Betlém je daleko. Někde na Moravě...

Foto: autorka

Místo Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera zněly toto pondělí v pražském Rudolfinu vánoční koledy. Učily se je tu zpívat děti ze základních škol v Praze a Mníšku pod Brdy. Česká filharmonie pro ně totiž v rámci svých vzdělávacích programů připravila vánoční hudební dílnu. Ta ovšem také ukázala, jak na tom české děti s hudební výchovou jsou. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Foto: autorka
A já musím hned na začátku říct, že ne moc dobře. Rčení "Co Čech, to muzikant" už dávno neplatí. I samy děti mi potvrdily, že doma si nezazpívají, ve škole je hudební výchova s jednou či dvěma hodinami týdně na samém okraji zájmu a do základních uměleckých škol chodí z celé třídy nanejvýš tři až pět dětí. To, že děti vědí o hudbě jen málo, potvrdil i vedoucí vzdělávacích kurzů České filharmonie Petr Kadlec:

"Já si myslím, že nemají skoro žádnou představu o hudbě, pomineme-li tu představu, kterou jim vytvářejí rádia, která poslouchají, nebo mp3. Tam se ale samozřejmě nesetkají s ničím, co by se byť jen blížilo tomu, co můžou potkat tady v Rudolfinu."

Seznámit děti i s jinou hudbou, nežli je řekněme střední proud, je právě cílem celého edukativního programu České filharmonie. Páťáci z Mníšku pod Brdy přijeli do Rudolfina už podruhé. Před časem se tu v jiné dílně seznamovali s dílem W. A. Mozarta. Při nácviku koledy Nesem vám noviny se ale ukázalo, že jim často chybějí nejen představy o hudbě. Stačilo, aby se jich lektorka Klára Boudalová zeptala, co vědí o Betlémě:

Foto: autorka
"Betlém je město. A kde to tak asi je? - Je to hodně daleko."

"Na Moravě."

"Ne!"

"Na Slovensku?"

"Ne, ještě dál. Až tam, kde rostou palmy."

Tentokrát se děti nejen učily zpívat vánoční koledy, ale také rozeznávat jednotlivé hudební styly a prostředí, ve kterých se s vánoční hudbou mohou setkat.

Jsme v půlce, jak se vám to zatím líbí?

"Jo, líbí se mi to. Hezký."

Foto: autorka
Co bylo těžší, zpívat koledu nebo rozeznávat hudební styly?

"Rozeznávat ty hudební styly."

A co pro vás bylo nejznámější? Já si tipnu - muzika z obchodního centra, je to tak?

"Ano, ano, asi jo."

A líbila se vám víc než třeba muzika z kostela a z vesnice?

"Ano. Jo!"

Nakonec se ale koleda Nesem vám noviny povedla. Děti je předvedly i ve Dvořákově síni Rudolfina:

/ukázka koledy Nesem vám noviny v podání dětí z Mníšku pod Brdy/

/Petr Kadlec/ "To si myslím, že je výborné, bez ohledu na to, jestli ty děti mají nějaké znalosti o hudbě, jestli vědí, kdy se narodil Smetana a co je to symfonie. To svým způsobem není tak důležité. Důležité je, aby poznaly a taky pocítily, že hudba může být silná a může pro jejich život hodně znamenat."