Americký světec z Prachatic

0:00
/
0:00

V Českých Budějovicích si v těchto dnech připomínají dvousté výročí narození Jana Nepomuka Neumanna. Tento prachatický rodák působil jako kněz a misionář v Americe. Založil tam desítky kostelů i škol a v roce 1977 byl prohlášen za svatého. U nás je Jan Nepomuk Neumann prakticky neznámý. O přiblížení jeho osoby jsem požádal Milenu Štráfeldovou, která je v Českých Budějovicích.

Neumannova soška v kostele sv. Jakuba v Prachaticích
"Jan Nepomuk Neumann se narodil v Prachaticích roku 1811. Jeho otec sem ovšem přišel z Německa. Údajně utekl před Napoleonem. V Prachaticích se stal váženým punčochářským mistrem. Jan se narodil jako čtvrté dítě a byl to prý velmi svědomitý a pilný žák. Studoval u piaristů na gymnáziu v Českých Budějovicích, později v teologickém semináři v Praze. Nebyl ale v Čechách vysvěcen na kněze. To svěcení získal až v Americe, kam odešel roku 1836, to znamená jako pětadvacetiletý. V té době bylo totiž mezi katolickými věřícími v Americe jen málo kněží. Jan Nepomuk Neumann působil v Americe jako misionář na mnoha místech, například v New Yorku, Baltimoru, Pittsburghu, Detroitu a hlavně ve Philadelphii. Roku 1840 vstoupil do řádu redemptoristů, později se stal jeho představeným, a v roce 1852 byl jmenován biskupem ve Philadelphii, a tam také působil vlastně až do své smrti. Především ovšem založil školy a kostely. Jen škol měl založit více než sto. V Americe je považován za zakladatele církevního školství. V roce 1854 podnikl ještě jednu cestu do Evropy, navštívil i Prachatice. Už v roce 1860 ve svých 49 letech ale umřel na vyčerpání. Američtí biskupové roku 1957 požádali o jeho blahořečení a o 20 let později ho papež Jan Pavel II. prohlásil za svatého. Jan Nepomuk Neumann se tak stal vůbec prvním světcem ve Spojených státech."

Jak si v těchto dnech připomínají Jana Nepomuka Neumanna v Českých Budějovicích?

Jan Nepomuk Neumann
"V úterý byla v piaristickém klášteře zahájena putovní výstava o jeho životě. Zahajoval ji českobudějovický biskup Jiří Paďour. A ve středu tu probíhá na teologické fakultě velká konference o jeho životě a odkazu. V Českých Budějovicích je vlastně i trvalá připomínka Jana Nepomuka Neumanna, protože zdejší Biskupské gymnázium nese jeho jméno."

Jan Nepomuk Neumann ale pochází z Prachatic. Tam si také připomínají dvousté výročí jeho narození?

"Tam samozřejmě proběhnou také oslavy. Tam se vlastně slaví už od loňského roku, protože loni to bylo 150 let od jeho úmrtí. Hlavní oslavy ale připadají na letošní rok. 18. června tam bude zasedat Česká biskupská konference a chystá se tam celonárodní pouť na památku Jana Nepomuka Neumanna. Minulý týden tam v muzeu byla otevřena nová stálá expozice, ve které se podařilo shromáždit řadu zajímavých biografických dokumentů o Janu Nepomuku Neumannovi a také o jeho kultu jak u nás, tak ve Spojených státech. Chystá se tam cyklus koncertů a další výstavy. Jak jsem tady slyšela, podobně si Jana Nepomuka Neumanna připomínají v těchto dnech i ve Spojených státech. Dokonce při své návštěvě v Americe v roce 1979 Jan Pavel II. zmínil Jana Nepomuka Neumanna mezi nejvýznamnějšími světci Spojených států."