75. ročník Moravského dne v Chicagu

75. ročník Moravského dne v Chicagu, foto: Generální konzulát ČR v Chicagu

V neděli dne 21. září se v Chicagu uskutečnil 75. ročník tradičního Moravského dne, jedné z největších folklórních slavností mimo území České republiky. Tento den byl i pro léta budoucí u příležitosti letošního ročníku oficiálně vyhlášen „Moravským dnem“ v rámci státu Illinois.

Festival tradičně zahajuje mše svatá, po které následuje více než dvouhodinové vystoupení přibližně sta tanečníků a zpěváků v historických i současných krojích a volná taneční zábava. Celý program každoročně provází živá hudba jedné z kapel z Moravy, v letošním roceLanhžotčanky.

75. Moravský den navštívilo více než 600 platících diváků a také řada významných hostů, mezi které patřila Judy Baar Topinka, State Comptroller, někdejší ministryně financí a také neúspěšná kandidátka na guvernérku Illinois, Mark Kirk, senátor USA za Illinois a Jim Durbin, předseda republikánské frakce v Illinoiském zákonodárném shromáždění. Společně s generálním konzulem ČR v Chicagu Bořkem Lizcem na zahájení vystoupila také slovenská honorární konzulka z Floridy Cecilia Rakusek. Reportáž o přípravách Moravského dne odvysílala TV stanice ABC.

75. ročník Moravského dne v Chicagu: vlevo prezident Ústředny moravských spolků Roman Bobcik a generální konzul Bořek Lizec ,  foto: Generální konzulát ČR v Chicagu

„Ústředna moravských spolků je jednou z nejaktivnějších krajanských organizací na americkém Středozápadě. Je také velice úspěšná v zapojování mladé generace, včetně českých občanů, kteří do Chicaga přišli po roce 1989,“ uvedl generální konzul Bořek Lizec.

„Češi do chicagské oblasti přicházeli ve větším množství již po roce 1848 a některé z původních spolků existují dodnes. Mezi nejvýznamnější krajanské osobnosti, které pocházeli z Chicaga patří bývalý starosta Chicaga Anton Cermak, herečka Kim Novak, známá například z Hitchcockova filmu Vertigo, austronauti Jim Lovell a Eugene Cernan, či zakladatel impéria McDonalds Ray Kroc. Čeština již dnes v Chicagu po více jak 150 letech zdejší české historie není rozhodujícím atributem Češství. Hrdými Čechy jsou také Američané, kteří z češtiny neznají téměř nic, kromě textů písní, se kterými vystupovali tuto neděli na Moravském dni.“

75. ročník Moravského dne v Chicagu,  foto: Generální konzulát ČR v Chicagu

Festival pravidelně podporuje Vláda ČR z prostředků vyčleněných na podporu krajanských komunit v zahraničí. V roce 2013 byla Ústředně moravských spolků poskytnuta částka 60 tis. Kč.

klíčové slovo:
spustit audio