Armáda musí šetřit, není na investice

Ministerstvo obrany předloží vládě novou koncepci transformace armády. Ta reaguje na další snížení rozpočtových výdajů na obranu. V resortu se bude propouštět a budou zrušeny některé jednotky. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Vlasta Parkanová, foto: ČTK
Ministerstvo obrany chystá v pořadí už třetí reformu armády. Podle ministryně Vlasty Parkanové potřebuje Česko armádu, která bude mít více bojovníků. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek upřesňuje, co je hlavním cílem změn.

"Úplně jednoznačně zvýšit procento nasaditelných sil. Z toho plyne i určitá transformace nebo reorganizace především nejen bojových útvarů, ale i velitelských struktur."

Někteří odborníci v této souvislosti v nadsázce říkají, že armáda má stále více náčelníků než indiánů. Nová koncepce zároveň počítá s tím, že z armády v příštích třech letech odejde asi 3600 lidí, převážně civilních zaměstnanců. Velký rozruch na druhou stranu vyvolaly zejména plány na rušení až tří ze šesti vojenských záchranných praporů. S tím ostře nesouhlasí někteří krajští hejtmané. Například jihočeský hejtman Jan Zahradník připomíná nezastupitelnou roli vojenských záchranářů z Jindřichova Hradce při katastrofálních povodních a jiných živelních pohromách. V operačním území praporu jsou také obě české jaderné elektrárny. Podle Vlastimila Picka nejsou obavy na místě. Konkrétně z jindřichohradeckých záchranářů se stanou ženisté.

"Záchranná schopnost armády České republiky se nemění. To je prostě základ všeho. Faktem je, že chceme udělat určitou transformaci těchto základních prvků. Budeme transformovat dva stávající záchranné prapory na ženijní prapory a doplníme je další technikou."

Kromě propouštění na ministerstvu obrany a snižování počtu záchranných praporů nadhodila ministryně obrany také možnost zrušení sportovního klubu Dukla.

"Myslím, že s přechodem armády na profesionální statut a ve světle toho, že sport je komercionalizován, je Dukla tak trošku přežitek. Teď ale možná říkám výbušná slova."

Vlasta Parkanová se nemýlí. Hvězdy armádního klubu mistři světa Roman Šebrle, Barbora Špotáková nebo Jan Železný okamžitě ostře protestovaly. "Bez Dukly bychom nebyli tam, kde jsme. Rušit něco, co funguje, by byl obrovský omyl," tvrdí atleti shodně. Upozorňují také na to, že podobná sportovní centra existují pod hlavičkou ozbrojených sil třeba v Německu, Francii či Itálii. Nový plán reformy armády bude zřejmě osudný pro organizace, jako jsou Vojenská lázeňská a rekreační zařízení nebo Agentura vojenských informací a služeb. V tomto případě se jistě dá ušetřit několik desítek milionů korun. A kde ještě se dá ušetřit? Odborníci uvádějí, že armáda musí odkládat investice, to znamená odkládat projekty, na které ještě nejsou uzavřeny smlouvy. Jak napsal komentátor Lidových novin, přístup politiků k armádě připomíná starý vtip o tom, jak Rusové učili krávu nežrat. Když už to skoro uměla, tak chcípla. Kdysi dalo Česko slib NATO, že na armádu budou vyčleněna dvě procenta hrubého domácího produktu. Nyní přitom výdaje poprvé klesly dokonce pod 1,5 procenta.