Podezřelé zakázky na obraně - obžalováno má být 54 lidí

Na ministerstvu obrany vypukl skandál. Policie chce kvůli podezřelým stavebním zakázkám v resortu obžalovat 54 lidí. Nejméně 10 obviněných bylo zaměstnáno přímo na ministerstvu.

Roman Skřepek
Případy spadají do období 2005 až 2007 a kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie, uvedl její mluvčí Roman Skřepek.

"Rozhodně největší na našem útvaru. Obvinění jsou stíháni pro dílčí skutky. Je tam zejména zneužívání pravomoci, pletichy, různé druhy podvodů nebo korupční jednání. Za to hrozí obviněným tresty odnětí svobody až na deset let."

Podle vyšetřovatelů přihrávali úředníci spřízněným firmám kontrakty za desítky milionů korun. Jednalo se většinou o stavební zakázky. Podle současného vedení ministerstva případ potvrzuje, že obrana byla v minulosti dějištěm nestandardních praktik. Podle informací České televize vysoce postavení úředníci ministerstva obrany vypisovali zakázky "na klíč" jednotlivým stavebním firmám. Za to od společností dostávali provize. Zmanipulována byla údajně i samotná výběrová řízení, do nichž se některé z firem hlásily jen "na oko", za což se později dostaly k jiným zakázkám. Obvinění údajně zmanipulovali nejméně 30 zakázek za 300 milionů korun.

V době, které se vyšetřování týká, tedy roků 2005 až 2007, byli ministry obrany postupně Karel Kühnl, Jiří Šedivý a Vlasta Parkanová. Kühnl poznamenal, že pro žádného bývalého ministra není příjemné dozvědět se, že jsou jeho bývalí podřízení podezíráni z pletich. Vlasta Parkanová stála v čele resortu od roku 2007 do jara 2009. Není jí jasné, proč se celá věc táhne až do roku 2011, když ji policie o případu informovala už v roce 2007.

"Když jsem nastoupila na ministerstvo obrany v lednu 2007, tak jsem téměř vzápětí byla seznámena s tím, že policie podezírá skupinu podnikatelů a zaměstnanců ministerstva obrany z korupce. Ta skupina se měla skládat zhruba asi ze dvou třetin podnikatelů a z jedné třetiny zaměstnanců ministerstva a mělo jít o zakázky v oblasti vojenských ubytovacích a stavebních správ."

Vlasta Parkanová věřila, že policie případ uzavře dřív.

"Na začátku roku 2007 ta kauza vzbudila veliké očekávání, i já jsem čekala, že tento zřejmě největší případ bude mít nějaké vyústění v rozumné době. Ale od února 2007 do února 2011 uběhly čtyři roky. Nechci policii křivdit a nevím, co se ty čtyři roky dělo."

Jak však dodal mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek, případ je rozsáhlý. Jen návrh na podání obžaloby má více než sto stran.

"Spisový materiál obsahuje několik desítek tisíc listů. Celou akci jsem nazvali Vojáci. Každopádně na ní pracovalo během pěti let jedno celé naše pracoviště."

Z obviněných zastával nejvyšší postavení Václav Regner, který působil jako ředitel sekce správy majetku Ministerstva obrany. O jeho obvinění informoval už v roce 2007 deník Právo. Regner obvinění označil za nespravedlivé a účelové. Myslí si, že jde o mstu a komplot ze strany ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, policie a státního zastupitelství, neboť v minulosti odmítl spolupracovat s kontrarozvědkou. Právě Krejčík by měl o věcech spojených s vojenskými správami mluvit před poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost 3. března.