Antimonopolní úřad znovu prozkoumá mýtné

Foto: ČTK

Téměř rok poté, co antimonopolní úřad schválil výběr dodavatele elektronického mýtného, se celým případem začne opět zabývat stejná instituce. Protože ale systém je už takřka připraven ke spuštění, důsledkem nového zkoumání může být už jen případná pokuta pro ministerstvo dopravy.

Foto: ČTK
Systém elektronického mýtného v České republice bude od 1. ledna 2007 na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic spuštěn a od tohoto termínu bude plnohodnotně fungovat. V první polovině listopadu to slíbil Karel Feix, generální ředitel dodavatele systému, firmy Kapsch. Poslední mýtná brána by podle představitelů firmy měla být vztyčena už do konce tohoto týdne - mimo jiné i díky příznivému počasí, které Kapschi ulehčuje naplňovat vlastní krizový plán. Krizový proto, že se projekt nejprve o celé měsíce zdržel kvůli řízení antimonopolního úřadu a později stavbu systému na několik dní pozastavilo předběžné opatření soudu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se teď případem začíná zabývat znovu. Podle šéfa úřadu Martina Peciny ale nové řízení vezme v potaz, že smlouva je již podepsaná a systém z větší části postaven. Mýtné by tedy mělo začít fungovat a důsledkem zkoumání by mohla být už jen pokuta ministerstvu dopravy. Pokud se ukáže, že smlouvou byl porušen zákon, "dostane ministerstvo flastr", řekl Pecina Hospodářským novinám.

Foto: ČTK
Po nástupu Topolánkovy vlády totiž nový ministr dopravy Aleš Řebíček odhalil fakt, že ke smlouvě byl připojen tajný dodatek, kvůli kterému se o šest měsíců posunula lhůta zprovoznění systému na silnicích první třídy. Slibovaných 900 kilometrů dálnic a rychlostních silnic je tedy jen částí kompletního projektu. Podle Řebíčka se stát v dodatku navíc také zavázal, že se bude finančně podílet na provozu mýtných bran. Ministerstvo považuje dodatek za nevýhodný, nicméně jeho obsah odmítá zveřejnit s odkazem na nesouhlas Kapsche: "Zveřejnit podrobnosti z dodatku smlouvy nemůžeme, protože nemáme souhlas druhé strany, tj. konsorcia Kapsch. A tento souhlas je potřebný k tomu, abychom mohli veřejnosti představit jakékoli informace z tohoto dodatku,"řekla České televizi mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

I když řízení antimonopolního úřadu může směřovat k udělení pokuty ministerstvu, v konečném důsledku by mohlo vlastně resortu pomoci. Ministr Řebíček totiž chce z dodatku anulovat pasáže, které považuje za nevýhodné. A pokud by se s Kapschem nedohodl, i za cenu soudního jednání. "Jestliže prohlásíme, že dodatkem byl porušen zákon, měl by ho soud zrušit,"řekl Hospodářským novinám šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.

Ministr dopravy Aleš Řebíček
Ministr dopravy Aleš Řebíček ale dává přednost dohodě a už před deseti dny přišel s úvahou o novém, vylepšujícím dodatku ke smlouvě: "My se budeme snažit maximálně nepříznivé dopady pro stát minimalizovat tak, aby se napravila různá pochybení a snížili jsme míru právní nejistoty, která v tuto chvíli v projektu existuje zejména na straně státu."

Ochotu Kapsche jednat s ministerstvem o novém dodatku potvrdil mluvčí společnosti Evžen Staněk: "Na bázi obchodního jednání naše společnost, když ministerstvo ji vyzve k nějakému jednání, tak samozřejmě o tom jednat bude. Ale na druhou stranu nebylo vlastně nikde řečeno, jak a v čem by se to mělo změnit."

Konkrétní návrhy ministerstvo Kapschi dosud nepředložilo. Od nové iniciativy antimonopolního úřadu by si ale teď resort možná mohl slibovat lepší půdu pro příští jednání.