Aktivisté proti válce v Iráku

Foto: ČTK

Další demonstrace zamířená především proti případné válce proti Iráku proběhla jen pár stovek metrů od Staroměstského náměstí. Akci na Palachově náměstí pořádala skupina revoluční mládež REVO a Iniciativa proti válce. Oproti manifestaci komunistů se však jednalo o malou skupinku asi tří desítek aktivistů. Prošli centrem Prahy a připojili se k demonstraci komunistů. Na místě byl Jaromír Marek.

Foto: ČTK
"Žádnou krev pro ropu" a "Mír v duši, Georgi Bushi", "Pryč s válkou, pryč s kapitalismem", hlásal rudý transparent se srpem, kladivem a pěticípou hvězdou. Jaký je smysl akce, na to jsem se zeptal Robina Ujfalušiho z Iniciativy proti válce.

"Nám se nelíbí, že ve chvíli, kdy Irák přijal rezoluci OSN a rozjíždí se inspekce, tak ve stejné chvíli se Británie a USA nečekají na to, co se bude dít a předem mají rozhodnuto, co se bude dít. Mají rozhodnuto, že se chce a bude válčit. Jsme v NATO a pokud se půjde do této války, je správné, aby se i ČR připojila. Ale představitelé ČR by měli hlasitě křičet, že pokud Irák tuto rezoluci neporuší, tak žádné řeči o válce nebo trestu nepřicházejí do úvahy."

Tento pochop míří na Staroměstské náměstí, kde probíhá demonstrace komunistů, je to náhoda?

"Spojitost je v tom, že pořadatelé akce nám umožnili vystoupit na mítinku a přednést náš program."

Znamená to, že sympatizujete s komunisty a jejich názory?

"Na naší iniciativě je důležité, že do toho nepleteme pravo-levé názory, podstatné je, že atak na Irák by neměl být dopředu rozhodnut a jestli to někdo kritizuje z levých nebo pravých pozic, to je podružné."

Uvedl pro Radio Praha Robin Ujfaluši z Iniciativy proti válce.