Anonymus v pražském Národním

První novinkou činohry Národního divadla, která si v minulých dnech odbyla světovou premiéru, je původní česká hra nazvaná "Pronásledování a umučení doktora Šaldy". Ač se to zdá podivné, autor či autorka, popřípadě spoluautoři zůstávají utajeni. Text totiž poslal dramaturgii divadla anonym, a přesto, že jeho práce byla přijata, nastudována a uvádí se, doposud svoji identitu neodhalil. Blíže k tomu v rozhovoru se šéfem činohry Národního divadla v Praze Michalem Dočekalem Evelina Himalová.

Zajímalo mne, proč se činohra Národního divadla začala zabývat anonymem, který jí byl doručen. Reakce většiny lidí v podobných případech je, že zásilku zpravidla vyhodí nebo zničí. Michal Dočekal, který je současně režisérem inscenace, vysvětluje...

"Protože ten text je přinejmenším zajímavý. Já si myslím, že je dobrý. A to, že se autor nepodepsal? Pokud si člověk přečte tu hru, a my jsme si ji samozřejmě přečíst mohli, a diváci ji mohou zhlédnout, tak pochopí, že to má vazbu k tomu textu. Není to tedy jenom nějaký kapric toho autora, ale váže se to k samotnému příběhu, v té hře obsaženém. Takže to lze chápat i jako hru, kterou ten skrývající se autor hraje s námi-čtenáři, respektive s diváky. Hra je z divadelního prostředí a nabízí velmi vděčnou dvojroli jednomu herci, který samozřejmě musí být specifickým způsobem disponován, aby obtížný part zvládl."

Tímto disponovaným představitelem jednou postavy, která se jmenuje "Doktor Nývlt", podruhé postavy jménem "Doktor Šalda", je člen činoherního souboru Národního divadla Miroslav Donutil, jenž - podle svých slov - obě úlohy vnímá jako "velkou hereckou příležitost". Poprvé v životě se také zaobírá anonymem, což by prý normálně nedělal, ale tento mu nabídl víc než slušný text, jaký nelze odmítnout, řekl o hře, v níž - jak režisér Dočekal doplňuje...

"...vystupuje nejdříve v úloze divadelního ředitele, a potom v roli dramatika. Dramatik píše hry, které ten divadelní ředitel hrát nechce. A vlastně - když se dostaneme zpět k té anonymitě - jedním z úskoků toho dramatika je, že nechtějí-li ho hrát jako známého, ale neoblíbeného, nebo řekněme 'odepsaného' autora, napíše hru pod pseudonymem nebo jako anonym, kterou vezmou. A tímto způsobem on usvědčí divadlo z předpojatosti vůči své osobě."

V tom je také celá zápletka tragikomedie, která mimo jiné vcelku věrně vypovídá o době normalizace v Československu a věnuje se i problému stárnutí. Inscenace vznikla v koprodukci se Slovenským národním divadlem v Bratislavě, kde se bude také hrát. Kromě zmíněného Miroslava Donutila a dalších českých herců - Jany Bouškové, Zuzany Šavrdové a Josefa Vinkláře, v ní hostuje členka činohry tamní scény Diana Mórová. Ze Slovenského národního divadla v Bratislavě je i druhý dramaturg; tím je vedle Češky Lenky Kolihové-Havlíkové Martin Porubjak.

A aby naše informace byla úplná, doplňme ještě, že scénu k "Pronásledování a umučení doktora Šaldy" navrhl ředitel pražského Národního divadla, akademický architekt Daniel Dvořák, kostýmy jsou dílem Zuzany Krejzkové, a zvukové instalace této nové české hry byla se zhostil hudebník a skladatel, profesor pražské Hudební akademie múzických umění Vladimír Franz.