Balkánský syndrom znepokojuje českou armádu

V souvislosti s mírovou misí NATO v bývalé Jugoslávii se stále častěji hovoří o takzvaném balkánském syndromu. Podle informací z velení armád jednotlivých zemí Aliance se množí případy úmrtí vojáků, kteří se těchto misí zúčastnili. Blíže o tomto syndromu a o opatřeních české armády hovoří Milena Štráfeldová.

Balkánský syndrom se dává do souvislosti s použitím protitankových střel s ochuzeným uranem během balkánského konfliktu a následnou kontaminací půdy těžkými kovy. Podle posledních údajů zemřely na leukémii, která mohla být způsobena vdechováním prachových částic s těžkými kovy, již dvě desítky vojáků Aliance. Balkánský syndrom je i možnou příčinou úmrtí českého pilota vrtulníku mise SFOR v Bosně. Náčelník generálního štábu české armády generálporučík Jiří Šedivý k tomu uvedl:

"Ani v jednom případě, dokonce ani při úmrtí již zmiňovaného pilota, který zemřel na leukémii, jsme nezjistili příčinné souvislosti jak s misí SFOR, tak s misí KFOR."

Ministr obrany Vetchý přesto nařídil další zdravotní prohlídky vojáků misí na Balkáně. Pokračuje generál Šedivý.

"Po dohodě s panem ministrem je sestaven nový tým zdravotníků a provedeme další kontroly našich veteránů zejména z Kosova, ale budeme pracovat pravděpodobně i ve vztahu k SFOR, abychom měli stoprocentní jistotu o zdravotním stavu lidí, kteří sloužili jak v jedné, tak druhé misi."

Mírových misí na Balkáně se zúčastnilo na deset tisíc českých vojáků. Všichni podle generála Šedivého prošli zdravotními prohlídkami, při kterých je v souvislosti s možným onemocněním leukémií velmi podrobně zkoumána i krev. O problému balkánského syndromu jednalo ve středu v Bruselu vedení NATO. Aliance vytvoří zvláštní výbor, který bude studovat možné účinky munice s ochuzeným uranem na zdraví vojáků za války v Bosně a v Kosovu, ačkoli je považuje za nepravděpodobné. Trvá totiž na tom, že neexistuje žádný důkaz o příčinné souvislosti mezi případy onemocnění leukémií - tedy tzv. balkánským syndromem - a účinky této munice.