Berdych vyzývá nejlepší tenisty světa

Tomáš Berdych, foto: ČTK

Tomáš Berdych vstupuje do prestižního Turnaje mistrů. V Londýně se schází osm nejlepších světových tenistů této sezony a pětadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí u toho premiérově nebude chybět. Zajistila mu to momentální 6. příčka světového žebříčku. Jak by mohl závěrečný podnik letošního roku v podání našeho nejlepšího hráče vypadat? To se dozvíte z následujícího rozhovoru s někdejším trenérem i nehrajícím kapitánem daviscupového týmu Vladislavem Šavrdou.

Tomáš Berdych,  foto: ČTK
Los přisoudil Berdychovi světovou 1 Španěla Nadala, Američana Roddicka a Srba Djokoviče, se kterým dnes turnaj zahájí. Nedostal z možné dvojice vždy toho těžšího soupeře?

"Nemám ten pocit. Vzhledem k současnému stavu si myslím, že se ta skupina spíše povedla. U Nadala se neví, poslední zápas prohrál před pěti týdny s Melzerem v Šanghaji a spekuluje se, jestli nebyl zraněný. Naopak ve druhé skupině startují hráči, kteří jsou v top formě."

Berdych má se všemi soupeři negativní bilanci vzájemných zápasů. Je to podle vás důležitý ukazatel?

"Myslím, že ne. Důležitá je spíše bilance posledního roku a tu má např. s Djokovičem vyrovnanou - hladká výhra ve Wimbledonu a prohra v Davis cupu, kdy Berdych nebyl v optimálním rozpoložení."

Kdyby Tomášovi někdo před sezonou nabídl semifinále Roland Garros, finále Wimbledonu a také finále masters v Key Biscayne, tak by to asi musel brát všemi deseti?

"Určitě. Spekulovalo se, jestli se vůbec může dostat do desítky a on to dokázal. Kdyby nepřišly ztráty po Wimbledonu, tak mohl být ještě dál, ale to že se dostal do Turnaje mistrů, tak o tom se mu před sezonou ani nesnilo."

Je stále jeho největší slabinou nevyrovnanost výkonů, kdy po fantastickém jaru a létu přišel doslova mdlý podzim, prohra v 1. kole v New Yorku s Francouzem Llodrou a především následné laciné porážky včetně té s Němcem Kamkem?

"Ta absolutní světová špička si takové výkyvy nemůže dovolit - to je pravda. Na druhé straně je třeba si uvědomit fyzickou i mentální zátěž Paříž - Wimbledon. Ta byla v případě Tomáše obrovská. U hráčů typu Berdycha jsou jisté výkyvy přirozené, srovnejme to s Davyděnkem, Verdascem ad. - to je stejné."

Neodlišuje Berdycha od těch největších světových es, jako je Nadal a Federer, že se dopředu spokojuje s tím, že se na Turnaj mistrů kvalifikoval a nejede ho vyhrát?

"Je tam rozdíl, ale ten výkonnostní cíl, který měl Tomáš před sezonou splnil. Bylo by velkou chybou, kdyby se s tím teď spokojil a pouze to tam luxusně odchodil. Na příští rok však už bude mít kritéria vyšší - nastavené např. na první světovou pětku."

Jaký je váš tip? Kam v Londýně Tomáš dojde a kdo bude triumfovat?

"To je hrozně těžké. Postup ze skupiny by byl obrovský úspěch. Forma posledních týdnů tomu moc nenasvědčuje, ale na druhé straně teď intenzivně trénoval a připravoval se a v minulosti už několikrát dokázal, že v hale hrát umí. Vždyť vyhrál největší halový masters Paris-Bercy. Tip na celkového vítěze odhaduji někoho z dvojice Federer - Murray."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio