Zvěřina, šansony, masopust i let balónem

Karlštejn, foto: Miloš Turek

Když se řekne Karlštejnsko, většina si hned vybaví slavný hrad Karlštejn s unikátní kaplí svatého Kříže. Ale Karlštejnsko jsou i lomy Amerika a krásné údolí řeky Berounky. A taky jídlo, místní řemesla a zvyky. To chce nabídnout návštěvníkům první ročník Gurmánského festivalu Karlštejnska. Během pěti týdnů zde bude 18 gurmánských akcí, při kterých budou moci návštěvníci ochutnat pivo z místních pivovarů i víno z místních vinic, což bude pro mnohé překvapení. Okusí nabídky místních restaurací, koncerty s ochutnávkami i tradiční masopusty.

Karlštejn,  foto: Miloš Turek
Vše vypukne 17. ledna, uvedl v rozhovoru pro Radio Praha předseda sdružení Region Karlštejnsko Vladimír Glaser:

"17. ledna bude i zabijačka, dělaná samozřejmě tak, jak pravidla dovolují. Ale porcování masa a ochutnávání tam bude. Závěr festivalu je taky velkolepější. Bude v Zadní Třebáni, kde je masopust, kam přicházejí tisíce lidí. Tam se chodí skutečně tak, jak to bývalo kdysi, s maskami od baráku k baráku. Lidé ochutnávají, nabízejí. K tomu je tam trh místních regionálních produktů."

Nevěděla jsem, že se na Karlštejně pěstuje víno.

Foto: Filip Jandourek
"Na Karlštejně je záchranná vinařská stanice. Na polovině vinic jsou speciální odrůdy. Je to genofond, který je zachovaný pro celou Českou republiku. Kdyby přišla nějaká katastrofa a nějaká nemoc zničila kterékoliv víno, tak na Karlštejně je jeho genofond. Je to proto, že Karlštejn nemá žádné jiné vinice a je v údolí chráněný."

Budou se moci návštěvníci podívat třeba do vinného sklepa nebo do pivovarů?

"Ano, máme tam termín, kdy se otevřou vinařské sklepy i s ochutnávkami. Ochutnávka bude i ve třech pivovarech. Na návštěvníky tu čeká také prohlídka technologie výroby. Jsou to malé pivovary, některé skoro domácí."

Ve kterém městě festival začíná a kolik čekáte, že přijde lidí?

Vladimír Glaser,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Festival začíná ve Všeradicích na zámku, kde je muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové. Je to místo, kde se narodila. Čekáme, že může přijít jeden až jeden a půl tisíce lidí."

Měli jste problém přesvědčit restaurace, aby se do festivalu zapojily, nebo se naopak hlásily samy?

"Ty, které tradičně spolupracují, se přihlásily samy. Nadšeně vymýšlely, co by se mohlo nabídnout. Některé restaurace jsme nepřesvědčili a byla jich většina. Ale to u prvních ročníků bývá. Když se dělalo první karlštejnské vinobraní, tak to bylo stejné."

Účastníci festivalu mohou vyhrát i ceny. Jaké jsou?

Krajina podél Berounky,  foto: Hynek Moravec,  CC BY 3.0 Unported
"První cenou pro soutěž s chytrými telefony je let balónem Karlštejn nad Karštejnskem. Je to veliký balón, který má 12 míst a na jeho plátně je vyfocený Karlštejn. Navíc startuje, pokud to podmínky dovolí, nedaleko hradu, takže lidé vidí Karlštejn. Ať fouká vítr kterýmkoliv směrem, tak vidí plno zajímavých věcí, ať už je to po proudu Berounky směrem ku Praze nad Zadní Třebání a Černošicemi, nebo směrem k Berounu, kde jsou Tetínské a Srbské skály. Když letí na sever, tak letí nad lomem Amerika, když letí na jih, letí nad Brdy. Je to ideální místo."

Když jsem se letmo podívala na ceny, tak mě tam zaujalo včelstvo. Jak myslíte, že se na tuhle cenu bude výherce dívat?

Foto: Kristýna Maková
"Já doufám, že to bude člověk zvídavý, který má rád něco dobrého, a ocení, že bude mít včelstvo, o které se bude starat, ale hlavně bude moci získat med. Když se o něj nebude moci starat, tak součástí ceny je, že se o včelstvo postará zkušený včelař a výherce získá med. Myslím si, že včelaření je velice zajímavé, a že to ten člověk ocení. Uvidí svoje včely, bude si je moci pohladit a odnést si svoje žihadlo."

A když už jsme u medu, přes 80 výherců získá i kuchařku plnou medových receptů přímo do včelaře. Na gurmánském festivalu bude i další soutěž, a v čem jiném, než v jídle. Jmenuje se Školní palačinka a už teď soutěží žáci základních škol v jednotlivých mikroregionech, dodal Vladimír Glaser:

"Je krásné sledovat malé děti, jak dělají palačinky, aby je mohli ostatní ochutnat a ohodnotit. Tři nejlepší školní týmy budou na závěr masopustu v Zadní Třebáni přímo na pódiu soutěžit v tom, kdo bude nejvzdělanější v kuchařské oblasti a kdo udělá nejlepší palačinku."

10
49.937743700000
14.187094800000
default
49.937743700000
14.187094800000