Baronka Ulrika von Levetzow má své pivo

Ulrika von Levetzow

Nestává se příliš často, aby pivo neslo jména po slavných šlechtičnách. V Žatci se však začalo vařit pivo na počest celoživotní lásky německého básníka Wolfganga Goetha a Ulriky. Nese název Baronka a iniciátorem vzniku nového piva byla obec Třebívlice na Litoměřicku, kde baronka Ulrika von Levetzow strávila téměř celý život.

Spojitosti s baronkou chce obec využít v souvislosti s oživením turistického ruchu. Jak uvedl starosta Josef Seifert, byl obnoven i místní vinohrad, který také bude s Ulrikou souviset. Ale zpět k pivu.

"V roce 1999 jsme oslavovali výročí baronky a Goetha a při této příležitosti jsme požádali Korunní pivovar v Litoměřicích, aby uvedl na trh nějaké speciální pivo, které by neslo název po naší baronce. To se podařilo a v roce 1999 Baronka spatřila světlo světa. Během krátké existence se jí podařilo nasbírat mnoho úspěchů. V Praze na soutěži speciálních piv získala Baronka první místo a na Žateckých slavnostech piva druhé."

Bohužel litoměřický Korunní pivovar měl odbytové potíže, upadl do konkursu a tak se přestalo pivo vyrábět. Místní však nedali Baronce zaniknout a před dvěma měsíci se pivo podle původní receptury začalo vyrábět v Žatci.

"Etiketa piva je v zelené barvě, protože i pokoj baronky měl tapetu zelenou. Je na ní podobizna baronky a pod ní její vlastnoruční podpis. Baronka v Třebívlicích prožila svůj dlouhý život - zemřela v 96 letech. Ona byla takovým symbolem nenaplněné lásky, která byla spojená s německým básníkem Goethem. Ten ve svých 72 letech nabídl manželství 17 leté Ulrice. Ta manželství odmítla, nicméně se ve svém životě již neprovdala, takže se stala symbolem té nenaplněné čisté lásky."

Ulrika přesto podle historiků udržovala s Goethem kontakt a z archívů vyplývá, že to byla žena dobrotivá, která nezištně pomáhala bližním. Pivo nesoucí její jméno, se možná bude vyvážet i do Německa, do míst, kde se narodila. Svoji činnost obnovil i Klub přátel Baronky a pivo patřičně zhodnotil.

"Klub přátel Baronky, to jsou příznivci tohoto 13 stupňového piva. Má 15 členů a ti od obce získali symbolické čepičky. Na nich mají napsáno Klub Baronka Třebívlice a více se těch čepiček nevyrobilo, takže je to takový unikát."