Amnesty International informuje o konkrétních případech porušování lidských práv v Rusku

Nebuďte lhostejní k porušování lidských práv v Rusku, vyzývá Amnesty International. Česká pobočka této mezinárodní organizace objíždí celou Českou republiku s peticí, fotografiemi a různými tiskovinami, které dokumentují mučení v ruských věznicích, v policejních vazbách, domácí násilí páchané především na ženách a podobně. Touto kampaní chce Amnesty International především informovat o konkrétních případech porušování lidských práv v Rusku.

Podle Amensty International mohou lidé v České republice pomoci konkrétním osobám, které zažívají na vlastní kůži porušování lidských práv, především dopisy, které zasílají do ruských vládních organizací a apelováním na českou politickou reprezentaci, aby při jednání na diplomatické úrovni nezapomněli zdůraznit konkrétní protest proti porušování lidských práv, tvrdí Jiří Koželouh z Amnesty International.

"Jsou to hlavně nepřímé způsoby. Podepisování petice, pokud se shromáždí více podpisů nabude určité váhy. Další způsob je posílání dopisů, které apelují na jednotlivé odpovědné činitele v Rusku, aby zastavili porušování lidských práv v konkrétních případech. AI má informace, že se děje někomu příkoří například ve vyšetřovací vazbě a z těchto informací ten dotyčný může sestavit dopis. Když přijde více dopisů, je reálnější, že se situace zlepší."

Zájem o Rusko je v Česku neobvykle veliký, protože jsme dlouhá léta byli pod dohledem bývalého Sovětského svazu během komunistického režimu u nás, tvrdí organizátoři kampaně. Výstavy fotografií, besedy a další akce, které provází kampaň jsou prý hojně navštěvovány.

"Lidé projevují zájem, protože Rusko je motem, a je populární v tomto ohledu oproti jiným tématům. lidé odesílají dopisy jednotlivým činitelům a celkově se zajímají o informace ve formě výstav a besed. Obzvláště přitažlivé je pro lidi téma konflikt v Čečensku."

Tvrdí Jiří Koželouh.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze zaparkoval na dva dny modrý autobus AI, u kterého se lidé zastavují a podepisují petici. Vůz přicestoval z Plzně a z Brna a pokračuje i do dalších měst České republiky. Náhodní kolemjdoucí se zastavují a diskutují nad materiály, ve kterých sei přečtete například příběh Alexeje Michejeva, který byl v roce 1998 křivě obviněn ze znásilnění a vraždy mladé dívky. Poté, co na policejní stanici podstoupil mučení, vyskočil z okna a poranil si páteř. Nyní je ochrnutý na spodní část těla. Mučení je v ruských věznicích stále rozšířeným prostředkem k vymáhání doznání od zadržených, tvrdí Amnesty International.

"Nejvýraznější je brutalita ze strany bezpečnostních sil, hlavně policie - mučení ve vyšetřovacích vazbách, násilí ve věznicích. V běžnějším životě je to hlavně násilí v domácnosti, které je v Rusku velmi rozšířené. Uvádí se, že ročně zemře 14 tisíc žen na následky násilí v domácnosti. Masivní porušování lidských práv se pojí s konfliktem v Čečensku, to znamená útoky na civilisty, mimo soudní popravy, znásilňování."

Kampaň nazvaná Spravedlnost pro všechny vyzývá především k tomu, aby lidé nebyli lhostejní k porušování lidských práv kdekoliv na světě.