Alexandr Vondra končí ve funkci ministra obrany

Alexandr Vondra, foto: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra odchází ze svého postu. Z ministerstva odejde k 7. prosince. Je to podle něj důsledek prohry v říjnových senátních volbách. Podle opozice také dostatečně nevysvětlil svou roli v kauze Promopro. Mladá fronta Dnes však spekuluje o tom, že by se mohl stát generálním tajemníkem Severoatlantické aliance.

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
O odchodu Alexandra Vondry z křesla ministra obrany se mluví už dlouho. On sám se o tom zmínil poté, co neobhájil senátorský post za ODS. Ve čtvrtek ráno se vypravil na Pražský hrad, aby prezidentu Václavu Klausovi oznámil svou rezignaci. Chtěl ho také informovat o tom, jak situaci v armádě ovlivní právě projednávaný státní rozpočet na r. 2013:

"Považuji za velký úspěch, že po třech letech konstantního snižování je rozpočet na příští rok ve stejné výši, jako byly prostředky, které jsme měli na rok letošní. A ten výhled garantuje na příští roky, že se další snižování už nebude konat."

Prezidenta Klause Vondrova rezignace překvapila.

Václav Klaus  (vlevo) a Alexandr Vondra,  foto: ČTK
"Pana ministra Vondru znám jako jediného člověka z dnešní vlády 23 let a uvědomil jsem si, že to byl taky jediný ministr, se kterým si tykám. Já jsem byl tím rozhodnutím poněkud překvapen. Považoval jsem pana ministra za jednoho z výraznějších ministrů obrany, které jsme měli. Určitě lepších než řada těch, kteří byli před ním."

Premiér Petr Nečas Vondru označil za nejkompetentnějšího ministra obrany za posledních dvacet let. Je také posledním ministrem ODS, kterého premiér ještě nevyměnil. Podle Nečase to svědčí o tom, že ministři jeho vlády nemají své pozici pevně dané.

"Já si myslím, že to je pozitivní vzkaz, že na rozdíl od některých minulých vlád, kde se někteří členové drželi té ministerské sesle takovým způsobem, jako by byli svým pozadím přilepeni k příslušné vládní židličce, tak toto v mé vládě věru neplatí."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér zatím nesdělil, kdo Vondru nahradí. Představu o novém ministrovi obrany prý ale má. Už delší dobu se spekuluje, že by resort obrany mohla dostat nejmenší vládní strana LIDEM. Ministerstvo dopravy, které dosud spravuje, by po odchodu ministra Pavla Dobeše mohla získat ODS. Předsedkyně LIDEM Karolina Peake debatu o změně nevyloučila.

"Chtěli bychom s panem premiérem vyřešit tuto otázku během dvou až tří týdnů. Je možné, že i otázka případných změn resortů padne, nicméně musí to vyřešit jak jednání s panem premiérem, tak i uvnitř naší politické strany."

S tím, že by po Vondrově rezignaci mohla ministerstvo obrany vést právě Karolina Peake, ale nesouhlasí šéf opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka:

"Já si myslím, že si nemůžeme dovolit opakování případu s paní Parkanovou. Paní Parkanová se také na základě politických dohod stala ministryní obrany a nevedlo to k pěkným koncům. Přineslo to řadu problémů včetně kauzy CASA, která se řeší do dneška. Myslím si, že je čas na to, aby v čele ministerstva obrany byl kompetentní ministr, který bude schopen tento resort zvládnout a bude mít alespoň elementární přehled o tom, co se děje na ministerstvu."

I Alexandr Vondra čelil kritice. Opozice mu vytýká nevyřešenou budoucnost českého stíhacího letectva nebo kauzu údajně předražené zakázky pro firmu PROMOPRO. Vondra ale dál ale trvá na své nevině.

"Svědomí mám čisté, je to věc z minulosti. Ale politik prostě musí reflektovat i to, jak se jeví jeho činnost, jak se o něm mluví, jak se o něm píše. Samozřejmě pokud bych se měl tázat na to, co je výsledkem mé volební porážky, tak nepochybně je toto jedna z hlavních příčin."

Ke spekulacím médií, že by měl zamířit do vedení Severoatlantické aliance, je ministr Vondra zdrženlivý. Šance malé České republiky získat pozici v nejvyšším velení NATO jsou podle něj nevelké. "Rozhodně o ničem takovém neuvažuji," uvedl Vondra.