Češi si zahrají finále Davis Cupu proti Španělsku

Foto: ČTK

Čeští tenisté si znovu po třech letech zahrají finále Davisova poháru. Do boje o slavnou 'salátovou mísu' proti Španělsku je posunul Tomáš Berdych.

Tomáš Berdych,  foto: ČTK
Tomáš Berdych, šestý hráč světa porazil v Buenos Aires Carlose Berlocqa 6:3, 6:3 a 6:4 a získal třetí postupový bod. Přestože proti Berdychovi nastoupil místo zraněné jedničky Del Potra žebříčkově horší hráč, jednodušší to podle svých slov neměl. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila porazil Argentinu 3:2 na zápasy.

"Štěstí, spokojenost, velká únava, všechno to z člověka spadlo. Převládá radost, že se nám to povedlo, že jsme splnili, co jsme si předsevzali a s čím jsme sem jeli. I když to tady 14 let nikdo nedokázal, tak pořád je to možné a je to v našich silách, opravdu neuvěřitelný pocit,"

Radek Štěpánek,  foto: ČTK
uvedl po utkání Tomáš Berdych. Radek Štěpánek, který s Berdychem vyhrál v sobotu čtyřhru, ve vítězství pevně věřil, i za velkého vedra stále zůstával na lavičce. Řekl, že bylo pro něj těžké odejít, aby se připravoval na případný rozhodující zápas:

"To se nedá odejít, to jsou takové emoce, takové nervy. Člověk se to snaží nedávat najevo. Já jsem tam byl od toho, abych Tomáše Hecoval, podporoval ho, dal nějakou radu podle toho, co jsem viděl, tak jak to děláme vždycky. Vím, kolik to stojí sil a strašně se těšíme na finále."

Češi ve finále vyzvou obhájce titulu Španěly. Od 16. do 18. listopadu jim zkusí oplatit porážku z finále v roce 2009. Před třemi lety neuhráli na antuce v Barceloně ani bod, tentokrát se bude hrát nejspíše v Praze a na rychlém povrchu. Podle Tomáše Berdycha bude klíčové, jestli za obhájce titulu nastoupí momentálně zraněný Rafael Nadal.

Zleva Jaroslav Navrátil,  Tomáš Berdych a Radek Štěpánek,  foto: ČTK
"Ať by byl v jakékoliv formě, tak by to byl velký rozdíl. Když by byl v týmu a měl by před tím něco odehraného, tak by se favorit rázem měnil, to je bez debat. Takhle je to hodně otevřené, troufám si říct 50 na 50."

Jediný titul získalo v Davisově poháru tehdejší Československo v roce 1980. I tehdy tenisté vyhráli semifinále v Argentině a finále ovládli v Praze. Také před 32 lety měli jasného lídra, kterým byl pozdější nejlepší tenista světa Ivan Lendl. Ten českým tenistům vzkázal, že drží palce a přeje si, aby zopakovali rok 1980.