stavy vojáků. Strakonice jsou jednou z nich," uvedl ministr.

ÚDV nebude podle Grulicha v prosinci zrušen, jak se očekávalo

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který měl ukončit činnost ke konci roku, nebude podle ministra vnitra Václava Grulicha zrušen. Ministr chce po vedení úřadu, aby do konce září předložilo koncepci další činnosti. Úřad musí podle Grulicha pokračovat v dokumentační činnosti, protože ne všechny zločiny komunismu byly zmapovány. Úkolem ÚDV bude i příprava podkladů pro bezpečnostní a jiné prověrky, kterými se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad.

Mertlík: Struktura rozpočtu od roku 2001 jiná, úspory nejsou jasné

Kvůli novému státoprávnímu uspořádání, vzniku mimorozpočtových fondů a Sociální pojišťovny se podle ministra financí Pavla Mertlíka od roku 2001 změní struktura státního rozpočtu. Prozatím ale nelze odhadnout, jak se to projeví na výši mandatorních výdajů. Podle Mertlíka je zřejmé, že nynější struktura rozpočtu není dlouhodobě udržitelná. Na akutnost řešení problému mandatorních výdajů, jejichž výše je dána zákonem a podle rozpočtového návrhu ministerstva financí tvoří 78 procent celkových výdajů na příští rok, upozorňují jak ekonomové, tak Česká národní banka. Ta je ochotna v případě reformy struktury rozpočtu po určité období tolerovat i jeho vyšší deficity.

David: Psychiatrické léčebny by měly získat více peněz na investice

Psychiatrickým léčebnám by měla být v budoucnu věnována větší pozornost. Prohlásil to v pondělí ministr zdravotnictví Ivan David při otevření nového pavilónu psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Dále uvedl, že by ve srovnání s ostatním zdravotnickým zařízením měly získávat více peněz - zejména na investice. Počet pacientů přijatých do psychiatrických léčeben se v České republice po roce 1990 prudce zvyšuje. Například na Havlíčkobrodsku bylo v roce 97 přijato 2800 lidí, což je o tisíc víc než v roce 91.

Dostál: Právo na odpověď vyhovuje evropským směrnicím

Úprava práva na odpověď v návrhu nového tiskového zákona podle Evropské komise "adekvátně vyhovuje" směrnicím evropského společenství. Řekl to v pondělí ČTK ministr kultury Pavel Dostál. Poukázal přitom na vyjádření Xaviera Troussarda z příslušného generálního ředitelství Evropské komise, které se zabývá mediální politikou. Celé znění odpovědi Evropské komise, ministerstvo obdrželo v pondělí, ČTK ho však nemá k dispozici. Podle návrhu tiskového zákona by měl mít každý člověk právo na zveřejnění odpovědi na každou informaci, jež se ho týká. Toto ustanovení pokládají za rozporuplné někteří čeští zákonodárci i většina odborné veřejnosti.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se bude v úterý zabývat situací kolem televize Nova. Pozvala si představitele obou stran sporu a to jak držitele licence společnosti CET 21, tak i bývalé servisní organizace Novy - České nezávislé televizní společnosti. Předseda rady Josef Josefík však nechtěl spekulovat o tom, zda by rada mohla zahájit řízení o odebrání licence na Novu.

Bude podepsáno Memorandum o spolupráci Národních parků Šumava a Bavorský les

Memorandum o spolupráci Národních parků Šumava a Bavorský les podepíší v úterý ministr životního prostředí Miloš Kužvart a bavorský státní ministr výživy, zemědělství a lesů Josef Miller. Slavnostní akt se uskuteční v historické nádražní budově Železná Ruda - Bayerisch Eisenstein. Memorandum zahrnuje spolupráci v konkrétních aktivitách v oblasti ochrany přírody, rekreačního využití parků, ekologického vzdělávání a výzkumu.

Grulich: O návrat do Kosova má zájem asi 85 procent uprchlíků

Zpátky do Kosova se chce vrátit asi 85 procent uprchlíků. Ti, kteří hodlají v České republice zůstat, musí požádat o azyl. Novinářům to v pondělí řekl ministr vnitra Václav Grulich. Podle ministra se však situace mezi kosovskými Albánci mění každým dnem. Mnozí z žadatelů o azyl změnili své původní záměry a rozhodli se pro návrat do vlasti. Ministerstvo vnitra dosud zorganizovalo pět letů, jimiž se zpět do Kosova vrátilo 510 uprchlíků.

Ministr Grégr stanovil cenu dodávky pro Šen-Tchou, pod kterou ČR nepůjde

Ministr Miroslav Grégr jednal v Pekingu o stavbě elektrárny v čínském městě Šen-Tchou. V rozhovoru s čínským náměstkem ředitele státní energetické správy stanovil horní cenovou mez pro dodávky dvou bloků elektrárny, pod kterou nelze jít. Sumu Grégr neuvedl, jeho náměstek Robert Sýkora ji však vyčíslil na 280 miliónů dolarů. Jednání se protahují už 5 let a ministr očekává, že bude konečně rozhodnuto. Zakázka je podle něj v současné situaci nesmírně důležitá zejména pro Škodu Plzeň, ale i další podniky.

Lux přiletěl do Seattlu k transplantaci kostní dřeně

Bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux dorazil v doprovodu manželky a dcery do Seattlu, kde se podrobí přibližně 20.září transplantaci kostní dřeně. Zhruba týden před samotným zákrokem, se Lux podrobí sérii odborných vyšetření, chemoterapii a další přípravě na operaci. Po transplantaci má být politik asi pět měsíců hospitalizován ve Spojených státech. Délka Luxova pobytu na klinice bude záviset na průběhu léčby, od kterého se odvine také její cena. Léčení uhradí dílem Všeobecná zdravotní pojišťovna, částečně Josef Lux sám a část nákladů bude uhrazena také z "Konta L", veřejné sbírky vyhlášené KDU-ČSL.

Pražským obchodním domem Kotva otřásl výbuch

Pražským obchodním domem Kotva otřásl v pondělí po 22 hodině večer výbuch. Při explozi pravděpodobně úmyslně nastražené výbušniny nebyl nikdo zraněn. Hmotná škoda nebyla zatím vyčíslena. Nálož zřejmě vybuchla v posledním, šestém patře a zdemolovala kancelář představenstva společnosti. Obchodní dům Kotva provázejí v posledních dvou letech akcionářské spory. Majoritní podíl akcií byl totiž majetkem fondu Trend a za dosud neobjasněných okolností byl z porfólia fondu vyveden a nyní je zablokován na účtech kyperské společnosti Forminster Enterprises Ltd. V úterý odpoledne se má konat valná hromada Kotvy.

Dvouměsíční letní prázdniny končí a ve středu začíná škola

V úterý končí českým školákům nejdelší prázdniny v roce. Ve středu znovu zasednou do školních lavic. První den vyučování na téměř 5000 základních školách a více než 2000 středních školách zahájí proslovem ministr školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman. Na další nejbližší prázdninové dny se školáci mohou řěšit před státním svátkem 28.října, kdy spolu se dvěma víkendovými dny získají pětidenní volno.

Ústecký okresní úřad zastavil stavbu plotu v Matiční ulici

Stavba kontroverzního keramického plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem - Neštěmicích, který měla najatá firma začít budovat v pondělí, byla pozastavena. Původně zde měla vyrůst čtyřmetrová zeď. Ta podle tvrzení neštěmické radnice měla chránit majitele místních čtyř rodinných domků před hlukem a nepořádkem z areálu sousedních obecních bytů pro neplatiče nájemného, obývaných převážně Romy. Čeští i zahraniční odpůrci této stavby, včetně prezidenta Václava Havla a vlády Miloše Zemana jsou však přesvědčeni, že nový keramický plot omezuje lidská práva a diskriminuje Romy.

Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňáků

Přesně 36 dětí z mosteckého sídliště Chanov, obývaného Romy, má ve středu zahájit docházku na tamní základní školu. "Z tohoto počtu jsme šest až osm dětí zaregistrovali z údajů matriky, nedostavily se totiž k zápisu," uvedl ředitel školy Miloslav Bajer s tím, že do prvních tříd jich tak možná nastoupí o něco méně. Školu v Chanově navštěvuje v průměru 350 romských dětí. Na jejich vzdělání a výchovu dohlíží 35 pedagogických pracovníků a dvě romské asistentky.Ve škole působí i romská koordinátorka.

Pražské školy zorganizovaly humanitární pomoc pro děti v Srbsku

Příslušníci českého 3. mechanizovaného praporu v Bosně předali během srpna místnímu obyvatelstvu Republiky Srbské v oblasti Prijedoru humanitární pomoc ze sbírek, které se uskutečnily v České republice. ČTK to sdělil tiskový mluvčí české jednotky Jiří Jurášek. Humanitární pomoc, která obsahovala ošacení, obuv, hračky, hygienické potřeby, kancelářské a školní potřeby a trvanlivé potraviny, shromáždilo sedm pražských základních škol. Pro žáky prvních tříd ve městě Prijedor jsou z české humanitární pomoci připraveny balíčky se školními potřebami, které děti dostanou 1. září při příchodu do školy.

Česká polní nemocnice v Turecku bude od úterý rozšířena

Další část české polní nemocnice dosud působící v Albánii dorazí v úterý do tureckého města Gölcüku. Čeští lékaři tam denně ošetří až stovku pacientů. Na starosti mají tři stanové tábory a k dispozici dvě sanitky. V oblasti postižené katastrofálním zemětřesením zatím nevypukly žádné epidemie, děti však trápí bronchitida a nachlazení, neboť začaly deště a ochladilo se. Projevují se také psychické poruchy nebo komplikace u kardiaků. Nejčastěji však lékaři ošetřují pohmožděniny.

Česmad podal vlastní návrh na snížení sazeb silniční daně

Až o 10 procent chtějí autodopravci snížit sazby silniční daně. Prostřednictvím poslance za Unii svobody Pavla Němce proto podalo Sdružení autodopravců Česmad Bohemia vlastní návrh novely zákona o silniční dani. Návrh ministra financí Pavla Mertlíka na pětiprocentní snížení daně odmítají totiž přijmout. Koncem týdne by se měl také sejít krizový štáb Česmadu, který zváží konání protestních akcí. Ty jsou plánovany na 10. září a měly by spočívat v pomalé jízdě kolony nákladních vozů v době dopravní špičky.

Průměrná hrubá měsíční mzda v letošním 2. čtvrtletí 12.766 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla na 12.766 korun. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu došlo oproti stejnému období předchozího roku k nárůstu o 8 procent. Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí vzrostly o 2,7 procenta a výsledná reálná mzda se proto zvýšila o 5,5 procenta.

IVVM: Většina občanů ČR je se státním školstvím spokojena

Většina občanů České republiky je podle červnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění se státním školstvím spokojena. Se vzděláváním na základních školách je spokojeno 73 procent dotázaných - to je o 15 procent více než loni. Střední školy s maturitou považuje za dobré 63 procent respondentů a úroveň vysokoškolského vzdělávání hodnotí kladně 49 procent občanů.

DPA: Praha pro Němce nejpřitažlivější turistický cíl na východě

Hlavní město České republiky Praha je pro Němce nejpřitažlivějším turistickým cílem ve východní Evropě. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který byl proveden na objednávku časopisu Spiegel Spezial. Hned za Prahou, kterou by chtělo navštívit 46 procent respondentů, se umístila Budapešť s jednačtyřiceti procenty. Třetí skončil Petrohrad, kam by se chtělo podívat 38 procent dotázaných německých občanů. Nejhůře dopadla Varšava, která přitahuje jen 16 procent účastníků průzkumu.

Ježek: Neobjeví-li se na Expo nápad, zvážíme, zda vystavovat

V případě, že se ani v posledním výběrovém řízení nepodaří nalézt původní nápad na prezentaci České republiky na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru, bude podle Vlastimila Ježka nutné zvážit, zda vůbec vystavovat. Bývalý ředitel Českého rozhlasu má na podnět ministra zahraničí Jana Kavana vystřídat ve vedení projektu dosavadní generální komisařku české prezentace Hanu Havlovou. Vydání 330 miliónů korun na výstavu musí podle něho "být smysluplné a obhajitelné".

Antonína Dvořáka připomíná festival smyčcových kvartet

Hosté z Francie, Německa a Rakouska vystoupí na mezinárodním festivalu smyčcových kvartet k poctě Antonína Dvořáka, který byl v pondělí zahájen v Praze. V Sukově síni Rudolfina vystoupili členové Pražákova kvarteta, v jejichž podání zazněla díla Beethovenova, Zemlinského a také Dvořákův Smyčcový kvartet F dur "Americký". Celkem dvanáct koncertů se do 8. září uskuteční na různých místech Prahy. Jeden z podvečerů bude 7. září v Nelahozevsi věnován výročí Dvořákova narození.

Film Návrat ztraceného ráje zastupuje ČR na festivalu v Montrealu

Film režiséra Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje byl vybrán do oficiální soutěže mezinárodního filmového festivalu v Montrealu, který končí 6. září. Podle mluvčí tohoto filmového projektu Jany Bryndové tam bude konfrontován s dalšími osmnácti soutěžními snímky. Film Návrat ztraceného ráje, poetický příběh o návratu do rodného kraje, nevyzpytatelnosti osudu, o lásce, toleranci a odpuštění, měl v českých kinech premiéru koncem května. Režisér vycházel jak z vlastních zážitků při svém působení v New Yorku, tak ze vzpomínek na dětství a dospívání v malebném moravském městečku.

Dny české židovské kultury od 3. do 16. září na stanici Vltava

Literární, dramatická a hudební díla českých a moravských autorů s důrazem na 19. a 20. století představí od 3. do 16. září na stanici Vltava Českého rozhlasu Dny české židovské kultury. Podle šéfredaktorky Blanky Stárkové se uskuteční na pozadí velkorysého dvouletého projektu s názvem Uprostřed pevniny, který je věnován tisíciletí české kultury na území Čech, Moravy a Slezska. Celkem půjde o 90 pořadů, z nichž osm desítek bude uvedeno v premiéře. Svým posluchačům Vltava nabídne i dokumentární, publicistické a komponované pořady o historickém a současném postavení židovské komunity v českých zemích, o jejím způsobu života, tradicích, školství či o vzájemném působení a ovlivňování české, německé a židovské kultury.

Na pražském Žofíně bude 1. září zahájen festival Pontes

Provedením Händelova oratoria Acis a Galatea v Praze na Žofíně bude 1. září zahájen mezinárodní hudební festival Pontes. Také čtvrtý ročník této prestižní přehlídky se tradičně uskuteční na místech zapsaných v seznamu nejcennějších památek UNESCO. Představí se na něm řada renomovaných i mladých sólistů, například Pavel Šporcl a Kateřina Englichová, soubory historické hudby Schola Gregoriana Preagensis a Capella Rudolphina, i hosté ze zahraničí. Na zahajovacím koncertě vystoupí lipský sbor Favorit und Capell Chor, Virtuosi di Praga a britský dirigent Sir Charles Farncombe.

Ze sportu:

Ve finále čtyřhry na tenisovém turnaji v New Havenu prohrál česko - ruský pár Novotná, Lichovcevová s americko - australskou dvojicí Raymondová, Stubbsové ve dvou setech 6:7 a 2:6.

Hokejisté Českých Budějovic skončili druzí na turnaji o Viking Trophy ve švédském Falunu. Ve finále podlehli Dynamu Moskva 1:4. Stejnou příčku obsadili na švýcarském Subaru Cupu hokejisté Litvínova, když porazili Curych 4:2 a poté podlehli Jokeritu Helsinky 6:7.

Hokejový obránce Pavel Trnka podepsal novou tříletou smlouvu s týmem zámořské Národní hokejové ligy Anaheim Mighty Ducks. Třiadvacetiletý Trnka odehrál v NHL 111 utkání, dal tři góly a na dalších osm přihrál. Další naši hokejoví obránci Jaroslav Modrý a Jan Němeček se dohodli na nových smlouvách s celkem zámořské Národní hokejové ligy Los Angeles Kings. Osmadvacetiletý Modrý odehrál v NHL 160 zápasů, ve kterých vstřelil 9 branek a na 36 přihrál. Němeček nastoupil v uplynulé sezóně za Los Angeles v šesti utkáních a vstřelil jednu branku.

Dvě změny v nominaci na kvalifikační dvojzápas s Litvou a Bosnou udělal trenér českých fotbalistů Jozef Chovanec. Místo zraněných hráčů Šmicera a Wagnera byli povoláni Horváth ze Slavie a Hašek ze Sparty.

Teplický záložník Michal Doležal posílí celek 1. fotbalové Gambrinus ligy Hradec Králové. Dvaadvacetiletý fotbalista bude v Hradci hostovat do konce podzimu.

Krátce o úterním počasí

Polojasno, postupně od severozápadu skoro zataženo, místy s přeháňkami. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 stupňů Celsia. Severozápadní vítr 2 až 5 metrů za sekundu.

Tolik zprávy Radia Praha.